Što je federacija? Federacija je pravni oblik uređivanja država koji podrazumijeva nastanak federalne države, odnosno države sastavljene od manjih jedinica (regija, pokrajina ili sličnih). U ovom obliku organiziranja, svaka od manjih jedinica ima nezavisnost u vezi s vlastitim unutarnjim poslovima dok se pitanja vanjskih poslova i obrana rješavaju na nivou cijele federacije.

Federacija je politička jedinica koja se sastoji od nekoliko država koje se međusobno udružuju i poštuju određene zajedničke vrednosti. Federacija se obično sastoji od federalne vlade i nacionalnih vlada koje su odgovorne za donošenje odluka o unutrašnjim pitanjima.

Definicija Federacije

Federacija je zajednička vlada koja sastoji od više nezavisnih država koje se udružuju da bi se uskladile političke i ekonomske interese. Njena vlada je oblikovana tako da pruža određenu razinu autonomnosti državama članicama, dok istovremeno omogućava zajedničko djelovanje na nacionalnoj razini. U federaciji, svaka država ima svoje vlastite zakone i politike, ali se udružuju sa ostalim državama u skladu s federativnim zakonima. Također, federacijska vlada djeluje kao predstavnik svim državama članicama. U većini slučajeva, glavna vlast federacije je nadređena nad nacionalnim parlamentima i obvezuje se na međunarodne sporazume.

U nekim slučajevima, međunarodni sporazumi mogu biti uspostavljeni između dvije ili više nezavisnih država bez postojanja federativne vlade. U takvim slučajevima, sporazumi su obično uspostavljeni radi promicanja mira i suradnje između država. Međutim, oni ne daju zajedničku vladavinu tim državama i one ostaju potpuno nezavisne jedna od druge.

Federacije su prilično česte u svijet usprkos broju različitih oblika koje mogu imati. Najpoznatiji primjer federacije je Sjedinjene Američke Države (SAD). Federacija SAD-a se sastoji od sedamdeset pet saveznih država koje dijele iste granice s glavnom federalnom vladom u Washington D.C.-ju.

See also  Što je osip

Vrste Federacije

Federacija je ustavni oblik države koji se sastoji od više jedinica ili država. Postoje tri osnovne vrste federacija: konfederacije, federalizam i unije. Konfederacije su najloose oblike federacija gdje federativne jedinice zadržavaju gotovo sva svoja zakonodavna ovlaštenja, dok federalna vlada obavlja samo određene zadatke. Federalizam se smatra najčešćim oblikom federacije jer federalne jedinice imaju veću autonomiju nego u konfederaciji, ali i manje od unije. Unija je najstroži oblik federacije gdje federalna vlada ima potpunu kontrolu nad svim federativnim jedinicama i nezavisnosti između njih je ograničena.

Federacija se može podijeliti i na dvije podvrste: de-jure i de-facto. De-jure federacija je ona koja je formalno utemeljena putem ustava ili zakona, dok de-facto federacija nastaje putem dogovora među državama ili pokrajinama bez formiranja formalnih institucija. Ovi su oblici različiti u smislu mogućnosti efektivne uprave i suvereniteta, ali oni dijele iste ciljeve: omogućiti članovima da zadrže autonomiju dok istovremeno postignu političku stabilnost.

Povijest Federacije

Federacija Bosne i Hercegovine je država koja se nalazi na području bivše Jugoslavije. Federacija je osnovana 1995. godine kao rezultat Dejtonskog mirovnog sporazuma između Srba, Hrvata i Bošnjaka, koji su se borili u ratu od 1992. do 1995. godine. Prema Dejtonskom sporazumu, Federacija je sastavljena od dva entiteta: Republika Srpska i Federacija BiH, koja je sastavljena od 10 kantona. Svi stanovnici Bosne i Hercegovine imaju ista prava, bez obzira na nacionalnu pripadnost ili religiju.

