Upala testisa je akutna ili hronična bolest koja se javlja kod muškaraca. Uglavnom se javlja kao posledica bakterijske infekcije, ali može biti rezultat i drugih uzroka. Upala testisa može imati ozbiljne posledice po zdravlje muškarca, uključujući neplodnost i razvoj raka. Potrebno je hitno lečenje kako bi se sprečila dalja šteta za zdravlje pacijenta.
Upala testisa je medicinski izraz koji se odnosi na upalu testisa i njegovog omotka. To je uglavnom uzrokovano bakterijama, infekcijama i / ili traumom. Simptomi uključuju bol, crvenilo i oticanje testisa. Ova vrsta upale obično se liječi antibioticima, ali može zahtijevati hospitalizaciju za liječenje intravenskih lijekova.
Sadržaj
Uzroci upale testisa
Upala testisa ili orhitis je stanje koje uzrokuje bol u jednom ili oba testisa. U većini slučajeva, upala testisa je rezultat infekcije mokraćnih puteva ili genitalija, ali može biti i posljedica ozljede, alergije ili autoimunih bolesti. U svakom slučaju, liječnik će pregledati i odrediti točan uzrok upale testisa.
Najčešći uzrok upale testisa je bakterijska infekcija. Bakterije koje uzrokuju upalu mogu se proširiti preko mokraćnog trakta iz mjehura i bubrega. Infekcije se također mogu prenijeti seksualno putem sperme, vaginalne tekućine ili drugog tjelesnog tekućine. Virusne infekcije, na primjer, herpes simplex virus (HSV) i citomegalovirus (CMV), također mogu dovesti do orhitisa.
Još jedan čest uzrok upale testisa je ozljeda koja uslijedila nakon traume na području zdjelice i genitalija. Ozljede kao što su direktni udarac, prerano rađanje teške bebe, sportske ozljede i prometne nesreće također mogu biti uzroke ovog stanja.
Autoimune bolesti i alergijske reakcije na lijekove također mogu dovesti do upale testisa. Autoimune bolesti poput sistemskog eritematoznog lupusa (SLE) i reumatoidnog artritisa (RA) možda ne bi trebale biti pripisane orhitisu jer ne utječu na samo jednu stranu tijela ili bilo koji pojedinačni organ. Alergija na lijekove može dovesti do simptoma sličnih onima koji se pojavljuju s infekcijom mokraćnog sustava: crvenilo i otekline zdjelice ili genitalija te boli tijekom mokrenja.
Simptomi upale testisa
Upala testisa je stanje koje dovodi do boli i oticanja testisa. Obično se javlja bez upozorenja i može biti jednako bolno kao i druge infekcije. Simptomi upale testisa uključuju osjećaj boli u prepona, jajašcima, trbuhu ili donjem dijelu leđa. Pacijenti mogu također osjetiti nelagodu ili bol u penisu. Donji trbuh može postati otečen i toplo na dodir. Također se mogu pojaviti znakovi opće zarazne bolesti, poput povišene tjelesne temperature, slabosti, mučnine, povraćanja ili vrućice. U nekim slučajevima pacijenti mogu imati poteškoća s mokrenjem ili pojavljivanje gnoja u urinu.
Ako se simptomi upale testisa ne liječe, ona može postati kronična i dovesti do ozbiljnih problema poput sterilnosti ili čak neplodnosti. Da bi se spriječio razvoj takvih stanja potrebno je što prije obratiti pažnju na simptome upale testisa i obratiti se stručnjacima za liječenje. Liječnik će provesti pregled s detaljnom anamnezom te napraviti dijagnostiku gledajući ultrazvuk genitalija i mokraćnih organa te procijeniti da li je potrebno propisati antibiotike ili lijekove protiv bolova da bi se spriječila daljnja šteta na organizmu.
Dijagnosticiranje upale testisa
Dijagnosticiranje upale testisa može biti kompleksno. Prvi korak u postavljanju dijagnoze je pregled pacijenta od strane liječnika. Liječnik će obaviti fizički pregled i provesti pažljiv intervju o simptomima i medicinskoj povijesti pacijenta. U nekim slučajevima, liječnik može propisati laboratorijski test kako bi se utvrdilo je li se radi o upali testisa ili nekom drugom stanju.
