Što je kivi zdravlje je jedinstvena kombinacija biljnih sastojaka, minerala i vitamina u obliku praha. Kivi zdravlje je idealan način da se osigura zdrava prehrana i da se ispune dnevne potrebe za potrebnim nutritijentima. Ovaj prirodni proizvod je izrađen od organskih sirovina i sadrži mnogo hranjivih tvari koje su potrebne za održavanje dobrog zdravlja.
Kivi je plod iz porodice Actinidiaceae koji se koristi kao voće. Ima sočno meso s malim sjemenkama i nekoliko različitih okusa od slatkog do kiselog.
Sadržaj [hide]
Kivi: nutritivna vrijednost
Kivi je bogat izvor vitamina i minerala. Ima visoke razine vitamina C, E, K i folata, kao i minerala poput kalija, magnezija i kalcija. U jednom kiviju ima oko 60 kalorija te je bogat izvor vlakana. Kivi je također dobar izvor antioksidansa, koja pomažu u održavanju zdravlja srca.
Kivi sadrži iznimno visok postotak vitamina C – više nego limun. Vitamin C je potreban za proizvodnju kolagena, što je važno za obnavljanje tkiva i sprječavanje oštećenja kože. To također povećava imunološki sustav čovjeka. Tu su još i vitamini E i K te folat, svi bitni za jačanje imuniteta na bakterije i viruse.
Minerali u kiviju uključuju magnezij, fosfor, cink, mangan i selen – svi važni za funkcioniranje mozga te održavanje zdravlja srca i mišićne mase. Kivi sadržava također puno vlakana – jedan srednji kivi sadržava 2 grama vlakana što ga čini odličnim izvorom probavnih enzima potrebnih za dobro funkcioniranje organizma.
Zdravstvene prednosti kivija
Kivi je jedno od najzdravijih voća na planeti. Sadrži puno vitamina C, vitamina K, kalija i magnezija, što ga čini izvrstan izbor za zdravu prehranu. Također sadrži antioksidante koji pomažu u sprečavanju oštećenja stanica i smanjenju rizika od bolesti. Osim toga, kivi ima neke posebne zdravstvene prednosti.
Jedna od najvažnijih zdravstvenih prednosti kivija je njegova sposobnost da smanji razinu lošeg holesterola u krvi. To se postiže usporavanjem apsorpcije masnoća jetre, što dovodi do manje taloženja masnoća u tijelu. Osim toga, kivi je bogat vlaknima koja pomažu u regulaciji crijeva i sprječavanju probavnih problema.
Kiviji također mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja dijabetesa tipa 2. Konzumiranje jednog do dva kivija dnevno može pomoći osobi da održava normalnu razinu šećera u krvi i smanji joj rizik od dijabetesa tipa 2. Također može pomoći da se održava normalna težina jer sadrži malo masnoće i obilje vlakana, što daje osjećaj sitosti duže vrijeme.
Kiviji također mogu pomoći ljudima da se nose sa stresom jer su bogati vitaminom C, mineralom magnezijem i bioraspoložive aminokiseline, poput triptofana i serotonina, što čini smirujućim efektom na tijelo i um. Također imaju antioksidativna svojstva koja mogu pomoći ljudima da se bore protiv slobodnih radikala ili stresa na molekularnoj razini.
Kako jesti kivi?
Kivi je zdrava i ukusna namirnica koja se može jesti na mnogo različitih načina. Prvo, treba ga pažljivo obrađivati i rezati. Kivi ima tanku ljušturu koja se lako otapa, a unutar nje je mekana pulpa. Kako biste ga iskoristili u potpunosti, potrebno je izrezati ljušturu s obje strane, a zatim ga izrežite poprečno na kriške. Također možete odrezati gornji dio i pojesti čitavo voće s vilicom.
Kad ste spremni za jelo, kivi se može služiti s suhim keksom ili šlagom. Možete ga također dodati u salate od povrća, salate od voća ili jogurte. Također se možete poslužiti kad mu dodate limunov sok i sol ili mu dodate malo meda za slatki okus. Kivijev sok također je vrlo popularan; postoji mnogo različitih recepata za njegovu pripremu koji će vam pomoći da napravite ukusan i zdrav napitak.
