Menstruacija ili krvarenje je period u ženskom ciklusu koji se sastoji od krvavog iscjedka iz rodnice. To obično traje oko tri do pet dana i predstavlja znak da je žena spremna za trudnoću. Menstruacija se javlja kod djevojčica tijekom puberteta i obično traje sve do menopauze, oko 45-50 godina.

Menstruacija je ciklički proces koji se odvija u ženskom tijelu i predstavlja znak zdravog reproduktivnog zdravlja. To je krvarenje iz vagine koje se javlja svaki mjesec kod žena u reproduktivnom dobu. Menstruacija je obično vidljiva oko 12 do 16 dana nakon početka ciklusa, a traje obično 4 do 7 dana.

Uzroci menstruacije

Menstruacija je normalan fiziološki proces koji se događa kod zdravih žena u reproduktivnoj dobi. Tijekom ovog procesa, jajnici luče hormone koji pokreću sluznicu maternice da se stvori i odbaci. Ovaj proces traje obično od tri do pet dana – ovisno o pojedinačnim tijelima i menstrualnom ciklusu. Uzroci menstruacije su složeni, ali uglavnom su povezani s hormonalnom ravnotežom i sposobnošću ženskog tijela da razvije spolne organe.

Oštar porast razine estrogena u tijelu potaknut će početak novog menstrualnog ciklusa. Estrogen stimulira endometrij maternice da se stvori i omogući da se jajašce sazrije za oplodnju. Ako se jaja ne oplodi, postupno će doći do smanjenja razine estrogena, što će potaknuti otapanje endometrija i izlučivanje krvi iz vagine – simptom menstruacije.

Kromosomske anomalije i hormonalni problemi također mogu utjecati na pojavu menstruacije. U nekim slučajevima, nedostatak estrogena ili prekomjerne razine progesterona mogu uzrokovati preuranjen menstrualni ciklus ili nedostatak menstrualnih ciklusa (amenoreja). Također postoji niz bolesti koje imaju utjecaja na hormonsku ravnotežu i sposobnost tijela da normalno funkcionira. Na primjer, policistična bolest jajnika može biti uzrok smetnji s menstrualnim ciklusom, a endometrioza može dovesti do bolnih menstruacija.

See also  Što je atletsko stopalo

Simptomi menstruacije

Menstruacija je normalan fiziološki proces koji se javlja kod zdravih žena u reproduktivnoj dobi. To je znak da tijelo sprema za moguću trudnoću. Važno je da poznate simptome menstruacije i budete svjesni toga što se događa u vašem tijelu. Obično se simptomi počinju osjećati 2-3 dana prije nego što menstruacija počne i mogu trajati do samog kraja. Neki od najčešćih simptoma uključuju bolove u trbuhu, glavobolju, promjenu raspoloženja, grčeve u leđima i noge, vrtoglavicu, otežano disanje i prekomjerno znojenje. Također možete osjetiti nadutost ili nadimanje trbuha, mučninu, slabost ili općenito loše raspoloženje.

U nekim slučajevima možete imati i druge simptome poput gubitka apetita ili povećanog apetita, problema sa spavanjem ili suprotno – prevelikim spavanjem te poremećaja probave. Ovisno o jačini bolova, možda ćete morati popiti neku laganiju analgetsku pilulu ili čak posegnuti za laksativima ako imate problema s probavom. Ako ste previše umorni ili se osjećate loše – odmorite se! Također je preporuka da pijete više tekućine nego obično jer će vam to pomoći da vodite računa o tome da ne dehidrirate tijekom ovog perioda.

Raspored menstrualnog ciklusa

Menstrualni ciklus je proces koji se ponavlja kod žena svaki mjesec. Traje prosječno 28 dana, ali može varirati od 21 do 35 dana. Menstruacija je prvi dio menstrualnog ciklusa i normalno traje 3-7 dana. Nakon završetka perioda, žensko tijelo počinje proizvoditi hormone koji podržavaju ovulaciju, što je drugi dio ciklusa. U ovom trenutku, jaje se oslobađa iz jajnika i spreman je za oplodnju. Ako nije oplođeno, jaje će ispasti iz tijela i početi treći dio ciklusa – post-ovulacija (zatim menstruacija ponovo počinje).

Uz razumijevanje rasporeda menstrualnog ciklusa, žene mogu pratiti svoje fizičko i mentalno zdravlje te bolje shvatiti svoju reproduktivnu funkciju. Period možete pratiti redovitim praćenjem simptoma i promjena u tijelu kako bi mogli vidjeti da li su vaši hormonalni nivoi normalni ili ako potrebna medicinska intervencija. U slučaju abnormalnih menstruacija ili neobičnih simptoma preporučujemo posjet liječniku.

