Anksiolitici su vrsta lijeka koji se koriste za liječenje anksioznosti i drugih stanja uzrokovanih psihičkim stresom. Oni također pomažu u smanjenju simptoma depresije, manija i opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Anksiolitici se često propisuju za liječenje anksioznosti koja je uzrokovana fiziološkim i psihosocijalnim uzrocima.
Anksiolitici su lekovi koji se koriste za smanjenje simptoma anksioznosti i stresa. Oni se često kombinuju sa drugim lekovima za lečenje depresije, pa čak i za liječenje neuroloških bolesti. Anksiolitici mogu biti u obliku tableta, tečnih ili injekcija.
Sadržaj [hide]
Kako djeluju anksiolitici?
Anksiolitici su lijekovi koji se koriste u liječenju anksioznosti, straha i depresije. Lijekovi su dizajnirani da smanje simptome anksioznosti poput paničnih napada, tjeskobe, straha i umora. Anksiolitici mogu djelovati na mozak i tijelo na različite načine. Neke vrste anksiolitika mogu smanjiti aktivnost živčanog sustava, dok druge mogu osloboditi neurotransmiter koji pomaže u reguliranju emocija. Također postoje lijekovi koji smanjuju hormonalne promjene povezane sa stresom ili nervozom.
Anksiolitici se obično propisuju za kratkoročno liječenje stresa i tjeskobe, ali oni se također mogu propisati za dugoročnu uporabu u slučajevima teških mentalnih poremećaja. U nekim slučajevima, anksiolitici se propisuju u kombinaciji s drugim lijekovima ili terapijama. Lijekovi se mogu isporučiti oralno ili sublingvalno (ispod jezika) ili možda čak i putem injekcije.
U većini slučajeva, anksiolitici počinju djelovati unutar nekoliko sati nakon upotrebe i obično imaju trajan učinak od nekoliko sati do nekoliko dana. Međutim, to ovisi o vrsti anksiolitika i načinu primjene. Ako se ta vrsta lijeka daje dugotrajno, potrebno je periodično pratiti rezultate testova da bi se vidio nalaz pacijenta. Trenutna istraživanja upozoravaju da dugotrajna upotreba određenih tipova anksiolitika može imati štetne posljedice na psihosocijalni razvoj pojedinaca.
Anksiolitici
Anksiolitici su lijekovi koji se koriste za ublažavanje simptoma anksioznosti i stresa. Oni se obično koriste u tretmanu depresije, fobija i poremećaja pažnje. Postoje različite vrste anksiolitika, od kojih su neke benzodiazepini, antidepresivi, antipsihotici i antikonvulzivni lijekovi. Benzodiazepini su jedne od najčešće korištenih vrsta anksiolitika, a obuhvaćaju one poput alprazolama, diazepama i lorazepama. Ovi lijekovi djeluju usporavajući aktivnost mozga tako da umiriti mišićnu napetost i smanjiti razinu anksioznosti. Antidepresivi se obično propisuju za dugoročno liječenje depresije ili poremećaja raspoloženja. Popularni antidepresivni lijekovi uključuju fluoksetin, paroksetin i sertralin. Antipsihotici se propisuju za tretman duševnih poremećaja poput shizofrenije ili manija-depresivnog poremećaja. Antikonvulzivni lijekovi se često propisuju osobama sa epilepsijom ili drugim vrstama moždanih bolesti za smanjenje napadaja ili prevenciju napadaja.
Anksioliticima treba pridržavati stroge upute doktorove preporuke za upotrebu jer mogu imati nuspojave poput glavobolje, slabosti, gubitka apetita ili mučnine. Ako osjetite bilo kakve nuspojave na anksiolitike trebali biste se potražiti savjet od svog liječnika ili hitne službe. Također je važno neprekidno uzimati ove lijekove bez prestanka jer to može dovesti do ovisnost o drogama ako se prekine terapija.
Anksioliticima je potrebna oprezna upotreba jer mogu imati negativan utjecaj na mentalne sposobnosti poput sposobnost donošenja odluka i pažljive vožnje vozila. Također bi trebalo biti oprezan prilikom miješanja ovih lijekova sa alkoholom jer bi to moglo biti opasno po zdravlje.
Komplikacije uzimanja anksiolitika
Anksiolitici su lijekovi koje liječnici propisuju pacijentima s anksioznim poremećajima. Upotrebljavaju se za ublažavanje simptoma anksioznosti i depresije. Iako mogu biti korisni u tretmanu psiholoških poremećaja, njihova dugotrajna uporaba može dovesti do nuspojava i komplikacija. Zato je važno da ljudi budu svjesni potencijalnih rizika vezanih za uzimanje anksiolitika.
Nuspojava koja se najčešće javlja s dugotrajnom uporabom anksiolitika je ovisnost ili ovisnost. Simptomi mogu uključivati osjećaj potrebe da se redovito koristi lijek, gubitak interesa u druge aktivnosti, slabiji fokus i povećano traženje anksiolitika. Štoviše, otkazivanje lijeka može biti popraćeno teškim simptomima poput glavobolje, mučnine i vrtoglavice.
