Što je masna jetra? Masna jetra je stanje kada se masnoća nakuplja u jetri. Može se razviti kao posljedica prekomjerne uporabe alkohola ili zbog pretilosti ili visokog krvnog tlaka. Simptomi masne jeter uključuju težinu u trbuhu, slabost, mučninu, umor i gubitak apetita.
Masna jetra je stanje jetre u kojem se pohranjuje prekomjerno masnoće. Uobičajeno se događa kada su unesene više kalorija nego što su potrebne, a posebno kada je unos masti veći od potrebnog. Masna jetra može biti uzrokovana višestrukim faktorima, uključujući nezdravu prehranu, pretilost, dijabetes, unos alkohola i cirozu.
Sadržaj
Dijagnostika masne jetre
Masna jetra je stanje kada se masti nakupljaju u jetri. To je često povezano s prekomjernim unosom alkohola, ali može biti i povezano s određenim lijekovima, zaraznim bolestima i dijabetičkom stanju. Dijagnoza masne jetre obično započinje razgovorom između pacijenta i liječnika o njihovoj anamnezi, uključujući unos alkohola, lijekova i životni stil. Liječnik će također vršiti fizički pregled pacijenta kako bi utvrdio postoje li znakovi bolesti jetre. Kako bi se potvrdila dijagnoza, liječnik će obaviti neke laboratorijske testove kao što su testovi krvi i urina da bi se provjerila razina bilirubina i enzima u jetri. Također se mogu provoditi ultrazvučni pregledi i MRI-ji da bi se utvrdilo stanje jetre. Ako je potrebno, liječnik možda će propisati biopsiju (uzimanje malog uzorka tkiva) kako bi se dobio više informacija o stanju pacijentove jetre.
Uzroci masne jetre
Masna jetra je kronično stanje koje se razvija kada se masnoća nakuplja u jetri. Uzroci masne jetre uključuju pretilost, dijabetes, zlouporabu alkohola, bolesti srčanog mišića i određene lijekove. Također može biti povezana s nekim nasljednim stanjima. Masna jetra je najčešća jetrena bolest u Sjedinjenim Državama i obično ne uzrokuje simptome dok se ne pojave ozbiljne posljedice.
Pretilost je jedan od glavnih čimbenika rizika za razvoj masne jetre. Kada osoba ima višak kilograma, tijelo pohranjuje višak masnoće u organima poput jetre. Da bi se smanjila vjerojatnost da će se razviti masna jetra, preporučuje se da se postigne i održava idealna težina.
Dijabetes tipa 2 također predstavlja rizik za pojavu masne jetre jer tijelo ne može pravilno proizvesti inzulin ili ga efikasno iskoristiti, što dovodi do povišenog šećera u krvi. Povišen šećer u krvi dovodi do nakupljanja masti u jetri. Redovite preglede treba obaviti osobama s dijabetesom kako bi se rano otkrilo prisutnost masne jetre.
Konzumiranje alkohola također može biti opasno po zdravlje jer može dovesti do nakupljanja masti u organima poput jetre. Alkohol može potaknuti hepatocitnu lipidnu peroksidaciju (HPLO), što je proces koji može dovesti do stvaranja masti i pretvaranja vezivnog tkiva u mašćevito tkivo. Stoga je važno da osobe sve smanje unos alkohola.
Bolest srca i određeni lijekovi mogu igrati važnu ulogu u razvoju masne jetre. Bolest srca stvara povišeni krvni tlak i poremećen protok krvi, što povećava vjerojatnost da će mast biti akumulirana u organima poput jetre. Određeni lijekovi mogu uticati na metabolizam lipida i izazvati nakupljanje masti unutar hepatocita (stanicajetrenog).
Neki genetski faktori mogu biti povezani sa rizikom od masne jetre koja se prenosi na potomstvo naslijednom putem geneze ili mutacija gena vezanih za metabolizam lipida. U tim slučajevima prevencija je teška jer to utvrđivanje uslovljenih genetskim faktorima vrlo je teško postici bez laboratorijskih analiza esencijalnih enzimskih aktivnosti ili geneticke analize specifičnih genetskih markerâ.
