Što je mrena na oku je jedna od najčešćih oftalmoloških dijagnoza. Mrene su male, ovalne, tamne mrlje koje se pojavljuju na rožnici oka. Oni mogu biti jednostavni ili složeni, i mogu se pojaviti u različitim veličinama i oblicima. Mogu biti simetrični ili asimetrični te se mogu kretati ili ne kretati. Obično su bezbolni i ne zahtijevaju liječenje.

Mrena na oku je vrsta benigne abnormalnosti koja se javlja u obliku malog crvenog ili ljubičastog čvora na rubu ili unutrašnjosti oka. To je uglavnom uzrokovano taloženjem kolagena i krvnih sudova. Može biti bolna, ali većinom ne izaziva nikakve simptome.

Uzroci mrene na oku

Mrena je povreda oka koju uzrokuje promena u obliku leće ili zamagljenje staklastog tijela. Također se naziva katarakta. Mrene se pojavljuju obično kao rezultat starenja, ali mogu biti uzrokovane i drugim čimbenicima, uključujući ozljede oka, prekomjernu izloženost sunčevoj svjetlosti, određene lijekove ili bolesti. U nekim slučajevima mrena može biti nasljedna.

Mrene su najčešće povezane s dobi, a njihova se pojava obično počinje u petdesetim godinama života. Premda je to često vidljivo na oku odmah, mrena može postupno rasti do smetnji vida. Simptomi mrene obuhvaćaju slabiji vid i osjetilo prisutnosti magle ili zamagljenosti pred očima. U nekim slučajevima mogu se pojaviti i smetnje bojanja ili gubitak perifernog vida.

Kako bi se potvrdio prisutnost mrene i odredila težina simptoma potrebno je proći dijagnostiku oka pregledom optometra ili oftalmologa. To uključuje pregled oka s posebnom lampom zvanom oftalmoskop, koji omogućava liječniku da detaljno pregleda unutarnji dio oka. Ako se potvrdi postojanje mrene, oftalmolog će provjeriti razinu vida i procjeniti što je potrebno da bi se postigli najbolji rezultati vida s minimalnom intervencijom. U većini slučajeva to će značiti operaciju koja će biti obavljena pod anestezijom ambulantnog tipa i traje samo nekoliko sati.

See also  Što su tablete za mamurluk

Operacija je usmjerena na uklanjanje stare i tamne leće te postavljanje nove umjetne leće koja će poboljšati vizualnu funkciju bolesnika. Ova operacija obično donosi velike promjene vida pacijenta, ali treba napomenuti da možda ne donosi 100% poboljšanja jer su neke mrene veoma proširene prije operacije pa vizualni problem ostaje neki stepen oštećenja oka. Nakon operacije potrebne su period osjetljivosti i pažljivo praćenje od strane oftalmologa kako bi se osiguralo da je bolesnikovo zdravstveno stanje stabilno.

Kao prevencija protiv razvoja mrene važna je redovita posjet optometru ili oftalmologu radi provjeravanja stanja oka te upotreba sunčanih naočala sa UV zaštitom tijekom dugotrajanog boravka na suncu kako bi se smanjen rizik od ranog razvoja mrene na oku

Simptomi mrene na oku

Mrena je očna bolest koja se manifestira kao bijela, žućkasta, smeđa ili siva mjesta na rožnici, srednjem dijelu oka. Simptomi uključuju sljedeće: smanjenje vidljivosti, blijedoću boje obojenih objekata, vidljive točke ili linije koje se pomiču i pojačan osjet boli. Također se mogu pojaviti i zamagljenost, crvenilo oka ili suzenje. U nekim slučajevima mogu se pojaviti i bolovi u glavi, mučnina ili povraćanje. Ako imate bilo kakve simptome mrene na oku, trebali biste odmah potražiti liječničku pomoć. Liječnik će provesti temeljit pregled oka kako bi utvrdio postoji li mrena i propisati odgovarajući tretman. U većini slučajeva liječenje mrene na oku uključuje lokalnu primjenuvati lijekove, laserski tretman ili operaciju.

Dijagnoza mrene na oku

Mrena je zdravstveno stanje oka koje može uzrokovati vidnu težinu. Da bi se dijagnosticirala mrena, oftalmolog ili liječnik treba napraviti vizualni pregled i provesti testove. Prvo će se obaviti vizualna procjena očiju i ispitati refrakcija, a zatim se provode testovi kao što su perimetrija, oftalmoskopija i pomagala za razlikovanje boja. Ovi testovi će liječniku pomoći da utvrdi je li uzrok vidne težine mrena ili druge bolesti oka. Ako je dijagnoza mrene, liječnik će propisati odgovarajuće liječenje. U nekim slučajevima možda neće biti potrebna nikakva terapija, dok će u drugim slučajevima biti potrebna medicinska intervencija ili operacija. Liječnik će preporučiti najbolju metodu liječenja za pacijenta kako bi se postigli najbolji mogući rezultati.

