Hormoni štitnjače su snažni kemijski spojevi stvoreni od štitnjače. Oni su izuzetno važni za regulaciju metabolizma i rasta, te su odgovorni za razinu energije u tijelu. Hormoni štitnjače utječu na razinu hormona u krvi i mogu utjecati na mnoge funkcije tijela, uključujući temperaturu, probavne procese i rast dlake.
Hormoni štitnjače su hormoni koji se proizvode u štitnjači i utječu na različite metabolizme tijela, uključujući rast, temperaturu tijela, razinu energije, probavu i tjelesnu težinu. Oni su posebno važni za reguliranje metabolizma hormona i metaboličkih funkcija.
Sadržaj
Kako hormoni štitnjače utječu na organizam?
Hormoni štitnjače imaju veliki utjecaj na zdravlje cijelog organizma. Oni reguliraju metabolizam, rast i razvoj, krvni tlak, spavanje i mnogo toga drugoga. Hormoni štitnjače također mogu utjecati na raspoloženje i ponašanje. Kada je hormonima štitnjače nedostaje u organizmu, to se naziva hipotiroidizam. Hipotiroidizam može uzrokovati simptome poput umora, gubitka kose, pretilosti i niske tjelesne temperature.
Ako se hormonima štitnjače previše doda u organizam, to se naziva hipertiroidizam. Hipertiroidizam može uzrokovati simptome poput gubitka težine, palpitacija srca, vrućice i drhtavice. U oba slučaja potrebna je liječnička intervencija da bi se postigao normalan hormonalni ravnoteža i poboljšalo zdravlje cijelog organizma.
Kako se hormoni štitnjače sintetiziraju?
Hormoni štitnjače sintetiziraju se u stanicama štitnjače kroz dvije faze. U prvoj fazi, u stanicama štitnjače se apsorbira jod i kombinira sa aminokiselinom tyrosine. Ova reakcija zove se organifikacija joda i rezultat je tirozina monojodirana (MIT) i dijodirana (DIT). Zatim MIT i DIT povezuju da nastane hormon tyreoglobulin (Tg). Tg je pohranjen u stanicama štitnjače i može biti degradiran da stvori hormone štitnjače. U drugoj fazi, Tg se degradira enzimskom hidrolizom da proizvodi hormone štitnjače, trijodotironin (T3) i tiroksin (T4). Ove hormone zatim se izlučuju u krvotok. Važno je napomenuti da hormone štitnjače mogu biti proizvedeni samo uz prisutnost joda.
Stoga, sinteza hormona štitnjače odvija se kroz dva glavna mehanizma: apsorpciju joda i enzimsku hidrolizu Tg-a. U prvoj fazi, jod ulazi u stanice štitnjače gdje se veže za aminokiselinsku tyrosine, čime nastaju MIT i DIT molekule. Zatim MIT i DIT povezuju da nastane hormon tyreoglobulin (Tg). U drugoj fazi, Tg se hidrolizira enzimskom hidrolizom da proizvede hormone štitnjače, T3 i T4. Ovi hormoni onda izađu iz stanica putem krvotoka.
Uloga TSH-a u sintezi hormona štitnjače
TSH, skraćenica za tireotropni hormon, je hormon hipotalamusa i hipofize koji regulira aktivnost štitnjače. To je glavni regulator sinteze i sekrecije hormona štitnjače u ljudskom organizmu. Odgovoran je za stimuliranje ćelija štitne žlijezde da proizvode hormone T3 i T4. Hipofiza luči TSH nakon signala iz hipotalamusa, koji provjerava razinu T3 i T4 u krvi. Hipofiza luči više ili manje TSH ovisno o tome da li su razine hormona štitnjače previsoke ili prenisko. Ako su razine previsoke, hipofiza će smanjiti lučenje TSH-a; ako su prenisko, povećat će se lučenje da bi se podstakla sinteza i sekrecija hormone štitne žlijezde. Ovaj proces regulacije naziva se negativna povratna sprega ili hipotireoidna sprega. S druge strane, razina TSH-a u krvi može biti povišena kada postoji problem sa hipotalamusom ili hipofizom, uključujući tumor ili ciste ovih organa.
