Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvijek aktivno

Potrebni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Nema kolačića za prikaz.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Nema kolačića za prikaz.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Nema kolačića za prikaz.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Nema kolačića za prikaz.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Nema kolačića za prikaz.

Što je ugovor o radu na određeno vrijeme

by Apr 5, 2023Posao0 comments

Ugovor o radu na određeno vrijeme je ugovor između radnika i poslodavca koji definira uvjete i okvire za određeno vrijeme. Ugovor o radu na određeno vrijeme obično sadrži informacije o trajanju radnog odnosa, naknadi, obvezama poslodavca i pravima radnika. Ugovor je sastavni dio svakog radnog odnosa i mora biti potpisan prije početka rada.

Ugovor o radu na određeno vrijeme je oblik radnog odnosa koji se sklapa na određeno vrijeme, a njegov trajanje je ograničeno. Takav ugovor može biti sklopljen za vrijeme od najmanje jednog dana do najviše osam godina. Ugovor se mora raskinuti nakon isteka ugovorenog roka.

Trajanje ugovora o radu na određeno vrijeme

Ugovor o radu na određeno vrijeme ima definirano trajanje i obično je sklopljen za određeni period ili za određeni posao. Ukoliko radnik bude potrebno zadržati duže vrijeme, ugovor se može produžiti. Trajanje ugovora može se dogovoriti i prema potrebama poslodavca, ali najčešće traje do 6 mjeseci.

Odredbe

Ugovor o radu na određeno vrijeme sadrži sve obveze i prava stranaka, koje su zakonski propisane. Odredbe se tiču i prava radnika, poput nadoknade za prekovremeni rad, godišnjeg odmora ili nadoknade zbog neplaćenog dopusta. Također se navodi koji su slobodni dani i koje su obveze stranaka tijekom trajanja ugovora.

Plata

Ugovor o radu na određeno vrijeme uključuje platu koja će se isplatiti svakog mjeseca ili po dogovoru stranaka. Uobičajeno je da sastavni dio plaće čine neto plata i dodaci poput regresa te poreza na dohodak. Ugovor može biti sklopljen i po satnici, što je jedna od mogućnosti kad je riječ o radnikima koji rade prema potrebama poslodavca ili drugim posebnim okolnostima.

Rizici zaposlenika

Treba napomenuti da postoje rizici vezani uz ugovore na određeno vrijeme, posebno ako su one sklopljene bez adekvatne sigurnosti zaposlenika. Radnik ne može ostvariti pravo na mirovinu ako nema potvrdu o provedenom stažu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, jer ga takav ugovor ne obuhvaća.

See also  Koliki su koeficijenti u javnim službama

Isto tako, postojanje takvih ugovora ne jamči nastavak suradnje nakon isteka roka važenja utvrđenog dogovorenim uvjetima te stoga postoji mogućnost da poslodavac radi isto bez obaveza prema radniku.

Zakonski okviri Ugovora o radu na određeno vrijeme

U Republici Hrvatskoj, Zakon o radu (NN 143/2005, NN 41/2014 i NN 160/2019) predviđa da se Ugovor o radu na određeno vrijeme može sklopiti radi obavljanja određenih poslova za vrijeme trajanja ugovora. Takav ugovor se može sklopiti za određeno vrijeme ili za određeni posao. Ugovor o radu na određeno vrijeme završava nakon isteka roka navedenog u ugovoru.

Ugovor o radu na određeno vrijeme sklapa se između poslodavca i pojedinca koji će obavljati posao i podložan je propisima Zakona o radu. Posao mora biti jasno definiran u ugovoru, kao i trajanje trajanja ugovora. Osim toga, u ugovoru se moraju navesti pravne obveze obiju strana te pravice koje su im pružene.

U Republici Hrvatskoj postoje neke posebne okolnosti koje treba imati na umu prilikom sklapanja Ugovora o radu na određeno vrijeme. Na primjer, ako je prema Zakonu o radu potrebno da se izda licenca ili autorizacija prije nego što počinje obavljanje posla, to mora biti navedeno u Ugovoru o radu na određeno vrijeme. Osim toga, postoje maksimalni rokovi prema kojima se može sklopiti takav ugovor: do šest mjeseci za isti posao te ne više od tri puta zaredom; do dvije godine ako je riječ o drugom tipu posla; do pet godina ako je riječ o trećem tipu posla; i do deset godina ako je riječ o četvrtom tipu posla.

Također treba imati na umu da dulji rokovi mogu biti predviđeni samo pod posebnim okolnostima prihvaćenim prema propisima Zakona o radu te da bi takvi rokovi trebalo unaprijed planirati s ciljem osiguravanja svih potrebne administrativne procedure. Konačno, sva pravila koja su potrebna za provedbu takve procedure mogla bi se navesti jasno u samom ugovoru.

See also  Što je državna služba i gdje se nalaze natječaji

U skladu s tim, važno je napomenuti da postojanje Ugovora o radu na određeno vrijeme ne isključujemo mogćnost produženja istog nakon isteka prvobitnog roka trajanja. Međutim, produženje takvog dogovora možda će zahtijevati novo izdavanje licenci ili autorizacija te još jedan složeni administrativni proces koji treba savjetovati s pravnim stručnjacima prije nego što bude potpisan novi dogovor.

