Što je kardiomiopatija

by Jan 1, 2025Zdravlje0 comments

Kardiomiopatija je grupa bolesti srca u kojoj su zahvaćena srčana mišićna vlakna. To dovodi do kršenja kontraktilnosti srca, što može smanjiti njegovu sposobnost da ispumpa krv u tijelo. Postoje različite vrste kardiomiopatija, od kojih su neke urođene a druge stečene. U nekim slučajevima liječenje može pružiti olakšanje simptoma ili čak prevenirati progresiju bolesti.

Kardiomiopatija je bolest srca koja se javlja kada je srčano tkivo oštećeno ili razvija abnormalnosti. To može dovesti do smanjenja funkcije srca i do različitih vrsta kardiomiopatije, uključujući dilatiranu, hipertrofičnu i restriktivnu kardiomiopatiju.

Vrste kardiomiopatije

Kardiomiopatija je bolest srca koja utječe na mišićnu strukturu i funkciju srca. Postoje različite vrste kardiomiopatije, uključujući nekoliko tipova oštećenja miokarda. To uključuje dilatiranu kardiomiopatiju, hipertrofičnu kardiomiopatiju, restriktivnu kardiomiopatiju i aritmogenu desnu stranu kardiomiopatiju (ARVC).

Dilatirana kardiomiopatija je najčešći oblik ove bolesti. U ovoj bolesti, srce postaje veće zbog slabljenja miokarda i povećanja volumena srca. Ovakva promjena uzrokuje slabiji rad srca i perifernih krvnih žila. Također može uzrokovati zatajenje srca.

Hipertrofična kardiomiopatija je još jedan oblik ove bolesti. U ovoj vrsti bolesti, mišićna masa se povećava u određenim područjima srca. To može biti potaknuto genetskim čimbenicima ili stresom na srce izazvanim preopterećenjem tijekom fizičke aktivnosti. Ovi simptomi mogu dovesti do poremećaja ritma, težine disanja i preopterećenosti organizma s tekućinom.

Restriktivna kardiomiopatija je rijetka vrsta ove bolesti koja utječe na sposobnost srca da napuni svoju šupljinu s tekućinom. To dovodi do sužavanja lumenovih šupljina i zadržavanja tekućine u tkivima. Simptomi ovise o tome gdje se promjene dogode; to može biti dispneja, edem ili akutno srčano zatajenje u teškim slučajevima.

Aritmogena desna strana kardiomiopatija (ARVC) je još jedan oblik ove bolesti koja utječe na desni ventrikul srca. Ova vrsta bolesti obuhvaća brojne simptome, poput palpitacija, otkucaja srca i fibrilacija atrija (ARF). ARVC često može biti nasljedna u prirodi i dovodi do strukturnih promjena unutar srca što rezultira narušavanjem normalnih funkcija organizma.

See also  Što je bučino brašno

Simptomi kardiomiopatije

Kardiomiopatija je bolest srca u kojoj je srčano tkivo oštećeno ili slabije funkcionira. Simptomi se mogu razlikovati ovisno o vrsti kardiomiopatije, ali obično uključuju slabost, umor, bolove u prsima i teško disanje. U nekim slučajevima, osoba može imati simptome aritmije, poput brzog ili nepravilnog otkucaja srca. Ovisno o jačini simptoma, liječnik će preporučiti konzervativne metode liječenja ili eventualno operaciju.

Slabost i umor su najčešći simptomi kardiomiopatije. Ova se slabost obično čini bez jasnog razloga i povećava se s vremenom. Umor je obično druga pojava koja se pojavljuje s istim intenzitetom kao i slabost. Bolovi u prsima su često prisutni i mogu biti toliko intenzivni da zahtijevaju lijekove za ublažavanje boli. Teško disanje je također čest simptom kardiomiopatije, što utječe na sposobnost da se vodi aktivan životni stil.

Aritmija je još jedan simptom koji se može pojaviti s kardiomiopatijom. To uključuje brzi ili nepravilni ritam srca te možda čak i osjećaj da srce „preskače“ beat ili „udara“ dvaput dovoljno blizu jedan drugom da se osjeti poput trzaja. Aritmija možda nećete primjetiti samo od sebe, ali postoji mogućnost da vas liječnik detektira pregledom EKG-a ili Holter monitorizacija srca pregledom 24 sata dnevno tjedan dana.

Simptomi kardiomiopatija variraju od blage nelagode do teških zdravstvenih problema i trebate potražiti pomoć struke ako osjetite bilo kakve simptome vezane uz bolest srca. Lijekovi protiv bolova mogu pomoći smanjiti intenzitet boli, a lijekovi aritmija mogu biti potrebni za smanjenje nepravilnih otkucaja srca. U nekim slučajevima možda ćete morati podvrgnuti operaciji ako drugi oblici liječenja ne uspiju smanjiti simptome

Uzroci kardiomiopatije

Kardiomiopatija je vrsta bolesti srca u kojoj se srčano tkivo zamjenjuje vezivnim tkivom. Može ugroziti normalno funkcioniranje srca i dovesti do ozbiljnih srčanih problema. Postoji nekoliko različitih vrsta kardiomiopatije, a svaka se može javiti zbog različitih razloga. Neki od najčešćih uzroka kardiomiopatije su nasljedstvo, prekomjerni unos alkohola, povećana natrijeva diureza i lijekovi koji mogu oštetiti srce.

