Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvijek aktivno

Potrebni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Nema kolačića za prikaz.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Nema kolačića za prikaz.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Nema kolačića za prikaz.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Nema kolačića za prikaz.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Nema kolačića za prikaz.

Što je oftalmološki pregled je dijagnostičko ispitivanje oka što ga radi liječnik oftalmolog. Pregled obuhvaća procjenu vašeg vida i proučavanje stanja vaših očnih organa. Oftalmološki pregled može pomoći u identificiranju i liječenju različitih oftalmoloških problema, uključujući dijabetičku retinopatiju, glaukom, kataraktu ili miopiju.

Oftalmološki pregled je pregled vida koji provodi oftalmolog. Cilj pregleda je utvrditi vidnu oštrinu i raspored refraktivnih poremećaja, kao i procjenu zdravlja očiju i dijagnozu bilo koje bolesti očiju. Pregled obično uključuje pregled vanjskih i unutarnjih dijelova oka s oftalmoskopom, a liječnik može provesti testove sposobnosti za fokusiranje, pokret očiju i refrakcije.

Kako se sprema za oftalmološki pregled?

Oftalmološki pregled je važan postupak koji pomaže liječniku da otkrije i dijagnosticira određene očne infekcije, stanja i bolesti. Pripremiti se za oftalmološki pregled moglo bi biti jednostavno, ali neke stvari moraju biti uzete u obzir. Prvo što treba napraviti je izabrati odgovarajućeg liječnika oftalmologa. Obratite pozornost na njegovu obrazovanje i iskustvo te provjerite njegove recenzije. Zatim napravite sastanak s liječnikom, a prilikom dolaska na pregled pripremite se da odgovorite na pitanja poput:

• Postoje li bilo kakvi problemi s vidom?
• Koje lijekove imate?
• Postoji li u obitelji neka bolest oka?
• Imate li alergija?
• Doživjeli ste li ozljede oka?
• Koliko dugo ste doživljavali simptome?
• Koji su vaši očni pokazatelji, poput dioptrije i refrakcije?

Pored toga, priprema za oftalmološki pregled također uključuje donošenje naočala ako ih imate te razmislite o pridržavanju pravilne higijene oka. Također biste trebali biti spremni za neke testove koje će vam propisati liječnik – uključujući testove vida, tonometriju (mjeriti tlak u oku), oftalmoskopiju (pregled unutarnjih struktura oka) i perimetriju (testiranje polja vida). U nekim slučajevima možda ćete morati napraviti ultrazvuk, tomografsku skeniranje i / ili rendgenogram.

See also  Što je kolagen za zglobove

Konačno, pripremajte se za pregled tako što ćete skinuti naočale ako ih imate te se opustiti tijekom cijelog postupka. Također možete pitati bilo kakva pitanja koja imate vezano uz vaš vid te provjeriti postoje li dodatne mjere kojima možete pomoći da zaštitite svoje oči.

Komponente oftalmološkog pregleda

Oftalmološki pregled je kompleksni postupak koji se sastoji od nekoliko komponenti. Oftalmolog će obično provesti perimetriju, refraktometrijski pregled, biomikroskopiju i druge dijagnostičke postupke.
Perimetrija je test oka u kojem se analizira vidna funkcija oka utvrđivanjem vidnog polja. Refraktometarski pregled je test za određivanje dioptrije i astigmatizma. Biomikroskopija je metoda za procjenu stanja unutarnjih struktura oka pomoću optičke mikroskopije. Oftalmolog će također obaviti dilataciju očnih jabučica kako bi se bolje proučila unutarnja struktura oka. Dodatno, oftalmolog će uzeti različite mjere vizualne i refrakcijske funkcije, uključujući visus, tonometriju i keratometriju. Uz ove postupke, oftalmolog može propisati lijekove ili propisati dodatne testove ako je potrebno. U sveukupnom, oftalmološki pregled je važan postupak za praćenje stanja vašeg vida i sprečavanje mogućih bolesti oka.

Moguće dijagnoze nakon oftalmološkog pregleda

Oftalmološki pregled može pomoći liječnicima u dijagnosticiranju širokog raspona stanja. Ovisno o rezultatima pregleda, liječnik može prepoznati neke od sljedećih dijagnoza: astigmatizam, kratkovidnost, dalekovidnost, katarakta i glaukom.

Astigmatizam je oblik refrakcijske greške oka koji se javlja kada leća ili rožnica imaju neujednačenu oblik. To dovodi do toga da se slika koja ulazi u oko ne fokusira jasno i dovodi do bolova glave i zamagljenog vida.

Kratkovidnost (miopija) je stanje u kojem su oči previše zakrivljene, što uzrokuje da blizu objekata izgledaju mutno. U ovom stanju daleki predmeti su teško razaznati.

Dalekovidnost (hipermetropija) je suprotan oblik refrakcijske greške koja se javlja kada su oči previše ravne i ne mogu fokusirati blizu objekata jasno. To dovodi do slabijeg vida na daljinu.