Simptomi masne jetre
Masna jetra je stanje koje nastaje kada se u jetri nakupljaju nezdrava masnoća. To je najčešći oblik bolesti jetre u SAD-u, a često se pojavljuje i kod ljudi s pretilosti. Simptomi masne jetre mogu biti blagi ili potpuno odsutni, ali ako se ne liječi, mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Simptomi masne jetre uključuju: umor, težinu i bol u pravom hipohondrijumu, osjećaj punine u trbuhu, povraćanje, mučninu i gubitak apetita. Ponekad se mogu pojaviti žutica i svrbež kože. Osim toga, može dovesti do drugih problema s jetrom poput ciroze jetre i raka jetre. Liječenje masne jetre obuhvaća promjenu prehrane, dijetalnu terapiju te lijekove koji mogu pomoći u smanjenju nakupljanja masnoća i upalnih procesa u tijelu. Ako pacijent ima ozbiljniji oblik masne jetre, liječnici mogu propisati operacije poput liposukcije ili resekcije jetrenog tkiva.
Liječenje masne jetre
Masna jetra je stanje koje rezultira akumulacijom masti u jetri, što može dovesti do oštećenja jetrenih stanica. To je najčešća kronična bolest jetre, a može biti zbog zlouporabe alkohola, prekomjerne tjelesne težine ili nekih medicinskih stanja. Liječenje masne jetre obuhvaća promjenu prehrane i načina života, uporabu lijekova te povremeno liječenje kirurškim zahvatom.
Promjena prehrane i načina života jedan je od glavnih aspekata liječenja masne jetre. Preporučuje se smanjenje unosa masti i kalorija te povećan unos vlakana i biljnih proteina. Također, potrebno je smanjiti potrošnju alkohola te izbjegavati pušenje. Redovita tjelesna aktivnost također igra važnu ulogu jer pomaže u održavanju optimalne tjelesne težine, čime ćete smanjiti rizik od razvoja masne jetre.
U nekim slučajevima mogu se propisati lijekovi kao dio terapije masne jetre. Lijekovi su posebno indicirani u slučajevima viška tjelesne masti ili metaboličkih poremećaja poput dijabetesa mellitusa tipa 2 ili visokog kolesterola. Glavni cilj terapije lijekovima je smanjenje rizika od razvoja upalnih promjena u jetri i progresivnog oštećenja organa.
U nekim slučajevima možda ćete morati podvrgnuti operaciji zvanom laparoskopska dekompresija šupljinom (LDL). Ova vrsta operacije obuhvaća probadanje abdominalnih organa laparoskopom (posebnim instrumentom) radi ublažavanja pritiska povezanog sa akumulacijom masti u šupljinama organa. Ova vrsta operacije smatra se efikasnom metodom za smanjenje simptoma masne jetre te se možda propisuje ako druge metode nisu uspješne.
Prevencija masne jetre
Masna jetra je postala vrlo česta pojava u modernom svijetu. U većini slučajeva, to je povezano s prekomjernom konzumacijom nezdravih masnoća, ali i sa stresom i lošim životnim stilom. Prevencija masne jetre može biti izvrstan način da se spriječe pojave bolesti. Prvi korak u prevenciji masne jetre je pravilna ishrana. Preporučuje se da se izbjegavaju visokokalorični obroci bogati masnoćama, što znači da treba jesti puno voća, povrća i cjelovitih žitarica. Osim toga, potrebno je da se pridržavate zdrave prehrane s umjerenim unosom proteina. Također je važno izbjegavanje alkohola i pušenje duhana jer oni mogu dovesti do razvoja masne jetre. Redovito vježbanje također može pomoći u održavanju zdravog tijela i održavanju normalne težine koja također može smanjiti rizik od nastanka masne jetre. Osim toga, konzumiranje prehrambenih proizvoda koji sadrže omega-3 kiseline može imati blagotvoran učinak na zdravlje jetre.
Također je važno pratiti zdrav stil života uključujući redovite odlaske na liječnički pregled radi provjere stanja vašeg zdravlja. Ako ste podložni riziku od nastanka masne jetre, liječnik bi trebao propisati dijetu koja će vam pomoći da smanjite rizik od nastanka ove bolesti. Također se savjetuje da se redovito testirate na prisutnost triglicerida i LDL-a („lošeg” kolesterola), jer su ti markeri povezani sa razvojem masne jetre.
Uz pravilnu ishranu i redovito vježbanje, potrebno je da slijedite neke druge mjere opreza poput isključivanja upotrebe lijekova čija upotreba može dovesti do nastanka masne jetre ili jačanja već postojećih simptoma bolesti. Također se savjetuje da ograničite unos soli i šecera jer mogu izazvati metaboličke promjene koje bi mogle dovesti do nastanka bolesti.
Uz pravilnu prevenciju, postoji manji rizik od nastanka bolesti te su male posljedice vezane za pojavu simptoma bolesti ako pojava ipak uslijedi. Stoga je važna primarna prevencija koja će olakšati održavanje zdravog načina života te smanjen rizik od nastanka ove bolesti kojoj se treba pridržavati svaki dan.
0 Comments