Što je tenzijska glavobolja

by Oct 23, 2024Zdravlje0 comments

Što je tenzijska glavobolja? To je oblik glavobolje koji se često smatra najčešćim oblikom glavobolje. Pogoršava se od napetosti u vratu, ramenima i drugim mišićnim skupinama. Često se opisuje kao da imate “rub” ili pritisak oko glave. Može biti lokalizirano na jednom mjestu ili može biti cijela glava. Također može biti pulsirajuća ili trajna.

Tenzijska glavobolja je obično blaga do umjerena bol u glavi koja se osjeća kao da nešto pritišće ili stišće glavu. Može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana. Obično je popraćena napetostima u vratu, ramenima ili čelu.

Uzroci tenzijske glavobolje

Tenzijska glavobolja je najčešća vrsta glavobolje, i obično se manifestira kao bol u vratu, ramenima i čelu. Uzroci ovog stanja su različiti, uključujući stres, prekomjerni rad i loša prehrana. Također, postoje određene situacije ili navike koje mogu dovesti do pojave ovog problema. Neki od uzroka mogu biti: prekomjerna izloženost zvuku ili svjetlosti, pušenje, neredoviti spavanje i poremećaji unutarnjeg sata.

Stres je jedan od najvećih uzroka tenzijske glavobolje. To je često povezano s osobnim problemima kao što su gubitak posla ili loša veza. Stres može također biti povezan sa zdravstvenim problemima poput dijabetesa ili visokog krvnog tlaka. Osoba koja je pod stalnim stresom može imati težinu u čelu, ramenima ili vratu.

Prekomjeran rad također može dovesti do pojave tenzijske glavobolje. Osoba koja radi previše sati bez adekvatnog odmora može osjetiti bol u vratu i ramenima uslijed preopterećenosti mišića. Također, ako osoba radi dugo sjedećki posao to može dovesti do grčeva i napetosti u mišicama vrata i ramena što se manifestira kao bolna glavobolja.

See also  Što je delta plus

Neredoviti spavanje također može biti jedan od uzroka tenzijske glavobolje jer naš organizam treba redovitu rutinu da bi normalno funkcionirao. Ako osoba ne spava dovoljno ili prespava to može dovesti do napetostih mišica lica i vrata te se manifestira kao bolna glavobolja.

Ponekad navike poput dugotrajne uporabe mobitela ili računala mogu imati negativan uticaj na naš organizam jer mogu nepovoljno uticati na položaj vrata i ramena što rezultira napetostmi mišica lica i vrata te se manifestira kao bolna glavobolja.

Simptomi tenzijske glavobolje

Tenzijske glavobolje su najčešće vrste glavobolja koje ljudi doživljavaju. Simptomi obično uključuju postupno povećanje boli koja se često može osjetiti u prednjem dijelu glave ili na stražnjoj strani vrata. Bol se obično povezuje s natezanjem, kao da nešto stisne glavu. Obično je bol uglavnom prisutna, ali ima i epizode koje mogu biti blage ili jače. Ponekad se bol može pojačati dok se čovjek kreće ili se smije. U nekim slučajevima mogu biti prisutni i drugi simptomi, poput vrtoglavice, mučnine ili osjetljivosti na svjetlost i zvuk. Osoba možda ima i osjećaj umornosti ili napetosti u ramenima i vratu. Kako takvi simptomi mogu biti slični drugim stanjima, obratite se liječniku da biste potvrdili dijagnozu i dobili odgovarajuću terapiju.

U nekim slučajevima ljudima možda treba dugotrajan tretman da bi se spriječilo ponovno pojavljivanje napada tenzijske glavobolje. U takvim situacijama liječnici često preporučuju uporabu lijekova protiv bolova, poput ibuprofena ili paracetamola, kako bi se smanjila bol. Osim toga, preporuke za fizikalnu terapiju mogu pomoći u sprječavanju recidiva i smanjenju boli pri napadima, jer je fizikalna terapija odličan način za otklanjanje napetosti mišića koji mogu biti uzrokovani napadom tenzijske glavobolje.

Tenzijska glavobolja

Tenzijska glavobolja je najčešći oblik glavobolje i uglavnom se javlja kao pritisak ili stezanje oko vrata, glave ili obraza. Obično traje od 30 minuta do nekoliko sati, ali može potrajati i nekoliko dana. Stres, napetost mišića, nedostatak sna i kofein mogu povećati rizik za razvoj tenzijske glavobolje.

See also  Što je anksioznost i koji su simptomi

Liječenje tenzijske glavobolje može biti kombinacija lijekova, fizikalne terapije i psiholoških tehnika. Lijekovi se obično koriste u slučaju ozbiljnih simptoma ili za prevenciju napada. Fizikalna terapija uključuje tehnike masaže, vrućih obloga i istezanja mišića lica i vrata. Psihološke tehnike mogu uključivati ​​svjesnu relaksaciju ili meditaciju da bi se smanjila napetost. U nekim slučajevima možda ćete trebati pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje da biste se naučili kako se suočiti s napadima ili da biste pronašli alternativne načine rada sa stresom.

