Što je laringitis kod beba

by Dec 21, 2024Zdravlje0 comments

Što je laringitis kod beba? Laringitis je upala grkljana kod beba, što može dovesti do suhog kašlja, napada gušenja i nazalnog zagušenja. Simptomi uključuju promuklost, peckanje i bol u grlu, te teško disanje. Laringitis se često javlja kao posledica prehlade ili alergije i obično traje nekoliko dana. Međutim, u nekim slučajevima laringitis može biti ozbiljan i treba ga tretirati odmah.

Laringitis je upala grkljana, ždrijela, koju uzrokuju virusi ili bakterije. Simptomi uključuju nazalnu zagušenost, promuklost, kašalj i bolove u grlu.

Simptomi laringitisa kod beba

Laringitis je upala grkljana i grla u djece. To može biti vrlo zastrašujuće za roditelje, jer njihovo dijete može biti preplavljeno simptomima. Najčešći simptomi laringitisa kod beba su izrazito kašalj, vrućica, promuklost glasa, nadraženost grla i poteškoće s disanjem. Kašalj se obično pojačava noću i uvijek se pojačava gutanjem hladne vode ili hrane. Bebe mogu patiti od suhog kašlja ili mokrog kašlja. Ako im je suhi kašalj, oni će pokušati progutati slinu da bi ga olakšali. Vrućica je obično prisutna u slučajevima laringitisa kod beba. Međutim, ako se temperatura nekontrolirano diže na 39 ili više stupnjeva Celzija, to možda može biti znak neke druge infekcije i liječnik bi trebao biti obavijeten što je prije moguće. Promuklost glasa također će biti prisutna kada dijete ima laringitis. Dijete će postati manje razgovorljivo nego obično kad bolest napreduje te ćete primijetiti da se glas počinje gubiti. Nadraženost grla i osjećaj neprestanog gutanja sline također će biti prisutni zbog upale grkljana. Ponekad dijete možda osjetiti da mu je teško disati zbog promuklosti i natezanja mišića oko grkljana što otežava proces disanja.

See also  Što je tumor na mozgu i koja su iskustva

Roditelji bi trebalo da budu oprezni ako primijete ove simptome u svojoj bebi i potražite savjet svog pedijatra čim prije da biste dobili odgovarajuću terapiju i olakšali simptome vašeg djeteta što je prije moguće.

Uzroci laringitisa kod beba

Laringitis je akutni upalni proces grkljana koji nastaje zbog infekcije virusom, bakterijom ili alergenom. Najčešći uzročnik laringitisa kod beba je virus, uglavnom rinovirusi i parainfluence. Laringitis se može razviti i pojedinačno ili kao dio drugih respiratornih bolesti poput prehlade ili gripe. Također, postoje i neki čimbenici rizika koji mogu dovesti do nastanka laringitisa kod beba, poput pušenja u okolini ili pregrijavanja.

Simptomi laringitisa uključuju otežano disanje, gubitak glasa, kašalj, suhi zvižduk i osjećaj pritiska u vratu. U većini slučajeva simptomi će se promijeniti unutar tjedan dana. Međutim, ako se ne liječi na vrijeme može dovesti do teške infekcije pluća i respiratornog zatajenja. Stoga je važno da se laringitis odmah prepozna i da se poduzmu potrebne mjere za njegovo liječenje.

Liječenje laringitisa obuhvaća simptomatsku terapiju usmjerenu na smanjenje upale grkljana i poboljšanje disanja. To obuhvaća propisivanje antibiotika ako je potreban te uporabu inhalacija s vlažnim zrakom ili medikamentima kako bi se olakšalo disanje bebe. Također treba osigurati da dijete ne bude izloženo pušenju ili pregrijanju te imati na umu da dijete treba piti puno tekućine kako bi se spriječilo dehidracija.

Dijagnosticiranje laringitisa kod beba

Laringitis je upala grkljana koju uzrokuje virus ili bakterija. U maloj djeci, simptomi obično uključuju suhi kašalj, promuklost i poteškoće s disanjem. Laringitis se može dijagnosticirati na temelju pregleda i simptoma. Liječnik će obaviti pregled grla i usta kako bi utvrdio postoje li znakovi upale. U nekim slučajevima liječnik će propisati laboratorijske testove, poput briseva iz nosa/grla, da bi se isključila bakterijska infekcija. Liječnik će također provjeriti temperaturu djeteta i ocijeniti opće zdravstveno stanje. Ako dijete ima bol u grlu ili teškoća s gutanjem, liječnik možda neće propisati antibiotike jer laringitis obično nastaje uslijed virusne infekcije.

