Tranzistori su elektronički komponenti koji se koriste za prenošenje, pojačanje ili upravljanje električnom energijom. Oni se mogu koristiti za svrhe kao što su pojačavanje signala, podesiti veličinu signala, preusmeriti struju ili ograničiti protok. Tranzistori takođe mogu biti podeljeni u dve osnovne vrste: bipolarni tranzistori (BJT) i metalo-oksidni tranzistor (MOSFET). Tranzistori su prisutni u mnogim različitim uređajima, uključujući računare, televizore i mobilne telefone.
Tranzistori su elektronski elementi koji su uglavnom korišteni u elektronskim sklopovima za pojačavanje, ograničavanje i preklapanje signala. Oni pružaju niz korisnih funkcija koje su vrlo važne u razvoju modernih elektronskih sistema. Tranzistori se obično sastoje od tri vodova ili žica, dva ulaza i jednog izlaza.
Sadržaj
Kako Tranzistori Rade?
Tranzistori su elektronički komponenti koji funkcioniraju kao sklopovi za upravljanje strujom. To su dvosmjerni sklopovi u kojima se struja mogu usmjeriti između dvije različite točke. Tranzistor se sastoji od tri dijela: baznog, emitera i kolektora. Bazni priključak je izvor struje koja se upotrebljava za aktiviranje tranzistora. Kada se struja baze pošalje, tranzistor će početi provoditi struju između emitera i kolektora. Struja koja prolazi između emitera i kolektora naziva se naponska struja, a tranzistor može biti postavljen da regulira protok naponske struje na temelju promjene bazne struje. Tranzistori mogu biti postavljeni tako da je protok naponske struje povećan ili smanjen na temelju potrebne primjene.
Tranzistori su jedna od osnovnih elektroničkih komponenti i mogu biti ugrađeni u različite vrste električnih i elektronskih uređaja, od računala do mobilnih telefona do televizijskih daljinskih upravljača. Ono što čini tranzistore tako posebnim je njihova sposobnost da prenose velike snage bez značajnog utroška energije. Također su prilično jednostavni za instalaciju i ekonomski su pristupačni.
Tranzistori imaju široku primjenu, stoga postoje različiti tipovi tranzistora koji se mogu koristiti za različite aplikacije. Postoje bipolarni tranzistori (BJT) i unipolarni tranzistori (FET). Uobičajeno, bipolarni tranzistor ima dva polusa, unipolarni imaju jedan polus i obradit ćemo obojicu u ovom članku. Bipolarnim tranzistorima omogućena je precizna regulacija potencijala na temelju vrlo malih promjena baznestruje; oni su vrlo osjetljiviji na male promjene napona nego unipolarnim tranzistorima.
Tranzistor sastoji se od tri glavna dijela: baze, emitera i kolektora. Emiter je mrežasta točka na kojoj ulazi napona sa strane baze prema strani kolektor; Struja koja teži od emitera prema strani kolektor naziva se emiterska struja (IE). Kolektor je drugo mrežno područje gdje ulazi emiterska struja sa strane emitera prema strani baze; Struja koja teži od strane kolektor prema strani baze naziva se kolektorska struja (IC). Uz pomoć ovih dijelova možete postaviti tranzistor da radi prema Vašim potrebama.
Uglavnom, tranzistorski sklopovi služe za upravljanje velikom snagom s malom snagom; Ono što čini tranzistorske sklopove tako posebnima je to što mogu isporučiti veliku snagu bez utroška puno energije ili bez dodatne topline u procesoru. Stoga su idealni za integraciju u brojne računalne sustave, mobilne telefone itd., Gdje se ne smije dopustiti previše topline da bi procesor radio normalno..
Primjena tranzistora
Tranzistori su počeli koristiti u elektronskoj industriji još od 1950-ih, kada su uvedeni na tržište. U početku su se koristili za izradu radio prijemnika i sličnih uređaja. Kasnije, sve više primjenjuju se za izradu mikroprocesorskih računala i drugih digitalnih uređaja. Tranzistori također mogu biti korišteni za prekidačke aplikacije, amplifikaciju signala, regulaciju napona, stvaranje digitalnih signala i druge namjene. Tranzistor može biti izrađen od različitih materijala i može biti dizajniran da radi na različitim frekvencijama. S obzirom na to da tranzistor ima veliku varijabilnost u dizajnu, on se može prilagoditi mnogim različitim aplikacijama.
Tranzistori su osobito korisni za reguliranje napona na velikim brzinama i za stvaranje visokofrekventnih signala. Mogu se koristiti za izradu brzih sklopova čiji je radni ciklus brži od jedne milisekunde. Također mogu biti upotrebljeni za prenos velike snage bez povećanja potrošnje energije i mogu imati nisku nosivost struje i napona. Tranzistor je vrlo efikasan pri stvaranju malih struja visokog napona koja mogu osigurati precizno upravljanje motorima, solenoidima, reléima itd.
Tranzistor također može biti upotrijebljen za izradu logičkih sklopova poput AND, OR i NOT portova te za stvaranje složenih logičkih sklopova višestrukog ulaza bez potrebe da se dodatne komponente dodaju na sklop. Tranzistor također može biti korišten u industrijskoj automatizaciji radi postizanja preciznosti upravljanja motorima i solenoidima te omogućavanja povećane produktivnosti stroja.
U svakodnevnom životu tranzistor se često primjenjuje u televizorima, računalima, radioaparatu, mobilnim telefonima itd., a sve više ga se primjenjuje i u automobilskoj industriji radi postizanja većeg stepena sigurnosti vozača te povećane efikasnosti vozila.
