Što je natečeno zubno meso? To je stanje u kojem se vidljivo povećava volumen desni oko zuba. U ovom slučaju, desna postaje neprirodno natečena i može biti bolna na dodir ili prilikom žvakanja ili gutanja. Ovo stanje može biti posljedica upalnog procesa u desnom.
Natečeno zubno meso je upala desni koja uzrokuje oticanje, bol i crvenilo oko zuba. Obično se javlja kada bakterije u ustima prodiru ispod desni i izazivaju infekciju.
Sadržaj [hide]
Uzroci natečenog zubnog mesa
Natečeno zubno meso je uobičajeni zdravstveni problem koji se može javiti kao posljedica nakupljene bakterijske infekcije. Može biti vrlo neugodno i bolno, ali može se lako riješiti brzim liječenjem. Međutim, prije tretmana važno je shvatiti uzroke natečenog zubnog mesa.
Glavni uzrok natečenog zubnog mesa je bakterijska infekcija koja se može razviti između pupka i obraza ili na donjoj usni, ako su zubi oštećeni ili ako su loši higijenski navici. Bakterijska infekcija uzrokuje upalu i oticanje tkiva oko zuba, što dovodi do osjećaja boli i nelagode. Bakterijska infekcija često je rezultat pothranjenosti, stresa ili prehlade.
Drugi potencijalni uzrok natečenosti zubnog mesa je alergija na hranu ili lijekove. Alergija na hranu uzrokuje da se tkivo oko zuba otekne i površina postane crvena i često ispunjena tekućinom. Alergija na lijekove također može prouzrokovati oticanje i bol. Bolest desni je još jedan mogući uzrok natečenosti zubnog mesa te ipak treba provjeriti s lokalnom stomatologom radi određene dijagnoze bolesti desni.
Stoga, kada se javi oticanje desni ili neugodne senzacije poput boli okolo desni treba potražiti savjet od stručne osobe radi točne dijagnoze i propisivanja odgovarajućeg terapijskog tretmana.
Simptomi natečenog zubnog mesa
Zubno meso je ranjivo i osjetljivo, a natečenost može biti simptom neke veće bolesti. Kada se zubno meso natekne, može postati crveno, vruće i otečeno. To se može pojaviti u obliku jednog ili više grudica ili šupljina. Osim toga, osoba koja pati od upale zubnog mesa može osjetiti bolove prilikom žvakanja, a često i bolove uzrokovane upalom. U nekim slučajevima može doći i do krvarenja zubnog mesa. Takvi simptomi ponekad mogu biti praćeni groznicom, slabostima te promjenama u okusu hrane.
Dijagnoza zahtijeva pregled usne šupljine od strane stomatologa koji će postaviti dijagnozu na temelju simptoma i povijesti bolesti. Lijekovi protiv bolova često se propisuju da bi se olakšala bol ili druge neugodne simptome poput oticanja ili crvenila. Dodatne mjere liječenja mogu uključivati antisepticke paste ili gume kojima se sprečava daljnje nakupljanje bakterija unutar usne šupljine.
Kronična upala zubnog mesa može biti posljedica stanja poput dijabetesa ili HIV-a te imunoloških poremećaja. U takvim situacijama važno je liječiti osnovnu bolest kako bi se spriječio razvoj upale zubnog mesa. Konzumiranje antioksidansa također može biti od velike pomoći jer smanjuje stvaranje bakterija i djelomično smanjuje oticanje.
Ako imate natečeno zubno meso, obratite se svom stomatologu radi pregleda i procjenit ćete da li je potrebna lijek terapija ili druga intervencija. Potrebna vam je pravilna oralna higijena da bi ste spriječili dalji razvoj upalnih procesa u usnoj šupljini te održali oralnu higijenu na optimalnom nivou.
Dijagnostika natečenog zubnog mesa
Dijagnostika natečenog zubnog mesa je važan dio pregleda zuba. Liječnik će provesti detaljan pregled i potražiti simptome koji mogu biti povezani s natečenim zubnim mesom. Uobičajeni simptomi uključuju bol, otekline, crvenilo i upalu u području oko zuba ili desni. Liječnik može provjeriti jesu li prisutne bilo kakve promjene u boji ili obliku postojećih desni, kao i prisutnost tragova gingiva (zubnog mesa). Desni će se također ispitati na prisutnost abnormalnih tkiva ili promjena u strukturi.
