Što je pjeskarenje zubi

by Nov 25, 2024Zdravlje0 comments

Što je pjeskarenje zubi? Pjeskarenje zuba je postupak čišćenja zuba u stomatološkoj ordinaciji koji se provodi kako bi se uklonili naslage plaka, hrđa i druge ljepljive tvari. Ova vrsta postupka često se naziva i pranjem ili brušenjem zuba.

Pjeskarenje zubi je postupak čišćenja zuba u stomatološkoj ordinaciji. To se obično radi pomoću specijalnog alata za brušenje, s kojim se uklanja prljavština i plak koji se nakupljaju na površini zuba. Cilj ovog postupka je uklanjanje štetnih bakterija i održavanje zdravlja usne šupljine.

Ciljevi pjeskarenja zubi

Pjeskarenje zubi je postupak koji se koristi u stomatologiji za uklanjanje vrlo tankog sloja gornje površine zuba. Usluga je obično uključena u plan održavanja zdravlja usne šupljine i, u većini slučajeva, može se izvršiti s minimalnim nelagodama. Glavni cilj pjeskarenja zuba je čišćenje i uklanjanje slojeva plaka koji se ne mogu otkloniti običnim četkanjem. Također, postupak omogućava stomatolozima da bolje pregledaju vaše zube kako bi odredili postoje li bilo kakvi drugi problemi, poput karijesa ili upala desni. Osim toga, pjeskarenje radi cilju da unaprijedi izgled vaših zubi, omogućavajući vam da dobijete svež i svjetliji izgled usne šupljine.

Ponekad je potrebno višekratno pokazivanje da bi se smanjio sloj plaka i bakterija na zubima. U tom slučaju, stomatolog možda preporuči periodično (obično jednom godišnje) ponovno održavanje da bi se održala dobra higijena usne šupljine i spriječio razvoj problema poput karijesa ili infekcija desni. Konačni cilj ponovnog četkanja je dugotrajan rezultat olakšanog četkanja i manji rizik od razvoja bolesti desni ili upale desni – bez neugodnih simptoma poput boli ili oticanja desni.

See also  Što je žgaravica i koji su simptomi

U svakom slučaju, najvažniji cilj pokazivanja trebao bi biti osiguravanje zdravstvenih benefita – dulji život vaših zuba i veća higijena usne šupljine.

Što je pjeskarenje zubi?

Pjeskarenje zuba je postupak koji se koristi za uklanjanje bakterijske ploče i obloge iz zuba. To se obično radi od strane stomatologa, a također se mogu koristiti i posebni uređaji za uklanjanje obloge na kućnoj razini. Pjeskarenje zubi može pomoći u održavanju oralne higijene i smanjenju rizika od preranog istrošenja zuba.

Kako se izvodi pjeskarenje?

Pjeskarenje zubi obično se izvodi s posebnim četkicama, ali mogu se koristiti i posebni uređaji s tvrdim četkicama. Četke mogu biti metalne, plastične ili sintetičke, a mogu biti prilagođene pojedinačnom pacijentu. Postupak traje nekoliko minuta i izvodi se pod lokalnom anestezijom.

Kome je potrebno pjeskaranje zubi?

Pjeskaranje zubi je postupak preporučen osobama svih dobnih skupina, ali je naročito važno onima koji imaju problema s parodontitisom ili druge upalne bolesti desni. Također je preporučljivo osobama koje imaju visoku razinu bakterija u usnoj šupljini, nakupljenih plaka na zubima i/ili su sklone formiranju tartara na svojim zubima.

Provođenje pjeskarenja zubi

Pjeskarenje zubi je postupak čišćenja zuba koji se obavlja stomatologom ili medicinskim sestrama. Ovo je jedan od najčešće provođenih postupaka u stomatologiji. Cilj pjeskarenja je uklanjanje bakterija, plaka i kamenca s površine zuba.

Postupak se obavlja koristeći posebne alate i abrazivne paste – tvari koje se nanose na zube da bi se učinkovito uklonila hrana, plak i mikroorganizmi. Alati su različiti i mogu varirati od olovke do usisavača što ovisi o vrsti zuba na koju se primjenjuje postupak.

Prije početka pjeskarenja, stomatolog ili medicinska sestra će najprije temeljno pregledati vaše zube i ispitati stanje desni. Kada je to učinjeno, oni će vam dati osobnu šljunčanu pastu koja sadrži fluorid. Nakon toga, alat će biti pritisnut na vašu desni da bi se stvorio lijep oblik i omogućilo da pasta duboko prodre u interdentalne prostore između zuba.