See also  Što su cink tablete

Katarakta predstavlja zamagljenje rožnice oka koja se pojavljuje s godinama i često se smatra normalnom posljedicom starenja. Iako u početku možda nećete primjetiti značajne promjene vida, nakon vremena vaš vid će postati sve mutniji sve dok potpuno ne nestane.

Glaukom je bolest koja može uzrokovati trajnu štetu na vid ako se ne liječi na vrijeme. To se događa uslijed povećane tlake unutar oka koja iscrpljuje mrežnicu i optički živac, što rezultira gubitkom vida na periferiji polja gledanja. Glaukom možete liječiti lijekovima i operacijama da biste spriječili trajnu štetu na vašem vidu.

Metode liječenja nakon oftalmološkog pregleda

Liječenje oftalmoloških stanja može uključivati ​​različite metode, uključujući lijekove, dioptrijske naočale ili kontaktne leće, laserske operacije ili terapiju s injekcijama. Liječnici oftalmolog će provesti detaljan pregled kako bi se odredila metoda liječenja koja je najprikladnija za pacijenta.

Ako postoje oštećenja oka, lijekovi mogu biti propisani kako bi se olakšala simptomatologija. To uključuje upotrebu masti ili kapljica za oči koje mogu pomoći u suzbijanju infekcija, alergija i upala. U nekim slučajevima mjere obnavljanja mogu biti potrebne kako bi se spriječilo daljnje oštećenje vida.

Uz to, oftalmolog će možda preporučiti da se pacijentu ponude dioptrijske naočale ili kontaktne leće. Ove metode pomažu u uspostavljanju jasnog vida i omogućavaju pacijentima da obavljaju svakodnevne aktivnosti bez problema. U nekim slučajevima potrebna je laserska operacija i drugih intervencija radi popravka vida.

Terapija s injekcijama također se smatra jednom od metoda liječenja za mnoge oftalmološke stanja. To uključuje ubrizgavanje terapija lokalnih steroida, anti-upalnih lijekova i protutumorskih tvari direktno u okolni tkivo oka radi smanjenja simptoma i poboljšanja vida.

Konačno, pacijentima možda će biti preporuka za promjenom načina života i dijetetskim navikama kako bi se spriječilo daljnje oštećenje vida i poboljšalo opće zdravlje organizma. Ovo može uključivati ​​izbjegavanje duhovitih pića, pušenje i jedenje hrane bogate antioksidansima i vitamina A, C i E.

See also  Što je čaj za smanjenje masnoće u krvi

Koliko često je potrebno obavljati oftalmološke preglede?

Oftalmološki pregledi su važan dio preventivnog zdravstvenog pregleda. Oni se mogu provoditi kako bi se identificirali problemi s vidom i rano otkrivanje bolesti očiju. Ovisno o vašem zdravstvenom stanju, dobi i rizicima, možda ćete trebati češće oftalmološke preglede.

Novorođenčad i djeca mlađa od 6 godina trebaju imati oftalmološki pregled kako bi se ustanovila prirođena ili stečena oštećenja vida. Djeca od 6 do 19 godina također trebaju provoditi redovite oftalmološke preglede svake tri do četiri godine. Provjerite sa svojim liječnikom ako vaše dijete ima bilo kakve simptome ili poteškoće s vidom.

Odrasli od 20 do 64 godine trebalo bi imati redovite oftalmološke preglede jednom u svakih pet do deset godina, ovisno o njihovoj specifičnoj situaciji i rizicima za bolesti oka. Osobe s dijabetesom, visokim krvnim tlakom i drugim zdravstvenim problemima mogu trebati češće preglede.

Starije osobe od 65 godina i više trebale bi se pridržavati istih preporuka kao i odrasle u dobi od 20-64 godine, ali one mogu imati povećane rizike za bolesti oka pa stoga mogu imati potrebu za češćim oftalmološkim pregledima.

Ako primijetite bilo kakve promjene u vidu ili simptome poput magle, crvenila, natečenosti, bolova ili gori osjećaja u oku, obratite se svom liječniku odmah da biste provjerili da li je potreban dodatni lijek ili hitan oftalmološki pregled.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijagnoza

Što je dijagnoza je pitanje koje mnogi od nas imaju. Dijagnoza je postupak postavljanja procjene ili razumijevanja stanja neke osobe ili stvari. To obično uključuje korištenje različitih dijagnostičkih alata i metoda, uključujući ispitivanje, promatranje, preglede i...

read more

Što je dišnik

Što je dišnik je fiziološki uređaj koji se koristi za mjerenje plućne funkcije. To je uređaj koji se sastoji od cijevi, senzora i računala za procesiranje podataka. Kako dišnik mjeri plućnu funkciju, to može služiti liječnicima i medicinskim profesionalcima da bi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Revisit consent button
Close
Portal Informer Logo_white transparent
undefined
undefined
Portal Informer Logo_white transparent
Shares
Share This