Što su bolne bradavice je pojam koji opisuje neugodan simptom koji se često javlja u trudnoći. Bradavice se mogu pojaviti na grudima, a često postaju crvene, upaljene i bolne. Može ih biti jedna ili više. Bolne bradavice mogu biti vrlo neugodne, ali postoje načini da se smanji nelagoda.
Bolne bradavice su nastale upalne promjene na koži u vidu crvenih ili sivkastih izbočina, koje se mogu pojaviti u obliku čvora ili bradavice. Obično se nalaze na usnama, jeziku, grlu i usnoj šupljini.
Sadržaj [hide]
Uzroci bolnih bradavica
Bolne bradavice su česta pojava i mogu se pojaviti kod ljudi različite dobi. One nastaju zbog virusa herpes simpleksa (HSV-1) i one se najčešće pojavljuju na usnama ili u ustima. Međutim, one također mogu biti prisutne na drugim dijelovima tijela, poput vrata, grudi ili trbuha. Bolne bradavice obično imaju crvenkasto ili ružičasto područje okruženo bijelom formacijom koja pokazuje gomilicu malih mjehurića plinova. Ovi mjehurići mogu postati upalni i bolni.
Uzroci bolnih bradavica su virus herpes simpleksa (HSV-1). Ovo je virus koji se lako prenosi s osobe na osobu putem dodira kože ili putem nezaštićenog spolnog odnosa. Također se može prenijeti sa strane predmeta kao što su deke, jastuci ili četkice za zube. U nekim slučajevima, HSV-1 može dovesti do pojave bolnih bradavica.
Također postoje neki drugi uzroci bolnih bradavica koji uključuju stres, imunosupresiju ili hormonalnu neravnotežu, infekcije drugim virusima poput citomegalovirusa i rubeole te prehlade i gripa. Također, neke lijekove poput antibiotika mogu osjetljivost organizma na HSV-1 i dovesti do pojave bolnih bradavica.
Simptomi bolnih bradavica
Bradavice su obično male i ravne, mekane, ružičaste ili crvene mrlje na koži. Obično su bezbolne ili neugodne na dodir. Međutim, bradavice mogu postati bolne i upale u nekim slučajevima. To se događa kada bradavica stisne protiv odjeće ili se poškripe. Neke od simptoma bolesnih bradavica su:
– Promjena boje: Bradavica može postati crvena i upaljena.
– Oticanje: Bradavica se može oteknuti prilikom stiskanja odjećom.
– Bol: Bradavica može biti bolna na dodir.
– Crvenilo: Bradavica može imati znakove upale u obliku crvenila.
– Svrbež: Svrbež je čest simptom bolesnih bradavica.
Dijagnostika bolnih bradavica
Bradavice su obično lako prepoznatljive, iako se mogu pojaviti u različitim oblicima i veličinama. Mogu biti ravne ili naborane, a mogu biti crvene ili tamnije. Bolne bradavice će obično biti upaljene, opsežne ili svrbežne. Dijagnosticiranje bolnih bradavica obično uključuje pregled dermatologa koji će pokušati odrediti vrstu bradavice i potencijalnu uzrok. Dermatolog će možda pregledati bradavicu kako bi otkrio biljezhe koje mogu pomoći u dijagnosticiranju vrste koja se sada pojavila. Također će možda zatražiti testove na virusima koji su uzrokovali bradavicu, poput HPV-a, herpes simpleks virusa ili citomegalovirusa. U nekim slučajevima, liječnik možda želi da proučava određene stanice sa mikroskopom kako bi potvrdio pozitivni rezultat testa.
Ako se bolna bradavica ne može jasno dijagnosticirati gledanjem ili testiranjem, liječnik možda želi da je pažljivo ispitaju ograničenim biopsijom koja će se provesti pod lokalnom anestezijom. U ovom postupku lijekovi za anesteziju se ubrizgaju direktno na mesto gdje je bradavica da bi olakšali bol tijekom operacije. Biopsija se obično provodi u ambulanti i traje samo nekoliko minuta. U nekim slučajevima, lijekovi za ublažavanje bola izuzetni su od potrebe za anestezijom, pa se pacijent možda neće morati opustiti prije postupka.