Tipovi tranzistora
Tranzistor je jedan od najvažnijih elektronskih komponenti i ima tri tipične vrste: bipolarni tranzistor (BJT), unipolarni tranzistor (FET) i unutarnji tranzistor s kontroliranom diferencijalnom strujom (IGBT). Bipolarni tranzistor je najčešća vrsta tranzistora, a njegova glavna funkcija je preusmjeravanje signala. To znači da se signal može prenijeti s jedne točke na drugu, s promjenljivim izlaznim stupnjevima, što omogućuje regulaciju struje. Unipolarni tranzistor, također poznat kao poluvodički metal-oksidni sloj otpornik (MOSFET), pruža veću efikasnost u odnosu na bipolarne tranzistore. Složeniji od bipolarnog tranzistora, FET-ovi omogućavaju visoku brzinu operacije i manju potrošnju struje. Unutarnji tranzistor s kontroliranom diferencijalnom strujom (IGBT) predstavlja kombinaciju MOSFET-a i bipolarnih osobina i omogućava veliku brzinu prijenosa signala. IGBT se često koristi za upravljanje visokonaponskim napajanjima.
Svi tipovi tranzistora mogu biti podijeljeni na aktične ili pasivne, ovisno o tome treba li dodatna energija za njihovo funkcioniranje. Aktivni tranzistori se obično koriste za pojačavanje signala, dok pasivni imaju manju efikasnost u istoj operaciji. Uglavnom su pasivni tranzistori oni koji ne sadrže širok raspon izlaznih stupnjeva.
Mjerenja tranzistora
Mjerenje tranzistora je važan dio održavanja uređaja elektroničke opreme. To se obično provodi kako bi se utvrdila ispravnost tranzistora i drugih dijelova uređaja. Tranzistor je mikroelektronički sklop koji se koristi za preoblikovanje signala i služi kao izvor snage za druge elektronske sklopove. U većini slučajeva, tranzistor se može testirati na takav način da se nakon svakog testa provede niz mjerenja napon-protok. Također, moguće je provesti mjerenje protoka-napon i utvrditi da li je ispravna struktura ili funkcija tranzistora.
Mjerenje tranzistora počinje odabirom odgovarajućeg alata za mjerenje i postavljanja pravilnog postupka testiranja. Mnogi alati mogu biti potrebni, uključujući multimetar, osciloskop, generator signala, vodilice i drugo. Odabir pravih instrumenata je od velike važnosti za uspijeh cijelog procesa mjerenja. U slučajevima gdje se ispitivani tranzistor nalazi unutar nekog elektronskog uređaja, potrebno je razbiti uređaj na manje dijelove kako bi se osiguralo da su svi dijelovi ispravno priključeni.
Testiranje tranzistora obuhvaća nekoliko jedinstvenih postupaka koji su specifični za vrstu ispitivanog tranzistora. Na primjer, ako se radi o bipolarnom NPN-transistoru, potrebno je provesti DC-mjerenja koja će pokazati toksičnu polarizaciju baze-emitera i baza-kolektora sa što manjim prigusivanjem signala prilikom promatranja između diode baze i emitera te diode baze i kolektora. Također treba provesti AC-mjerene DC-protokom te AC-mjerne s naglaskom na frekvencijski opseg radne frekvencije napona po AC signalima.
Nakon što su provedena sva DC i AC mjerne potrebno je pregledati rezultate i usporediti ih sa referentnim vrijednostima za tu vrstu transistora. Ako su rezultati većina na normalnom rasponu ili ako su malo varirali unutar referentnih vrijednosti, to može biti dobar znak da je tranzistor ispravan ili barem djelomično funkcionalan. Međutim, ako su rezultati bitno varirali od referentnih vrijenosti, to može biti indikacija da je tranzistor oštećen ili neispravan u nekoj druge faze funkcioniranja.
U svakom slučaju treba napomenuti da se testovi moraju provesti pažljivo bez obzira na to kojo merenje treba dat s obzirom da svaki greška može dovest do grešaka u rezultatima mjerrenja pa čak I do većih šteta same opreme I samom transistoru.
Prosječna cijena tranzistora
Tranzistor je semi-provodnik koji se koristi za prijenos signala i regulaciju struje. Njegova upotreba u elektroničkim uređajima doprinosi smanjenju troškova i povećanju točnosti. Prosječna cijena tranzistora može se razlikovati ovisno o njegovoj vrsti, značajkama i proizvođaču. Nisko napona tranzistori mogu biti dostupni za samo nekoliko centi, dok visoko napona tranzistori mogu koštati od nekoliko desetaka pa sve do stotina dolara po komadu. Tranzistori također mogu biti dostupni u različitim pakiranjima, uključujući TO-220, TO-3P i druge, što može utjecati na njihovu prosječnu cijenu.
Uzimajući u obzir mnoge čimbenike koji utječu na prosječnu cijenu tranzistora, prosječna cijena varira od jednog proizvođača do drugog i vrste do vrste. Međutim, postoje posebne ponude za velike narudžbe ili narudžbe većih količina tranzistora koja se mogu iskoristiti da bi se postigle veće popuste na cijene po jedinici. Na primjer, ako ste spremni naručiti veće količine istog tranzistora od određenog proizvođača, možda ćete imati priliku iskoristiti popust od 20-30% ili više na vašem računu.
Također se treba obratiti pozornost na jamstvo proizvođača kada je riječ o izboru tranzistora. Većina proizvođača nudi jamstva barem jedan do tri godine za svoje proizvode čija cijena je viša nego što bi bila bez jamstva. To može biti pametan pristup ako planirate dugoročno investirati u elektroniku jer jamstva često osiguravaju da ćete imati oslonac ako su vaši uređaji oštećeni uslijed nepredviđenih okolnosti.
0 Comments