Neki vidovi anksiolitika mogu izazvati zamagljen vid ili druga oštećenja vida, pa bi pacijent trebao odmah posjetiti oftalmologa ako primijeti bilo kakve promjene vida. Ovi lijekovi također mogu dovesti do probleme s jetrom i bubrezima ako se ne pridržava savjetovanog režima lijeka. Drugo stanje koje može biti povezano s dugotrajnom uporabom anksiolitika je nesanica. Pacijent možda će imati problema spavanja ili čak imati noćne more.
Konačno, dugotrajna uporaba antidepresiva može dovesti do suicidnih misli ili suicidnih tendencija; stoga je važno da pacijent obavijestite svog liječnika ako osjetite bilo kakvo mentalno raspoloženje promjenama tako da on može odlučiti treba li promjeniti tretman ili ne. U slučajevima teške depresija, terapija i druge metode prilagođene individualnom slučaju mogu biti potrebne za postizanje optimalnih rezultata u tretmanu poremećaja mentalnog zdravlja pacijenta.
U svakom slučaju, važno je da pacijent poštuje preporuke liječnika pri propisivanju ovih lijekova i redovito prati stanje zdravlja te na vrijeme obavestite svoga lijeka o bilo kojim promjenama u stanju zdravlja ili simptoma nuspojava usled dugotrajne uporabe ovih antidepresiva.
Načini liječenja bez lijekova
Postoji mnogo načina liječenja bez lijekova koje je moguće koristiti za ublažavanje simptoma određenih bolesti. Meditacija je vrlo popularan način liječenja bez lijekova jer pomaže opuštanju tijela i uma te povećava osjećaj prisutnosti i smanjuje stres. Osim toga, meditacija može pomoći u održavanju mentalne stabilnosti i jačanju imuniteta, što je važno za održavanje zdravlja. Također se preporučuje i bavljenje joga, jer se vjeruje da pomaže u smanjenju stresa i anksioznosti.
Buziranje ili bušenje topline također može biti efikasan način liječenja bez lijekova, posebno za bolove u leđima ili drugim dijelovima tijela. Kuhano bilje ili čajevi mogu se koristiti za ublažavanje simptoma alergija ili astme, jer sadržavaju prirodne antioksidanse koji pomažu u oslobađanju dišnih putova. Acupressure je još jedna tehnika koja se može koristiti za smanjenje boli i napetosti mišića, dok akupunktura može biti efikasna metoda za olakšavanje bolesti poput artritisa i migrene.
Korištenjem Homeopatija, pacijent prima vrlo niske doze određenih supstanci kako bi se postigao terapiji sličan efekt. Homeopatija se može primjenjivati na mnoge bolesti, a neki od njih su prehlada i gripa, astma, alergija, depresija i stres. Ljudska plazma također se često koristi kao alternativni oblik liječenja bez upotrebe tradicionalnih medicinskih proizvoda. Ovaj postupak podrazumeva transfuziju humanog plazma donorima da bi se postigli medicinski rezultati poput obnavljanja cirkulacijskog sustava ili reguliranja razine šećera u krvi
Alternativne terapije za liječenje anksioznosti
Anksioznost je jedan od najčešćih mentalnih i emocionalnih poremećaja, koji se manifestira u obliku straha, tjeskobe i uznemirenosti. U većini slučajeva, liječenje anksioznosti uključuje kombinaciju psihoterapije, lijekova i alternativnih terapija. Alternativne terapije predstavljaju one metode kojima se postižu isti ciljevi kao i psihoterapija i lijekovi, ali bez korištenja ili s minimalnim korištenjem farmaceutskih proizvoda. Primjerice, meditacija je jedna od najpoznatijih alternativnih terapija za liječenje anksioznosti. Meditacija je vrsta mentalnog treninga koja pomaže da se postigne dublji stupanj opuštanja pri čemu se smanjuju simptomi anksioznosti. Također su popularni razni oblici joge, kao što su Hatha yoga ili Kundalini yoga. Oblici joge podrazumijevaju pozivanje disanja i meditacije tako da se također smanjuju simptomi anksioznosti. Također postoje različiti oblici psihološke terapije, poput Hipnoze ili Terapija svjetla koja mogu biti vrlo uspješni na dugoročnom planu u liječenju anksioznosti.
Također postoje razni biljni preparati koji mogu biti vrlo efikasni u smanjenju simptoma anksioznosti, poput melise, glogina ili borovnice. Svi ovi biljni preparati imaju blagotvoran učinak na nervni sustav pa stoga mogu imati pozitivan utjecaj na stres i anksioznost.
Istraživanja su pokazala da možete smanjiti simptome anksioznosti prakticiranjem određenih vrsta fizikalne aktivnosti poput trčanja, plivanja ili joga tehnika disanja. Redovita fizikalna aktivnost može dovesti do poboljšane cirkulacije što ćemo dovest dodubljenje opuštanja pa ćemo time smanjitii simptome anksioznosi.
Konačno, istraživanja su pokazala da akupunktura možda može bitii učinkovita metoda za lijeeenjenje mentalnih bolestii poput anksioznotsi. Akupunktura je starodrevna medicinska metoda koja se temelji na principima tradicionalne kitse medicine temeljenim na tome da energija protjece kroz tielo putem posebnih tockova ( akupunkturnih tockova). Akupunktura djeluuje na slozenim mehanizmima te ima zadatak regulirati hranjenee energie unutar tiela što rezultira snizeniem simptoma anskioznosi.
0 Comments