See also  Što je aerobni trening

Liječenje mrene na oku

Mrena na oku je stanje koje može biti vrlo neugodno. Mnogi ljudi traže odgovor na pitanje kako liječiti mrenu. U većini slučajeva, liječenje mrene uključuje korištenje različitih lijekova, kirurških procedura i narodnih lijekova. Razmotrimo svaki od ovih mogućnosti.

Lijekovi su često prva opcija za liječenje mrene. Lijekovi se mogu uzimati oralno ili topikalno (kroz očne kapljice). Oralni lijekovi se uzimaju putem tableta ili kapsula i obično sadrže antiglaukomske tvari, kao što su beta-blokatori, prostaglandini i inhibitori ciklooksigenaze. Topikalni oblici lijeka se primjenjuju neposredno na oko, obično za smanjenje intraokularnog tlaka (IOP) i olakšavanje simptoma.

Kirurške procedure mogu se izvesti za poboljšanje simptoma mrene. Postoje dvije glavne vrste operacija: endoskopska vitrektomija i fakoemulsifikacija laserom. Endoskopska vitrektomija je postupak uklanjanja preostalog vitreuma iz oka kako bi se smanjio intraokularni tlak (IOP) i spriječila progresija bolesti. Fakoemulsifikacija laserom je postupak pomoću laserske tehnologije za uklanjanje suspenzivnih čestica iz oka. Ove procedure su prilično sigurne, ali mogu dovesti do trajnog gubitka vida ako se ne primjenjuju pravilno.

Narodni lijekovi također se mogu koristiti za liječenje mrene na oku. Neki od najpopularnijih narodnih lijekova su: biljna ulja (ulje grožđa, maslinovo ulje, ulje lavande), biljne infuzije (cimetna mešavina, biljna mešavina sode bikarbone) i homeopatski proizvodi (ginkgo biloba, gotukola). Narodni lijekovi mogu biti učinkoviti za smanjenje simptoma mrene i sprečavanja progresivnih posljedica bolesti.

U svakom slučaju, važno je da pacijent dobiva adekvatnu medicinsku skrb od stručnog oftalmologa pri dijagnosticiranju i planiranju terapija mrene oka. Oftalmoloz će procjeniti simptome bolesti te preporučiti najbolji plan terapija prema specifičnom stanju pacijenta.

Prevencija mrene na oku

Mrena je upalna bolest oka koja može dovesti i do potpune gubitka vida. Prevencija je važna, pa bi svi trebali znati kako se zaštititi od ove bolesti. Prvo i najvažnije pravilo je da se pregledajte redovno kod oftalmologa, posebno ako imate bilo kakve simptome. U slučaju da ste već oboljeli od mrene, trebate se pridržavati preporuka liječnika i slijediti sve propisane lijekove.

See also  Koji su herpes zoster simptomi

Drugo važno pravilo je da održavate higijenu očiju. S obzirom na to da je mrena virusna infekcija, važno je ne samo pratiti higijenu ruku, već i higijenu okolnog zraka. Također preporučujemo nosjenje naočala ili sunčanih naočala kada izlazite napolje te često perite ili mijenjate svoje naočale.

Treće pravilo je da držite svoje oko u dobrom stanju tako da ga čuvate od prekomjerne tjelesne aktivnosti. Osobito bi trebali voditi računa oni koji se bave nekim sportom ili fizičkim aktivnostima uzrokovanim jakim opterećenjem oka. Također bi bilo dobro izbjegavati dugotrajno gledanje na televizor ili računalo, te pokušati odmoriti svoje oko što više puta dnevno.

U slučaju da imate akutne simptome mrene poput crvenila okolo oka, povećane suzenja ili bolova u očima, potražite savjet liječnika što prije kako bi se spriječio daljnji napredak bolesti i osigurala adekvatna terapija.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je fiziološka flora uretre

Fiziološka flora uretre je skup mikroorganizama koji se prirodno nalaze u ljudskoj uretri. To je proces koji se događa unutar ljudskog tijela, gdje se bakterije prilagođavaju okruženju i oblikuju mikrobiom. Te bakterije pomažu u metabolizmu, reguliraju pH vrijednosti...

read more

Što je ficus

Što je ficus? Ficus je obitelj biljaka koja se često nalaze u domaćim vrtovima i stanovima. Ficuses su svestrane, lako se uzgajaju i mogu stvoriti prekrasnu dekoraciju za bilo koji prostor. Njihova svestranost također čini da su izvrsne biljke za početnike.Ficus je...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This