Kivi se može upotrijebiti također i u pripremama jela od mesa; to će dati vašim jelima poseban okus i aromu. Možete ga dodati u peciva, torte i druga slastica; to će biti posebno ukusno s nekim orasima poput badema ili indijskih oraha. Također možete upotrijebiti kivijeve mlijeko da biste napravili omlet ili omelet sa špinatom i sirom za brzi ručak.
Sve u svemu, postoje mnogi načini da iskoristite kiviji plod: samostalno, u salatama, jogurtima ili desertima te u mesnim jelima – budite samo maštoviti!
Kako uključiti kivi u svoju prehranu?
Kivi je izvrstan izvor vitamina C, vlakana i zdravih masti, što ga čini idealnim dodatkom za zdravu prehranu. Nažalost, mnogi ljudi ne znaju kako uključiti kivi u svoju prehranu. U sljedećim detaljima ćemo vam pokazati kako jesti i uključiti kivi u svoju prehranu.
Prva stvar koju trebate učiniti je da odaberete dobre kivije. Kupnja svježeg kivija najbolji je način da osigurate da dobijete najviše od vašeg voća. Ovisno o sezoni, možete pronaći slatko ili nešto malo gorkasto voće. Ako ga pokušate probati, možete odabrati one s najboljim okusom.
Nakon što ste izabrali voće, možete početi dodavati ga na svoju prehranu. Kiviji se mogu dodavati salatama i drugim obrocima, a mogu se jesti i samostalno. Mogu se pojesti sa kožom ili bez nje – to ovisi o vašoj preferenciji okusa. Također možete iscijediti sok od njega ili se razrijediti i napravite smoothie od voća i povrća.
Možete također uključiti kiviji u peciva poput torta ili palačinki, ako želite nešto slatko za posluživanje. Ono što je još bolje je da postoji mnogo recepata online sa različitim načinima na koji možete jesti voće. Tako možete pronaći nešto novo da isprobate!
Kad god pojedete bilo koji obrok ili poslužite bilo što sa sobom na putovanja, pokušajte ubaciti malo voća – osobito ako radite dug put! To će vam dati energiju i hranjive tvari potrebne za cijeli dan bez punjenja masnoćama ili solima.
U svakom slučaju, postoji mnogo načina na koje možete uključiti kiviji u vašu prehranu bez puno truda! Pronađite recepte online i isprobajte neke nove stvari – sigurno ćete pronaći neke stvari za jesti s ovim divnim plodom!
Moguće nuspojave jedenja kivija
Kivi je voće bogato vitaminima i mineralima koji su odgovorni za dobro zdravlje. Međutim, prejedanje određenih voća može uzrokovati nuspojave, poput alergijskih reakcija i problema s probavom. Kivi je jedno od tih voća, pa je važno znati moguće nuspojave jedenja kivija.
Najčešća nuspojava jedenja kivija je alergijska reakcija. Alergijske reakcije na kivi su rijetke, ali mogu uključiti košnice, otečene usne ili grlo, curenje iz nosa i očiju, te osip na koži. U slučaju da se pojavi alergijska reakcija na kivi potrebno je odmah potražiti liječničku pomoć.
Druga moguća nuspojava jedenja kivija je problem s probavom. Zbog visokog sadržaja vlakana i organskih kiselina u ovom voću, preveliko uzimanje može dovesti do probavnih smetnji poput grčeva u želucu ili crijevnih tegoba. U tom slučaju preporuka je smanjenje unosa kivija na dnevnoj bazi.
Pored toga što predstavlja rizik za alergijske reakcije i probavne smetnje, preveliko unošenje kalorija u organizam putem ovog voća može dovesti do debljanja. Svako voće sadrži neko kalorično vrijednost pa tako i kivi, pa se savjetuje da se unosi u umjerenim količinama ne bi li se spriječilo nepotrebno debljanje.
Ukoliko imate bilo kakvih simptoma poput alergijskih reakcija i problema s probavom nastalih zbog unosa previše ovog voća svakako se posavjetujte sa liječnikom ili nutricionistom prije nego što ga počnete ponovo uzimati .
0 Comments