Što je cista na zubu? Cista je zaobljena, bijela ili žućkasta formacija koja se nalazi u dubini zuba. Može se očitovati kao gusti čvor ili jamica u kojoj se akumulira gnoj. Ciste su rezultat akumulacije gnoja i nekrotičnih tkiva u kanalima zuba. Obično su povezane s karijesom, ali se mogu pojaviti i bez njega.

Cista je tradicionalni običaj u narodnoj nošnji Hrvata, pretežito u Slavoniji, koji je sastavni dio svadbenog običaja. To je procesija koja se odvija na dan vjenčanja, a nosioci ciste nose uskršnje jaje i druge poklone za mladoženju i mladoženu.

Kako se liječi cista na zubu?

Cista na zubu može biti vrlo bolna i problematična. U većini slučajeva, cista na zubu se najbolje liječi uz pomoć endodontskog liječenja. Endodontski postupak je postupak u kojem se iskopava cista i, ako je potrebno, uklanja se zahvaćeni dio korena ili krunice zuba. Nakon toga, stomatolog će čistiti i dezinficirati kanale korijena zuba, a potom je napuniti specijalnim materijalom.

U nekim slučajevima možda će biti potrebno i uklanjanje zuba, pa je važno da se redovito posjećujete stomatologa te obavljate redovite preglede. Kako bi se spriječilo nastanak ciste na zubu, preporuča se pranje zubi dva puta dnevno i redovito posjećivanje stomatologa radi profesionalnog čišćenja. Također je važno jesti uravnoteženu prehranu koja sadrži dovoljne količine vitamina i minerala te izbjegavati previše slatkiša.

Simptomi ciste na zubu

Ciste na zubu su šuplje ili masne formacije u koštanoj tkivu koja se obično nalazi ispod korijena zuba. Obično se pojavljuju u obliku čepa ili šupljine. Cista na zubu može biti opasna i može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim problemima uključujući uništenje okolnih tkiva, stvaranje cistične fistule i gubitak zuba. Stoga je važno prepoznati simptome ciste na vrijeme kako bi se spriječile neugodne i bolne posljedice.

See also  Što je aptv

Simptomi ciste na zubu uključuju osjetljivost zuba kada se žvače ili dodiruje, otežano otvaranje usta, bol u desnoj ili lijevoj strani lica, promuklost, natečenost lica, crvenilo i povećanje temperature usne šupljine. Također je moguće da ćete osjetiti blagu gorčinu ili trbušnu bol. U težim slučajevima simptomi mogu biti vidljive promene boje kože oko oboljenja, oticanje jezika i glasovnih promjena.

Ako ste svjesni bilo kojeg od ovih simptoma, obratite se svom stomatologu što prije kako bi mogli procijeniti situaciju i preporučiti adekvatnu terapiju. U većini slučajeva cista može biti uspješno liječena ako je odmah dijagnosticirana i ako se pronađe najbolji način liječenja za pacijenta.

Prevencija ciste na zubu

Ciste na zubima su često pronađene u velikom broju ljudi. Ne samo da ometaju izgled zuba, već također mogu biti vrlo bolne. Prevencija ciste u zubima je važna jer postoji velika vjerojatnost da će se pojaviti u budućnosti ako se ne poduzmu odgovarajuće mjere. Jedan od najboljih načina da se spriječi pojava ciste je redovito četkanje i ispiranje zuba. To će pomoći ukloniti bakterije koje mogu izazvati upalu i stvoriti cistu. Također je važno održavati dobru oralnu higijenu i obavljati redovite preglede kod stomatologa kako bi se spriječila pojava bolesti desni i problema sa zubima. Redovite profesionalne usluge čišćenja dentinom također su važne jer pomažu uklanjanju nakupljenog plaka i kamenca, što također može izazvati upalu koja može dovesti do nastanka ciste. Pravovremeno liječenje bilo kakve infekcije usne šupljine je također važno jer to može spriječiti razvoj ciste. Stoga je potrebno obratiti pažnju na sve simptome infekcije usne šupljine i liječiti ga odmah, ako se pojavi bilo kakva sumnja ili simptomi upale.

See also  Što je smeđi iscjedak nakon menstruacije

Prevencija ciste na zubima također podrazumijeva pravilnu prehranu s puno voća i povrća te namirnica bogatih vlaknima, što pomaže u održavanju oralne higijene. Također treba izbjegavati prekomjeran unos slatkiša i hrane koja sadrži puno masnoća, poput slatkiša, nezdravih jela itd., jer to može dovesti do nastanka plaka i kamenca te naposljetku do stvaranja cista na zubima.

Uzroci ciste na zubu

Ciste na zubima su često rezultat kombinacije prekomjernog konzumiranja šećera i slatkiša, kao i pomanjkanja adekvatne oralne higijene. Ciste nastaju uglavnom zbog stvaranja bakterija u usnoj šupljini. Prekomjerne količine ugljikohidrata se pretvaraju u šećer, koji se nalazi na površini zuba. Bakterije toga šećera se hrane i razmnožavaju, a time stvaraju plak. Ako se plak ne očisti redovito i temeljito, on postaje tvrd i potom se pretvara u kamenac. Ovi depoziti minerala mogu izazvati stvaranje cista na zubima.

Pored navedenog, cistama na zubima mogu doprinijeti i druge čimbenike, poput nepravilnog liječenja ili neodgovarajućeg ispravljanja zuba, kao i prethodnih traumatskih ozljeda usne šupljine. Također, genetski čimbenici također mogu biti odgovorni za pojavlivanje cista na zubima.

Kao preventivnu mjeru preporuča se redovna oralna higijena. To bi trebalo uključivati pranje zuba dva puta dnevno s fluoriranim pastama te ispiranje usne šupljine s otopinama sredstava protiv plaka. Također je važno posjetiti stomatologa jednom godišnje radi vršenja temeljitih pregleda i održavanja oralnog zdravlja.

Kako se dijagnosticira cista na zubu?

Ciste na zubima se često mogu dijagnosticirati vizualnim pregledom. Liječnik će obično ispitati zub i okolni tkiva za eventualne promjene i prisutnost ciste. U nekim slučajevima, liječnik može pregledati zubne snimke kako bi utvrdio prisutnost ciste.

Kompjutorizirana tomografija (CT) i magnetska rezonancija (MRI) mogu se također koristiti za procjenu strukture uzrokujući cistu, ako je potrebno. Ove pretrage sakupljaju informacije o strukturi i funkciji unutarnje koštane strukture izravno ispod ciste.

See also  Što je bmi za djecu

Ako je sumnja na prisutnost ciste, liječnik može propisati biopsijsko uzorkovanje radi potvrde dijagnoze. U tom postupku, mali dio sadržaja ciste uzima se za mikroskopsko ispitivanje pod mikroskopom, koje može pomoći u identifikaciji vrste određene ciste.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što su faktu čepići

Faktu čepići su učinkoviti, ekonomični i sigurni proizvodi za zaštitu vašeg voda od nepoželjnih minerala, klora i drugih nečistoća. Oni su izrađeni od posebno razvijenog materijala koji čini da voda bude čista, ukusna i bez mirisa. Faktu čepići se lako postavljaju na...

read more

Što je folna kiselina u hrani

Što je folna kiselina u hrani? Folna kiselina je vitamin B-kompleksa koji se nalazi u hrani. To je važna za zdravu reprodukciju i rast, te se također naziva vitamin B9. Nalazi se u žitaricama, povrću, voću, jajašcima i mnogim drugim namirnicama. Uglavnom su ljudi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This