Što je bol u zdjelici

by Aug 13, 2024Zdravlje0 comments

Što je bol u zdjelici je pojava koja se može javiti u donjem dijelu trbuha ili u zdjelici. Bol može biti tupa, konstantna, grčevita ili trenutna, a najčešće je praćena mučninom i povraćanjem. Bol u zdjelici može biti simptom mnogih različitih stanja i bolesti, pa je potrebno utvrditi uzrok boli kako bi se postigao odgovarajući liječnički tretman.

Bol u zdjelici je bol koja se osjeća u donjem dijelu trbuha iu području genitalija. Može biti rezultat različitih uzroka, poput cistitisa, endometrioze ili upale jajnika. Ovi simptomi mogu biti akutni, kronični ili dugotrajni.

Uzroci boli u zdjelici

Bol u zdjelici je čest problem koji se može manifestirati iz više razloga. U većini slučajeva, bol u zdjelici može biti simptom upalnog procesa kao što su cistitis, salpingitis i endometrioza. Također, bol u zdjelici može biti povezana s nekim drugim oblicima upale ili bolesti. Iako je to neuobičajeno, ponekad mogu postojati anatomske abnormalnosti koje mogu uzrokovati bol.

Cistitis je upala mjehura koja se obično javlja kada se bakterijska infekcija prenese preko urinarnog trakta. To je jedan od najčešćih razloga zašto osoba doživljava bol u donjem dijelu trbuha ili zdjelici. Simptomi cistitisa uključuju peckanje i gori osjećaj prilikom mokrenja, povećano mokrenje i uriniranje boje tamne vode.

Salpingitis je upala jajovoda koja se može razviti uslijed bakterijske infekcije ili infekcije spolno prenosivih bolesti (SPB). Ovo stanje je često teško dijagnosticirati jer simptomi mogu biti slični onima drugih medicinskih stanja, poput cistitisa i endometrioze. Simptomi salpingitisa mogu biti bolovi u trbuhu ili donjem dijelu leđa koji mogu biti blagi ili intenzivni, mučnina i gubitak apetita, groznica i grčevi.

Endometrioza je stanje kada tkivo slično endometriju (tkivo unutar maternice) počne rasti van maternice. To tkivo može rasti na jajnicima, jajovodima ili na unutarnjoj strani trbuha i može dovesti do boli u donjoj trbuhu ili zdjelici. Osim toga, mogu postojati druge simptomi poput periodnih grčeva tijekom menstruacijskog ciklusa, gubitka apetita i mučnine te gubitka težine.

See also  Što je bijeli prah

Konačno, postoje anatomske abnormalnosti koje mogu dovesti do boli u donjoj trbuhu ili zdjelici. Na primjer, fibroidni miomi su benigna tumora koja se nalazi na uterusa i može dovesti do boli u donjoj trbuhu ili zdjelici. Također postoje druge anatomske abnormalnosti poput adhezija (vezivanja) unutar trbuha i torzija (obrnuta pozicija) jajnika koja također mogu uzrokovati bolove.

U svakom slučaju, ako osjetite dugotrajan bol u donjoj trbuh ili zdjelici trebalo bi se posavjetovati s liječnikom da bi utvrdio ispravnu dijagnozu i odgovarajućeg lijeka/tretmana potrebnog da bi se smanjila bol..

Simptomi boli u zdjelici

Bol u zdjelici može biti vrlo neugodan. Može se pojaviti u donjem dijelu trbuha ili donjem dijelu leđa. Bol je obično popraćen osjećajem nelagode, grčevima i trncem. Može biti popraćeno povraćanjem, proljevom, gubitkom teka i smanjenim apetitom. Ovisno o uzroku, bol može varirati od blage do jake boli. Može biti konstantan ili se pojačavati tijekom vremena. U nekim slučajevima može biti popraćeno krvarenjem iz mokraćnog mjehura ili seksualnog odnosa. Bol u zdjelici često se javlja tijekom menstruacije ili nakon odnosa. Bol može biti jednostran ili obostran, ali često je lokalizirana na jednu stranu ili dvije strane zdjelice.

Ako imate trajanu bol u zdjelici, trebate posjetiti liječnika radi pregleda i dijagnoze mogućeg uzroka boli. Liječnik će provesti fizikalni pregled i postaviti pitanja o simptomima kako bi se pokušao utvrditi mogući uzrok boli. To će obuhvatiti pitanja o vašoj anamnezi, simptomima i razdoblju trajanja boli te o potencijalnim predisponirajućim čimbenicima kao što su trudnoća ili seksualni odnos. Na temelju rezultata pregleda liječnik će propisati lijekove za liječenje ili vas uputiti na druge specijaliste radi dodatnih testova kako bi se utvrdio točni uzrok boli i propisalo adekvatno liječenje.

Dijagnoza boli u zdjelici

Bol u zdjelici je nespecifična manifestacija koja može biti posljedica različitih bolesti. Zbog toga je dijagnosticiranje boli u zdjelici kompleksan proces, koji obuhvaća utvrđivanje uzroka i poštivanje odgovarajućeg liječenja. Prije nego što se dijagnosticira bol u zdjelici, liječnik će provesti temeljit pregled i pitati pacijenta o njegovoj povijesti bolesti, simptomima i postojećim medicinskim stanjima. U tu svrhu mogu se preporučiti i testovi kao što su testovi urina, ultrazvuk trbuha ili rendgenski snimak prsnog koša.