Ako liječnik sumnja da je uzrok natezanja desni upala gingive, možda će preporučiti da se odmah obavi dodatna dijagnostička testiranja. Ovo bi moglo uključivati rendgensko snimanje, analizu sline ili testove krvi radi otkrivanja određenih vrsta bakterija i virusa. Razina leukocita, posebice neutrofila, također će se mjeriti kao dio dijagnostičkog procesa. Ako su rezultati testova pozitivni, liječnik će propisati lijekove koji će pomoći eliminirati bakterijske infekcije i smanjiti upalu. Dodatno, lijekovi protiv bolova mogu se dati pacijentima s teškom boli uslijed upale desni.
Kirurško liječenje možda je potrebno ako su druge metode neučinkovite. Ovo bi obuhvaćalo uklanjanje zahvaćenih dijelova desni s ciljem sprečavanja širenja infekcije i smanjenja upale. Također bi moglo biti neophodno provesti operaciju ako je potrebno popraviti stanje desni ili uspostaviti potpuno funkcioniranje usne šupljine pacijenta.
Liječenje natečenog zubnog mesa
Natečeno zubno meso je obično povezano s boli i pojavom crvenila. Ako se ne liječi, može dovesti do gubitka zuba. Stoga je važno na vrijeme se liječiti natečeno zubno meso. Liječenje natečenog zubnog mesa može uključivati upotrebu lokalnih anestetika, antibiotika i fluoridnih pripravaka, kao i druge metode liječenja.
Anestetik će vam pomoći da se oslobodite boli povezane s natečenim zubnim mesom. Budući da su mikroorganizmi glavni uzrok upale, uzimanje antibiotika može biti od velike koristi. Fluoridne pripravke koriste se za jačanje zuba i sprečavanje upala.
U nekim slučajevima, operacija može biti potrebna za liječenje natečenog zubnog mesa. Operacija bi trebala biti posljednja mjera jer ona može biti bolna i skupa. Ako ste već primili dijagnozu natećeg zubnog mesa, obratite se svom stomatologu da biste saznali o dostupnim opcijama lijećenja i odabrali one koje su prikladne za vas.
Prevencija natečenog zubnog mesa
Zdravlje zubnog mesa je jednako važno kao i zdravlje samih zubi. Natečenost i crvenilo u ustima mogu biti simptomi mnogih problema, pa je važno da se pravovremeno prepoznaju. Prevencija natečenog zubnog mesa je ključna u održavanju oralne higijene. Prvi korak je obilazak stomatologa barem dvaput godišnje radi pregleda i čišćenja. Redovito četkanje i ispiranje usne šupljine s fluoridnom pastom također može pomoći u sprečavanju natečenog zubnog mesa. Održavanje pravilne prehrane smanjuje rizik od infekcije, jer se prehrana bogata vitaminima pomaže u jačanju imunološkog sustava. Također bi trebalo izbjegavati pušenje, konzumiranje alkohola i nezdrave hrane ili pića koja mogu izazvati bolesti usne šupljine. Ako ste već podvrgnuti liječenju, morate slijediti upute liječnika i redovito posjetiti stomatologa radi pregleda i provjere stanja vašeg zubnog mesa.
Osim toga, postoje i druge mjere koje možete poduzeti da biste spriječili natečeno zubno meso: prati ruke prije jela; ispiranje usne šupljine s vodom nakon jela; izbjegavajte grickanje tekućih konditorskih proizvoda; ne ostavljajte vodene igračke dugo u ustima; primjenite mehaničko četkanje zuba sa sredstvima koja sadrže fluor; obavezno upotrebljavajte ustašku vodu nakon svake upotrebe drugih proizvoda; redovito posjetite stomatologa radi pregleda oralnih infekcija.
Ako ste još uvijek osjetili simptome bolesti usne šupljine poput bolova ili oticanja na sluznicama, odmah se obratite liječniku radi potrebne dijagnoze i liječenja. Ne okrenite leđa simptomima bolesti oralnih tkiva jer to može rezultirati ozbiljnim medicinskim posljedicama. Ono što je još važnije, redoviti pregledi stomatologa bit će vam od velike pomoći u prevenciji nateknutosti usne šupljine te ostalih problema vezanih za oralnu higijenu.
0 Comments