Uglavnom, funkcija TSH je stimulirati sintezu i sekreciju hormone štitne žlijezde te pratiti njihovu razinu u tijelu. Kroz negativnu povratnu spregu, regulira se razina hormona u tijelu kako bi bila optimalna za funkcioniranje tjelesnih sustava.
Patološke promjene u funkciji hormona štitnjače
Patološke promjene u funkciji hormona štitnjače su stanja koja se mogu pojaviti kod ljudi koji pate od bolesti štitnjače. Ovo stanje se manifestira kroz određene simptome i uzrokuje ozbiljne probleme sa zdravljem. Simptomi patoloških promjena u funkciji hormona štitnjače mogu biti različiti, ali najčešći su gubitak težine, pospanost, slab apetit, depresija, suha koža i gubitak kose. U nekim slučajevima, patološke promjene u funkciji hormona štitnjače mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput poremećaja srčanog ritma ili čak infarkta miokarda. Također mogu uticati na sposobnost organizma da obradi hranu i apsorbuje hranljive tvari iz ishrane.
Patološke promjene u funkciji hormona štitnjače se obično mogu liječiti lekovima ili hormonskom terapijom. Lekovi se obično daju pacijentima sa hipotireozom (smanjenim nivoom T3 i T4) ili hipertireozom (povećanom nivoom T3 i T4). Hormonska terapija se može propisati pacijentima sa hipotireozom kako bi im se povećao nivo T3 i T4. Također postoje operacijski postupci za liječenje patoloških promjena u funkciji hormona štitnjače, poput resekcije ili ablacije dijela ili cijele štitne žlijezde.
U svakom slučaju, važno je da pacijent sa patološkim promjenama u funkciji hormona štitnjače redovno prati svoju doktora da bi utvrdio da li je potrebna dodatna terapija ili ne. To je posebno važno ako simptomi postanu teži ili ako postoje zdravstveni problemi povezani sa ovim stanjem. Doktor će moći da vam savjetuje najbolju metodu liječenja za vas i dat ćete mu informacije o svojoj situaciji i simptomima koji vas muče.
Liječenje problema sa hormonima štitnjače
Liječenje problema s hormonima štitnjače uključuje lijekove, liječenje zračenjem, operaciju ili promjenu prehrane i načina života. Liječnik će preporučiti lijekove koji pomažu u povećanju proizvodnje hormona štitnjače (hipotireoza) ili smanjuju proizvodnju hormona (hipertireoza) ovisno o potrebama pacijenta. Lijekovi se obično uzimaju jednom dnevno i mogu pomoći da se postigne normalan nivo hormona u krvi.
Kirurško liječenje se obično primjenjuje kada su druge metode neuspjele ili su kontraindicirane. Operacija se obično propisuje za uklanjanje čvorova ili za određene tipove raka štitnjače. Posljedice operacija mogu biti smanjen metabolizam, promjene glasa, gubitak dlaka i nesanicu.
Zračenje je još jedna metoda liječenja koja se često koristi za liječenje raka štitnjače. Korištenjem radioaktivnih joda, strumectomija je još jedna metoda koja se može primjeniti u slučajevima raka štitnjaće. Kao i operacija, terapija zraćenjem možda će imati nuspojava poput smanjenog metabolizma, promjena glasa i gubitka dlaka.
Ponekad je moguće da promjenom prehrane i načinom života možete regulirati hormone štitnjaške i sprijeèiti problema s hormonima. To podrazumeva unos odgovarajueih vitamina i minerala te vrste hrane bogate omega-3 masnim kiselinama poput riba i oraha te biljnih ulja poput lanenog ulja ili maslinovog ulja. Također bi se trebalo držati redovite tjelesne aktivnosti i dobrog spavanja da bi se osigurali dobri rezultati tretmana.
0 Comments