Što je ketogena prehrana

by Dec 25, 2024Zdravlje0 comments

Što je ketogena prehrana? To je prehrana s visokim udjelom masti, srednjim udjelom proteina i niskim udjelom ugljikohidrata. Ideja iza keto dijete je da se izazove stanje poznato kao ketoza, gdje tijelo postaje primarno bazirano na mastima za energiju. Rezultat toga je brzo gubitak težine i značajne metaboličke promjene.

Ketogena prehrana je dijetalni režim koji se temelji na visokom udjelu masti, srednjem udjelu proteina i niskom udjelu ugljikohidrata. Ova dijeta ograničava unos ugljikohidrata u prehranu, što dovodi do promjene metabolizma i povećanja razine ketonskih tijela u krvi. To je stanje poznato kao ketoza.

Kako funkcionira ketogena prehrana?

Ketogena prehrana je vrsta dijete koja se temelji na visokom unosu masti, srednjem unosu proteina i niskom unosu ugljikohidrata. Cilj ove prehrane je postizanje stanja ketoze, stanja u kojem organizam počinje koristiti masnoće za energiju umjesto ugljikohidrata. Kada se organizam nalazi u stanju ketoze, tijelo proizvodi kemikalije nazvane ketoni, što dovodi do pada razine glukoze u krvi. Ovo pomaže smanjenju apetita i olakšava mršavljenje. Kako bi se postiglo stanje ketoze, potrebno je jesti određenu hranu koja sadrži visoku razinu masti, srednju razinu proteina i najmanju količinu ugljikohidrata.

Uobičajeni plan prehrane sastoji se od 80-90% masti, 5-10% proteina i 5-10% ugljikohidrata. Jedite jela bogata mastima poput maslaca, oraha, avokada i masnih riba poput lososa ili tune. Također je važno da biste dobili dovoljno proteina jeli meso, ribu ili jaja te da ograničite unos ugljikohidrata na minimalne razine. Ugljikohidrate treba potražiti u voćnim smoothieima ili zobenoj kaši bez šećera i integralnom hljebu bez glutena. Također je važno da popijete puno tekućine tijekom dana kako bi spriječili dehidraciju koja može dovesti do glavobolje.

Ketona prehrana može biti vrlo efikasna za mršavljenje jer ograničava unos ugljikohidrata pa tako usporava metabolizam i smanjuje apetit. Također čini da postignete brziji gubitak kilograma zbog toga što su masti primarni izvor energije umesto glukoze. Međutim, potrebno je biti oprezan jer dijeta može imati neke negativne posljedice za zdravlje ako se ne prati ispravno pa biste trebali provjeriti sa nutricionistom prije nego što počnete ovaj režim prehrane.

See also  Što su spušteni kapci

Prednosti ketogene prehrane

Ketogena prehrana je dokazano efikasna prilikom liječenja nekih bolesti i pomaže u gubitku težine. To je dijeta koja se temelji na niskoj razini ugljikohidrata, visokim nivoima masti i umjerenim količinama proteina. Na ovaj način metabolizam se mijenja i postaje efikasan u izdvajanju energije iz masti, a ne iz ugljikohidrata.

Glavna prednost ketogene prehrane je smanjenje štetnih masti u krvi, što pomaže u smanjenju rizika od srčanih bolesti. Također može pomoći u normalizaciji krvnog tlaka i povećati apsorpciju hranjivih tvari. Osim toga, ketogena dijeta može biti koristan alat za gubitak težine. Budući da se metabolizam bazira na mastima umjesto na ugljikohidratima, to će biti djelotvornije za sagorijevanje viška masnoća i pretvaranje masnoća u energiju. To pomaže osobama da brzo sagore prekomjerne masnoće i gube težinu.

Ketogena dijeta također može biti korisna za one koji pate od epilepsije. U istraživanju je utvrđeno da ovaj tip prehrane može smanjiti broj napadaja zbog promjene energetskih potreba tijela. U nekim slučajevima ova dijeta čak može potpuno eliminirati napadaje. Ova dijeta također može biti korisna za ljudsko zdravlje jer sadržava puno voća i povrća koja su bogata vitaminima, mineralima i antioksidansima.

Konačno, ketogena prehrana vam omogućuje da poštujete vaš ciljan unos hrane bez obzira na to koja vam se hrana sviđala ili ne. Prema tome, omogućit ćete da vaš metabolizam radi efikasno bez obzira na unos hrane jer se usredotočite samo na masti i proteine ​​um rather than carbohydrates and sugars in your diet

Što se može jesti na ketogenoj prehrani?

Ketogena prehrana je vrsta prehrane koja se temelji na ugljikohidratima s niskim sadržajem i visokim sadržajem masti. Cilj je postići stanje ketoze, gdje tijelo koristi masnoće za energiju umjesto ugljikohidrata. Stoga postoje određene namirnice koje se mogu jesti na ketogenoj prehrani.

Glavni izvori hrane koji se mogu jesti uključuju meso, ribu, jaja, povrće, orašaste plodove i biljna ulja. Meso možete uključiti poput svinjetine, govedine, piletine ili puretine u vašu prehranu. Također možete jesti različite vrste riba poput lososa ili tuna. Jaja su također dobra zamjena za mesne proizvode.

See also  Što je bipolarni poremećaj i koji su simptomi

Povrće s niskim sadržajem ugljikohidrata treba biti glavni dio vašeg obroka. Možete jesti brokulu, kupus, špinat i druge povrtne sorte bez velike količine šećera ili škroba. Također možete dodati biljna ulja i orašaste plodove poput oraha i badema kako biste povećali unos masti u vašoj ketogenoj prehrani.

