Retorika je veština kojom se postižu argumenti, ubedljivost i uspešan ishod neke situacije. To je prastara veština koju su stari Grci obožavali. U retorici se koriste različiti stilovi govora i tehnike da bi se postigla ubedljivost.

Retorika je vrsta umjetnosti koja se bavi analizom i primjenom jezičkih sredstava za postizanje određenih ciljeva. To se obično odnosi na govor, pisanje, izražavanje misli i pridobivanje publike. Retorika se može koristiti da bi se izgradila veza između govornog i slušatelja te da bi se došlo do pozitivnih rezultata u razgovoru.

Povijest Retorike

Retorika je jedna od najstarijih disciplina koja se razvijala još od antičke Grčke. U antičkoj Grčkoj, retorika je bila usmjerena na govorne vještine koje su se koristile za obrane i opravdavanja zahtjeva pred sudovima i narodom. U to vrijeme, retorička umjetnost nije bila samo prirodna sposobnost govoranja, već je bila sustavno učena i razvijana. U Srednjem vijeku, retorika postaje sastavni dio učenja kirurškog prava i teologije. Također su sastavni dio učenja koja se temelje na Aristotelovoj retorici. U 17. stoljeću, retorička umjetnost postaje sastavni dio akademske edukacije u Europi.

U 19. stoljeću, novi pristupi retorici pokrenuti su sa fokusom na istraživanje znanstvenih aspekata govornog jezika tako da se oslanjaju na istraživanja lingvistike i psihologije govora. Istraživanja koja su provedena u 19. stoljeću imala su veliki utjecaj na modernu retoriku, a pozitivne strane ovog istraživanja još se mogu osjetiti danas. Također je utjecalo na mnoge druge oblike javnog govora poput političkih govora, propovijedi i predavanja.

U 20. stoljeću, moderna retorika prelazi iz usmene komunikacije u digitalnu komunikaciju jer ljudi počinju primjenjivati računalne tehnologije za pisanje poruka i objave sadržaja na društvenim medijima. To otvara mnoge mogućnosti za nove oblike retoričke umjetnosti poput video-poruka i blogova koji imaju veliki utjecaj na javno mišljenje i diskurse o politici, društvu ili umjetnosti.

Retorika se danas koristi širom svijeta za pomoć ljudima da shvate svoju vlastitu percepciju svake situacije ili problema te da uspostave bolju sposobnost rasprave ili argumentiranja o temama od interesa društva ili pojedinca.

Kako Retorika Funkcionira?

Retorika je starodrevna vještina govorenja koja se odnosi na izražavanje misli i osjećaja u obliku govora i pisanja. Uči nas kako da naše misli i ideje prezentiramo na najbolji mogući način, kroz govornu i pisnu formu. Također, retorika nam omogućava da razmišljamo o tome kako ćemo prezentirati svoju poruku drugima, kako će oni doživjeti tu poruku te što će oni zapamtiti. Retorika se ne svodi samo na određeni oblik govora, već postoje različiti stilovi retoričkih tehnika koji mogu biti upotrijebljeni za stvaranje učinkovitih poruka.

See also  Što su glagoli

Retoričke tehnike su dizajnirane da bi olakšale prenošenje ideja i poruka bez obzira na situaciju u kojoj se nalazimo. One imaju za cilj povećati učinak govoranja ili pisanja, stimulirati publiku da razmišlja o određenim temama te potaknuti argumentaciju. Ove tehnike se mogu podijeliti u tri glavne skupine: strukturiranje, motivacija i opisivanje. Strukturiranje je proces usmjeravanja publike prema željenom cilju putem jasnih i logično složenih argumentacija, dok motivacija potiče publiku da se angažira oko tema koje su im predstavljene putem emocija ili logike. Na kraju, opisivanje pomaže publike da vizualno doživljava teme oko kojih se radi i omogućava im da bolje razumiju ono što im je rečeno.

Retoričke vještine su važne za sve one koji se bave javnim govorima ili pisanim djelima jer one omogućavaju da se poruke prenesu sa što manje smetnji ili problema. Osim toga, retorika nam također omogućava da shvatimo druge ljude bolje jer nam daje sposobnost razmišljanja o tome što možemo reći drugima tako da budemo sigurniji u svoju sposobnost pridobivanja pažnje drugih ljudi. Na ovaj način možemo iskoristiti retoričke tehnike za stvaranje boljeg dijaloga međ ljudima te usporedbu različitih mišljenja oko iste teme.

Retorika u Podučavanju

U današnjem svijetu, retorika se smatra važnom vještinom za uspješno obrazovanje i komunikaciju. Retoričke vještine mogu se koristiti za podučavanje, obrazovanje i druge oblike profesionalnog razvoja. Učitelji i nastavnici mogu koristiti retoričke vještine da bi svojim studentima pružili više informacija o pojedinim temama ili da bi učenicima olakšali shvaćanje materijala. Na primjer, učitelji mogu primijeniti retoričke vještine da bi izgradili veću motivaciju među studentima. Također mogu pomoći studentima da razumiju teže gradivo kroz različite analize i primjere.

Razne Tehnike Retorike

Retorika sadrži mnoge različite tehnike koje se mogu primjenjivati u području obrazovanja. Ove tehnike uključuju dihotomije, analogije, metafore i simboliku. Dihotomija je snažan retorički alat koji se često koristi u podrucju obrazovanja za postavljanje principa odnosno stvaranja dvodimenzionalnog odgovora na pitanja koja postavljaju učenici. Analogija je druga tehnika koja pomaže ljudima da shvate nepoznato materijalo putem usporedbi sa poznatim situacijama ili stvarima. Simbolika je još jedna retorička tehnika koja se često koristi za stvaranje dubljeg razumijevanja teme ili ideologije. Svi ovi alati omogućavajući nastavnicima da svojim studentima prenesu informacije na bolji naćin.