Prevencija tenzijske glavobolje

Tenzijska glavobolja je jedna od najčešćih vrsta glavobolje i može biti izuzetno bolna. Iako postoje lijekovi i terapije koji pomažu u ublažavanju boli, prevencija je najbolji način za smanjenje ili čak sprečavanje pojave takvih glavobolja. Evo nekoliko savjeta za prevenciju tenzijske glavobolje:

Prvo, trebali biste se truditi da se opustite i promatraju svoj unutarnji stres. Većina od nas ima puno obaveza, ali često nismo dovoljno svjesni kako nas to utiče. Stoga je važno da svakodnevno provodite vrijeme meditirajući ili prakticirajući vježbe disanja da biste se opustili.

Drugo, pokušajte se riješiti loših navika koje mogu negativno uticati na vaš organizam, poput pušenja ili zloupotrebe alkohola. Takve navike mogu dovesti do poremećaja u cirkulaciji i drugih problema sa zdravljem.

Treće, usmjerite svoju prehranu na zdravu hranu bogatu vitaminima i mineralima. Određeni vitamini i minerali su odličan izvor energije za vaš organizam i mogu pomoći u smanjenju stresa.

Četvrto, redovito vježbajte da biste održali svoje tijelo u formi. Redovita fizička aktivnost pomaže u održavanju normalnih razina hormona i također može smanjiti stres.

Peto, ako ste već podvrgnuti velikim stresnim situacijama na poslu ili drugim područjima života, pokušajte pronaći način da se prilagodite tim situacijama. To možete učiniti meditiranjem, razgovorom sa prijateljem ili psiholozom ili jednostavno provodeći više vremena u prirodi.

See also  Što je dehidracija kod djece

Alternativni tretmani za tenzijsku glavobolju

Tenzijska glavobolja (TGH) je najčešći tip glavobolje kod ljudi, a često se pojavljuje u obliku bolova u vratu, ramenima i glavi. Ako je dobro kontrolirana, TGH može biti jednostavno liječena s lijekovima protiv bolova. Međutim, ako ćete dugoročno koristiti lijekove protiv bolova, preporuča se da razmotrite alternativne tretmane. Neki od tih opcija uključuju:

Akupunktura

Akupunktura je stara metoda iscjeljivanja koja se temelji na biološkom i fiziološkom principu. U akupunkturi se igle ubacuju u određene točke na tijelu radi povećanja cirkulacije krvi i poboljšanja općeg dobrobita. Ova tehnika se smatra posebno djelotvornom za sindrom boli i održavanje zdravlja i dobrobiti.

Aromaterapija

Aromaterapija je još jedna alternativna terapija koja se može koristiti za liječenje TGH-a. Ova terapija je postala popularna jer sadrži biljne eterična ulja koja mogu biti smirujuća ili stimulirajuća, što pomaže ublažiti simptome TGH-a. Eterična ulja mogu se primjenjivati ​​topikalno ili inhalirati putem inhalatora.

Biorezonantna terapija

Biorezonantna terapija je još jedan alternativni tretman za TGH. Ova metoda iscjeljivanja temelji se na principima biofizike i omogućava organizmu da samostalno obnovi ravnotežu energije potrebne za stabilnost i oporavak. Biorezonantna terapija može ublažiti simptome tenzijske glavobolje, poput napetosti mišićnog tkiva ili stresa.

Yoga

Joge je već stoljećima poznata tehnika disanja, vježbanja i meditacije koja pomaže u održavanju mentalne i fizičke ravnoteže. Joge imaju pozitivan utjecaj na tenzijsku glavobolju jer su nam vježbe disanja pomoćne u smanjenju napetosti mišićnih vlakana, a posebne pologe mogu potisnuti grčeve mišićnih vlakana što olakšava bolove.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je narodni lijek za ječmenac

Narodni lijek za ječmenac je biljni lijek koji se koristi za liječenje i prevenciju bolesti povezanih s ječmenim. To je starinska metoda liječenja koja se temelji na drevnim narodnim vjerovanjima i tradicionalnom znanju. Uglavnom se sastoji od biljnih smjesa, tinktura...

read more

Što je narcisoidni poremećaj ličnosti

Narcisoidni poremećaj ličnosti je vrsta poremećaja ličnosti koja se karakteriše prekomernim samopouzdanjem i prevelikom samoljubivošću. Osobe sa ovim poremećajem imaju tendenciju da preuveličavaju sopstvene sposobnosti i dosege, veruju da su oni jedinstveni i...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This