Limfociti su važan dio imunološkog sistema i predstavljaju jednu od glavnih vrsta bijelih krvnih zrnaca. Ovi mali ćelije su u stanju da prepoznaju i uništavaju strane bakterije, virusi i druge patogene. Limfociti se počinju stvarati u koštanoj srži još dok ste u materici, ali nastavljaju da se proizvode tokom čitavog života.

Limfociti su ćelije koje se nalaze u limfnom sistemu i glavna su komponenta imunološkog sistema. Razlikuju se od drugih ćelija u krvi, pošto poseduju specifične molekule na površini koja omogućava prepoznavanje i odbacivanje stranih antigena.

Limfociti

Limfociti su ključne stanice imunološkog sustava, koje igraju važnu ulogu u zaštiti organizma od infekcija i patogena. Limfociti su jedan od glavnih tipova bijelih krvnih stanica, čiji se cilj usredotočuje na borbu protiv bakterija, virusa i drugih stranih tvari. Limfociti mogu biti podijeljeni u tri glavne skupine: T-limfocite, B-limfocite i NK stanice. T limfociti pomažu u detekciji, uništavanju i regulaciji invazivnih patogena, dok B limfocite proizvode antitijela koja pomažu u uništenju zaraznih agensa. NK stanice također imaju važnu ulogu u uništavanju štetnih mikroorganizama. Osim toga, limfociti čuvaju memorijske informacije o ranijim invazivnim patogenima te omogućuju brzu reakciju na buduće napade stranih tvari.

U normalnim okolnostima, limfocitima nedostaje potporna oplođena matrica kako bi se spriječilo njihovo nekontrolirano rastuće širenje. Kontroliraju se djelovanjem citokina i faktora rasta koji se proizvode od strane drugih imunoloških stanica. Limfocitima je potreban cilj da bi postigli svoj puni potencijal; oni obavljaju svoje funkcije samo ako prepoznaju antigen na površini ciljanog organizma ili stanice.

Limfociti u imunološkom sustavu

Limfociti igraju važnu ulogu u imunološkom sustavu. To su glavne stanice imunološkog sustava, koji se bave identificiranjem i eliminiranjem stranih tvari, zaštite od infekcija i reguliranje ponašanja drugih stanica imunološkog sustava. Limfociti se dijele na B-stanične limfocite i T-stanične limfocite.

See also  Što je antibiotska mast

B-stanični limfociti proizvode protutijela koja vežu strane tvari i antigeni, čime se olakšava proces njihove eliminacije iz tijela. Oni također stimuliraju aktivaciju drugih stanica imunološkog sustava, poput makrofaga i T-limfocita.

T-limfociti imaju dvije glavne funkcije: suzbijanje i održavanje imuniteta. Prvi se odnosi na potiskivanje patogena unutar tijela, dok se drugi odnosi na održavanje zdravlja tijela i sprečavanje pretjerane aktivnosti imuniteta protiv vlastitih stanica. Također mogu identificirati stranu tvar koju treba uništiti te stimulirati aktivaciju drugih stanica za uništavanje tog patogena.

Uobičajeno, limfociti će pokrenuti proces lokalne reakcije kada primijete nepoznat antigen u okolišu. Ovi limfociti će sintetizirati protutijela koja se veže za tu stranu tvar te je označava za uništenje drugim stanicama. Ovi limfociti će također obavljati funkciju memorisanja potencijalnih patogena, što omogućava brzu reakciju na isti antigen pri sljedećoj interakciji s njim.

Limfociti su neophodni za funkcioniranje cijelog imunološkog sustava jer bez njihovih funkcija ljudsko bi se tijelo bilo podložno raznim infektivnim bolestima i ostalim bolestima koje proizlaze iz neadekvatne obrane protiv patogena.

Kako se proizvode limfociti?