See also  Što je seksizam

Retoričke vještine su važne ne samo za ućenike već i za nastavnike. Nastavnici trebaju biti spremni iskoristiti ove alate da bi im omogućili da prenesu informacije na najbolji moguci naćin, što će dovesti do boljeg razumijevanja gradiva od strane ućenika. U skladu sa tim, postojećim i budućim nastavnicima trebalo bi dati priliku da istraže razlićite tehnike retorike i upoznajte njihove prednosti i mane.

U konačnici, retoričke vještine su važne za poduke po školama jer one pomažuu ljudima da bolje shvate gradivo i pomažuu profesionalnom razvoju tako što omogućava ljudima da preneshu informacija na jedinstveniji naćin. Zato je važno dati priliku nastavnicma i studentuma da istraživajue o ove tematice tokom akademskih godina tako što će im omoguciti pravilnu primjenbu ovih vrijednih alata pri prenošenju informacija.

Primjeri Retorike u Književnosti

Retorika je često korištena u književnosti kako bi se autori mogli izraziti i potaknuti osjećaje čitatelja. Uporaba retorike omogućuje autorima da se izraze na različite načine, a istovremeno povežu čitatelje s njihovom porukom. U književnosti postoje mnoge vrste retoričkih alata koje se mogu iskoristiti, od aliteracije do personifikacije. Primjeri retoričkih alata koji se često koriste u književnosti uključuju:

Aliteracija

Aliteracija je upotreba istih glasova na početku dviju ili više riječi u skupini. Ova tehnika često se koristi za stvaranje rimskog efekta i postizanje melodijskog djelovanja. Primjer aliteracije je: “Pink petals pitter-patter poetically” (“Ružičaste latice lupkaju poetski”). Ova stilska figura također može biti upotrijebljena za pojašnjenje ideja ili stvaranje slikovitog jezika.

Personifikacija

Personifikacija je tehnika koja daje ljudske osobine ne-ljudskim objektima ili entitetima. To pomaže autoru da stvori metaforu i vizualno opisuje svoju ideju ili poruku. Primjer personifikacije možete pronaći u stihovima Williama Shakespearea: “The little birds that whistle in the air / Have hands, they could control thee if they would” (“Male ptice što sviralice u zraku/ Imaju ruke, one bi te mogle nadzirati da hoće”). Ova personifikacija ptica pomaže da se metafora o jačini nadešca jačim vidljivom i slikovitom.

See also  Što je hbor

Rimovanje

Rimovanje je vrlo popularna tehnika koja se često koristi u književnosti za stvaranje melodijskog efekta. Rimovanje također može biti upotrijebljeno za ponavljanje određenih ideja, tema ili poruke. Rimovanjem autori mogu razlikovati svoju poruku od drugih i privlačiti pažnju publike na neobičan način. Primjer rimovanja možete pronaći u William Blakeovoj „The Tyger”: “What immortal hand or eye/ Could frame thy fearful symmetry?”(“Kakva besmrtna ruka il’ oko/ Mogla bi postaviti strahovitu simetriju?”).

Primjeri Retorike u Politici

Retorika se često koristi u politici kako bi se osiguralo da se poruke prenesu jasno i zainteresiraju potencijalni glasači. To je jedan od načina na koji političari mogu voditi svoje birače. Primjeri retorike u politici uključuju aluzije, simbole, metafore i druge poznate figure govora.

Aluzije

Aluzije su često korištene u političkoj retorici jer omogućavaju političarima da izgovore nešto što možda nisu smjeli reći izravno. Na primjer, ako političar želi da kaže da je protivnik nepošten, on može reći da je “neka stvar neobično lijepa”. Ova aluzija daje dovoljno informacija da se razumije poruka, ali ništa nije reklo direktno.

Simboli

Korištenje simbola je još jedna metoda retorike koja se često koristi u politici. Uvjetna simbolika može biti oblik slike ili znaka koji predstavlja ideju, što pomaže da se razumiju poruke bez puno razmišljanja. Jedan primjer je američka zastava koja predstavlja slobodu i demokraciju. Političari često koriste ovaj simbol kako bi istaknuli svoje predanost ovoj ideji. Druga poznata simbolika je ptica feniks koja predstavlja obnovu i oporavak od gubitka ili tragedije.

Metafore

Metafore su još jedan od načina na koji se retoričke figure mogu iskoristiti u politici. To omogućava političarima da govore o nekoj stvari bez stvaranja punog obrazloženja za to. Na primjer, ako politikom želi naglasiti važnost zdravlja svoje zemlje, ona može reći: “Zdravlje ovog društva je poput zdrave biljke.” Ova metafora daje dovoljno informacija da razumijemo vrijednost zdravlja bez punog obrazloženja.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zolja

Što je zolja je staro šibensko oružje koje se može vidjeti u većini muzeja u Hrvatskoj. To je osobito oblik granate koja se koristi u višenamjenskim okolnostima, od obrane do napada na neprijatelje. Zolja je tradicionalno bila napravljena od drva i metala i nastala je...

read more

Što su zlatne poluge

Što su zlatne poluge? Zlatne poluge su tehnika koja se koristi u investiranju da bi se postigao dugoročni uspjeh i stabilnost. To je strategija koja se temelji na principu balansiranja između sigurnih i rizičnih investicija, omogućavajući vam da postignete optimalnu...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This