Pilonidalni sinus je stanje koje se javlja u anusnoj regiji. To je upala kože i mekih tkiva između stražnjice i kosti neposredno iznad zdjelice, najčešće na sredini. Obično se pojavljuje kao tamna mrlja ili čvor kože, ali može biti vrlo bolnije i prati ga gnojen iscjedak.
Pilonidalni sinus je kožna bolest, u kojoj se stvaraju pukotine ili otvori između nabora kože na leđima blizu stražnjice. Ovi otvori su obično popraćeni gnojnim sadržajem i često uzrokuju bol. Često se pojavljuje kod muškaraca mlađih od 30 godina.
Sadržaj [hide]
Uzroci pilonidalnog sinusa
Pilonidalni sinus ili čirevi u pupku su poremećaj koji se javlja među osobama mlađe dobi. Bolest je uobičajenija kod muškaraca nego kod žena. Najčešći uzroci ovog sinusa su dugotrajna izloženost sedentarnom načinu života, prisutnost viška masnoća u trbuhu, prisutnost dlaka ili dlakavog okoliša u pupku te nakupljanje prljavštine i bakterija pod kožom. Prilikom sjedenja, prekomjerno opterećenje koje se stvara na području pupka također može biti jedan od glavnih uzroka nastanka pilonidalnog sinusa.
U početku se simptomi mogu mijenjati od blagog do umjerenog upalnog procesa, a zatim postaju sve ozbiljniji. Simptomi pilonidalnog sinusa obično uključuju bolne vrpce ili upalne čireve, osip i gnojenje u pupku. Međutim, ti simptomi mogu biti manje izraženi ako se za liječenje ne pribegne na vrijeme. Pilonidni sinus može biti kroničan i trajati dugo vremena ako se ne liječi na vrijeme.
Simptomi pilonidalnog sinusa
Simptomi pilonidalnog sinusa uključuju bol, upalu i otok na koži između stražnjice. Može se pojaviti i gnojni iscjedak. Bol može biti jača u sjedećem položaju ili kad se hoda. Osim toga, moguće je da će se pojaviti i crvenilo, teška nelagoda i groznica tijekom upale. Moguće je da će se pojaviti i osip oko područja boli. Svi ovi simptomi zahtijevaju hitnu liječničku pomoć.
Postoje neki čimbenici koji mogu povećati rizik od razvoja pilonidalnog sinusa. To uključuje dugotrajno sjedenje, nedostatak higijene, suha koža, prekomjeran gubitak kose, masna kosa, zaobljenje leđa i debljinu. Ako se pojave navedeni simptomi potrebno je posjetiti liječnika radi dijagnoze i odabira najbolje metode liječenja.
Dijagnoza pilonidalnog sinusa
Pilonidalni sinus je vrlo često stanje koje može utjecati na bilo koga, ali to se može lako dijagnosticirati. Liječnik će obično provesti pregled i fizički pregled da bi potvrdio dijagnozu. Osim toga, mogu se također provesti dodatna ispitivanja, uključujući rendgenske snimke i druge vrste testova, kako bi se potvrdila dijagnoza.
Simptomi pilonidalnog sinusa obično uključuju bol i oticanje u području stražnjice ili leđa. Na ovom mjestu također se mogu pojaviti gnojni čvorovi ili čirevi. U nekim slučajevima pacijent može imati povišenu temperaturu i/ili simptome zaraze, poput zimice ili vrućice.
Liječnik će prvo provjeriti pacijenta radi otkrivanja simptoma i fizičkih promjena u stražnjoj regiji. On će također tražiti od pacijenta da opiše svoje simptome detaljnije kako bi postavio ispravnu dijagnozu. Osim toga, liječnik možda želi napraviti rendgensku snimku ili druge vrste testova da bi se utvrdio istinit rezultat. Ako su prisutne infekcije u organizmu, lijek protiv infekcije možda je potrebno piti da biste dobili osloboditi od bolesti.
Konačna dijagnoza pilonidalnog sinusa trebala bi biti postavljena temeljem sveobuhvatne procjene simptoma, fizioloških promena na koži i rezultata laboratorija. Lijekovi protiv bolova mogu pomoći ublažavanju simptoma pilonidalnih sinusa dok se ne postavi ispravna dijagnoza i lijekovi protiv infekcije ne primjenjuju ako je potrebno.
Liječenje pilonidalnog sinusa
Pilonidalni sinus je bolest koja se smatra vrlo neugodnom, jer se često javlja ponovno i prilično je bolna. Uobičajeno je da se liječi kirurškim zahvatom, ali postoje neki lijekovi koji mogu pomoći u smanjenju simptoma. U slučaju blažih oblika bolesti, liječnik može preporučiti upotrebu antibiotika kako bi se spriječilo širenje bakterija i smanjio simptomi. Također, može se preporučiti fizioterapija i korištenje posebnog ulja ili masti za ublažavanje boli i druge simptome.
U slučaju težih oblika bolesti, liječnik će obično preporučiti operativni zahvat. Operacija uključuje ispupcivanje ožiljka između dva režnja kože i potpuno uklanjanje inficiranog tkiva. Preoperativna priprema uključuje ispiranje sinusa antisepticima, kako bi se uništila bakterija koja uzrokuje infekciju. Nakon operacije potrebna je potpuna rehabilitacija i nadoknada gubitka tjelesne težine.
Nakon operacije, liječnik može preporučiti upotrebu posebnih jastuka za sjedenje ili lagane vježbe za jačanje mišića trbušne stijenke i donjeg dijela leđa, kako bi se smanjila bol. Također je važno održavati higijenu kožice odmah nakon operacije, kako bi se spriječilo ponavljanje pilonidalnih sinusa.
Prevencija pilonidalnog sinusa
Pilonidalni sinus je bolest koja se pojavljuje u obliku upalnog procesa u području donjeg dijela leđa, između križnog rebra i donje strane stražnjice. Bolest je izazvana prisutnošću stranih tijela u ovoj regiji, poput dlačica ili mitesera. Prevencija pilonidalnog sinusa odnosi se na sve mjere koje se poduzimaju kako bi se izbjegla pojava ove bolesti.
Najvažnija prevencija pilonidalnog sinusa je redovito čišćenje područja leđa, posebno onih gdje se nalaze dlačice. To znači da treba redovito češljati dlačice i brišiti ih vlažnom krpom. Također, važno je držati područje čistim i suhim tako da se ne stvara okoliš povoljan za razmnožavanje mikroorganizama. Ako postoji sumnja na prisustvo bilo kakvih stranih tijela, treba odmah posjetiti liječnika radi pregleda i liječenja.
U slučaju da postoji prisutna upala u području leđa, preporučuje se što prije potražiti liječničku pomoć. U tom slučaju liječnik može propisati lijekove protiv bolova kako bi smanjio simptome i spriječio širenje infekcije. Lijekovi protiv bolova mogu biti oralni ili topikalni (tj. Primjenjuju se direktno na zahvaćeno područje). Također, mogu biti propisane i antibakterijske injekcije ili tablete u slučajevima teških infekcija.
Uz gore navedene preventivne mjere, potrebno je pridržavati se pravilne higijene kože te redovito tuširanje s blagim sapunom bez mirisa i ispiranje nakon tuširanja toplom vodom. Također, važno je odabrati pravu odjeću koja ne stvara dodatnu vlagu na koži te nositi prikladne cipele s ravnom petom bez previše otvora za ventilaciju.
0 Comments