Federacija Bosne i Hercegovine ima svoju parlamentarnu vladu koja se sastoji od Predsjedništva BiH (koje čini tri člana – predstavnik Bošnjaka, Hrvata i Srba) te Parlamentarne skupštine (koja donosi zakone). Također postoji zakonodavna vlast u oba entiteta – Republiki Srpskoj i Federaciji BiH, a također postoje lokalne vlasti u svakom pojedinom kantonu Federacije BiH.

See also  Što znači riječ koliko

Kroz povijest, Federacija Bosne i Hercegovine imala je različite oblike vlasti – od Osmanskog carstva do Austro-Ugarske monarhije te Jugoslavije. Trenutno je jedna od tri ravnopravnih članice Bosne i Hercegovine, međunarodno priznate države koja se dijeli na dva entiteta prema Dejtonskom sporazumu iz 1995. godine.

Uloga Federacije

Federacija Bosne i Hercegovine je državna institucija koja obuhvaća sve tri konstitutivne narode u Bosni i Hercegovini – Bošnjake, Srbe i Hrvate. Osnovana je po Daytonskom sporazumu 1995. godine, a njen cilj je da se osigura ravnoteža u vlasti između naroda. Federacija ima svoj parlament, vladu i sudstvo, a također ima neke od nadležnosti koje inače pripadaju državi.

Parlament Federacije Bosne i Hercegovine sastoji se od dva doma – Vijeća naroda i Dom naroda. Vijeće naroda čini 15 zastupnika iz entiteta Republika Srpska (RS) i Republika Hrvatska (RH), po pet iz svakog entiteta. Dom Naroda čini 10 zastupnika iz svakog entiteta, a također postoje tri zastupnika koji predstavljaju “narod bez entiteta”.

Vlada Federacije je podijeljena na deset ministarstava, kojima upravljaju ministri izabrani od strane parlamenta. Vlada se bavi pitanjima unutar Federacije: obrazovanje, zdravstvo, ekonomski razvoj itd. Također je nadležna za sprovođenje međunarodnih sporazuma potpisanih u ime Federacije.

Sudovi Federacije Bosne i Hercegovine su podijeljeni na tri razine – općinske sudove, županijske sudove (ili Kantonalni sud) te Vrhovno sudsko vijeće. Sudska vlast u Federaciji čini “državno pravosudje” kojem pripada obaveza da donosi presude prema Ustavu Bosne i Hercegovine.

Prednosti Federacije

Federacija Bosne i Hercegovine je politička organizacija koja podržava odluke većine stanovnika. Ona omogućava oblikovanje zajedničkog zakonodavstva, sudstva i društvenih struktura kako bi se osiguralo da svi građani imaju jednake pravne pravice. Također, Federacija je izvor novca kojim se financiraju projekti poput infrastrukture, zdravstvene zaštite i obrazovanja. Vlade pojedinih entiteta imaju svoju autonomiju u odlučivanju o tome kako će iskoristiti resurse kojima raspolažu, što pomaže u promicanju regionalnog razvoja.

See also  Što je nord produkt

Nedostaci Federacije

Međutim, postoje i nedostaci Federacije Bosne i Hercegovine. U nekim slučajevima može doći do neslaganja između entiteta oko određenih pitanja, što može dovesti do dugotrajnih sudskih bitaka i političkih tenzija. Također, Federacija često može biti teško uspostaviti jer postojanje autonomnih vlada može utjecati na jedinstvenost Bosne i Hercegovine.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zolja

Što je zolja je staro šibensko oružje koje se može vidjeti u većini muzeja u Hrvatskoj. To je osobito oblik granate koja se koristi u višenamjenskim okolnostima, od obrane do napada na neprijatelje. Zolja je tradicionalno bila napravljena od drva i metala i nastala je...

read more

Što su zlatne poluge

Što su zlatne poluge? Zlatne poluge su tehnika koja se koristi u investiranju da bi se postigao dugoročni uspjeh i stabilnost. To je strategija koja se temelji na principu balansiranja između sigurnih i rizičnih investicija, omogućavajući vam da postignete optimalnu...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This