Što je odjava obrta? Odjava obrta je postupak kojim se obrtnik izdvaja iz registra obrtnika. Potrebno je zatražiti odobrenje nadležne službe za odjavu obrta i ispuniti potrebne dokumente. Na taj način prestaje pravni položaj obrtnika i njegove pravice i dužnosti.
Odjava obrta je postupak kojim se obrt ukida ili se isključuje iz registra obrta. Ovim postupkom se prestaje s pravnom subjektivnošću i zaključuju se sve knjigovodstvene, trgovačke i zakonske obaveze. Odjava obrta se može izvršiti samostalno ili na zahtjev nadležnog tijela.
Sadržaj
Odjava obrta
Odjava obrta je postupak koji se provodi u slučaju da se obrt zatvori. Odjava mora biti potvrđena i prijavljena u Upravnom sudu i poreznoj upravi. Proces odjave obrta može biti vrlo složen i zahtijeva pridržavanje mnogih propisa.
Prva stvar koju treba učiniti je potvrditi odluku o zatvaranju obrta. To se može učiniti na sastanku Uprave ili sastanku članova obrta. Nakon toga, mora se napraviti i izdati nalog za zatvaranje obrta. Sljedeći korak je da podnesete zahtjev za odjavu Upravnom sudu, gdje će se provjeriti da li su svi propisi ispoštovani i da li je došlo do suglasnosti svih članova/vlasnika/partnera. Nakon toga, Upravni sud će izdati rješenje o odjavi obrta te poslati isto poreznoj upravi na potvrdu.
Također, trebate imati na umu da morate platiti sve račune za usluge ili materijale koje ste dobili tijekom trajanja vašeg poslovanja te morate otpustiti sve radnike i plaćati im naknade. Također, trebate osigurati da će spise biti pohranjeni najmanje pet godina u slučaju bilo kakve buduće porezne inspekcije ili pravne poteškoće.
Konačno, nakon što ste dovršili sve navedene procese i platile potrebne troškove, možete potvrditi da je vaš obrt formalno odjavljen.
Odjava obrta
Odjava obrta predstavlja završetak registracije obrta i njegovog djelovanja u Republici Hrvatskoj. Obrtnik se može odjaviti iz svoje registracije iz različitih razloga, poput prekida rada, promjene vlasnika ili preseljenja. Prije odjave obrtnika, mora ispuniti sve zakonske propise koje se odnose na njegovu situaciju. Obrtnik treba provjeriti sve zahtjeve i postupke koji se odnose na njegovu odjavu prije nego što je podnese.
Zakonski propisi vezani uz odjavu obrta uključuju obavezu da obrtnik dostavi pismeni izvještaj o svom poslovanju prije nego što se obrt odjavi. Izvještaj treba sadržavati detaljan popis svih poslovnih transakcija koje su provedene tijekom vremena trajanja obrta. Također, potrebno je da se navede i stanje financijskih sredstava u računima koji su upravo zatvoreni. Obrtnika također treba da dostavi podatke o svakom zaposleniku i nastavi plaćanje plaća do isplate zaposlenikima koja je bila dogovorena sa samim tim zaposlenicima.
U slučaju da je vlasnik obrta promijenjen, novi vlasnik mora poduzeti sve potrebne postupke kako bi registrirao novi obrt prije nego što se stari obrt odjavi. U tom slučaju, bivši vlasnik dužan je dati pismenu izjavu da će prekinuti registracijski status stare tvrtke, a novi vlasnik mora potpisati izvorni dokument o regsitraciji nove tvrtke. Također, novi vlasnik mora osigurati da su porezni računi i druge financijske knjižnice ažurirane tako da sadrže detalje o novoformiranoj tvrtki.
U slučajevima preseljenja obrta u drugo mjesto unutar Republike Hrvatske, potrebno je dostaviti pismeno priopćenje Poreznoj upravi te države o promjenama lokacija i datum početka djelovanja na novoj lokaciji. U ovom slučaju, svi financijski računi i knjižnice moraju biti ažurirani tako da sadrže detalje o preseljenom mjestu poslovanja te ispuniti druge zahtjeve Porezne uprave.
