Što su nasadi? Nasadi su skupovi biljaka koje se siju ili sadi zajedno u određenoj veličini i obliku te se nalaze na određenom prostoru. Mogu se koristiti za mnoge različite svrhe, uključujući uzgoj hrane, održavanje okoliša i unaprjeđenje estetike i krajobraza.
Nasadi su skupine biljaka koje su planirano i namjerno uzgajane radi postizanja određenog cilja. Mogu biti uzgajani u svrhu proizvodnje hrane, drveta, cvijeća, industrijskih proizvoda, lijekova i sl.
Sadržaj
Što se uzgaja na nasadima?
Nasadi su zasebne čestice zemljišta koje se koriste za uzgoj različitih vrsta biljaka. Često se koristi za proizvodnju voća, povrća, oranica i drugog. Ovisno o tome koje vrste biljaka želite uzgajati, postoje različiti načini održavanja nasada i različite metode gnojenja. Nasadi također mogu biti podijeljeni prema vrstama biljaka ili prema vremenu uzgoja. U nekim slučajevima, postoje i posebni nasadi za uzgoj nekih travnjaka ili šumske vegetacije.
U voćnjacima se obično uzgajaju vrste voća poput jabuka, bresaka, trešanja i drugih plodnih vrsta drveća. Voćke su obično posađene u redu, a nakon toga se redovito obrađuju i gnoje. Kako bi se osiguralo dobar prinos voća, potrebna je odgovarajuća briga oko redovitog navodnjavanja i odstranjivanja otpadnog lišća s drveća.
Na poljoprivrednim poslovima povrće je jedan od glavnih proizvoda koji se proizvode na nasadima. Obično je izvrstan izvor hrane zdravih sastojaka poput vitamina, minerala i antioksidansa. Povrće je obično sjetveno u redove sa zemljištem bogatim dušikom da bi osiguralo bolje uslove rasta biljke. Također je važno da povrtlari pravilno prate nivoe navodnjavanja tla da bi osigurali dobru proizvodnju.
Osim toga, postoje posebni nasadi koji se koriste za proizvodnju oranica ili mediteranskih trava poput lavande ili maslina. Ovi načini sadnje omogućavaju bolji dostup svjetlosti usamljenim stablima te omogućavaju bolji prinos ploda ili cvijeta po jedinici površine nego što bi to bilo slučaj s gustom sadnicom stabala ili grmlja.
Sadnja nasada
Sadnja nasada uključuje pripremu tla, odabir vrsta koje će se saditi i njihovu postavljanje. Tlo za sadnju nasada treba biti duboko, prozračno i bogato hranjivim tvarima. Potrebno je održavati dobru vodnu ravnotežu u tlu, jer prekomjerna vlaga može dovesti do propadanja korijena. Također, treba pažljivo odabrati vrste biljaka koje će rasti na tome području i biljke kojima se mogu pružiti adekvatne uvjete rasta. Kad se izvrši pravilna postavka biljaka, potrebno je zalijevati svakodnevno i održavati visinu trave.
Proljetno čišćenje
Proljetno čišćenje obuhvaća rezanje stare trave, prorjeđivanje biljaka i uklanjanje korova. Kako bi se osiguralo da trava raste pravilno, potrebno je redovito rezati travu s posebnim alatom za rezanje trave te je staviti na kompost gdje će se raspasti. Također je važno prorijediti biljke i ukloniti one koje su prevelike ili prerasle druge. Uklanjanje korova može biti zahtjevan zadatak jer nam mogu oduzeti hraniva koja trebaju biljke da bi uspijevale.
Zalijevanje
Zalijevanje je važan dio njege nasada jer osigurava da su biljke dovoljno hidratizirane. Potrebno je paziti da li im je potrebna dodatna voda – to ovisi o mikroklimatskim uvjetima okoline – te da li treba dodatni mineralni sastojci ili neki drugi oblici hranjenja. U slučaju dugotrajnih suša, potrebno je suzbijati isparavanje dehidracijom gornji sloj tla s mulčenjem ili posteljinom. Osim toga, potrebno je provjeravati ravnotežu pH-a tla radi optimalnog rasta biljaka.
Ljetna njega
Ljetna njega obuhvaća prevenciju bolesti i štetnika te sprečavanje propadanja uslijed prekomjerne topline ili suše. Usporavanje isparavanja može se postići mulčenjem tla s lisnatim listovima ili humusom te gornji sloj mora biti vlažan da bi se spriječilo sušenje tla. Također, potrebno je provjeravati vegetaciju na štetnike poput insekata te napraviti preventivnu primjenu pesticida ako postoji opasnost od pojava bolesti.
Vrlo važna stvar kod ljetne njege jest redovito navodnavanje pa se savjetuju dvaput dnevni ciklus navodnavanja zimi i jednom dnevnom ciklus navodnavanja ljeti (osobito na sunčanim danima). Također, samo redovita prilagodba sustava navodnavanja može osigurati optimalnu hidratacijsku razinu nasada.
