Što je išijas? Išijas je upala čvora na ishijalnoj kosti koja može uzrokovati bol, otekline, grčeve i ograničenu pokretljivost. Također se naziva išijasna neuralgija ili lumbago. Obično se liječi uz pomoć medicinskih postupaka, kao što su fizikalna terapija, medicinski tretmani, koristeći lijekove protiv bolova i oblozi s hladnim ili toplim oblogama.
Išijas je bolest koja se manifestira kroz upalu i oštećenje ishemijskog živca, kao i okolnih ligamenata i mišića. Uglavnom se javlja u donjim udovima, zbog pritiska na ishemijski živac.
Sadržaj
Uzroci išijasa
Išijas je oblik boli u donjem dijelu leđa koji se širi duž stražnje strane noge. To je često uzrokovano povredama, zarazama ili degenerativnim bolestima. Išijas može biti vrlo bolan i ograničiti kretanje. Kako bi se bol lakše razumjela, potrebno je razumjeti potencijalne uzroke išijasa.
Najčešći uzrok išijasa je povreda. U slučaju preopterećenja mišića, tetiva ili ligamenata u donjem dijelu leđa, može se javiti bol. Ova vrsta povrede može biti uzrokovana dugotrajnim sjedenjem ili stajanjem na jednom mestu, prekomernim fizičkim naporom ili nepravilnom tehnikom vježbanja. Također može biti potaknuta traumom – padom ili sudaranjem sa nečim tvrdim.
Degenerativne bolesti također mogu biti odgovorne za pojavu bola u donjoj regiji leđa. Osteoartritis donje kičme je najčešći oblik degenerativnih bolesti koji može dovesti do išijasa. Ova bolest je povezana sa propadanjem hrskavice koja okružuje zglobove, što rezultira smanjenom elastičnošću diska i stvaranju ograničenja pokretljivosti.
Infekcije također mogu dovesti do pojave bola u donjoj regiji leđa. Infekcije kože mogu dovesti do upale mišica ili tetiva u tom području, a infekcije kostiju mogu stvoriti gnojan proces koji može uticati na okolne mišice i ligamente.
Kod nekih ljudi, išija se možda neće manifestirati odmah nakon traume ili infekcije. U ovakvim slučajevima, manifestacija bola će se javiti postepeno nekoliko dana posle dogadjaja koji ga je inicirao. Dakle, treba imati na umu da su prethodni dogadjaji potencijalni uzroci i da se o tome treba raspitati pri pregledima stručnog lica zdravstvenog usluga radi postavljanja precizne diagnoze i odabira optimalnog tretmana za relaksaciju bola..
Simptomi išijasa
Simptomi išijasa se obično pojavljuju postupno, ali u nekim slučajevima mogu biti iznenadni. Simptomi mogu uključivati bol u leđima, posebno u donjem dijelu leđa ili bedrima, te osjećaj slabosti ili trnjenja u nogama. Može se pojaviti bol koji se širi prema stražnjoj strani bedara, a ponekad se može osjetiti i u donjoj nozi. U nekim slučajevima bolesnik može imati osjećaj trnjenja ili gubitka osjetljivosti na koži bez boli. Ponekad može doći do problema sa hodanjem, čak i kod manje ozbiljnih oblika išijasa. Također mogu postojati problemi sa mokrenjem i štucanjem zbog slabosti mišića zdjelice.
Također je važno napomenuti da simptomi išijasa mogu biti slični simptomima drugih stanja, poput lumbalne hernijacije diska ili lumbalne stenozacije, pa je potrebna temeljitija dijagnoza od strane liječnika da bi se utvrdila točna dijagnoza.
Dijagnoza išijasa
Išijas je bolest koja se odnosi na poremećaj koji zahvata kičmeni stub. To uključuje sindrom boli i disfunkciju mišića, živaca i drugih tkiva u blizini. Ova bolest može biti izazvana različitim faktorima, kao što su preveliki fizički napor, neadekvatna anatomija kičmene regije, metabolički problemi, degenerativne promjene u koštanim tkivima itd. Dijagnoza išijasa je složen proces koji podrazumijeva identifikaciju simptoma pacijenta, provođenje temeljitog pregleda i procjenu strukturalnih obilježja kičmene regije.
