Što je Luksemburg? Luksemburg je malo državno područje u središnjoj Europi, koje granici s Belgijom, Francuskom i Nizozemskom. To je jedno od najmanjih država članica Europske unije (EU). Glavni grad Luksemburga je grad Luksemburg, koji se nalazi u istoimenoj provinciji.

Luksemburg je država u središnjoj Europi. Nalazi se između Njemačke, Belgije i Francuske, a glavni grad mu je Luksemburg. To je malo gospodarstvo te su njegove glavne industrije obrada metala, prehrambena industrija i telekomunikacijska industrija. Ima i bogatu povijest, koja seže sve do 963. godine.

Geografija Luksemburga

Luksemburg je malo državno područje na prostoru od 2.586 km2, smješteno u središnjoj Europi. Graniči se s Belgijom s istok i jug, Francuskom na zapad i Njemačkom na sjever. Glavni grad Luksemburga je također nazvan Luksemburg. To je najveći grad u zemlji i nalazi se u zapadnom dijelu zemlje. Glavno jezero je Petrusse, koje se proteže od glavnog grada do granice s Njemačkom. Široke rijeke su Mosela, Sauer i Alzette koje teku prema istoku do Rheina. Zemlja ima mnoge brda, a najviša točka je Kneiff (560 m). Klima Luksemburga je uglavnom umjerena, sa blagim toplim ljetima i hladnim zimama. Prosječna godišnja temperatura je oko 10°C (50°F).

Luksemburg ima veliki gospodarski potencijal zbog nizozemske infrastrukture i izvrsnih puteva koji vode do glavnih europskih tržišta. Ugljični trag Luksemburga također je među najmanjima u Europi; gotovo cijela energija potrošena u zemlji proizvedena je iz obnovljivih izvora energije poput vjetra i sunca. U Luksemburgu postoji veliki broj industrijskih sektora – od kemikalija do metalurgije – koji doprinose ekonomiji države. Međutim, glavna ekonomska grana su financijske usluge; međunarodne banke nude širok raspon usluga od investicija i osiguranja do računa i hipoteka.

Politička situacija u Luksemburgu

Luksemburg je malo i prosperitetno srednjeevropsko državicu koje je poznato po svojoj stabilnoj političkoj situaciji. U Luksemburgu, vlada se od strane koalicije Liberalne demokratske partije (DP), Saveza za promene (LSAP) i Zelene partije (dE). To je prvi put da je Želena partija postala deo vladajuće koalicije u Luksemburgu, što je značajan pomak za zemlju u smislu političke reforme.

See also  Što su beduini

Iako su DP, LSAP i dE glavne političke partije u Luksemburgu, postoji mnogo drugih stranaka na sceni. Među njima su nekomunistički laborista (KPL), Komunistička partija Luksemburga (KPL), Nacionalni savez (CSV) i Konzervativna Partija. U poslednje vreme su se pojavili novi liberalni pokreti kao što su Liberalna stranka Liberté i Demokratska Alternativa Luxembourgeoise, koji predstavljaju novu generaciju političara u zemlji.

U Luksemburgu postoji visoka stopa biračkog angažmana, a prosečna biračka frekvencija iznosi više od 80%. Politika se obesila na temelju participativne demokratije i uvažavanja svih grupa stanovništva. Građani imaju slobodu da izraze svoje mišljenje putem različitih društvenih medija i platforma. Ova atmosfera političke slobode omogućava građanima da izraze svoja osećanja bez straha od represalijama.

Kulturna baština Luksemburga

Luksemburg, nacionalno bogat grad poznat po svojoj kulturi i tradiciji, smješten je u središtu Evropske unije. Kulturna baština Luksemburga je bogata i raznolika. U gradu se nalaze brojni muzeji, galerije, trgovine i knjižnice koji obilježavaju nacionalnu kulturu. U Luksemburgu se održavaju mnoga umjetnička događanja, pa čak i festivali zabave. Najpoznatiji festival je Bock Beer Festival koji se održava svake godine u travnju ili svibnju.

Na svakom koraku u Luksemburgu možete naći zanimljive primjerke arhitekture. Neki od najpoznatijih primjera su Grand Ducal Palace, Notre-Dame Cathedral i Place d’Armes Square. Ovi objekti su važni povijesni spomenici u gradu i obilježavaju lokalnu arhitekturu. Pored toga postoje i brojne druge stvari koje možete posjetiti u Luksemburgu poput botaničkog vrta, prirodnih parkova ili odmarališta.

Luksemburški jezik je poseban jezik koji se govori samo u ovom području. To je međunarodno priznato službeno jezik zemlje i služi za razmjenu informacija između državljana različitih dijelova Europe. U Luksemburgu je također vrlo popularna glazba koja se sastoji od tradicionalnih luksemburških pjesama poput “Lëtzebuerger Lidder”. Kao što smo već spomenuli, održava se puno događanja za umjetnost poput glazbenih festivala ili opernih predstava.

See also  Što je plaža kava

Konačno, jedna od najvažnijih stvari o kojoj treba razmišljati prilikom posjećivanja Luksemburga je hrana. Postoji nekoliko tipičnih luksemburških recepata koje moſete isprobati tijekom boravka u gradu, meĎunarodne restorane ili lokalne trgovine hranom često nude tradicionalna jela poput “Judd mat Gaardebounen” (svinjsko meso s grahom) ili “Quetschentaart” (slatka torta sa šljivama).

