Što je kateter? Kateter je medicinski uređaj koji se koristi za liječenje ili dijagnostiku bolesnika. To je cijev od plastike, gume ili silikona koja se ubacuje u tijelo pacijenta da bi se postigao određeni cilj. Može se ubaciti u različite organe i sustave, poput mokraćnog mjehura, žučnog mjehura, srca ili arterija. Kateteri mogu biti stacionarni ili fleksibilni i dolaze u različitim veličinama.

Kateter je cijev od gume ili plastike, sa jednim ili više otvora, koja se ubacuje u tijelo kako bi se omogućilo davanje lijekova, te pregled i postupci.

Vrste katetera

Kateter je medicinski uređaj koji se koristi za isporuku lijekova, dijagnostiku i druge terapeutske postupke. Postoje različite vrste katetera za različite namjene. Ovisno o potrebi, oni mogu biti izrađeni od elastičnog materijala ili plastike. Neki od najčešćih vrsta katetera su:

1. Cistostomijski kateter je fleksibilni cilindrični uređaj uveden u mokraćovod da se omogući pražnjenje mokraće iz tijela. To se obično koristi tijekom trajne inkontinencije mokraće.

2. Urokardijalni kateter je dugačak tanak plastični tubus s malim balonom na jednom kraju. Koristi se za provođenje dijagnoza i terapija srca te otkrivanje srčanih problema poput blokade arterija, teških srčanih aritmija i bolesti srca.

3. Kontinuirani intravenski (IV) kateter je fleksibilan cilindričan uređaj s malim balonom na vrhu i šiljcima na dnu da bi se osiguralo pravilno prianjanje na stijenku venu pacijenta. Koristi se za davanje lijekova putem intravenske infuzije, a također i za mjerenje brzine protoka tekućine intravenski preko volumetarskih pumpi.

4. Intrakranialni monitorizacijski kateter ima iglu na jednom kraju koja se ubacuje u mozak pacijenta da bi se procjenila prisutnost intrakranialnih promjena, poput povećanja intrakranialnog tlaka (ICP). Ovo je važno jer može pomoći liječnicima da procjenjuju funkcioniranje mozga pacijenta i procjenuju potrebu za intervencijom ako je potrebno..

See also  Što je daltonizam

5. Arteriovenski hemodinamski (AVF) kateter ima iglu koja se ubacuje u arterievsku stazu da bi se mjerila brzina protoka tekućine putem arteriovenske hemodinamike (AVF). To je važno jer pomaže liječniku da procjenjuje funkcioniranje srca pacijenta i procijeniti potrebu za intervencijom ako je potrebno..

Postavljanje katetera

Kateteri se koriste u medicinske svrhe da bi se bolesniku omogućio pristup unutarnjim organima i da bi se osiguralo isporuka lijekova. Postavljanje katetera zahtijeva medicinsku stručnost, pa je stoga važno obratiti pozornost na nekoliko vrsta postupaka njegove instalacije.

Prvo je potrebno odabrati pravu vrstu katetera za bolesnikove potrebe. Katetri mogu biti jednokratni ili višekratni, a postoje i različite veličine, oblike i materijali. Nakon što je odabrana prava vrsta, potrebno je ispravno sterilizirati mjesto gdje će se provesti predmet. Ovo može uključivati čišćenje kože sa antiseptikom ili alkoholom prije postupka ubrizgavanja.

Sljedeći korak je ubrizgavanje same igle u tkivo. Ubrizgavanje mora biti točno na mjestu gdje će se postaviti kateter bez ozljede okolnih tkiva. Nakon toga, kateter mora biti pravilno instaliran na iglu ili direktno u tkivo bez oštećenja okolnog tkiva. Također je važno provjeriti da li su svi dijelovi pravilno instalirani prije nego što se odstrane igla jer pogrešan položaj može dovesti do ozbiljnih problema sa zdravljem bolesnika.

Nakon postavljanja katetera, mjesto ubrizgavanja treba sterilizirati još jednom i nanositi lokalni anestetik oko mjesta gdje je ubodnuta igla. Ovo će pomoći spriječiti upale i smanjit će nelagodu bolesniku dok on nosi kateter. U nekim slučajevima moguće je nanositi posebne masti za zacijeljenje kože oko mjesta ubrizgavanja da bi se smanjila bol i omogućila brza regeneracija kože.

Čišćenje i održavanje katetera

Korištenje katetera zahtijeva pravilnu njegu i čišćenje. Kako bi se smanjili rizici infekcije, potrebno je redovito čistiti kateter. Prije nego što počnete s čišćenjem, obavezno se rukujte. Očistite ruke antibakterijskim sapunom i toplom vodom. Zatim uzmite sterilne rukavice i odmah se presvucite prije nego što započnete postupak.

See also  Što je antibiotik za upalu zuba bez recepta

Kada prvi put instalirate kateter, potrebno ga je oprati toplom vodom s malo sapuna i isprati istom tekućinom. Za svaki sljedeći postupak čišćenja potrebno je upotrijebiti jednokratne sterilne lavetice ili platnene maramice umočene u toplu vodu s malo antiseptika ili dezinficijensa. Nekoliko minuta trljajte područja koja su u dodiru s vanjskom površinom katetera, a zatim pažljivo isperite sve što ste operli.