See also  Što znači crvenilo na nogama

Kako bi se spriječio razvoj laringitisa, potrebno je pravilno održavanje i pratiti opću higijenu: vlažite zrak u djetetovoj sobi (npr. pomoću ovlaživača), održavajte čistoću igraonica i igračaka, operite ruke nakon dodira štetnih predmeta te dobro prozračite prostor u kojem dijete provodi vrijeme. Ako je dijete već zaraženo virusom ili bakterijom, potrebno je dati mu odgovarajući lijek protiv bolova i grijanje grla (poput pastila) koji će olakšati disanje i omogućiti poboljšanje stanja.

Liječenje laringitisa kod beba

Laringitis je upala grkljana kod beba, koja se obično javlja u dobi od šest mjeseci do pet godina. Može biti vrlo bolna i teška za liječenje. To je obično uzrokovano bakterijama ili virusima i obično se manifestira kao simptomi kašljanja, vrućice, promuklosti ili čak gubitka glasa. Liječenje laringitisa je najbolje početi odmah nakon dijagnoze. Postoje različite metode liječenja laringitisa kod beba, ovisno o tome što je uzrokovalo ovu bolest.

Ako je laringitis uzrokovan bakterijama, propisat će se antibiotska terapija. U tom slučaju trebalo bi tražiti savjet od pedijatra da bi se odredio najbolji mogući tretman. Također, također postoje lokalni lijekovi protiv upale grkljana koji mogu biti propisani za pomoć u smanjenju upale i smanjenju boli. Taj proces može trajati nekoliko dana ili tjedana, ovisno o stanju djeteta.

Ako je laringitis uzrokovan virusom, neće biti potrebno primjenjivati antibiotike jer oni ne djeluju na viruse. U tom slučaju trebate dopustiti da virus prirodno prođe kroz tijelo te istovremeno držati dijete hidrirano i osigurati mu dovoljnu količinu sna da bi se oporavio što brže moguće. Također možete dati djetetu paracetamol ili ibuprofen radi smanjenja simptoma boli i temperature.

U svakom slučaju važno je voditi brigu o pravilnom hranjenju i pićima za vrijeme trajanja bolesti te nastojati da dijete redovito pohađa preventivne preglede te da se pridržava savjeta pedijatra radi spriječavanja recidiva bolesti.

See also  Što je ketogena prehrana

Prevencija laringitisa kod beba

Laringitis je upala grkljana uzrokovana virusima ili bakterijama. Uglavnom se javlja kod malih beba, ali svaka dob može imati laringitis. Da bi se spriječila pojava laringitisa, potrebno je poštivati nekoliko pravila:

Prvo, važno je da održavate čistu i zdravu okolinu. Zračenje i dim duhana treba izbjegavati. Osim toga, važno je da beba bude što manje izložena virusima i bakterijama u vrtiću ili na igralištu. Trebali biste dati prioritet prevenciji bolesti kroz redovito čišćenje i dezinfekciju.

Drugo, potrebno je održavati zdrav način života. Bebi treba dati puno sna i vremena za odmor, posebno ako ima prehlade ili druge simptome bolesti dišnih puteva. Ako se beba razboli, trebalo bi joj dati vitamine da bi jačala imunološki sustav te joj dati dovoljno tekućine da bi se održala hidratacija.

Treće, važno je dati bebi adekvatnu hranu koja će biti bogata vitaminima i mineralima koji će pomoći njenom imunološkom sustavu. Potrebno je eliminirati masnu hranu i jesti puno voća i povrća u prehrani djeteta.

Četvrto, potrebno je redovito pratiti stanje disanja djeteta te pratiti promjene u njenom glasu. Ako postoji promuklost ili promjene u glasu, potrebno je odmah posjetiti doktora radi procjene stanja djeteta.

Na kraju, potrebno je promatrati stanje bebe tijekom cijele godine te primijeniti preventivne mjere kako bi se spriječila pojava laringitisa. U slučaju da se pojave simptomi laringitisa poput promuklosti i kašljanja trebalo bi odmah posjetiti doktora radi procjene stanja djeteta.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijagnoza

Što je dijagnoza je pitanje koje mnogi od nas imaju. Dijagnoza je postupak postavljanja procjene ili razumijevanja stanja neke osobe ili stvari. To obično uključuje korištenje različitih dijagnostičkih alata i metoda, uključujući ispitivanje, promatranje, preglede i...

read more

Što je dišnik

Što je dišnik je fiziološki uređaj koji se koristi za mjerenje plućne funkcije. To je uređaj koji se sastoji od cijevi, senzora i računala za procesiranje podataka. Kako dišnik mjeri plućnu funkciju, to može služiti liječnicima i medicinskim profesionalcima da bi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This