Što je osnivanje udruge

by Feb 16, 2025Posao0 comments

Što je osnivanje udruge? Osnivanje udruge jest proces kojim se stvara organizacija koja djeluje u interesu svojih članova. Udruga obično ima određenu misiju, a to je cilj koji članovi žele postići. Osnivanje udruge se može provesti pojedinačno ili međunarodno te se temelji na zakonima i propisima određene države ili regije. U osnivanju udruge potrebna su vam odlučnost, rad i strpljenje, kao i dobra pravna stručnost da biste uspjeli.

Osnivanje Udrže je postupak pokretanja organizacije koja ima za cilj okupljanje ljudi kako bi se borili za isti cilj. Ciljevi mogu biti različiti, od sprečavanja pojave neke bolesti pa do promicanja dobrih običaja. Osnivači Udrže formiraju način komunikacije, obveze članova i druge elemente koji će biti odlučujući za njen uspjeh.

Udruživanje

Udruge se obično osnivaju s ciljem zajedničkog djelovanja i suradnje članova u određenoj oblasti. Osnivanje udruge je postupak koji mora biti pridržavan i prikladan zakonu o udrugama Republike Hrvatske. Osnivačima može biti bilo koja fizička ili pravna osoba (osim trgovačkih društava). Da bi se udruga formalno osnovala, potrebno je da se ispune neke određene formalnosti.

Prijava

Prijava Udruge prethodi svim drugim radnjama vezanim uz osnivanje. Prijava se vrši nadležnom sudu po mjestu prebivališta predsjednika odnosno najvećeg broja članova, odnosno po mjestu djelovanja Udruga. Prijava sadrži ime i prezime svih članova uprave Udruga, naziv Udruga, sjedište Udruga, opis djelatnosti i trajanje Udruga te iznos upisanoga temeljnog kapitala.

Temeljni kapital

Temeljni kapital Udruge je minimalan iznos novca za koji se članovi obvezuju obvezati temeljem Statuta Udruge. Minimalan iznos temeljnog kapitala je 1000 kn. Svi članovi imaju jednaka prava na temelju uplata temeljne jedinice (1 kn), ali mogu uplatiti više ako žele. Temelji kapital može biti uplacen u gotovini ili preko Žiro računa na tekućem računu Udruge.

Statut

Statut predstavlja vodič za djelovanje Udruga i sadržava podatke poput naziva, sastava vodstva, cilja i svrhe Udruge te postupke vezane za donošenje odluka unutar same Udrugl. Statut morate usvojiti na prvoj Skupštini članova prije nego što podnesete prijavu Sudu radi registracije Udruge. Također treba biti sigurno da Statut sadržava sve zahtijevane informacije predviđene Zakonom o udrugama Republike Hrvatske te da je doslovan dovoljan da omogućava provođenje redovitih poslovnih aktivnosti Udruge unutar okvira propisa Republike Hrvatske.

See also  Što je fitofarmaceut

Kako se osniva udruga?

Osnivanje udruge je relativno jednostavan postupak. Prvi korak je sastavljanje Statuta, što je dokument koji sadrži sve informacije o udruzi, njezinim ciljevima i načinu rada. Zatim se osnivači (najmanje tri) registriraju kod nadležnih tijela te dostave potrebne dokumente poput Statuta i izvješća o financiranju. Nakon toga se udruga mora registrirati kod Ministarstva uprave radi stjecanja pravne osobivosti.

Udruga se može osnovati na temelju Zakona o udrugama. Prema tom zakonu, udruga je neprofitna društvena organizacija koja ima jasno definirane ciljeve i djelatnosti te se bavi ostvarivanjem tih ciljeva putem volonterskih aktivnosti. Udruga može biti usmjerena prema različitim područjima, od društvenih, humanitarnih i obrazovnih do zabavnih i kulturnih aktivnosti. Ovisno o vrsti djelatnosti, potrebno je ispuniti odgovarajuće obrasce za registraciju te priložiti potrebne dokumente poput Statuta, financijske izvješće te odobrenje nekih drugih tijela (poput gradskog vijeća).

Nakon uspješne registracije i stjecanja pravne subjektivnosti, udruga mora voditi računa o svojoj financijskoj situaciji te pripremiti financijska izvješća svake godine. Osnovana udruga treba također pripremiti planove rada i ciljeve sa svojim članovima te ih redovito revidirati da bi bila uspješna.

Koliko košta osnivanje udruge?

Osnivanje udruge može biti skupo i zahtijeva puno vremena, ali to ne znači da je nemoguće. Uspješno osnivanje udruge može biti stvarno korisno, ne samo za članove, nego i za društvo općenito.

Koliko košta osnivanje udruge? To je teško reći jer sve ovisi o tome koju organizacijsku formu odaberete. Ako odaberete pravni oblik društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.), tada bi to moglo biti između 500 do 1000 kn, što uključuje troškove naknade notaru i troškove registracije tvrtke. S druge strane, ako se odlučite registrirati kao trgovačko društvo ili obrt, to bi vas moglo koštati malo više – oko 1000 do 2000 kn. Osim toga, postoje i troškovi registracije u Registar trgovačkih društava, što bi vas moglo koštati dodatnih 100 do 200 kn godišnje.

