Što je triler? Triler je žanr koji se bavi uzbudljivim, napetim i neizvjesnim pričama. Obično uključuje elemente misterije, zapleta i neočekivanih preokreta u događajima. Uglavnom se koriste psihološke tehnike da se postigne napetost i uzbudljenje. Trileri su obično zabavni, ali ponekad mogu biti i vrlo strašni ili čak šokantni.

Triler je žanr filma koji se fokusira na napetost i neočekivane akcije, često povezane sa misterijom ili zločinom. Glavna tema trilera je potraga za istinom i stvaranje neizvjesnog okruženja u kojem se junaci nalaze.

Kako se dijeli triler?

Triler se dijeli na nekoliko glavnih dijelova. Prvi dio je uvod koji uključuje početak radnje, postavljanje scenarija i pozadine, te stvaranje uvodne napetosti. Drugi dio je razdoblje napetosti gdje se događaji ubrzano odvijaju i napetost postaje sve veća. Treći dio je vrhunac u kojem se otkrivaju tajne i otkriva prava priča. Zatim slijedi završni čin gdje se sve razriješi i donosi riješenja misterija. Svi ti elementi čine triler jedinstvenim žanrom te ga čine posebnim izborom za ljubitelje zapleta.

Primjeri trilera

Trileri su jedan od najpopularnijih žanrova u filmu. Slijedeći primjeri trilera pružit će vam neke od najboljih filmova koji postoje. “Psycho” Alfreda Hitchcocka iz 1960-ih je klasika koja se temelji na psihopatu Normanu Batesu i njegovom majci. Oni također imaju elemente horora i misterije. “The Usual Suspects” iz 1995. godine je neo-noir triler koji se temelji na grupi osumnjičenih za pljačku i ubojstvo. Radnja se brzo odvija, a završetak je pun neočekivanog obrata. “The Silence of the Lambs” iz 1991. godine je još jedan triler koji sadrži elemente horora i misterije. Film se temelji na liku Hannibal Lectera, psihopatskog kanibala, i Clarice Starling, agentici FBI-ja koja pokušava otkriti identitet serijskog ubojice poznatog kao Buffalo Bill. “The Sixth Sense” iz 1999. godine ima vrlo složenu radnju koja se razvija postupno do neočekivanog obrata na kraju filma. Film se bavi paranormalnim događajima koje detektiv Malcolm Crowe istražuje s malim dječakom po imenu Cole Searom.

“Memento” iz 2000-ih Christophera Nolana prati lik čiji pamćenje gubi svaki put nakon što spava, a on mora tražiti tragove da bi razjasnio svoju prošlost i osvetio smrt svoje žene. Film je sniman u retrospektivnom narativnom stilu s preokretima napred i unatrag u priči da bi povezao slagalicu dokazanih činjenica o glavnom junaku filma.

See also  Što su prijatelji

“The Departed” Martin Scorsese iz 2006-te godine je remake azijskog trilera “Infernal Affairs”. Ovaj film prati dva suprotna policijska agenta – jedan infiltriran među gangsterima, a drugi među policajcima – obojica pokušavaju otkriti identitete drugoga dok drže svoju vlastitu tajnu skrivenom od svake strane.

“Gone Girl” David Fincher 2014-te godine je triler prema knjizi Gillian Flynn koja prati par Amy Dunne (Rosamund Pike) i Nick Dunne (Ben Affleck), čiji brak silazi niz padinama tijekom istrage nestanka Amy Dunne i medija opterećeni su spekulacijama o Nickovoj mogućoj ulozi u njenom nestanku

Uvod

Triler je žanr filmske umjetnosti koji se temelji na napetim trenucima i nesigurnim događajima. To je filmska vrsta koja se fokusira na napetost i uzbudljive situacije, obično za cilj da izazove gledatelje da se osjećaju uznemireno ili čak uplašeno. Dijelovi trilera pomažu u oblikovanju narativa kako bi se stvorila neizvjesnost i napetost te da bi se gledatelji zadržali uz ekran.

Scenarij

Scenarij trilera je vrlo važan jer omogućava postavljanje scenarija, razvoj likova i pružanje detalja o radnji. Scenarij trilera trebao bi biti složen, pun neočekivanih obrta i preokreta te različitih raspoloženja koja preplavljuju gledatelja. Scenarij bi trebao biti zanimljiv, napet i neizvjenovativ te imati indikatore volje glavnih likova kako bi imali motivaciju da djeluju drukčije od očekivanog.

Radnja

Radnja trilera često prati glavne likove kroz putovanje puno nesigurnih ishoda. To može uključivati ​​neke neočekivane obrate, sukobe s drugim likovima ili neočekivana razotkrivanja koja će promijeniti tok cijele priče. Pripovijest treba biti intrigantna i poticati gledatelje da ostaju budni do samoga kraja filma. Radnja treba biti smislena, logična i zabavna te postaviti pitanje: “Hoće li glavni junak uspjeti?”

Likovi

Likovi u trileru su jednako važni kao scenarij jer omogućavaju stvaranje emocionalne veze s gledateljem. Glavni junak trilera mora biti dovoljno jak pojedinac – sposoban da se suoči sa svim preprekama pred sobom – ali još uvijek simpatičan sa stilom osobnosti mogućim da ga publika voli ili najmanje privlači njegovo poštivanje prema drugim likovima. Uloga negativca također je važna jer pomaže stvaranju zapleta i daje svoju motivaciju glavnom junaku.