Voćna hrana obiluje fruktozom pa bi se trebala ograničiti na nekoliko porcija tijekom tjedna. Neke namirnice s visokim sadržajem proteina poput mlijeka i žitarica potrebno je izbjegavati jer nisu prikladni za ketogenu prehranu. Mogli biste također dodati suplemnetima vitamina poput omega-3 masnih kiselina i vitamina D da biste osigurali da vaša prehrana ima dovoljno hranjivih tvari.

Moguće nuspojave ketogene prehrane

Ketogena dijeta je postala popularna u zadnje vrijeme, ali mogu postojati neke nuspojave koje treba uzeti u obzir. Ketogena prehrana se temelji na visokom unosu masti, smanjenom unosu ugljikohidrata i umjerenim unosom proteina. Uglavnom se koristi za liječenje stanja poput epilepsije, ali se često koristi i za mršavljenje. Iako su nuspojave obično blage, postoji nekoliko mogućih neželjenih posljedica koje treba imati na umu.

Najčešće nuspojave ketogene prehrane su gastrointestinalni problemi poput mučnine i proljeva. Možda ćete osjetiti i glavobolju ili slabost. Također možete biti skloniji dehidraciji jer imate manje izvora energije od ugljikohidrata. To može dovesti do povećanog rizika od infekcije mokraćnog mjehura ili crijeva ako ne pijete dovoljno tekućine tijekom dana.

Kao što je već spomenuto, keto dijetalni plan obično zahtijeva smanjenje ugljikohidrata. To može dovesti do gubitka elektrolita poput natrija, magnezija i kalija. Ako je razina ovih minerala previše niska, to može izazvati crvenilo kože i mišićnu slabost. Također je važno pravilno jesti hranu bogatu vitaminima da biste osigurali da primite potrebne nutritive.

Ponekad se mogu pojaviti i probleme s jetrom ili bubrezima prilikom pridržavanja ketogene prehrane. Ketoznih stanja mogu pridonijeti povišenim razinama lipida ili masne jetre, što može biti opasno po tijelo ako se ne liječeno na vrijeme. Glukoza u krvi također bi mogla biti poremećena ako se ne pridržava strogo ograničena hrana koja je dopuštena na ovom planu prehrane.

Uzimajući sve navedeno u obzir, potrebno je pažljivo istražiti prije nego što počnete promatrati ketogenu prehranu. Jednom kada odlučite implementirati ovaj plan prehrane, bit ćete upozoreni da budete pažljiviji na simptome i reagirate u slučajevima gdje postoje znakovi ozbiljanog oboljenja ili problema sa zdravljem zbog ketogene prehrane.

See also  Može li polip sam nestati

Kako započeti s ketogenom prehranom?

Ketogena prehrana je vrsta dijete koja se temelji na visokim količinama masnih masti, srednjim količinama proteina i niskim količinama ugljikohidrata. Cilj je postići stanje ketoze, u kojem se tijelo oslanja na masti umjesto ugljikohidrata za energiju. Osim toga, ketogena prehrana može se koristiti za poboljšanje mentalne snage, poboljšanje fizičke performanse i smanjenje tjelesne težine. Ako želite početi s ketogenom prehranom, slijedite ove jednostavne korake:

1. Pružite potrebne informacije

Prije nego što počnete s ketogenom prehranom, potrebno je da dobijete potrebne informacije o tome što je i kako funkcionira. Potražite informacije o tome koliko biste trebali unositi masnoća, proteina i ugljikohidrata te pročitajte sve što možete na temu ketogene prehrane da biste dobili bolju sliku o tome što vam treba.

2. Odredite ciljeve

Kad ste upoznati sa svim aspektima ketogene prehrane, odredite vaš ciljeve postavljanja na tim dijetama. Možete li se pridržavati jednostavnih pravila ili ćete morati pratiti stroge smjernice? Razmislite o tome hoćete li imati stručnu pomoć (na primjer od nutricionista) ili ćete samostalno pratiti dijetu.

3. Odaberite hranu

Nakon što ste razmislili o vašim ciljevima, vrijeme je da odaberete hranu koja će vas usmjeriti ka ostvarenju tih ciljeva. Pripazite na ono što jedete jer to može uticati na brzinu postizanja rezultata. Uglavnom bi trebalo da izbjegnete hrana bogata ugljenim hidratima (poput voća i povrća) i umjesto njih jedete hranu bogatu masnoćama poput oraha, ribe i maslaca od bilja.

4. Promatrajcie rezultate

Jednom kad ste počeli sa ketogenom prehranom, bit ćete u mogućnosti pratiti napredak zahvaljujući promjenama u mirovanju srca (MHR), tlaku krvi i telesnoj težini. Također biste trebali obratiti pažnju na vaš mentalni stav – ako osjećate više energije i fokusiranosti nego prije nego što ste počeli sa dijetom – to bi moglo biti znak da vaša dijeta daje rezultate.

Ketogena dijeta može biti izuzetno efikasna ako pravilno slijedite pravila i istrajanate u njojoj dugoročno gledano – pa budite sigurni da slijedite gore navedenih 4 jednostavna koraka da biste uspješno počeli sa svojo ketogenskom prehranom!

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijagnoza

Što je dijagnoza je pitanje koje mnogi od nas imaju. Dijagnoza je postupak postavljanja procjene ili razumijevanja stanja neke osobe ili stvari. To obično uključuje korištenje različitih dijagnostičkih alata i metoda, uključujući ispitivanje, promatranje, preglede i...

read more

Što je dišnik

Što je dišnik je fiziološki uređaj koji se koristi za mjerenje plućne funkcije. To je uređaj koji se sastoji od cijevi, senzora i računala za procesiranje podataka. Kako dišnik mjeri plućnu funkciju, to može služiti liječnicima i medicinskim profesionalcima da bi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This