Ekonomija

Gospodarstvo Luksemburga uglavnom se temelji na uslužnim djelatnostima, trgovini i financijama. U uslužnim djelatnostima, turizam je jedan od najvažnijih sektora u luksemburškoj ekonomiji. U prošlosti su rudarstvo i metalurgija bili važni izvori prihoda, ali su sada postali vrlo manji. Trgovina je također jedan od glavnih sektora i vodeći je izvor prihoda za zemlju. Luksemburg je također jedna od najvećih financijskih središta u Europi, a banke i financijska tržišta čine značajan dio ekonomije zemlje.

Monetarna politika

Luksemburg je članica Europske unije (EU) pa stoga koristi euro (EUR) kao svoju službenu valutu. Zemlja ima vlastitu centralnu banku koja se naziva Centralna banka Luksemburga (BCL). BCL ima odgovornost provođenja monetarne politike zemlje i upravljanja luksemburškim monetarnim sustavom.

Industrijsko gospodarstvo

Industrijsko gospodarstvo Luksemburga temelji se na proizvodnji visokotehnoloških proizvoda poput strojeva, elektronike i kemikalija. Država također posjeduje veliku broju malih obrtničkih tvrtki koje proizvode osnovne potrošačke proizvode poput tekstila i obuće. Prerađivačka industrija uključuje preradu metalnih proizvoda, kemikalija, tekstila, nafte i plastike. Država također posjeduje veliki broj farmi koji proizvode poljoprivredne prozivode poput povrća, voća, mlijeka i šećera.

Trgovina na malo

Trgovina na malo predstavlja važan dio luksemburške ekonomije. Postoje mnoge trgovine na malo diljem zemlje koje prodaju osnovne potrošačke dobra poput hrane, odjeće, tehnologije itd., A postoje još mnoge robne trgovine diljem gradova u kojoj se prodaju različite vrste robe.

Luksemburga i njegove vanjske veze

Luksemburg je mali državni entitet u središnjoj Europi, smješten između Njemačke, Belgije i Francuske. U tom smislu, Luksemburg ima veoma bitne vanjske veze koje obuhvaćaju ekonomsku suradnju, međunarodnu politiku i druge državne odnose. Luksemburg je član Europske unije (EU) od 1957. godine i sudjeluje u širokom rasponu ekonomskih i političkih aktivnosti EU-a. Zemlja je također član NATO-a od 2009. godine te surađuje s drugim zemljama na međunarodnoj razini kako bi se poboljšala sigurnost i stabilnost u regiji.

See also  Što je žumberačko gorje

Luksemburg također ima vrlo jake gospodarske odnose s susjednim zemljama Njemačkom, Francuskom i Belgijom, kao i s drugim zemljama diljem svijeta. Gospodarska suradnja između Luksemburga i ostalih europskih zemalja ogleda se u trgovinsko-ekonomskim sporazumima o slobodnoj trgovini te u investicijskim sporazumima kojima se omogućava međusobna investicija između zemalja. Zemlja također sudjeluje u nekoliko regionalnih ekonomskih organizacija poput Europskog gospodarskog prostora (EEA), Carinske unije Beneluxa (Belgija, Luksemburg i Nizozemska) te Schengenske zone koja obuhvaća više europskih zemalja.

Na međunarodnoj razini, Luksemburg je aktivan član Vijeća Europe te Organizacije Ujedinjenih naroda (UN). Zahvaljujući nastupanju u tim organizacijama, Luksemburg je sudjelovao u mnogim međunarodnim inicijativama koje promoviraju ljudska prava, borbu protiv terorizma, globalno oporavak nakon pandemija itd. Luksemburški predstavnici također sudjeluju u mirovnim misijama na Bliskom istoku te pomažu EU da artikulira svoju vanjskopolitičku agendu prema drugim zapadnoeuropskim zemljama.

Konačno, Luksemburg ima vrlo bliske veze sa SAD-om – dvije su države potpisale bilateralne sporazume o slobodnoj trgovini još prije više desetaka godina te su trenutno usmjerile neuravnoteženost između nacionalnih gospodarstava obaju država prema globalnom gospodarstvu. Osim toga, SAD je jedan od glavnih partnera pri oblikovanju sigurnosne politike EU-a – Amerikanci su pružili vojnu potporu EU-ovoj mirovno misiji na Bliskom istoku te doprineli jačanju ekonomsko-političkih odnosa EU-SAD-a.

U cilju brige za svoje stanovništvo i jačanja vanjskih odnosa sa susjedima te svijetom šire, Luksemburzi se danas pridružili brobnom skupinama organizacija koje promoviraju međunarodnu suradnju na području borbe protiv terorizma i ljudskih prava; jačanje mirnih odluka; poticanje globalne interakcije; jačanje gospodarskih veza diljem svijeta; itd., što doista potvrđuje status malene ali moćne europske države koja uspješno ostvarila vanjske veze sa susjetdnim regijama i svjetom šire.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je žumberačko gorje

Žumberačko gorje je planina u Hrvatskoj koja se nalazi istočno od Slunjskog polja. To je područje koje je obilovalo prirodnim ljepotama, kao što su divlje šume, izvori i prelijepe stijene. Ovo planinsko područje poznato je po vrlo malom broju stanovnika koji su se...

read more

Što je zelena špilja

Što je zelena špilja je jedan od najpopularnijih i najslikovitijih prirodnih ljepota u Hrvatskoj. Nalazi se na otoku Visu, na istočnoj obali Jadrana. Ovaj spektakularni pećinski kompleks zauzima površinu od gotovo 2 km2 i sadrži nekoliko stotina pećinskih kanala i...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This