See also  Što su restorani sa zdravom hranom

Zaplet

Zaplet trilera mora biti prisutan od početka filma do samog kraja bez mnogo prekida. Zaplet mora biti intrigantan, sadržavao neke neočekivane obrate ili neočekivana otkrivenja koja će promijeniti prirodu pripovijesti te navesti gledateljsko intresiranstvo da opstane do samoga kraja filma. Zaplet bi također trebao imati dubinu te sadržavati neka moralno pitanje na kojem će publika moći razmišljati.

Žanrovi povezani s trilerom

Triler je žanr filma koji je iznimno popularan i većinom privlači publiku. Njegova izvedba prvenstveno se temelji na napetosti i uzbudljivosti, uz obavezne preokrete događaja. To čini triler atraktivnim i zabavnim, ali se sastoji od više podžanrova koji doprinose njegovoj složenosti. Takvi podžanrovi uključuju misterije, horore, psihološke triler filmove, neo-noir-ove i druge vrste.

Misteriozni trileri se temelje na tajnovitom događaju ili elementu koji glavni lik mora riješiti. U ovim filmovima obično postoji nekakvo zločinačko djelovanje ili čak ubistvo koje je potrebno otkriti od strane glavnoga lika. Misteriozi trileri također obično imaju puno više različitih zapleta od drugih žanrova, pa se smatra da su teže za razumijevanje.

Horor trileri većinom se bave strahovima glavnih likova tako što aktiviraju njihove strahove i paranoje. Ono što ovu vrstu trilera čini posebnom je to da ponekad navode osjećaj panike među gledateljima. Ovi filmovi su puni uzbudljive akcije, neočekivanih preokreta događaja i groznih trenutaka okruženja koja proizvode strah kod gledatelja.

Psihološki triler filmovi se temelje na umjetnom stvaranju napetosti i suptilne preokrete događaja u umovima gledatelja. Glavna ideja ovog žanra je da stvara mentalnu napetost među protagonistima koja proizvodi emocionalni pritisak na gledatelja dok traju neočekivane okolnosti koje prate radnju filma.

Neo-noir trilery dijele mnoge elemente s tradicionalnim noir-om, ali im dolazi još jedna dimenzija modernog svijeta koja im daje novu dimenziju da bi pronašli nove načine da istraže tematiku straha i zla. U usporedbi s misterioznim trilerima, neo-noir obuhvaća više psiholoških aspekata oko protagonista te naglašava duboke slojeve postavki radnje u epsko istraživanje mraka ljudske prirode.

See also  Što su nokti

Svi ovi podžanrovi doprinose složenostima samog žanra trilera, omogućavajući publici da dobijemo bolji uvid u cjelokupnu sliku radnje filma te stvarajući još veću napetost i dramatične okolnosti nego inače bilo moguće dobit bez njihove upotrebe.

Uloga publike u trileru

Trileri su jedan od najpopularnijih žanrova u filmskoj industriji. To je zato što oni znaju biti nevjerojatno napeti i zabavni, ali i zato što su kompetentni u prenošenju poruke gledatelju. Publika je vrlo važna za uspješnost trilera koji obuhvaćaju različite tehnike da bi privukle pažnju gledatelja. Glumci, režiser, glazba i vizualni efekti svi su važni, ali bez publike triler ne bi bio isti.

Publika igra bitnu ulogu u trilerima jer će biti više ili manje pod utjecajem priče koja se prikazuje na ekranu. Publika treba biti upoznata s temom i ciljem filma kako bi mogla ocijeniti njegovu uspješnost. Zato je važno da scenaristi usredotoče pažnju na razvoj likova i radnju tako da publika može stvoriti vezu s protagonistom ili antagonistom. Također je potrebno pružiti dovoljno informacija za slaganje dijelova slagalice koje će pomoći gledatelju da razumije radnju filma.

Glazba također igra važnu ulogu u trilerima jer omogućava gledatelju da osjeti atmosferu filma. Glazba se može koristiti da se postigne određeni rezultat – bilo da se povećava napetost ili stvara osjećaj straha – ili čak stvara atmosfera misterije, što daje filmu dodatni element privlačenja pažnje publike.

Pored toga, vizualni efekti također igraju važnu ulogu jer omogućavaju gledatelju da stekne veći utisak o onome što se događa na ekranu. Vizualni elementi poput snimaka sa visoke brzine ili preokreta dizajnirani su da bi postigli određeni rezultat – prvenstveno napetost ili strah – međutim, ono što je još važnije jest to da vizualni elementi mogu potencirati poruku filma koja je namijenjena publici.

Sve navedeno navodi nas do zaključka da bez publike triler ne bi imao istu draž i istu vrijednost kao što ima danas; bez obzira na to koliko stručnih ljudskih resursa bilo angažirano, bez publike film ne bi postigao isti uspjeh i poštovanje kojeg danas ima ovaj Žanr.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zolja

Što je zolja je staro šibensko oružje koje se može vidjeti u većini muzeja u Hrvatskoj. To je osobito oblik granate koja se koristi u višenamjenskim okolnostima, od obrane do napada na neprijatelje. Zolja je tradicionalno bila napravljena od drva i metala i nastala je...

read more

Što su zlatne poluge

Što su zlatne poluge? Zlatne poluge su tehnika koja se koristi u investiranju da bi se postigao dugoročni uspjeh i stabilnost. To je strategija koja se temelji na principu balansiranja između sigurnih i rizičnih investicija, omogućavajući vam da postignete optimalnu...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This