See also  Što je krema za sunce

Menstrualne bolesti i stanja

Menstrualne bolesti i stanja su poremećaji koji mogu utjecati na menstrualni ciklus. Uobičajene menstrualne bolesti i stanja uključuju endometrioze, fibroide maternice, disfunkciju jajnika, policistične jajnike, amenoreju i hiperandrogenizam. Menstruacija je prirodni proces koji se odvija u ženskom tijelu tijekom određenog razdoblja svakog mjeseca. Ako dođe do nekih poremećaja ili problema, menstruacija može biti prekinuta ili neredovita. U ovom članku ćemo se fokusirati na najčešće menstrualne bolesti i stanja koja mogu utjecati na ženske zdravlje.

Endometrioza je bolest koja pogađa unutarnji sloj maternice poznat kao endometrij. Kada endometrijska sluznica raste van maternice, može izazvati tešku abdominalnu boli i krvarenje tijekom menstruacije. Endometrioza može također uzrokovati probleme s plodnošću jer narušava funkciju jajnika, što može utjecati na sposobnost žene da začne dijete.

Fibroidna maternica je benigna tumor koja se obično javlja u mlađim ženama. Fibroidna maternica može biti prilično bolnija od običnih menstruacija te može uzrokovati prekomjerno krvarenje tijekom menstruacije. Također može izazvati akutnu abdominalnu bol, gubitak apetita te probleme s probavom.

Disfunkcija jajnika je stanje u kojem se ne stvaraju dovoljno estrogena ili progesterona – dva hormona potrebna za normalnu menstruaciju. Ova vrsta disfunkcije jajnika obično se događa tijekom menopauze ili andropauze i može uzrokovati prekomjerne ili neredovite menstrualne cikluse, a ponekad i potpuno nestanak istih.

Policistični jajnici su još jedna vrsta disfunkcije jajnika koja se pojavljuje kod žena s hormonalnom neravnotežom. Ova vrsta disfunkcije se manifestira prekomjerima luteinizirajućeg hormona (LH) u kombinaciji sa nedostatkom estrogena ili progesterona. U tom slučaju dolazi do disfunkcije ciklusa te do neredovitih, oskudnih ili preobilnih menstrualnih ciklusa.

Amenoreji je medicinski termin za prekid menstrualnog ciklusa dužeg od tri mjeseca bez obzira na to radi li se o trudnoći ili nekoj drugoj vrsti poremećaja hormonske ravnoteže. Amenorejacija je česta pojava među djevojkama u pubertetu jer su njihovi hormoni još u razvoju.

See also  Što je kvržica na vratu

Hiperandrogenizam je stanje u kojem postoji višak androgena – muških spolnih hormona – unutar ženskog tijela. Ovo stanje obično rezultira nepravilnom menstruacijskim ciklusima, a mogu biti prisutni i drugi simptomi poput akni, masnih dlačica te gubitka kose na glavi

Liječenje menstrualnih problema

Menstrualni problemi su vrlo česti kod žena i mogu biti vrlo neugodni. To uključuje simptome poput bolnih grudi, bolova u trbuhu i glavobolja. U većini slučajeva, menstrualni problemi se mogu liječiti na različite načine.

Jedna od najučinkovitijih metoda liječenja je upotreba hormonskih pilula. To može pomoći smanjiti intenzitet simptoma i pomoći u reguliranju menstrualnog ciklusa. Također, ako ste zabrinuti zbog neželjene trudnoće, postoje mnoge vrste hormonskih pilula koje mogu pomoći smanjiti šanse da dođete u takvo stanje.

Ako ste uzimali lijekove za liječenje menstrualnih problema i nisu pomogli, razgovarajte sa svojim ginekologom o dodatnim opcijama. On ili ona možda preporučiti da se obratite endokrinologu ili psihoterapeutu za dodatne savjete o tome kako se suočiti s menstrualnim problemima. U nekim slučajevima, fizikalna terapija može biti korisna za smanjenje boli i napetosti koja prati menstrualne probleme.

Koristeći kombinaciju hormonske terapije, fizikalne terapije i psihoterapijske tehnike, mnoge žene uspijevaju uspješno liječiti svoje menstrualne probleme bez potrebe da se obrate specijalistima ili da primjenjuju skupe lijekove. Konzultiranje svog ginekologa je važno kako bi se utvrdilo da li imate odgovarajuće tretman za vaš specifični tip menstrualnih problema.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Kako ostati trudna

Dobar dan! Ova knjiga želi pomoći svakoj ženi koja se trudi za trudnoću da postigne svoje sanove. U knjizi ćete pronaći sve korake i savjete koji će vam pomoći da ostvarite svoje ciljeve. Saznajte više o tome kako ostati trudna i iskusiti sretnu, zdravu trudnoću!Prvi...

read more

Kako odgoditi menstruaciju

Kako odgoditi menstruaciju je pitanje koje se često postavlja među ženama. Mnogi lijekovi i prirodni lijekovi pomoći će u odgodi menstruacije, ali možda postoje i drugi načini. U ovom članku ćemo istražiti neke od tih metoda, i dati vam savjete o tome kako odgoditi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This