Ako imate bilo koje probleme tijekom postupka, na primjer ako dođe do začepljenja ili ako odaberete pogrešnu veličinu katetera, obratite se liječniku ili osobama koje provode nadzor nad vašim zdravstvenim stanjem. Osim toga, trebalo bi redovito pregledavati mjesto ubacivanja kako bi bili sigurni da nema crvenila ili otoka na mjestu gdje je instaliran kateter. Ako primijetite neke promjene, trebali biste odmah obavijestiti svog liječnika ili medicinsku sestru.

Osim redovitog čišćenja površine koja se nalazi u dodiru s vanjski dio katetera, preporučljivo je pridržavati pravila higijene i održavati crijevni trakt čistim unosom hrane bogate vlaknima i puno tekućine tako da se mokraćna cijev ne blokira.

Mogućnosti zakašnjenja uzrokovane upotrebom katetera

Korištenje katetera može biti izvor određenog zakašnjenja u određenim situacijama. Kateteri se često koriste za dijagnostiku i liječenje bolesti, što može dovesti do kašnjenja u procesu liječenja. Postoje neke opcije za smanjenje mogućih zakašnjenja povezanih s upotrebom katetera.

Jedna od najvažnijih stvari je da se uvijek pridržavaju uputa o pravilnoj upotrebi katetera. To uključuje pravilno postavljanje, čišćenje i dezinfekciju, te pravilnu primjenu bilo kakvih lijekova ili proizvoda koji se mogu ubrizgati preko njega. Također je potrebno imati na umu da se rutinska provjera brtvi treba obaviti svakih šest mjeseci, a ako se bilježe promjene u okolini mokraćnog mjehura, poput gorčine ili bolova, potrebno je provjeriti je li potrebna zamjena brtve.

Druge metode sprječavanja zakašnjenja su redovita procjena stanja pacijenta i pravovremeni pristup pregledima i liječenju. Pregled pacijenta trebao bi biti obavljen svaki put kad se postavi novi kateter ili ako postoje sumnje na infekciju ili neki problem s postojećim kateterom. Liječnicima je također potrebno dati informacije o tome što bi trebalo tražiti na terenu, poput simptoma infekcije ili drugih problema povezanih s upotrebom katetera.

See also  Što znači kada su monociti povišeni

Konačno, važno je da pacijenti budu edukirani o tome što mogu učiniti da bi spriječili moguća kašnjenja koja bi se mogla pojaviti uslijed upotrebe katetera. To podrazumijeva da pacijent razumije pravilnu uporabu i skrb o njoj te da shvati važnost redovite procjene stanja i pristupanja pregledima i liječenju što prije. Budući da su kašnjenja često vezana uz upotrebu katetera, ovakve informacija su presudne za sprečavanje mogućih problema vezanih za njegovu primjenu

Rizici uzrokovani upotrebom katetera

Korištenje katetera može povećati rizik od infekcije. Prodiranje bakterija u mokraćovod može dovesti do bakterijske upale mokraćnog mjehura. Također, kateter može oštetiti unutarnju strukturu mokraćovoda, što zauzvrat povećava rizik od infekcije. U nekim slučajevima, pogrešno postavljanje ili nepropisna njega katetera mogu rezultirati ozljedom tkiva.

Također postoji rizik od uvođenja mikroba u tijelo preko katetera. Neke vrste bakterija mogu biti otporne na lijekove i teško je liječiti infekciju. To može dovesti do trajnih oštećenja ili čak smrti.

Ponekad se dogodi da se kateter zalijepi za unutarnju stranu mokraćnog kanala i stvori problem prilikom uklanjanja. Ovo može dovesti do oštećenja unutarnje strukture kanala ili čak traumatskih ozljeda tkiva.

Korištenje katetera također može prouzrokovati alergijske reakcije. Alergijske reakcije na materijale sastavnice katetera mogu izazvati crvenilo, oticanje i peckanje kože na području gdje je postavljen.

U nekim slučajevima, upotreba katetera može stvoriti opasnost za srce i pluća ako su prisutne druge bolesti poput dijabetesa, visokog krvnog tlaka ili bolesti srca. Stoga treba biti pažljiv i provjeriti s liječnikom prije upotrebe bilo kojeg vrste medicinskog uređaja poput katetera.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što su febrilne konvulzije

Febrilne konvulzije su obično benigni epileptički napadaji u djece mlađe od pet godina. Kako su bolesti često uzrokovane povišenom temperaturom, one se također nazivaju i febrilne napadaji. Napadi mogu biti uzrokovani infekcijama, poput gripe ili virusa, ali također...

read more

Što su faktu čepići

Faktu čepići su učinkoviti, ekonomični i sigurni proizvodi za zaštitu vašeg voda od nepoželjnih minerala, klora i drugih nečistoća. Oni su izrađeni od posebno razvijenog materijala koji čini da voda bude čista, ukusna i bez mirisa. Faktu čepići se lako postavljaju na...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This