Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvijek aktivno

Potrebni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Nema kolačića za prikaz.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Nema kolačića za prikaz.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Nema kolačića za prikaz.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Nema kolačića za prikaz.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Nema kolačića za prikaz.

Što je imunitet je vrlo važna tema u medicini. Imunitet je prirodna i adaptivna zaštitna mehanizam kojim tijelo razvija otpornost prema stranim tvarima kao što su mikroorganizmi, virusi, bakterije, toksini ili druge strane tvari. To se obično postiže proizvodnjom antitijela koja se vežu za strani agens i aktiviraju fagocitozu ili citotoksične reakcije. Imunitet nam omogućava da se zaštitimo od bolesti, ali ako je poremećen, mogu se pojaviti autoimune bolesti ili alergije.

Imunitet je zaštitna mehanizam tijela koji pomaže u borbi protiv stranih tvari, poput virusa i bakterija. On se sastoji od složenog sistema stanica, molekula i organa koji zajedno obavljaju funkciju zaštite od infekcija.

Kako se razvija imunitet?

Imunitet je važan dio našeg zdravlja i dobrobiti. Razvija se tokom života kako bi nas zaštitio od bakterija, virusa i drugih stranih tvari koje mogu izazvati bolest. Imunitet je sposoban prepoznati štetne mikroorganizme i učinkovito reagirati na njih. Razvoj imuniteta je proces koji se javlja u nekoliko faza, uključujući aktivaciju, diferencijaciju i maturaciju limfocita.

U prvoj fazi, poznatoj kao aktivacija limfocita, imunološki sustav otkriva tuđinske tvari te pokreće proces uništavanja patogena. Kako bi to postigao, potreban mu je signal da pokrene obranu tijela. Ovi signali mogu biti poslani od strane bakterija, virusa ili drugih stranih tvari koje ulaze u naše tijelo. Nakon što se limfociti aktiviraju, oni počinju proizvoditi posebne antitijela koja uništavaju patogene mikroorganizme. U ovoj fazi imunološki sustav počinje prepoznavati patogene i stvarati memorijske stanice koje će ga naučiti prepoznavati i ubuduće uništiti iste patogene bez dodatnog stimuliranja.

See also  Što je hipokampus

Nakon aktivacije limfocita slijedi faza diferencijacije u kojoj su limfociti podvrgnuti procesima transformacije kako bi postali funkcionalni članovi imunološkog sustava. U ovoj fazi se stvaraju novi tipovi limfocita – B-stanice i T-stanice – te prema tome možemo razlikovati dva glavna tipa imuniteta: humoralni (medicinski) i stanični (adaptivni). Humoralni imunitet se sastoji od B-stanica koje proizvode antitijela protiv patogena, dok stanični imunitet sadržava T-stanice koje napadaju invadirane ćelije direktno te uništavaju patogene.

Posljednji korak u razvoju imuniteta je faza maturacije u kojoj limfociti postaju potpuno funkcionalni – spremni da pokrenu obranu tijela protiv napada stranih organizama. U ovom trenutku limfociti su potpuno razvili svoje mogućnosti da prepoznaju patogene te reagiraju na njih sa brzinom i preciznošću spremnom da zaustavi bilo kakvu invaziju stranih organizama koja bi mogla ozbiljno narušiti zdravlje ljudskog organizma.

Kako održavamo imunitet?

Imunitet je važan za naše tijelo da može uspješno odoljeti infekcijama i bolestima. Da bismo održali naš imunitet, postoji nekoliko koraka koje moramo poduzeti. Prvo, trebamo jesti zdravo i uravnoteženo. Zdrava prehrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i zdravim mastima pomaže u jačanju imunološkog sustava. Također bi trebalo izbjegavati prejedanje i izbjegavanje hrane koja je visoko obrađena. Drugo, potrebno je dovoljno spavati da bismo održali dobru mentalnu i fizičku energiju. Treće, bitno je održavati redoviti tjelesni napor kako bi se podržala dobra cirkulacija i jačanje mišića. Četvrto, potrebno je izbjegavati stresne situacije ili traume jer mogu utjecati na naš imunitet negativnim načinom. Peto, bitno je piće puno tekućine kako bi se zadržala optimalna hidratacija cijelog tijela. Šesto, trebali bismo redovito provoditi higijenske mjere kao što su pranje ruku.. Zadnje ali ne manje važno, trebali bismo uzimati dodatke prehrambenih proizvoda poput vitamina C i D kako bismo još više povećali jačinu imunološkog sustava.