See also  Što je čaj od maslačka i koje su nuspojave

Ako se pacijentu postavi dijagnoza boli u zdjelici, liječnik može propisati lijekove protiv bolova ili uputiti pacijenta na fizioterapiju. Lijekovi protiv bolova mogu biti odobreni u obliku tableta ili injekcija, ovisno o težini simptoma. Fizioterapija se obično koristi za smanjenje boli i poboljšanje pokretljivosti mišića. Također su dostupni alternativni tretmani poput akupunkture, masaže ili homeopatskih lijekova čija je svrha smanjenje boli i poboljšanje općeg stanja pacijenta.

U nekim slučajevima, operacija može biti potrebna da bi se razjasnila dijagnoza boli u zdjelici i spriječio nastanak ozbiljnog stanja. U tu svrhu mogu se provoditi laparoskopske operacije ili operacija abdomena koja će omogućiti liječnicima da ispita unutarnju strukturu organa te pronađu eventualne abnormalnosti koje bi mogle dovesti do pojave boli u zdjelici. Kako bi se postigla najbolja moguća terapija boli u zdjelici, potrebno je osigurati da lijekovi budu pravilno odabrani i primjenjuju se prema uputama liječnika.

Bol u zdjelici

Bol u zdjelici je vrsta boli koja se može osjetiti u donjem dijelu trbuha ili donjeg dijela leđa. Osjeća se kao pulsirajuća ili cijepanje boli, a najčešće se javlja kod žena. Bol u zdjelici obično nastaje uslijed upala, infekcije ili problema sa organima reproduktivnog sustava. Međutim, bol u zdjelici također može biti posljedica stresa, trauma ili ozljeda.

Uzroci boli u zdjelici

Uzroci boli u zdjelici mogu biti različiti. Najčešći uzroci boli su infekcije mokraćne cijevi, povećana maternica, endometrioza, upala privjesaka maternice i cistitis. Također, bolovi mogu biti posljedica ozljeda trbuha, kao i traumatičnih događaja poput poroda i abdominalnih operacija. Ponekad je bol uzrokovana hormonima; Žene često osjećaju bolove prije i tijekom menstruacije.

Simptomi

Simptomi boli u zdjelici mogu varirati ovisno o tome što je uzrok boli. Osim pulsiranja ili cijepanja boli, neki od simptoma mogu biti: povraćanje, mučnina, slabost, vrućica i groznica te gubitak apetita i težina. Ako se simptomi pojave tijekom menstruacije mogu biti jači nego inače. Osim toga, postoje neki drugi simptomi povezani s određenim oboljenjima koji bi trebali biti razmotreni kod liječnika.

See also  Što je afebrilan

Liječenje

Liječenje boli u zdjelici ovisit će o tome što je njen glavni uzrok te će liječnik propisati odgovarajuću terapijsku strategiju koja može obuhvaćati lijekove protiv bolova i protivupalne lijekove. U nekim slučajevima akutne boli potrebna je operacija da bi se smanjila bol ili promjenio položaj organa reproduktivnog sustava pacijenta. Osim toga, postoje neke druge metode liječenja poput masaža trbuha i opuštanja mišićnih skupina da bi se smanji intenzitet boli.

Prevencija boli u zdjelici

Bol u zdjelici je vrlo čest problem kod svih žena. Bol se obično javlja tijekom menstruacije, ali se može pojaviti i između ciklusa. Postoje neke preventivne mjere koje žene mogu poduzeti da smanje ili spriječe bol u zdjelici, uključujući pravilnu prehranu, održavanje zdravog načina života i liječenje bilo kakvih infekcija koja bi mogla biti uzrok boli.

Konzumiranje dovoljne količine vitamina i minerala može pomoći u smanjenju boli tijekom menstruacije. Vitamin B6 pomaže regulirati razinu hormona i smanjuje osjetljivost na bolne senzacije. Također možete jesti hranu bogatu kalcijem, magnezijem, cinkom i vitaminima A, C i E za smanjenje boli u zdjelici.

Održavanje redovitog režima vježbanja doprinosi jačanju mišića trbuha i jačanju mišića maternice, što smanjuje napetost koja često dovodi do bolnih senzacija. Također poboljšava cirkulaciju krvi i protok limfe što pomaže pri prirodnoj obnovi tkiva. Izbjegavajte pretjerano vježbanje jer to može dovesti do dodatnog stresa na trbušne mišiće.

Povremeno posjetite liječnika radi pregleda maternice radi otkrivanja infekcija ili drugih zdravstvenih problema vezanih uz bol u zdjelici. Lijekovi protiv bolova mogu biti od neke pomoći ako imate posebno teške menstrualne grčeve ili bolove tijekom ciklusa.

Pridržavanjem ovih preporuka možete spriječiti ili smanjiti bolove u donjem dijelu trbuha i vratiti se normalnom funkcioniranju bez da se morate boriti sa simptomima boli.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je narodni lijek za ječmenac

Narodni lijek za ječmenac je biljni lijek koji se koristi za liječenje i prevenciju bolesti povezanih s ječmenim. To je starinska metoda liječenja koja se temelji na drevnim narodnim vjerovanjima i tradicionalnom znanju. Uglavnom se sastoji od biljnih smjesa, tinktura...

read more

Što je narcisoidni poremećaj ličnosti

Narcisoidni poremećaj ličnosti je vrsta poremećaja ličnosti koja se karakteriše prekomernim samopouzdanjem i prevelikom samoljubivošću. Osobe sa ovim poremećajem imaju tendenciju da preuveličavaju sopstvene sposobnosti i dosege, veruju da su oni jedinstveni i...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This