U svakom slucaju, važno je napomenuti da bilo koja promena vezana za Ugovor o radun aodreðeno vrijeme treba biti detaljno opisana te morajue bitipotpisane strane dogovorene promene.<

Prava i obveze zaposlenika sklopljenim Ugovorom o radu na određeno vrijeme

Ugovorom o radu na određeno vrijeme, zaposlenik ima pravo na plaću koja je ugovorena u ugovoru o radu, kao i pravo da se pridržava slijedećih pravila. Zaposlenik također ima obvezu poštivati odredbe i pravila koje se primjenjuju u toj tvrtki. Zaposlenik također ima pravo da bude obaviješten o svim promjenama koje se tiču njegove ili njezine plaće, propisa i drugih uvjeta radnog mjesta. Pored toga, zaposlenik ima pravo dobiti objašnjenje svih članaka Ugovora o radu i odredaba koje se primjenjuju.

Zaposlenik također ima obvezu štititi interese tvrtke i postupati u skladu s pravilima i propisima. Osim toga, zaposlenik je dužan poštovati profesionalnu etiku te obavljati poslove prema najvišim standardima stručnosti. Zaposlenik je također dužan poštovati privatnost podataka koji su mu dostupni u okviru svog posla te ne smije dijeliti niti priopćavati podatke unutar ili izvan organizacije bez prethodne dozvole uprave.

Konačno, zaposleniku je po Ugovoru o radu na određeno vrijeme dodijeljen rok isteka ugovora. Nakon isteka roka, zaposlenik mora ispuniti svoje obaveze prema Ugovoru o radu i napustiti organizaciju, ako je potrebno. Zaposlenik također mora poštovati svoje dužnosti prema organizaciji do posljednje minute svog angažmana.

Primjena Ugovora o radu na određeno vrijeme u Hrvatskoj

Ugovor o radu na određeno vrijeme je uobičajena praksa u Hrvatskoj, a primjenjuje se u mnogim područjima. Ugovori o radu na određeno vrijeme pružaju obje strane fleksibilnosti, jer omogućavaju da se radna snaga prilagođava potrebama poslodavca i tržištu. Primjenjuju se za kratkoročne ili privremene poslove koji traju manje od jedne godine, kao i za zamjenu zaposlenika tijekom nedostatka. Ugovor o radu na određeno vrijeme primjenjuje se i u situacijama kada poslodavac ne želi zapošljavati zaposlenika na neodređeno vrijeme ili kada je potrebno veće prilagođavanje broju zaposlenika tijekom razdoblja.

See also  Pregled Poslanog PO-SD Obrasca u ePorezna

Prema Zakonu o radu (“Narodne novine” broj 53/1953., 78/2000., 125/2003., 131/2003., 112/2005., 123/2006., 57/2007., 57/2009. i 91/2012.), Ugovor o radu na određeno vrijeme može biti sklopljen samo ako je nužno da se osigura privremeni oblik zapošljavanja ili ako je potrebno prilagoditi broj zaposlenika tijekom razdoblja. Ugovor o radu na određeno vrijeme može biti sklopljen samo ako postoji jasan opis posla te je utvrđen rok trajanja. Broj sklopljenih ugovora po jednom poslu ne smije premašiti trideset dana unutar godinu dana.

Iako često postoje dobre namjerne da se sklopi Ugovor o radu na određeno vrijeme, to nije ispravan put da se stvore dugoročni ili stalni oblici zapošljlavanja. U takvim slučajevima, potrebno je preispitati sve mogućnosti i ponuditi mogućnost stalnog zapošljlavanja prema Zakoniku o radu (Novoizdanje).

Ugovor o djelu

Ugovor o djelu je oblik ugovora suradnje između poslodavca i zaposlenika. Ugovor o djelu uključuje radnike koji obavljaju određeni posao za određenog poslodavca, ali su izuzeti od njihovih prava i obaveza koji su nametnuti ugovorom o radu. Ovi radnici također ne pripadaju pod opće pravo na radno mjesto, a njihov dohodak se naplaćuje po završetku projekta.

Ugovor o honorarnom radu

Honorarni ugovori omogućavaju poslodavcu da zaposli ljude za kratko vrijeme bez da ima obavezu da osigura prava na godišnji odmor, plaćeni bolovanje ili druge mirovinske doprinose. U ovom slučaju, honorar se plaća prema broju sati provedenih na projektu ili prema određenim ciljevima postignutim do roka dogovorenog ugovora o honorarnom radu.

Ugovor o pripravništvu

Ugovor o pripravništvu je oblik suradnje između poslodavca i pripravnika. U ovom slučaju, razdoblje pripravništva traje najviše 12 mjeseci s ciljem sticanja iskustva i osposobljenja zaposlenika za samostalno i uspješno obavljanje dužnosti. Poslodavac ima mogućnost dodijeli poslove i procese koji će pomoći pripravnikima da steknu potrebne vještine bez obveza koja dolazi s trajanjem Ugovora o radnom odnosima.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

eporezna greške PO-SD

1.6248.2.0.2.21 - Iznos u polju „VI. Ukupni godišnji paušalni dohodak“ mora odgovarati zbroju iznosa godišnjeg paušalnog dohotka od pojedinačne djelatnosti i iznosa godišnjeg paušalnog dohotka od zajedničke djelatnosti.   1.6248.2.0.2.22 - Dio VII., podatak 1.:...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Revisit consent button
Close
Portal Informer Logo_white transparent
undefined
undefined
Portal Informer Logo_white transparent
Shares
Share This