See also  Što je pelenski osip

Nasljedna kardiomiopatija se može prenositi od roditelja na dijete i obuhvaća nekoliko vrsta bolesti srca. Prisutnost određenih genetskih skupina često je u vezi s ovom vrstom kardiomiopatije, pa je važno da se identificira da bi se prepoznale potencijalne opasnosti.

Prekomjeran unos alkohola često može dovesti do problema s disfunkcijom miokarda, što rezultira simptomima sličnim onima povezanim s kardiomiopatijom. Također, dugotrajan unos alkohola može pojačati rizik od razvoja bolesti srca poput aritmija i ishemijske bolesti srca.

Povećana natrijeva diureza također može biti uzrokovana prekomjernim unosom soli ili zbog hipertenzije. Ova vrsta diureze može biti povezana s visokim rizikom od pojave simptoma sličnih onima povezanima s kardiomiopatijama poput edema i disfunkcije miokarda.

Postoje mnoge vrste lijekova koji mogu uticati na normalno funkcioniranje srca i povećati rizik od problema poput aritmija i disfunkcija miokarda. Ovi lijekovi obuhvataju neke antidepresive, lijekove protiv alergija i lijekove protiv astme. Važno je pridržavati se uputa o doziranju ovih lijekova jer prevelike doze mogu imati negativan uticaj na srce.

Kao što je gore navedeno, postoje mnogi potencijalni uzroci zbog kojih se mogu javiti simptomi slični onima povezanima s kardiomiopatijama pa je važno da se identificiraju potencijalne opasnosti da bi se spriječile negativne posljedice na srce.

Liječenje kardiomiopatije

Kardiomiopatija je kongenitalnu ili stečenu bolest srca koja uzrokuje deformaciju srčanog mišića, što dovodi do simptoma poput zatajenja srca. Liječenje ovog stanja temelji se na lijekovima, operaciji i životnom stilu. Liječnici mogu propisati lijekove koji smanjuju pritisak u srcu, poboljšavaju cirkulaciju krvi i poboljšavaju funkciju srca. To može uključivati ​​lijekove poput diuretika, ACE inhibitora ili beta blokatora. Također se mogu propisati lijekovi za usporavanje brzine otkucaja srca ili smanjenje napada angine.

Operacija se može odlučiti u složenim slučajevima ili ako je pacijent premlad da bude uspješno liječen lijekovima. Operacija može uključivati ​​izmjenu ventila i / ili transplantaciju srca. U nekim slučajevima, medicinska terapija s lijekovima i zdravim životnim stilom će biti dovoljna za postizanje dugoročnih rezultata. Pacijenti bi trebali ispuniti određene ciljeve prehrane i vježbanja, kao i pridržavati se svih medicinskih uputa. Konzumiranjem odgovarajućih namirnica i redovitim vježbanjem, pacijenti mogu smanjiti rizik od dodatnih problema sa srcem te osiguravanju dugoročnog zdravlja.

See also  Što je kvržica na vratu

Kontrolne preglede treba obaviti jednom godišnje kako bi se utvrdilo je li stanje stabilno ili su potrebne daljnje promjene na stil života ili terapiji lijekom. Svaki put kada pacijent posjeti svog liječnika, on treba dati točne informacija o svom stanju i simptomima te biti spremni na savjetovanja o promjenama u prehrani i vježbi radi postizanja idealnih rezultata.

Prevencija kardiomiopatije

Kardiomiopatija je bolest srca u kojoj se srčani mišić ne može pravilno opustiti i napuhnuti. To dovodi do smanjenja srčanog izlaza i dovodi do različitih oblika bolesti srca. Kako bi se spriječila pojava kardiomiopatije, potrebno je poduzeti određene preventivne mjere.

Prva stvar koju treba učiniti je održavanje zdravog načina života. Ovo uključuje pravilnu prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost. Zdrava prehrana trebala bi biti usmjerena na smanjenje rizika od razvoja kardiomiopatije, a osobito na smanjenje unosa soli i natrija. Redovita tjelesna aktivnost pomoći će u održavanju normalne težine, poboljšati cirkulaciju i smanjiti rizik od razvoja kardiomiopatije.

Također je važno imati stalni nadzor liječnika za one koji su u opasnosti od razvoja ove bolesti srca. Ovi ljudi mogu biti podvrgnuti periodičnim liječničkim pregledima i testovima da bi se utvrdili da li postoje znakovi bolesti srca ili drugih problema vezanih uz zdravlje srca.

Također je važno da se ne puši ili izbjegavaju situacije kada postoji pušenje duhana okolo, budući da duhan pospješuje stvaranje plakova na zidovima arterija, što čini osobu sklonom nastanku problema sa srcem.

Ovi preventivni mjere pomoć će u sprječavanju razvoja kardiomiopatije i pružiti veću sigurnost zdravlju srca ljudima svih dobi.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što su faktu čepići

Faktu čepići su učinkoviti, ekonomični i sigurni proizvodi za zaštitu vašeg voda od nepoželjnih minerala, klora i drugih nečistoća. Oni su izrađeni od posebno razvijenog materijala koji čini da voda bude čista, ukusna i bez mirisa. Faktu čepići se lako postavljaju na...

read more

Što je folna kiselina u hrani

Što je folna kiselina u hrani? Folna kiselina je vitamin B-kompleksa koji se nalazi u hrani. To je važna za zdravu reprodukciju i rast, te se također naziva vitamin B9. Nalazi se u žitaricama, povrću, voću, jajašcima i mnogim drugim namirnicama. Uglavnom su ljudi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This