Što su bakterije u crijevima

by Aug 4, 2024Zdravlje0 comments

Bakterije u crijevima su mikroskopske, žive stanice koje se nalaze unutar gastrointestinalnog trakta, uključujući i crijeva. One se prirodno nalaze u tijelu i igraju važnu ulogu u zdravlju.

Bakterije u crijevima su mikroorganizmi koji obitavaju u debelom crijevu ili tankom crijevu. Oni mogu biti korisni, prouzročiti simptome bolesti ili uzrokovati dijareju i druge probavne probleme. Neki od najčešćih vrsta bakterija u ljudskim crijevima su Escherichia coli, Bacteroides fragilis, Clostridium perfringens i Enterococcus faecalis.

Vrste bakterija u crijevima

Crijeva čovjeka sadrže širok raspon bakterija. Te bakterije mogu biti korisne i štetne, ovisno o vrsti. U crijevu su prisutne mikroorganizmi, kao što su bakterije, gljivice i arheje. Bakterije u crijevima mogu se podijeliti u tri skupine: probiotičke, patogene i neutralne bakterije.

Probiotičke bakterije su one koje se smatraju zdravim za ljudsko tijelo. Oni potiču rast dobrih bakterija i pomažu u održavanju ravnoteže mikroflore u crijevima. Uglavnom se nalaze u fermentiranim mliječnim proizvodima, kao što je jogurt ili kefir. Neki od najpoznatijih probiotika su Lactobacillus i Bifidobacterium.

Patogena flora je ona koja može izazvati bolest ili upalu crijeva i zahtijeva liječenje antibioticima. To uključuje Escherichia coli (E. coli) i Salmonella enterica (Salmonella). Ove patogene bakterije obično se prenose hranom ili vodom koja je zaražena fekalnim materijalom ili patogenim mikroorganizmima.

Neutralna flora je ona koja ne utječe na ljudsko tijelo na pozitivan ili negativan način. Ove vrste obilno se nalaze u crijevima ljudi, ali ne utječu na njegovo funkcioniranje ni na koji drugi način. To uključuje vrste poput Streptococcus spp., Clostridium spp., Bacteroides spp., Enterococcus spp., itd.

Funkcije bakterija u crijevima

Bakterije koje žive u crijevima imaju važnu ulogu u zdravlju. Oni pomažu probaviti hranu, štite od štetnih patogenih bakterija i pogoduju razvoju imunološkog sustava. Bakterije koje se nalaze u crijevima pružaju zaštitu protiv infekcija i bolesti, čuvaju metabolizam hranjivih tvari, reguliraju stolicu i osiguravaju da se namirnice potpuno probave.

See also  Što je cerviks

Kako bi se održale dobre funkcije crijeva, potrebno je da se održi odgovarajuća ravnoteža između dobrih i loših bakterija. Prehrana bogata vlaknima pomaže održavanju dobre ravnoteže bakterija, što zauzvrat povećava zdravstvene prednosti.

Dobre bakterije su odgovorne za sintezu vitamina B12 i K te sudjelovanje u metabolizmu minerala, poput fosfora, magnezija i kalcija. Osim toga, one također mogu smanjiti razinu toksina u organizmu i pomoći u regulaciji potencijalno štetnih bakterija i virusa. Također mogu inhibirati rast patogenih mikroorganizama, smanjenje simptoma dijareje i stvaranje nekih laksativa.

Probiotici mogu biti prirodni ili umjetno proizvedeni mikroorganizmi čiji unos može pozitivno utjecati na probavne funkcije i imunitet ljudskog organizma. Oni mogu biti dostupni kao dodaci prehrani ili prehrana koja sadrži probiotike poput jogurta ili fermentiranih namirnica poput kefira ili kimchija. U nekim slučajevima možda ćete morati tražiti savjet liječnika o tome koja bi prehrana mogla biti dobra za vaš crijeva.

Uzimanje prehrane bogate vlaknima je jedan od načina da se podržava zdravlje crijeva jer vlakna doprinose zdravom rastvornom mikrobiotskom okolišem potrebnom za normalnu funkciju crijeva. Vlakna također su važna jer smanjuju osjetljivost na alergene koji ulaze u gastrointestinalni trakt te doprinose boljoj apsorpciji hranjenih tvari te olakšavaju probavne procese.

Utjecaj bakterija na zdravlje crijeva

Crijeva su dom pun bakterija, što je dobra stvar jer one pomažu u probavljanju hrane i njezinoj apsorpciji. Međutim, neke od tih bakterija mogu biti štetne i uzrokovati probleme s crijevima. Bakterije se mogu prodrijeti u crijevnu sluznicu i uzrokovati infekciju. Simptomi infekcije mogu obuhvaćati proljev, mučninu, bolove u trbuhu i groznicu. Ako se simptomi ne liječe, infekcija se može širiti drugim dijelovima tijela i izazvati ozbiljan upalni proces. Stoga je važno da se liječenje bakterijske infekcije započne što je prije moguće.