U većini slučajeva liječnik će napraviti preliminarnu dijagnozu temeljenu na pritužbama pacijenata te će provesti ispitivanje da bi potvrdio dijagnozu. Ispitivanje obuhvaća vizualni pregled pacijentove kičmene regije i procjenu postojanja određenih simptoma poput ograničenog pokretljivosti, boli pri palpaciji ili promjena motoričkih sposobnosti. Liječnik će također provesti testove kao što su radiografija, magnetska rezonancijska slika (MRI) ili CT skeniranje da bi se utvrdio stupanj oštećenja mišića ili zahvaćeno tkivo. U nekim slučajevima liječnik možda će morati provesti punkciju leđne moždine ili testirati protutijela protiv virusa da bi se isključile druge mogućnosti.
Kako bi se postigla najbolja moguća dijagnoza išiasa, važno je da se ljudsko tkivo pažljivo ispituje radi otkrivanja abnormalnih obilježja koja mogu biti povezana s tom bolesti. Isto tako je važno prepoznati vanjske faktore okoline koji mogu biti uzrokovani ovom bolešću jer to utječe na uspješnu terapijsku strategiju koja će bit
Liječenje išijasa
Išijas je bolest koja se može pojaviti u bilo kojoj dobi i uzrokuje bol, grčeve i smanjenu pokretljivost. Postoje različite metode liječenja išijasa koje se mogu primijeniti za smanjenje simptoma. Terapija vježbanja je jedna od najučinkovitijih metoda liječenja. U terapiji vježbanja obično se preporučuju vježbe opuštanja, istezanja mišića, koje se mogu izvoditi u domaćim uvjetima. Također, možete provesti fizikalnu terapiju i zagrijavanje mišića, što će vam pomoći da olakšate bol i grčeve. Osim toga, postoje ljudska lijekovi koji se mogu koristiti za liječenje išijasa. Kortikosteroidne kreme mogu olakšati bolove, a NSAID (nesteroidni protuupalni lijekovi) mogu smanjiti upalne simptome. Osim toga, masaža ili akupunktura također su popularne metode liječenja išijasa.
Ako simptomi nisu podnošljivi, možda ćete morati biti hospitalizirani ili podvrgnuti operaciji za uklanjanje oštećene hrskavice. Također postoji nova tehnologija koja je razvila metode zračenja laserskom zrakom za smanjenje boli uzrokovane išiasom. Ovi laserski postupci su postali vrlo popularni među pacijentima jer ne zahtjevaju dugotrajan tretman ili dugotrajan oporavak.
Konačno, prevencija je najbolji način da se spriječi pojava i razvoj simptoma išiasa. Redovito vježbanje može održavati vaš mišićni tonus i snagu te pomoći spriječiti dehidracija ili infekciju mišićnih tkiva što bi moglo prouzrokovati pojavu ovog stanja. Držite također na umu da je važno imati odgovarajuce cipele jer loše cipele mogu dovesti do napetosti u leđima i donjem dijelu leđa te time dodatno uticati na nastanak i razvoj ovog stanja.
Prevencija išijasa
Išijas je bolest koja se uglavnom javlja kod starijih ljudi, ali postoji nekoliko načina da se spreči nastanak išijasa. Najvažnija stvar je da se održava zdrav način života – redovna tjelesna aktivnost, uravnotežena prehrana i održavanje idealne težine. To će pomoći u smanjenju rizika od nastanka išijasa. Također, treba izbjegavati prekomjerno opterećenje jednog dijela tijela, pogotovo ako je to dijel tijela koji je već ranije bio zahvaćen bolestima.
Preporučuje se da se primjenjuju preventivne mjere kako bi se smanjio rizik od nastanka išijasa. To uključuje nošenje udobne obuće, izbjegavanje dugotrajnog stajanja ili sjedenja na jednom mjestu duže vrijeme, te pravilno postavljanje tijela prilikom rada ili spavanja. Također je poželjno unaprijediti opću snagu mišića dobivanjem redovite tjelesne vježbe i pravilno držanje tijela prilikom rada ili spavanja.
Uz prevenciju išijasa važno je održavati odgovarajuću higijenu: redovito prati kožu i oblačenje te održavati higijensku rutinu cijele godine. Također, važno je osigurati dovoljan unos vitamina D putem hrane ili dodataka prehrani jer vitamin D igra važnu ulogu u jačanju kostura.
0 Comments