Što je pelenski osip? Pelenski osip je upalna kožna bolest koja se obično javlja kod dojenčadi i malih djece. Proizvodi osip, mjehuriće ili škropljenje koje uzrokuju svrbež, crvenilo i nelagodu. Osip može biti vrlo neugodan, ali obično nestane u roku od nekoliko tjedana.
Pelenski osip je kožna infekcija usko povezana sa virusom herpes simpleksa 1. Obično se pojavljuje u obliku sitnih crvenih mjehurića na koži, pretežno oko usta, lica i vrata. Mjehurići će se napuniti tekućinom nakon što se otvore i postati ljuštive ili čireve. Pelenski osip je najčešća kod djece, ali može zahvatiti odrasle osobe.
Sadržaj
Uzroci pelenskog osipa
Pelenski osip je uobičajena kožna bolest kod djece. Iako je neugodno, obično nije opasno za zdravlje. Obično se javlja između 3 i 7 mjeseci starosti, iako može pojaviti i kasnije. Osip se često javlja u obliku crvenih mrlja ili gomoljica na pupku, stomaku, leđima ili licu. Osip može biti vrlo svrbežan i dezinficiranje površina na kojima se pojavi može biti teško.
Uzrok pelenskog osipa je virus Varicella-Zoster, isti virus koji uzrokuje ospice. Virus se prenosi kapljičnim putem između osoba i može ostati aktivan u tijelu neko vrijeme. Pelenski osip se može prenijeti sa zaražene osobe na zdravu osobu putem dodira ili disanjem istih zraka, što ga čini naročito zaraznim. Dijete također može zaraziti same sebe dodirom stvari koje su bile u dodiru sa zaraženom osobom.
Pelenski osip se također može prenositi putem ljudskih ludaka (krvi). Stoga je važno da roditelji pažljivo prate higijenu djeteta i da prate moguća oboljenja od strane drugih članova obitelji prije nego što djetetu budu dopustili da dođu u bliski kontakt s njima.
Koristeći tehnike higijene i distanciranja od ljudi s bolestima poput pelenskog osipa moglo bi pomoći u sprečavanju širenja ove bolesti među djecom. Također je važno pratiti razinu imuniteta djeteta jer slabiji imunitet mogu olakšati prijenose bolesti od jedne osobe do druge.
Simptomi pelenskog osipa
Pelenski osip je vrsta kožnog oboljenja koje se najčešće javlja kod beba. Osip se sastoji od malih crvenih mrlja s bijelim ili ružičastim ljuskicama na vrhu. Pelenski osip može biti izuzetno svrbež i zahtijeva pažljivo liječenje. Simptomi pelenskog osipa uključuju:
• Crvenilo i otekline na koži, koje se često pojavljuju prvo na licu, a zatim se šire na druge dijelove tijela.
• Mali, bijeli ili ružičasti ljuskici prekriveni crvenilom.
• Svrbež i peckanje u zahvaćenom području, koje može biti posebno iritantno tijekom noći.
• Bubulice i mjehurići puni tekućine.
• Ako je zahvaćena veća površina kože, mogu se pojaviti intenzivne bolove.
Prevencija pelenskog osipa
Pelenski osip je česta kožna bolest kod beba, i može se pojaviti odmah nakon rođenja ili nekoliko tjedana nakon. Obično se pojavi na licu, rukama ili nožnim petama, ali se može proširiti na cijelo tijelo. Pelenski osip može biti vrlo neugodan za vašu bebu. Iako ne predstavlja opasnost za zdravlje, moguće je spriječiti nastanak pelenskog osipa s pravilnom skrbi o bebi i higijenom.
Najbolji način da se spriječi pelenski osip je da se redovito mijenjaju pelene. Pelene treba mijenjati nakon svake stolice i mokrenja te promijeniti pelene barem jednom svaka tri sata u danu. Također je važno prati bebinu kožu sapunom i vodom ili hidratantnim losionom nakon svake promjene pelena. Beba bi trebala biti uredno prebacivana sa strane na stranu kako bi se spriječilo da joj koža bude izložena dužem vremenu u istoj poziciji.