See also  Što je napuhnutost trbuha

Tehnika pažljivo mijenja smjerove okreta radi potpunog čišćenja svih dijelova vašeg usnog prostora i olakšavanja otpuštanja bakterija, plaka i mrlje. To je jedan od najboljih postupaka čišćenja jer dozvoljava da pasta prođe duboko između interdentalnih prostora gdje druga metoda ne može dostići. Konačno, tehnika brisanja će biti primijenjena na sve dijelove usnog prostora da bi se osiguralo da su svi ostaci paste potpuno uklonili.

Rizici pjeskarenja zubi

Pjeskarenje zubi je postupak koji se često koristi u stomatologiji, ali s njim dolaze i rizici. Postoji rizik od mehaničke oštećenja zuba, naročito ako pjeskari ne pridržavaju pravila. Pjeska može uzrokovati ogrebotine i posipanje zuba, što može rezultirati potrebom za popravkom ili obnavljanjem zuba. Također postoji rizik od dodatne traume desni. Ako se stomatolog ne pridržava pravila i postupaka pažljivog pjeskarenja, desni pacijenta mogu biti izloženi nepotrebnom oštećenju.

Nuspojave pjeskarenja zubi

Jedna od najčešćih nuspojava pjeskarenja zubi je osjetljivost. Pacijenti često osjećaju bol tijekom ili nakon postupka, a to se može produžiti tijekom slijedećih dana. Osjetljivost na vruću ili hladnu hranu također je normalna pojava kada su zubi podvrgnuti pjeskarenju. Problemi s gutanjem sline i teškoće pri prehrani također mogu biti posljedica ovog postupka. U slučajevima gdje je potrebno više vremena da bi se pokrila veća površina, pacijenti često dobivaju upalne reakcije usne šupljine i desni.

U nekim slučajevima, postoje komplikacije poput infekcija desni i alergija na materijale koje se koriste u procesu pjeskarenja. Stoga je važno da stomatolozi pažljivo prate svaki postupak i da pacijentima daju savjet o tome kako upravljanje higijenom usne šupline može smanjit rizik od ovih problema.

Spriječavanje potrebe za pjeskarenjem zubi

Pjeskarenje zubi je postupak čišćenja zuba koji se obično koristi kada je prisutna neka vrsta zubnog kamenca ili karijesa. Iako se pjeskarenje može učiniti bezbolno, u nekim slučajevima može dovesti i do oštećenja vaših zubi. Stoga je važno spriječiti potrebu za pjeskarenjem.

See also  Što je bučino brašno

Najbolji način da se to postigne je redovitim četkanjem i pranjem zubi, što će ubiti bakterije i druge mikroorganizme koji mogu uzrokovati nakupljanje plaka i kamenca. Također je važno ispirati usnu jamu s posebnom usnom otopinom koja sadrži fluorid, što će jačati caklinu i smanjiti rizik od razvoja karijesa. Redoviti posjeti stomatologu također su bitni jer omogućavaju stomatologu da vidi bilo koje probleme na ranoj razini prije nego što postanu previše ozbiljni.

Korištenje posebnih proizvoda poput četke s tvrdom čekinjom, interdentalnih četkica i paste s visokim sadržajem fluorida također može biti od velike pomoći pri sprječavanju potrebe za ponovnim pjeskarenjem zuba. Postoje i posebni proizvodi poput gela za ispiranje usne sluznice ili losiona s fluoridom koji mogu biti od velike pomoći u sprečavanju nakupljanja plaka i formiranju zubnog kamenca. U svakom slučaju, preporučljivo je da se redovito provjerava stanje vaših zubi i da se posavjetujete sa svojim stomatologom o najboljoj strategiji sprječavanja potrebe za ponovnim pjenjenjenem.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je narodni lijek za ječmenac

Narodni lijek za ječmenac je biljni lijek koji se koristi za liječenje i prevenciju bolesti povezanih s ječmenim. To je starinska metoda liječenja koja se temelji na drevnim narodnim vjerovanjima i tradicionalnom znanju. Uglavnom se sastoji od biljnih smjesa, tinktura...

read more

Što je narcisoidni poremećaj ličnosti

Narcisoidni poremećaj ličnosti je vrsta poremećaja ličnosti koja se karakteriše prekomernim samopouzdanjem i prevelikom samoljubivošću. Osobe sa ovim poremećajem imaju tendenciju da preuveličavaju sopstvene sposobnosti i dosege, veruju da su oni jedinstveni i...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This