Kolagen je protein koji je glavni sastojak u ljudskim tkivima, uključujući i zglobove. To je vrsta vezivnog tkiva koje pomaže održavanju strukture i snage zglobova. Kolagen je glavni izvor energije u ljudskim zglobovima, te daje podršku, čvrstinu i elastičnost. Koristi se za povećanje razine kolagena u zglobovima, što pomaže smanjiti simptome poput bolova i oticanja.
Kolagen je vrsta proteina koji se nalazi u tijelu i glavni je sastojak vezivnog tkiva. On igra važnu ulogu u stvaranju kože, kostiju, hrskavice, ligamenata i tetiva.
Sadržaj
Kolagen i zglobovi
Kolagen je vezivno tkivo koje čini oko 70% našeg vezivnog tkiva, odnosno više od 25% ukupne tjelesne mase. Kolagen je temeljni sastojak u kostima, hrskavici, tetivama i ligamentima te je odgovoran za elastičnost kože i jačanje kostiju. Naši zglobovi su također izloženi starenju, pa se s godinama gubi kolagen te se pojavljuju bolovi u zglobovima. Zbog toga je važno poticati proizvodnju kolagena u tijelu te ga primati i putem prehrane ili dodatnih suplemenata.
Najbolji način da se održi zdravlje zglobova je redovna fizička aktivnost. Redovita vježba može pomoći da se održi elastičnost mekih tkiva, čvrstoća mišića te jačanje vezivnog tkiva što će smanjiti bolove u zglobovima. Također je važno jesti uravnoteženu prehranu bogatu vitaminom C i D, omega-3 masnim kiselinama te antioksidansima jer su oni bitni sastojci bez kojih ne možemo dobiti dovoljno kolagena iz hrane.
Dodatna suplementacija biljnih proizvoda poput cartilagine di squalo, borovnice ili boswellia serrata mogu pomoći da se održe zdravlje zglobova jer sadrže velike količine antioksidansa, vitamina C i masnih kiselina potrebnih za stvaranje novog kolagena. Također se preporuča dodavanje dodataka prehrani poput magnezija i cinka jer pomažu u metabolizmu proteina što je – dio procesa stvaranja novog kolagena.
Kako kolagen utječe na zglobove?
Kolagen je glavni sastojak vezivnog tkiva u ljudskom tijelu, a najviše se nalazi u koži, kostima, hrskavici i ligamentima. Većina ljudskih zglobova sadrži hrskavicu, koju čine proteinska vlakna – među njima i kolagen. Kolagen je važan za snagu i funkciju zglobova, jer pomaže u održavanju elastičnosti hrskavice i pomaže spriječiti ozljede.
Kada je riječ o zdravlju zglobova, starenje igra veliku ulogu – što smo stariji, manje kolagena imamo u tijelu. To dovodi do slabije elastičnosti i smanjenja funkcije zglobova. Slabljenje mišića i ligamenata oko zgloba također može dovesti do promjena u strukturi zgloba te povećati rizik od ozljeda ili artritisa.
Stoga je važno da obnovimo razinu kolagena u tijelu da bismo spriječili ozljede i bolesti vezivnog tkiva. U tom slučaju možete se okrenuti prehrani bogatoj kolagenom ili proizvodima posebno formuliranim da bi se povećala razina kolagena u tijelu. Ovi proizvodi mogu sadržavati dodatke poput vitamina C ili lignana, koji potpomažu apsorpciju kolagena. Također možete dodati dodatke hrani poput organskih proteina škampa ili mesa lignana da bi se povećala razina kolagena u vašem tijelu.
Ako patite od artritisa ili drugih bolesti vezivnog tkiva, obratite se svom liječniku prije nego što počnete s bilo kojim programom unosa proteina škampa ili mesa lignana. Liječnik će vam reći točno što trebate da biste obnovili razinu kolagena te ćete moći prilagoditi prehranu prema vlastitim potrebama.
Kako se kolagen proizvodi?
Kolagen je vrsta bjelančevine koja se nalazi u većini tkiva životinja, uključujući ljude. To je najveći proteinski sastojak unutar ljudskog tijela, čineći oko 25-35% cijele proteina. Kolagen se može proizvesti u laboratoriju ili farmaceutskoj industriji, a postoji nekoliko različitih načina na koje se to može napraviti.
Jedna od popularnijih metoda je enzimatska hidroliza, gdje se mikroenziomi koriste za puknuće vezanih peptida na molekularnoj razini. To omogućava da se djelomično hidrolizirani peptidi odvoje i dobivena masa kolagena iskorištena za daljnju upotrebu. Također postoji metoda izlučivanja gdje se kolagen ekstrahira iz životinjskih organa i tkiva. Ova metoda zahtijeva potpunu probavljanje određenog životinjskog tkiva pomoću enzima i otopine soli. Rezultirajući proizvod sadrži visoku razinu kolagena i često se koristi u širokoj paleti farmaceutskih preparata.
