U unitarizmu se nalazi ideja da je jedna vlada, obično izražena u obliku jedne države, najbolje za zajednicu. To je politički sistem u kojem se vlada centralizira i kontrolira sa jednog mjesta. U unitarizmu se ubraja većina današnjih europskih država, poput Francuske i Španije, te većina američkih saveznih država. Ono što je još važnije, unitarizam predstavlja prihvaćanje ideje da su svi ljudi jednaki pred zakonom i da imaju ista prava, neovisno o tome gdje žive ili gdje su rođeni.

Unitarizam je politički pokret u kojem se zagovara jedinstvena država, bez podjele na federalne ili regionalne dijelove. U unitarističkim državama ima jedinstvenu vladu i zakonodavstvo koje se primjenjuje na cijeloj teritoriji.

Povijest Unitarizma

Unitarizam je bila politička doktrina koja je razvijena u srednjem vijeku u Europi. Ideologija pogodovala centralizaciji vlasti, ograničavajući moć regiona i lokalnih vladara. U ranom obliku, unitarizam se pojavio kao reakcija na feudalizam. Sastojalo se od ideje da samo jedna vladala figura treba biti zadužena za upravljanje državom. To je bio suprotan feudalnom sustavu gdje područni gospodari imali moć nad svojim podanicima.

Unitarizam je postao popularan u Španjolskoj, Francuskoj i Nizozemskoj tijekom 15. i 16. stoljeća. U Španjolskoj, kraljevska vlast razvijala je politike koje su ograničavale nadležnost lokalnih vladara i povećale nadležnost centralne vlade. Francuska se pridržavala unitarističke politike još od godine 1499., a Nizozemska je slijedila sličan put tijekom 16. stoljeća zahvaljujući uspješno provedenim reformama Monarhije Habsburga.

U 18. i 19. stoljeću, unitarizam se proširio diljem Europe i SAD-a, posebno na Istoku i Jugu Europe, gdje su postojale veze s veleposlanstvima Francuske revolucije iza 1789.-1799.. U tom periodu, unitarizam je dobio podršku aristokracija i buržoazija kako bi se osiguralo da će centralna vlada imati moć da provodi reforme bez otpora od strane lokalnih elita ili plemstva.
U 20-im godinama prošlog stoljeća, unitarizam se počeo rasprostraniti brzinom munje u velikim dijelovima svijeta kao što su Afrika i Azija, gdje mnoge zemlje bile pod vlašću britanske imperije koja je primjenivala ove politike kako bi ostvarila svoju dominaciju nad tim regijama.

See also  Što su imenske riječi

Unitarističke ideologije danas postoje u mnogim dijelovima svijeta međutim neki autori smatraju da će one uskoro biti potisnute od federalističkih struktura jer federally organizirane države osiguravaju višestruku ravnotežu snaga između federacija, država članica te centralne države..

Politički Unitarizam

Politički unitarizam je doktrina koja podrazumijeva jedinstvo i centralizaciju državne vlasti. To znači da vlada ima moć da donosi zakone i odluke neovisno o regionalnim ili lokalnim vlastima. Ova doktrina je protiv ravnoteže snaga između nacionalne i regionalne vlasti, što je model koji se često koristi u federacijama. Politički unitarizam odbacuje ideju da postoje dvije različite vlade – nacionalna i lokalna – u jednom sistemu.

Politički unitarizam može biti implementiran na različite načine, ali svi imaju isti cilj: ukinuti lokalnu autonomiju i osigurati da svi zakoni prođu kroz centralnu vladu. U nekim slučajevima, to je rezultiralo potpunom centralizacijom državnih resursa i stvaranjem monolitnog političkog sustava gdje su sve odluke donesene od strane jedne osobe ili skupine ljudi. U drugim slučajevima, politika unitarizma se primjenjuje postepeno, što omogućava pojedinim regijama da zadrže određenu razinu autonomije.

U većini slučajeva, politika unitarizma se povezuje sa autoritarnom vlašću koja ima visoke stepene kontrole nad državnim resursima i građanima. To se obično događa u situaciji gdje se smatra da je decentralizacija moći preveliki rizik za državni integritet ili stabilnost. Međutim, neke druge države pokušavaju uspostaviti politiku unitarizma bez autoritarnog pristupa, doprinoseći jačanju demokratskog principa u odnosima sa regijama unutar države.

Religijski Unitarizam

Religijski Unitarizam je vjerska teza koja tvrdi da postoji samo jedan Bog, koji se očituje u svim religijama na različite načine. Ona inzistira da se mnogi aspekti različitih religija mogu uspješno uskladiti. U tom smislu, Religijski Unitarizam pokušava stvoriti vrstu unutarnjeg mira između svega što je bogom dano, a ne međusobno sukobljavanje između njih. Često se koristi unutar spiritualnog okvira kako bi se doživjela veća bliskost sa svijetom transcendencije.