Limfociti su ključni stanice imunološkog sustava koje igraju važnu ulogu u zaštiti tijela od infekcija i bolesti. Limfociti se proizvode u koštanoj srži, lučnim žlijezdama i crijevima. U koštanoj srži nastaju hematopoetske matične stanice (HSC) iz kojih nastaju svi limfociti. Te ćelije se nakon toga preseliti u druge organe, poput slezene i limfnih čvorova, gdje se razvijaju u zrelim limfocitima. U slezeni, HSC-ovi dobivaju signal od imunološkog sustava da počnu proizvoditi B-limfocite, odgovorne za proizvodnju protutijela. U tim su timovima također prisutni i T-limfociti, koji pomažu u borbi protiv infekcija. U lučnim žlijezdama HSC-ovi postaju također T-limfociti, ali ne B-limfocite. Ti T-limfociti proizvode posebne kemikalije koje pomažu u borbi protiv infekcija. U crijevima HSC-ovi postaju također B-limfocitima i neki od njih će biti odgovorni za proizvodnju antitijela na mikroorganizme koji ulaze tamo. Svi ti limfociti mogu se dalje preseliti iz jednog organa u drugi da bi pomogli imunološkom sustavu da se obrani od infekcija i bolesti.

See also  Što je c vitamin

Povećanje broja limfocita

Limfociti su bijele krvne stanice koje igraju važnu ulogu u imunološkom sustavu. Oni su odgovorni za prepoznavanje i neutraliziranje stranih tvari, štiteći tijelo od infekcija. Kada se broj limfocita povećava, to može biti znak da je tijelo u procesu stvaranja obrane protiv neke bolesti.

Uobičajeno je da se broj limfocita povećava kod osoba koje su pod stresom ili razboljele. Također, može se pojaviti i nakon primanja cijepljenja ili infuzije specifičnih antitijela. U pravilu, povećanje broja limfocita traje samo nekoliko dana i obično se ne smatra opasnim ako je prisutno samo kratko vrijeme. Međutim, ako se promatra dugotrajan porast broja limfocita, to može biti simptom bolesti, pa je potrebno procijeniti situaciju s liječnikom.

Kronično povećanje broja limfocita može biti znak leukemije, koja uključuje abnormalno velike populacije bijelih krvnih stanica u krvi. To uključuje i agranulocitozu, gdje se postotak granulocita smanjuje na nepovoljne razine. Ovo stanje dovodi do osjetljivosti na infekciju i simptome poput upale grla i visoke temperature. Takve simptome treba ispitati s liječnikom što je prije moguće zbog potencijalne opasnosti po život.

Nedostatak limfocita

Nedostatak limfocita je stanje u kojem se limfociti ne proizvode u dovoljnim količinama ili se ne mogu proizvesti. Limfociti su bijele krvne stanice koje igraju važnu ulogu u imunološkom sustavu, štiteći tijelo od infekcija. Nedostatak limfocita može dovesti do ozbiljnih bolesti, uključujući:

Limfopenija

Limfopenija je stanje u kojem su razine limfocita ispod normalnih vrijednosti. Može biti rezultat infekcije, trovanja ili autoimunih bolesti. To može biti praćeno smanjenom otpornošću na infekcije i drugim simptomima poput osipa, groznice i zimice.

Ljudska imunodeficijencija virusom (HIV)

HIV je virus koji napada imunološke stanice i oštećuje imunološki sustav. U početku, HIV oslabljuje broj CD4 limfocita (bijele krvne stanice) što povećava rizik od infekcija poput pneumonije i tuberkuloze. Ako se HIV ne liječi, to može dovesti do AIDS-a (sindroma stečene imunodeficijencije).

See also  Što je dehidracija

Agranulocitoza

Agranulocitoza je autoimuni poremećaj uzrokovan prekomjernom proizvodnjom protutijela koja napadaju granulozne stanice (limfocite i neutrofile). To može dovesti do niske razine granuloznih stanica, što povećava rizik od infekcija i anemije. Simptomi agranulocitoze uključuju gubitak težine, slabost, vrućicu i blagu groznicu.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je fiziološka flora uretre

Fiziološka flora uretre je skup mikroorganizama koji se prirodno nalaze u ljudskoj uretri. To je proces koji se događa unutar ljudskog tijela, gdje se bakterije prilagođavaju okruženju i oblikuju mikrobiom. Te bakterije pomažu u metabolizmu, reguliraju pH vrijednosti...

read more

Što je ficus

Što je ficus? Ficus je obitelj biljaka koja se često nalaze u domaćim vrtovima i stanovima. Ficuses su svestrane, lako se uzgajaju i mogu stvoriti prekrasnu dekoraciju za bilo koji prostor. Njihova svestranost također čini da su izvrsne biljke za početnike.Ficus je...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This