Također postoji još jedna metoda poznata pod nazivom rekombinantni DNA tehnologija koja stvara potpuno novu vrstu proteina uz pomoć genetike inženjerstva. Ova metoda je posebno popularna među farmaceutskim tvrtkama jer omogućava da se biološki aktivni proizvodi stvaraju u laboratorijskim uvjetima, čime se smanjuje potreba za eksperimentiranjem na životinjama ili biljkama. Ova tehnologija također omogućava proizvođačima da stvaraju vrste kolagena s visokom specifičnošću prema dodatnim proteinskim funkcijama.
Kako biste dobili visokokvalitetne i sigurne proizvode, potrebno je provesti temeljit pregled svakog postupka proizvodnje i testove za provjeravanje čistoće i nedostataka prije nego što produkt napusti laboratorij. Osim toga, važno je održavati stroge higijenske standarde u svakoj skladišnoj prostoriji radi osiguranja sigurnosti ljudskih potrošača.
Prednosti uzimanja kolagena
Kolagen je proteinska tvar koja čini većinu našeg mišićnog i vezivnog tkiva. Uobičajeno se nalazi u koži, zglobovima, ligamentima i hrskavici – svi dijelovi tijela koji zahtijevaju podršku i elastičnost. Kolagen je neophodan za održavanje zdravog stanja naših tkiva, pa je stoga poželjno uzimati dodatke obogaćene kolagenom.
Uzimanje dodataka obogaćenih kolagenom može pomoći u jačanju kostiju, ligamenata i hrskavice. Također se vjeruje da će to pomoći u smanjenju simptoma artritisa i poboljšati opće stanje kože. Neka istraživanja sugeriraju da može pomoći smanjenju boli i drugih simptoma povezanih s artritisom te da će bitno utjecati na oporavak iz postoperativnih stanja. Također se vjeruje da bi moglo biti dobro lijek protiv opeklina od sunca, što bi moglo biti od velike pomoći ljudima koji imaju problema sa suhoćom kože ili pigmentacijom.
Kolagen također može biti od velike pomoći pri vračanju vitalnosti lica i vratne regije, jer se smatra da će olakšati proizvodnju novih stanica što će dovesti do smanjenja bora i bora. Također se smatra da će doprinijeti jačanju noktiju, dlake i brazdi te spriječiti nastanak ranica na usnama.
Zdravstvena prednost dodataka obogaćenih kolagenom još nije potpuno razumljiva, ali neki liječnici preporučuju pacijentima da ga uzimaju radi boljeg zdravlja zglobova ili bolji oporavak od ozljeda. Bez obzira na to, trebalo bi biti oprezno pri odabiru dodataka obogaćenih kolagenom jer se još uvijek ispitujemo oko njegovog dugoročnog utjecaja na organizam.
Značajke pripravaka kolagena
Kolagen je glavni sastojak ljudskog tkiva. Nalazi se u koži, tetivama, zglobovima i hrskavicama. S godinama se smanjuje proizvodnja kolagena u tijelu, što dovodi do propadanja mišića i stvaranja bora. Stoga je važno da uzimate oblike kolagena kako biste održali zdravlje i elastičnost kože. Postoje različiti oblici pripravaka kolagena dostupni na tržištu. Oni su dostupni u obliku tableta, praha, šumećih tableta i napitaka.
Tablete kolagena dostupne su u različitim dozama i mogu biti napravljene od različitih sastojaka. Neke vrste tableta sadrže dodatne sastojke poput vitamina C, magnezija, cinka ili biljnih ekstrakata za poboljšanje apsorpcije kolagena u organizmu. Ovi dodaci pomažu u jačanju veza između njegovih aminokiselina te potenciraju njegovo djelovanje na tijelo.
Prašci kolagena se često dodaju hrani ili pićima radi povećanja unosa proteina. Mogu biti napravljeni od govedine ili ribe pa su idealni za vegetarijance. Također sadrže vitamine i mineralne tvari potrebne za jačanje veza aminokiselina koji mogu pomoći u postizanju boljih rezultata.
Kapsule i šumeće tablete također su popularna opcija jer se brzo apsorbiraju u organizam te osiguravaju brz početak djelovanja. To je idealno rješenje za one koji ne vole okus praha ili ne mogu gutati tablete.
Napitci od kolagena često sadrže druge nutritivne sastojke poput voćnih sokova ili biljnih pripravaka koji pomažu organizmu da iskoristi pun potential tog proteina. Napici su obojeni bojama i okusima pa su idealni za one koji ne vole miris ili okus proizvoda na bazi proteina
0 Comments