See also  Što su sindikati i vlada

Postoje drugi načini osnivanja udruge bez utemeljenja pravne tvrtke ili obrta – na primjer, registriranjem kao volonterska udruga ili neprofitna organizacija. Takvi oblici nisu isti kao pravno lice i nisu regulirani istim propisima vezanim za trgovinu ili gospodarstvo, pa stoga oni mogu bitiftaniji za one koji ne žele imati puno administrativnog rada. U tom slučaju, troškovi variraju od 100 do 300 kn.

U svakom slučaju, prije donošenja bilo kakve odluke potrebno je razmotriti sve opcije te se posavjetovati sa stručnjacima kako bi bili sigurni da ste donijeli ispravnu odluku i da ste spremni platiti sve troškove vezane za registraciju i upravljanje udrugom.

Prednosti osnivanja udruge

Osnivanje udruge ima mnoge prednoste. Osnovna prednost je da udruga može djelovati kao zajednički glas za svoje članove. Udruga može služiti kao platforma za izražavanje stavova i ciljeva članova. Također, udruga može poboljšati javnu svijest o problemima s kojima se suočavaju njezini članovi. Udruga također može pružiti svojim članovima potporu, obrazovanje i pristup uslugama koje bi im inače bile nedostupne.

Udruge mogu pomoći u postizanju političkih i društvenih promjena, omogućivanju pristupa financijskoj podršci i organiziranju događaja za izgradnju zajednice. Osim toga, udruge mogu biti snaga koja će djelovati na donošenje odluka unutar društva ili države. Udruge također mogu biti platformom za prenošenje informacija među ljudima i grupe diljem svijeta. Udrugama se nadaju veći resursi i pristup boljoj podršci te im se omogućava da se uspješnije bore protiv nepoštenih praksi ili nepravednih postupaka.

Udruge također mogu osigurati da glasovi njenih članova budu čuti kroz lobiranje na različitim razinama vlasti ili javnih institucija. To je posebno važno ako su interesne skupine manje zastupane ili nemaju dovoljno financijskih sredstava da bi utjecale na donošenje odluka unutar društva ili države.

See also  eporezna greške PO-SD

Zakonska regulativa za osnivanje udruge

Udruge su oblik organiziranja građana koji im omogućuju da se zajedno bave određenim djelatnostima. U Republici Hrvatskoj, Zakon o udrugama (Narodne novine, br. 117/03; 111/08; 007/09; 087/12; 030/15 i 017/17) regulira ovaj oblik organiziranja i utvrđuje postupak za osnivanje udruge.

Da bi udruga postala pravna osoba moraju biti ispunjeni sljedeći uvjeti: naziv i sjedište udruge, namjena, djelatnosti koje će se obavljati, članstvo i način donošenja odluka te financijsko poslovanje. Udruga se smatra osnovana kada svi navedeni elementi budu sadržani u statutu. Statut mora biti usklađen sa ZU-om te ga treba dostaviti prilikom registracije udruge.

Registracija se vrši putem Upravnog suda, a tražena dokumentacija je minimalna – popunjen obrazac za registraciju i potpisan statut te napomena da je statusna skupština izglasala statut. Registrirana je udruga dostavljanjem rješenja Upravnog suda Ministarstvu uprave ili na temelju ovlasti Ministarstva uprave. Nakon registracije prihvaćaju se članovi koji su ispunili svoje obveze prema tijelima javne vlasti (platiti doprinose) te poduzimaju druge aktivnosti određene ZU-om i statutom.

Kao što je već spomenuto, ZU propisuje minimalne elemente kojima mora biti opremljen statut Udruge (naziv i sjedište Udruge; namjena Udruge; djelatnost Udruge; članstvo Udruge; način donošenja odluka Udruge; financijsko poslovanje). Odredbe statuta moraju biti usklađene sa ZU-om jer će inače Upravni sud odbiti registraciju Udruge.

Nakon što je Udruga formalno registrirana, neophodno je da se izvrše još neke radnje: predati obračun poreza na dobit te izraditi financijske planove za budžet Udruge te predati financijske izvještaje nadležnom tijelu porezne uprave.

Sve to je potrebno da bi Udruga mogla početi s radom i ostvariti svoju namjenu. To pokazuje da postupak osnivanja Udruga može biti dugotrajan proces ali isplati se trud jer ćete time stvoriti jaku platformu koja će vam omogućiti da radite na projektima kojima želite doprinjeti lokalnoj zajednici.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

eporezna greške PO-SD

1.6248.2.0.2.21 - Iznos u polju „VI. Ukupni godišnji paušalni dohodak“ mora odgovarati zbroju iznosa godišnjeg paušalnog dohotka od pojedinačne djelatnosti i iznosa godišnjeg paušalnog dohotka od zajedničke djelatnosti.   1.6248.2.0.2.22 - Dio VII., podatak 1.:...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This