Kada je bebina koža već upaljena od pelenskog osipa, dobro je da se koristi poseban losion za bebe koji sadrži cink i koji će pomoći da se suzbije upala i olakša svrbež. Kreme sa aloe verom također mogu pomoći u održavanju vlaštine kože te omekšati suhu kožu.
U situaciji da imate bilo kakvih pitanja ili sumnji vezanih uz prevenciju pelenskog osipa, obavezno se posavjetujte sa pedijatrom ili dermatologom. On će vas uputiti u pravcu onoga što trebate raditi kako bi vašoj bebi pružili najbolju skrb.
Liječenje pelenskog osipa
Pelenski osip je često prisutan kod beba i malih djece. To je iscrpljujuća kožna bolest koja uzrokuje crvene, svrbežne osipne mrlje po tijelu. Osip se može lako prenijeti između djece, a u nekim slučajevima i odraslih. Pelenski osip se može liječiti kroz nekoliko koraka:
Prvi korak je sprječavanje širenja infekcije. Osobe s pelenskim osipom trebaju promijeniti pelene često, izbjegavati direktan kontakt s drugima te nositi zaštitne rukavice. Korištenjem ovih mjera sprječava se širenje bolesti.
Drugi korak je liječenje područja zahvaćenog pelenskim osipom. To obuhvaća upotrebu hidratantnih krema i ulja za bebe za olakšavanje svraba i sprečavanja suhoće kože. Također, preporučljivo je da se, ako je potrebno, odvoji oštećena koža od britve ili škarama.
Treći korak je terapija lijekovima. U nekim slučajevima možda ćete trebati uzeti antialergijske lijekove ili antibiotike da bi se usporilo širenje infekcije. Također, vaš liječnik možda će propisati mast za vanjsku upotrebu da bi se olakšalo svrbež.
Četvrti korak je pravilna higijena. Djeca s pelenskim osipom trebaju biti redovito pranjeni sa posebnim sapunom i vodom da bi se spriječila infekcija i suha koža. Osim toga, važno je redovito mijenjati posteljinu i odjeću bebe svaki dan.
Uz pravilnu brigu osoba oboljela od pelenskog osipa mogla bi biti potpuno oporavljena u roku od nekoliko tjedana do mjesec dana. Međutim, ako simptomi postanu gori ili traju dugo vremena, obratite se svom liječniku radi profesionalne pomoći.
Komplikacije pelenskog osipa
Pelenski osip je najčešća kožna bolest kod novorođenčadi i malih djece. Obično se liječi sam od sebe u roku od nekoliko tjedana, ali postoje neke ozbiljnije komplikacije koje se mogu razviti. Komplikacije pelenskog osipa uključuju infekciju, egzema i alergijske reakcije.
Infekcija može nastati kada pelenski osip dobije bakterijske ili gljivične infekcije. To se obično događa ako dijete dobiju slobodan pristup svojoj koži, budući da su zaražene stvari dospjele u dodir sa zahvaćenim područjima. Simptomi infekcije uključuju upalu i crvenilo, te povećanje veličine osipa. U ovom slučaju potrebna je liječnička intervencija da bi se infekcija liječila.
Egzema je još jedna česta moguća komplikacija pelenskog osipa. Osim toga što izaziva svrbež, egzema također može biti vrlo bolna za dijete i možda ćete morati primjeniti posebne losione ili masti da biste je liječili.
Alergija na pelene također može biti jedan od simptoma pelenskog osipa. U ovom slučaju dijete će imati crvenilo i svrbež na mjestima gdje je bio u dodiru sa pelenama ili ostalo materijalom iz kojeg su napravljenim pelene. U ovom slučaju potrebno je promjeniti materijal od kojeg su napravljenim pelene ili drugi proizvod za higijenu djeteta da bi se simptomi smanjili .
Kako god bilo, vašem djetetu treba pružiti adekvatnu njegu i pravilnu njegu kože da se spriječi razvoj bilo kakvih ozbiljnih komplikacija povezanih sa pelenskim osipom.
0 Comments