See also  Što je bol u prsima

Također postoji još jedan način na koji bakterije utječu na zdravlje crijeva. Određene vrste bakterija imaju antiupalna svojstva koja pomažu smanjenju upale u crijevima. Upala može biti posljedica alergija ili netolerancije hrane, autoimunih bolesti ili prekomjerne konzumacije nezdrave hrane. U tom slučaju lijekovi protiv upale nisu jednostavan put prema oporavku, već unos određenih vrsta probiotika koji omogućavaju da se doda prehrani potrebna količina dobrih bakterija kako bi se zaustavio proces upale. Također, probiotici pomažu i u funkcioniranju imunološkog sustava jer sudjelovanjem u regulaciji stanica imunološkog sustava oni doprinose većem otpornosti organizma na različite bolesti.

U svakom slu

Liječenje prekomjerne prisutnosti bakterija u crijevima

Prekomjerna prisutnost bakterija u crijevima (također poznata kao disbioza) može dovesti do osjećaja nelagode, anksioznosti i mučnine. Može biti teško liječiti jer postoje različiti čimbenici koji mogu izazvati ovu bolest. No, uz odgovarajuću dijagnozu i liječenje, moguće je postići pozitivne rezultate.

Prvi korak je utvrditi uzrok prekomjerne prisutnosti bakterija u crijevima. To se može učiniti putem probira stolice ili drugih laboratorijskih testova. Ako je potrebno, liječnik bi mogao propisati antibiotik za potpuno isključivanje infekcije ili propisati lijekove koji pomažu u jačanju imunološkog sustava. Također je vrlo važno da se pacijent pridržava zdrave prehrane i navike što je više moguće, jer to pomaže održavanju crijevne mikrobiološke ravnoteže.

U nekim slučajevima, lijekovi poput probiotika i prebiotika mogu biti od velike pomoći. Probiotici su živa mikroorganizma koja se obično nalaze u trulim mlijeku ili siru i primjenjuju se usmeno radi obnavljanja prirodne mikrobiološke ravnoteže unutar crijeva. Prebiotici su oblik hrane koji pruža hranjive tvari za bifidobakterijske i laktobacilne stanice, tako da oni smanjuju broj patogenih bakterija i jačaju imunitet.

U nekim slučajevima možda ćete trebati dodatnu terapijsku dijetu koja se temelji na vašem specifičnom problemu s probavom. To možete raspraviti sa svojim liječnikom ili nutricionistom kako bi razumjeli što vam odgovara najbolje i što ćete trebati promatrati tijekom terapijske dijete. Također možete tražiti savjet stručnog nutricionista radi savjetovanja o tome kako pratiti prehranom vaš unutarnji ekosustav.

See also  Što su chia sjemenke

Prevencija je vrlo važna za sprečavanje recidiva infekcije koja bi mogla dovesti do disbioze. U tu svrhu potrebno je smanjenje stresa, održavanje zdrave prehrane, redovitu tjelovježbu te svibanjski odmor i relaksacija svaki dan. To će vam pomoći da se održava zdravlje crijeva i spremit ćete se eventualnih problema s disbiozom u budućnosti.

Kako spriječiti prekomjernu prisutnost bakterija u crijevima?

Postoji nekoliko načina za sprečavanje prekomjerne prisutnosti bakterija u crijevima. Prvo, potrebno je redovito održavanje higijene osobne njege. To podrazumijeva često pranje ruku i ispiranje usta nakon jela. Također je važno da se izbjegavaju nehigijenske okoline kao što su javni tuševi i vodeni izvori. Drugo, potrebno je zadržati zdravu ravnotežu prehrane koja bi trebala biti bogata probioticima kao što su jogurti i fermentirani proizvodi poput kefira. Treće, potrebno je smanjiti unos hrane koja sadrži puno prerađenih šećera i masti, kao i one koja mogu povećati razinu kiselosti u crijevima. Četvrto, potrebno je ograničiti unos alkohola jer može dovesti do iritacije sluznice crijeva. Peto, potrebno je poduzeti odgovarajuće mjere liječenja ako se pojavi bilo kakva infekcija crijeva jer to može dovesti do prekomjerne prisutnosti bakterija u crijevima. Šesto, potrebno je posjetiti liječnika ako se pojave simptomi poput boli u trbuhu i proljeva jer to može biti pokazatelj da su bakterije prisutne u prevelikim količinama u crijevima.

Konačno, potrebno je redovito provoditi testove stolice radi otkrivanja patogena ili drugih problema s mikroflorom crijeva te pratiti rezultate svake godine radi ranog otkrivanja mogućih problema s mikrobiološkim ravnotežama u crijevima. Svi ti savjeti mogli bi doprinijeti smanjenju broja patogenih bakterija u crijevima te tako doprinijeti zdravlju općenito.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijafragma

Što je dijafragma? Dijafragma je mišić koji se nalazi između prsne i trbušne šupljine. Ona je glavna odgovorna za disanje, jer se kontrakcijom i relaksacijom dijafragme promiče kretanje zraka unutar pluća. Također, dijafragma ima važnu ulogu u potpori abdominalnog i...

read more

Što je dijabetička dijeta

Dijabetička dijeta je prehrana koja je namijenjena osobama s dijabetesom. Cilj dijabetičke dijete je pomoći u kontroliranju glukoze u krvi i poboljšati zdravlje općenito. Dijeta se temelji na unosu određenih vrsta hrane, ograničenom unosu šećera i drugog sadržaja...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This