See also  Što je planinski žutokrug

Religijski Unitarizam tvrdi da svi zajedno čine jednu cjelinu ili porodicu koja veže sve religije zajedno u jednu veliku sliku. Ona nudi novi način promatranja svih poznatih religija, uključujući i one koje su međusobno potpuno međusobno nerazumljive. U tom smislu, on promovira dijalog i suradnju između različitih vjerovanja i praksi, što pomaže u stvaranju trajanog mira među ljudima ili narodima.

Unitaričko i Federativno Uređenje

Unitaričko uređenje je vrsta državnog ustroja u kojem se nacionalna vlast pojednostavljeno odražava preko centralne vlasti. Centralna vlast odlučuje na svim razinama, a lokalne vlasti imaju ograničenu autonomiju. Federacija je politička organizacija sastavljena od više samostalnih država ili entiteta koji su međusobno povezani i imaju zajedničku federalnu vladu koja se bavi pitanjima od općeg interesa. U federaciji, lokalne samouprave mogu donositi zakone i donositi odluke bez ikakvog utjecaja na centralnu vladu, dok centralna vlada ima ograničenu nadležnost koja se odnosi na oblasti koje su namijenjene za nju.

Razlika između unitarne i federativne organizacije je da u unitarnom ustroju centralna vlada ima punu nadležnost u svim oblastima, dok federacija dijeli nadležnost između federalnih i entitetskih vlasti. U unitarnom ustroju postoji samo jedan parlament, ali postoje različiti parlamenti u federativnom ustroju. Također, entitetima se dozvoljava da donose zakone koji se ne mogu mijenjati na federalnoj razini. U unitarnom ustroju toga nema. Druga bitna razlika je da federacija omogućava višestruke granice unutar jedne države, dok unitarna društva omogućavaju samo jednu granicu.

Prednosti Unitaričkog Uređenja

Unitarno uređenje je forma državne organizacije koja je sastavljena od jednog centralnog vladajućeg tijela i više podređenih entiteta. To se najčešće primjenjuje u državama koje imaju vrlo jedinstvenu kulturu ili religiju. U slučaju da je država unitarna, centralna vlada obično ima veću moć od lokalnih vlasti. Prednosti unitarnog uređenja su:

See also  Što je satira

Uniformisan Zakonodavni Okvir: Unitarno uređenje omogućava da se zakoni uspostave i usklade na cijeloj teritoriji. To znači da će zakoni biti isti za sve građane bez obzira na to gdje žive. To omogućava da se svi građani ravnopravno tretiraju pred zakonom bez obzira na područje na kojem žive.

Jedinstvena Politika: Unitarno uređenje omogućava da centralna vlada provodi uniformnu politiku diljem zemlje. Ovo poboljšava efikasnost implementacije politike i olakšava razumijevanje i poštivanje iste od strane građana. Ovo se često koristi za implementiranje napretka, dugoročne stabilnosti i poboljšanja životnih standarda.

Ekonomska Snaga: Jedinstvena politika također pomaže da se ekonomska snaga unutar države održava nepromjenjivom. Centralna vlada može izvršiti koordinaciju akcija po cijeloj teritoriji, čime se osigurava ekonomska stabilnost i rast unutar granica države.

Reprezentativni Razvoj: Unitarno uređenje osigurava da svako područje bude adekvatno predstavljeno na nacionalnom nivou. Ovo daje lokalnom stanovništvu mogućnost da bude aktivno angažovano u donošenju odluka koje će uticati na njihovo područje, što stvara osjećaj pripadanja jedinstvenom društvu.

U suštini, unitarno uređenje omogućava centralizirano upravljanje državom kroz postizanje uniformnih politika, ekonomske snage i reprezentativnog razvoja diljem teritorija.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zolja

Što je zolja je staro šibensko oružje koje se može vidjeti u većini muzeja u Hrvatskoj. To je osobito oblik granate koja se koristi u višenamjenskim okolnostima, od obrane do napada na neprijatelje. Zolja je tradicionalno bila napravljena od drva i metala i nastala je...

read more

Što su zlatne poluge

Što su zlatne poluge? Zlatne poluge su tehnika koja se koristi u investiranju da bi se postigao dugoročni uspjeh i stabilnost. To je strategija koja se temelji na principu balansiranja između sigurnih i rizičnih investicija, omogućavajući vam da postignete optimalnu...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This