Pored toga, tu su i ostali propisi vezani uz odjavaobrta koje se tiču oporezivanja profita ovog tipa posla te drugih poreza vezanh uz dohodak ostvaren procesom rada unutar samogobrta te broda usluga usmene narudžbe međunarodnog trgovanja..
Registracija obrta
Prije odjave obrta, potrebno je pripremiti dokumentaciju o registraciji obrta. Ova dokumentacija uključuje Opću uputu o registraciji obrta, registracijski list i potvrdu doprinosa. Formalna prijava za odjavu obrta se nalazi na službenim internetskim stranicama Porezne uprave.
Otvaranje računa u banci
Ako je obrt imao račun u nekoj od banaka, mora se ispuniti zahtjev za zatvaranje računa te ga dostaviti banki. Također je potrebno izvršiti prebacivanje svih preostalih sredstava s računa na drugi račun u banci.
Porezna prijava
Kada se dovrše svi financijski postupci, potrebno je podnijeti godišnju poreznu prijavu te predati primjerak knjige primitaka i izdataka Poreznoj upravi. U slučaju da se bilo koji dio poslovanja nastavlja, treba podnijeti i zahtjev za promjenom statusa obrta.
Potrebni koraci nakon odjave obrta
Kada poduzetnik odluči zatvoriti obrt, postoje neki koraci koje treba poduzeti u skladu s poreznim zakonima. Prvi korak je odjava obrta iz sudskog registra u roku od 8 dana i potvrda o tome će biti predana nadležnom sudu. Zatim je potrebno obavijestiti nadležno porezno tijelo o odjavi obrta u roku od 15 dana. Nakon toga, poduzetnik je dužan plaćati sve dugove i izvršiti pripadajuća plaćanja do datuma rezultirajućeg iz službenih dokumenata, kao što su računi i fakture. Također je potrebno platiti sve poreze i doprinose na vrijeme. Ako se to ne učini, mogu biti prekršene zakonske odredbe i možda će biti novčanih sankcija.
Nadalje, poduzetnik mora poslati zahtjev za poništenje registracije na trgovačkom sudu te obavijestiti Ministarstvo financija o svim promjenama u administrativnim informacijama vezanim uz poduzeće. Ukoliko se postupci ne provedu odmah nakon odjava obrta, može se desiti da proces traje mnogo duže nego što bi trebalo. Također je moguće da usljed kašnjenja dolazi do dodatnih troškova. Stoga se preporuča da se svi postupci provedu što je prije moguće nakon odjava obrta.
Koje su posljedične usluge potrebne nakon odjave obrta?
Nakon odjave obrta, postoji nekoliko potencijalnih posljedičnih usluga koje će biti potrebne. Prvo i osnovno, obrtniku je potrebno izvršiti sve administrativne obveze vezane uz odjava obrta. U tom slučaju, trebat će poništiti sve račune te se ispisati iz svih registara i registracija u državnim institucijama. Također je potrebno provjeriti jesu li plaćene sve pripadajuće poreze i doprinose, te izvršiti zatvaranje banke ili financijskih računa. U slučaju da se na tržištu nalazi još neprodanih proizvoda koji su bili dio obrta, morat će se isti proslijediti na adresu kupca.
Nadalje, ako je bilo zaposlenika u tom obrtu, onda i njima treba osigurati odgovarajuća nadoknada za prekid radnog odnosa. Time će se isplatiti svi preostali dugovanja, doprinosi i druge financijske odgovornosti prema zaposlenicima. Također je potrebno provjeriti jesu li ispunjeni svi uvjeti za ostvarivanje prava na mirovinu ili druge socijalne benefite za zaposlene osobe.
Naposljetku, ako je unutar tog obrta postojao web stranica ili druge online prisutnosti (primjerice social media stranice), onda je također potrebno provesti postupak deaktivacije tih stranica. U slučajevima gdje to nije moguće samostalno provesti (poput web stranica), možda ćete morati tražiti stručnu pomoć da vam olakšaju postupak deaktivacije.
0 Comments