See also  Što su plavi nokti

Imunološki sustav

Imunološki sustav je kompleksan sustav tijela koji pomaže u zaštiti organizma od bakterija, virusa i drugih stranih tvari. Imunološki sustav počinje proizvoditi posebne stanice, zvane limfociti, koje su odgovorne za obranu organizma od bolesti. Limfociti mogu prepoznati različite vrste stranih tvari i proizvesti antitijela koja se bore protiv njih. Također pomažu u oslobađanju kemikalija koji ubijaju infekcije. U slučajevima gdje imunološki sustav nije u stanju održati ravnotežu, lijekovi ili cjepiva mogu biti primjenjeni da se spriječe infekcija ili poboljša odgovor imuniteta. Imunološki sustav je sastavljen od različitih dijelova koji djeluju zajedno da bi organizam ostao zdrav. To uključuje limfne čvorove, slezene, žlijezde timusa i beznačajni epitelni organi poput kože i sluznice dišnog trakta. Svi ovi dijelovi imuniteta sarađuju da se osigura potpuno zaštitno okruženje unutar tijela.

Uzročnici oslabljenog imuniteta

Stres, nezdrava prehrana, kronične bolesti i loše navike mogu sve utjecati na oslabljen imunitet. Stres stvara hormonalni disbalans u tijelu što dovodi do poremećaja u funkcioniranju imunološkog sustava. Konzumacija nezdravih namirnica, poput masne hrane i slatkiša, smanjuje razinu nutrijenata koje su potrebne za jačanje imuniteta. Kronične bolesti, poput dijabetesa ili astme, također mogu uzrokovati oslabljen imunitet zbog toga što smanjuju količinu zdravih stanica u tijelu. Loše navike poput pušenja i prekomjerne upotrebe alkohola također mogu utjecati na imunološki sustav jer uništavaju zdrave stanice i smanjuju razinu vitamina i minerala. Sve te okolnosti mogu dovesti do oslabljenog imuniteta jer utječu na količinu zdravih stanica i kemikalija u tijelu potrebnih za normalno funkcioniranje sustava obrane protiv bolesti.

Pored toga, prekomjerno radno opterećenje može smanjiti razinu energije koje je potrebno da se poduzmu preventivne mjere za jačanje imuniteta. Osoba koja radi dugo sati često ne može se posvetiti svom vlastitom zdravlju te je izložena većem riziku od infekcija. Također, nedostatak redovitog odmora povećava rizik od oslabljenog imuniteta jer se tijelo ne može ispravno oporaviti ako se ne dobije dovoljno spavanja i odmora.

See also  Što je beloderm krema i za šta se koristi

Prednosti jačeg imuniteta

Jači imunitet je važan za zdrav život. Kada je naš imunitet jak, naše tijelo je spremno da se bori protiv bolesti i infekcija. Osim toga, pomaže nam da ostanemo zdravi što je duže moguće.

Jedna od najvećih prednosti jačeg imuniteta je ta da postoji manje rizika od razvoja ozbiljnih bolesti i infekcija. Tijelo s jakim imunitetom može lako ukloniti virusne infekcije i bakterijske infekcije. Također, veća je mogućnost da se izbjegnu alergijske reakcije i astma.

Također, jak imunitet također pomaže u reguliranju probavnog sustava. Ako su naša crijeva zdrava, probavni proces će biti puno učinkovitiji i bit ćemo u stanju tolerirati više vrsta hrane bez negativnih posljedica po naš organizam. Također ćemo biti manje podložni razvoju upala sluznice i gastrointestinalnih problema poput dijareje i proljeva.

Konačno, jači imunitet također može poboljšati našu opskrbu krvlju s kisikom, što nam može pomoći da se osjećamo budnim i aktivnim cijeli dan. Također ćemo biti manje podložni opadanju energije ili letargiji, te ćemo se brže oporaviti od treninga ili fizičkog napora.

Kratko rečeno, jači imunitet donosi mnoge prednosti za naš organizam i svakako bi trebalo svakodnevno raditi na tome da ga se poveća kroz dobru prehranu, redovitu tjelovježbu i dovoljan odmor.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijagnoza

Što je dijagnoza je pitanje koje mnogi od nas imaju. Dijagnoza je postupak postavljanja procjene ili razumijevanja stanja neke osobe ili stvari. To obično uključuje korištenje različitih dijagnostičkih alata i metoda, uključujući ispitivanje, promatranje, preglede i...

read more

Što je dišnik

Što je dišnik je fiziološki uređaj koji se koristi za mjerenje plućne funkcije. To je uređaj koji se sastoji od cijevi, senzora i računala za procesiranje podataka. Kako dišnik mjeri plućnu funkciju, to može služiti liječnicima i medicinskim profesionalcima da bi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Revisit consent button
Close
Portal Informer Logo_white transparent
undefined
undefined
Portal Informer Logo_white transparent
Shares
Share This