Nakon toga, liječnik možda će preporučiti ultrazvuk kako bi se utvrdila prisutnost upalnih promjena u testisima ili oko njega. Ultrazvučni pregled će dati informaciju o stanju tkiva i omogućiti liječniku da procijeni širenje infekcije. Ako se sumnja na tešku ili zaraznu upalu, liječnik možda će propisati MRI ili CT skeniranje.
Kada se postavi dijagnoza, liječnik će obično propisati odgovarajući tretman za pacijenta. Obično je to antibiotska terapija, ali u teškim slučajevima možda ćete morati pohađati operaciji da ukloni inficirane tkivo. Lijekovi protiv bolova i hladne obloge također mogu biti propisani kako bi olakšali neugodne simptome poput boli i oticanja.
Liječenje upale testisa
Liječenje upale testisa započinje ispitivanjem kako bi se ustanovila uzročna bolest. To se obično odvija pregledom strukture i funkcije unutarnjih organa, analize krvi i urina te ultrazvuka. Liječnik propisuje lijekove koji se mogu uzimati oralno ili injekcijskim putem. U nekim slučajevima, propisani su antibiotici za ubijanje bakterija koje su uzrokovali infekciju. Također se mogu propisati nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) kao što su ibuprofen ili aspirin za smanjenje boli i upala. U težim slučajevima može biti potrebna operacija za pristup unutarnjim dijelovima testisa i uklanjanja inficiranog tkiva.
U nekim slučajevima, liječnik će propisati lokalnu anesteziju koja će olakšati bol i olakšati operaciju ili druge postupke poput punkcija ili aspiracija. Nakon operacije treba održavati određene mjere opreza poput nošenja širokih donjeg rublja, održavanja dobre higijene i sprečavanja zaraze. Osim toga, potrebno je izbjegavati stresne situacije i preopterećenost tako da se organizam može brzo oporaviti. Također je preporučljivo da se popravi način života s višom fizičkom aktivnošću i poboljša prehrana s puno vitamina, minerala, proteina i vlakana.
Vrlo je važno da se pacijent pridržava svih navedenih mjera jer će to pridonjeti brzom oporavku pacijenta bez relapsa bolesti tako da nema ponovne infekcije ili druge posljedice bolesti koja bi mogla dovesti do invaliditeta ili smrtnog ishoda.
Prevencija upale testisa
Upala testisa je česta pojava koja se može razviti u bilo kojem trenutku. Može biti vrlo neugodno i bolno, stoga je važno spriječiti nastanak upale testisa. Postoje neki jednostavni koraci koji se mogu poduzeti kako bi se smanjio rizik od upale testisa.
Prvo, važno je nositi odgovarajući donji rublje. Donji rublje treba biti udoban i prozračan tako da zrak može dobro cirkulirati oko genitalija. Također je važno održavati dobru higijenu genitalija, što uključuje pranje genitalija toplom vodom svaki dan. Također je potrebno pratiti dnevnu higijenu tijela i promijeniti donje rublje najmanje jednom dnevno.
Drugo, mnogi ljudi su skloni pregrijavanju genitalija tijekom vrućih dana ili uzimanjem vrućih kupki ili tuširanja. Pregrijavanje genitalija može dovesti do rasta bakterija i infekcija, pa se preporuča da se izbjegne pregrijavanje genitalija. Također treba izbjegavati dugotrajno sjedenje u vlažnom okruženju, posebice na bazenima i plažama gdje postoji veća vjerojatnost zaraze zbog prisutnosti bakterija u morskoj vodi.
Treće, važno je izbjegavati nezaštićeni seksualni odnos jer to povećava rizik od upale testisa zbog infekcija koje mogu biti prenesene partnerom putem spolnog odnosa. U slučajevima gdje nema drugog načina zaštite (poput upotrebe prezervativa), važno je da oba partnera odmah posjetite liječnika radi pregleda i liječenja ako je potrebno.
Na kraju, ako ste već imali simptome upale testisa, trebali biste posjetiti liječnika što prije moguće radi dijagnoze i propisivanja lijeka za liječenje ovog stanja. Iako su simptomi vrlo neugodni, lijekovi će pomoći da se upala brzo smiri te ćete brzo početi osjetiti olakšanje bolova i oticanja.
0 Comments