Prvi pregled u trudnoći je prva konzultacija između trudnice i ginekologa. To je važan pregled jer pomaže trudnici da se upozna sa svojim stanjem, informira o svim aspektima trudnoće i pruža savete kako bi se smanjilo rizik od problema. Ginekolog će obaviti pregled, uključujući mjerenje tlaka i procjenu razine zdravlja, te će također obaviti ultrazvuk kako bi potvrdio da je trudnica zdrava.
Prvi pregled u trudnoći je pregled kojeg dijagnosticira ginekolog ili početkom trudnoće ili približno tijekom 8. tjedna. Ovaj pregled obično uključuje analizu krvi, mjerenje tlaka i provjeru mjesečnog ciklusa, te procjenu stanja zdravlja majke.
Sadržaj [hide]
Pregled
Prvi pregled obično uključuje procjenu zdravstvenog stanja pacijenta, utvrđivanje njegovih medicinskih povijesti i postavljanje dijagnoze. Liječnik će tražiti informacije o simptomima, medicinskim problemima i lijekovima koje je pacijent koristio. Liječnik će također razgovarati s pacijentom o njegovim životnim navikama, uključujući prehranu, unos hrane, tjelesnu aktivnost i spavanje. Obično će se provjeriti disanje, otkucaji srca, temperatura i pritisak krvi. Također će se izmjeriti mjere tjelesne težine i visine. U nekim slučajevima liječnik možda želi provjeriti urin ili uzeti uzorak krvi radi detaljnijeg ispitivanja. U nekim situacijama liječnik možda želi napraviti ultrazvuk ili rendgenski snimak za praćenje stanja pacijenta.
Koji testovi se obavljaju tijekom prvog pregleda?
Tijekom prvog pregleda, liječnik će obaviti niz testova kako bi se utvrdila dijagnoza. Prvo, liječnik će obaviti fizički pregled, nakon čega slijedi laboratorijska analiza krvi i urina. Također se mogu provesti i dodatne dijagnostičke pretrage, uključujući ultrazvuk, MRI i CT skeniranje. Liječnik možda također traži da pacijent provede alergološke testove ili elektrokardiogram (EKG). Ako je potrebno, liječnik možda traži opću anesteziju ili biopsiju za detaljniji pregled stanica. Sve ove dijagnostičke metode mogu pomoći u postavljanju točne dijagnoze.
Ako je potrebno, liječnik možda zatražiti da pacijent provede dodatne pretrage kako bi se utvrdila uzrok bolesti ili stanja. Ove dodatne pretrage mogu uključivati testove alergija ili imunološke provjere. Osim toga, liječnicima možda treba još jedna analiza krvi kako bi se procijenilo razina hormona ili lipida u krvi. Ova istraživanja pomažu liječnicima da odrede najbolji način liječenja za pacijenta.
Zašto je važno obaviti prvi pregled u trudnoći?
Prvi pregled u trudnoći je važan za zdravlje trudnice i njezinog bebe. Kako bi se osiguralo da je trudnoća normalna, potrebno je redovito obavljati preglede tijekom cijele trudnoće. Prvi pregled će vam omogućiti da razgovarate sa svojim liječnikom o svojoj trudnoći i postavite pitanja koja imate. To će biti prilika za liječnika da provjerava vašu opću dobrobit, kao i da odredi vaš datum isporuke. U tom pregledu liječnik će provjeriti sljedeće:
– Vaša medicinska povijest i sadašnje zdravstveno stanje
– Kontrolirati težinu
– Procijeniti rizike tijekom trudnoće
– Mjeriti krvni tlak
– Provjeriti jesu li postojale promjene u vašem vaginalnom izlučivanju ili boli u donjem dijelu trbuha
– Provjerite jesu li postojale bilo kakve abnormalnosti povezane s trudnoćom, poput preeklampsije ili gestacijske dijabetesa
Liječnik će također možda tražiti od vas da napravite laboratorijske testove kao što su test krvi ili urina, a možda ćete morati proći ultrazvuk ili druge dijagnostičke testove. Ovi testovi će pomoći liječniku da provjeri stanje bebe i nastavi pratiti napredak vašeg djeteta do isporuke. Također ćete biti upozoreni na neke preventivne mjere kako biste se zaštitili od infekcija, dobili savjet o ishrani i biti upozoreni na siguran seksualni život tijekom trudnoće. Prvi pregled također vam omogućava da razgovarate sa svojim liječnikom o nastupajućim promjenama u vašem životu kao što je visok radni opterećenje ili putovanje.
Kako se pripremiti za prvi pregled u trudnoći?
Prvi pregled u trudnoći je vrlo važan i treba ga shvatiti ozbiljno. U ovom trenutku, liječnik će provesti detaljnu procjenu stanja majke i fetusa. Za pripremu prvog pregleda trudnice trebaju početi s postavljanjem pitanja i provjerom različitih informacija.
Prije odlaska na pregled, treba saznati što je potrebno za njega: koje podatke trebate donijeti, koliko dugo će trajati pregled i što će vam liječnik tražiti. Također, ne bi bilo loše napraviti popis pitanja koje bi mogli postaviti liječniku tijekom pregleda.
Također biste trebali biti spremni na detaljno obavljanje anamneze, to jest na razgovor o vašem zdravstvenom statusu, medicinskim povijestima obitelji, bolestima ili alergijama kojima ste izloženi itd. Liječnik će također provjeriti vašu težinu i visinu te mjeriti pritisak krvi. Na temelju rezultata testiranja možda ćete biti upućeni na druge specijaliste radi daljnje procjene stanja majke i fetusa.
Također je važno da se dobro pripremite za prvi prenatalni pregled jer ćete u nastavku trudnoće morati posjetiti liječnika barem jednom mjesečno. Vaš liječnik bi također mogao tražiti da provedete različite testove u skladu s rasporedom prenatalnih ispitivanja koji je određen za svaku trudnicu posebno.
Uz to, ne zaboravite poduzeti mjere opreza i slijediti savjet liječnika tako da možete izbjegnuti problematične situacije vezane uz trudnoću ili njen ishod. Sve ove informacije bit će vam od velike pomoći u donošenju odluka vezanih uz stanje majke i fetusa tijekom cijele trudnoće.
Prvi pregled u trudnoći
Prvi pregled u trudnoći obavlja se obično između osmog i desetog tjedna. To je prvi od nekoliko pregleda koje će žena imati tijekom cijele trudnoće. U tom razdoblju liječnik će ponoviti medicinsku anamnezu trudnice i provesti fizikalni pregled. Također će biti izvršena ultrazvučna dijagnostika, koja omogućava medicinskom osoblju da potvrdi točan datum početka trudnoće, prati razvoj fetusa i dijagnosticira moguća stanja i abnormalnosti. Osim toga, liječnik će odrediti krvnu grupu trudnice te će napraviti pretrage krvi za provjeru zdravstvenog stanja.
Tijekom prvog pregleda liječnik će uputiti trudnicu na druga ispitivanja koja su potrebna tijekom cijele trudnoće, a ona bi trebala biti svjesna svoje okoline i upoznati se s pravilima o sigurnosti u vrijeme trudnoće. Također ćete dobiti informacije o tome što možete očekivati u sljedećim mjesecima te savjet kako se zdravo hraniti te se nositi s fiziološkim promjenama u tom razdoblju. Uz to, liječnik će dati odgovore na sva pitanja vezana za trudnoću i porod te savjetovati što je najbolje za ženinu i njenoga fetusa.
0 Comments