Nakon što je dijagnoza postavljenja, dermatolog možda preporućiti tretman zavisno od vrste bolne bradavice koja je prisutna i njenog stupnja težine. Tretman varira od jednostavnih narodnih metoda do profesionalnih terapija ljudskim interferonima i ciklosporinom A . Ako postojeća terapija nema uspjeha , dermatolog će to promjeniti da bi dobio najbolji rezultat .
Liječenje bolnih bradavica
Bolne bradavice su često neugodna pojava koja se javlja na licu ili tijelu. Mogu biti neugodne, a ponekad i bolne, a uzroci se mogu razlikovati od osobe do osobe. Liječenje bolnih bradavica uključuje sljedeće:
1. Prvo treba potražiti liječničku pomoć: Prije nego što počnete s liječenjem bolnih bradavica, preporuča se da kontaktirate svog liječnika kako bi vam propisao učinkovitu terapiju. To je posebno važno ako su bradavice već upaljene ili imaju izgled drugačiji od običnih bradavica.
2. Primjenjivati lokalne lijekove: Drugi korak u liječenju bolnih bradavica je primjena lokalnih lijekova na zahvaćena područja. U tu svrhu mogu se primjenjivati razlişiti preparati, kao što su tekućine, masti i gelovi s antivirusnim, antifungalnim i antibakterijskim djelovanjem.
3. Održavanje čistoće: Redovito pranje zahvaćenog područja također može biti vrlo korisno prilikom liječenja bolnih bradavica. Pranje treba obaviti toplom vodom i blagim sapunima bez alkohola i parabena.
4. Korištenje medicinskih traka: U nekim slučajevima mogu se koristiti medicinske trake za liječenje bolnih bradavica. Trake djeluju tako da stvaraju maleni pritisak na zahvaćeno podrućje i pomažu u smanjenju upale.
5 Operacija: U najtežim slućajevima možda ćete morati procijeniti operacijski postupak za uklanjanje bolnih bradavica. Međutim, prije toga trebali biste potražiti savjet svog strucnjaka za medicinske probleme ili dermatologa.
Prevencija bolnih bradavica
Bradavice ili papilomi su benigni tumori kože koji se pojavljuju kao papile, bradavice ili bradavice. To su infekcije koje mogu biti uzrokovane virusima. Bolne bradavice se obično nalaze na prstima, nogama, rukama i drugim dijelovima tijela. Oni se lako prenose s jedne osobe na drugu. Stoga je važno znati kako ih spriječiti.
Jedan od najboljih načina za prevenciju bolnih bradavica je da se poduzmu preventivne mjere u pogledu higijene ruku. Osobe trebaju redovito prati ruke sapunom i toplom vodom, posebno nakon što su bile u dodiru s osobom koja ima bolne bradavice. Također bi trebalo izbjegavati produljenu izloženost vlazi i vrućini, jer to može potaknuti širenje virusa. Ne preporučuje se da osoba koja ima bolne bradavice dotakne druge dijelove tijela bez pranja ruku prije nego što to učini.
Druge mjere za prevenciju bolnih bradavica uključuju nošenje čvrstog obuće s dobro prianjanjem i nošenje čarapa kako bi se spriječilo stvaranje mikroskopskih ogrebotina na koži. Topla, meka obuća poput papuča također bi trebala biti zamijenjena čvrstim cipelama koje će pružiti bolji opseg pokretljivosti stopala bez stiskanja ili ogrebotina kože.
Konačno, ljudima se savjetuje da nose odgovarajuće odjeće tako da ne budu previše uske vezane za stvaranje ogrebotina na koži. Uske odijevne predmete poput traperica, hlača i majica treba zamijeniti većim veličinama koje će biti udobnije i manje sklono stvaranju ogrebotina. Također je važno redovito promatrati kožu na području gdje bi se mogli pojaviti simptomi bolnih bradavica, posebno ako postoje druge osobe u blizini s istom infekcijom.
U konačnici, prevencija bolnih bradavica temelji se na redovitim higijenskim navikama te primjenom preventivnih mjera poput nošenja čvrste obuće i odgovarajućeg odijevnog rublja te promatranja okoline radi sumnji na bolest. Ovim postupcima ljudima ćemo pomoći da spriječimo širenje infekcija te olakšati proces liječenja bolesti ako do njega dođe.
0 Comments