Zimska njega
U slučajevima jakih mrazeva potrebna je dodatna zaštita biljaka od mraza – posebice one manji sortiment – pa se savjetujte upotrebljava materijali poput agrotextila ili posebnih umećanih materijala za presvlaćenja trske koja ce pokritii stabljacke setve . Osim toga, potrebno je osigurati da trava bude što manji mogućeg visine pri ulaskui u period mrazeve aby bila manji podlozna smrzavanju . U tu svrhu savjetujte skracivanjee trave u bunarem periodui ljudstravenog ciklusa navodanvan ja .
Nasadi
Nasadi su kultivirane biljke koje se uzgajaju za prodaju, prehranu ili industrijske svrhe. Uglavnom se sijevaju, sadi ili kupuju na sadnicama. Postoje mnogi različiti vrste nasada. Neki od njih su: voćni nasadi, cvjetni nasadi, povrtni nasadi, šumski nasadi i divlji nasadi.
Voćni Nasadi
Voćni nasadi uključuju sve vrste voća kao što su jabuke, trešnje, breskve i višnje. Ovi se nasadi nalaze obično u okruženju gdje su idealne temperature i vlažnost zraka za uspješno uzgoj. Voćni nasadi također mogu biti potaknuti pesticidima ili kemijskim sredstvima da bi se spriječio napad insekata ili bolesti.
Cvjetni Nasadi
Cvjetovi su često oblikovan na lokalnom lokalitetu da bi ukrasio okoliš. Cvjetni nasad je skup cvjetova koji se mogu saditi po cijelom području da bi stvorio lijepo mjesto za odmor i relaksaciju. Osim toga, cvjetovi mogu biti korišteni za proizvodnju eteričnih ulja i druge medicinske svrhe.
Povrtni Nasadi
Povrtne biljke rastu u velikom broju oblika, boja i veličina. Ovi povrtni nasad također mogu biti poticaji pesticidima da bi spriječili napade insekata ili bolesti. Povrtne biljke obuhvaćaju brokulu, rotkvicu, rajčicu i mnoge druge.
Šumski Nasad
Šumski nasad je skup drveća koja su uzgojena na jednom području radi produktivnosti ili održavanja okoliša. Šume također igraju važnu ulogu u regulaciji staništa divljih životinja i održavanju ekosustava svog područja.
Divlji Nasad
Divlji nasad je skup biljaka koje narastaju bez ljudskog djelovanja na prirodan način. Ove biljke često igraju važnu ulogu u ekosustavima domaćina jer pružaju hranjenje ptica i drugih životinjskih vrsta te pomaže pri održavanju ravnoteže prirodnih resursa.
Nasadi: važnost i prednosti
Nasadi su vrsta okruženja u kojem se uzgaja biljka ili grupa biljaka. Oni mogu biti mali ili veliki, ovisno o tome što se uzgaja. Obično postoje određeni razlozi za uzgoj nasada, poput proizvodnje hrane, zaštite okoliša ili ukrasa. Svi ti razlozi pokazuju važnost nasada.
Jedan od glavnih razloga zbog kojih su nasadi važni jest to što oni mogu biti izvor hrane i dobar način da se prehranom opskrbi ljudsko stanovništvo. Ovisno o vrstama biljaka koje se uzgajaju, mogu se dobiti različiti proizvodi poput voća, povrća, žitarica, maslinovog ulja i slično. To je posebno važno u područjima s niskom razinom hranjivih tvari u tlu ili s nedostatkom hrane.
Nasadi također mogu pomoći u zaštiti okoliša na nekoliko načina. To može podrazumijevati uzgoj certifikiranih organskih proizvoda koji ne sadrže kemikalije štetne po ljudsko zdravlje i okoliš te stvaranje biodiverziteta ako se odabere više vrsta biljaka za isti nasad. Također mogu biti od velike pomoći ako su tla bila izložena eroziji ili degradaciji jer će usporiti proces.
Konačno, nasadi mogu biti lijepo mjesto za posjetiti i opustiti se i diviti prirodi. Ako su dobro organizirani, onda će biti privlačan pogled na mnogo vrsta cvjetova i drugih biljaka te čak postavljenih skulptura ili drugih umjetničkih djela koja bi mogla biti prisutna da bi nasad bio još atraktivniji.
U svakom slučaju, jasno je da je postavljanje nasada od velike važnosti zbog niza prednosti koje donosi okolini i lokalnom stanovništvu – od proizvodnje hrane do unapređenja okoliša i stvaranja lijepog okruženja za posjetitelje.
Kako se postižu dobri rezultati na nasadima?
Da biste postigli dobre rezultate na nasadima, potrebno je da uložite određeni napor i znanje. Prvo, potrebno je da dobro istražite koje će biljke biti najbolje za određeno stanište. Također, potrebno je da izaberete odgovarajuću vrstu tla, obezbedite adekvatnu navodnjavanje i okolnosti prikladne za rast. Drugo, važno je poštovati pravila osnovne agrotehnike: pravilna gnojenja, obrezivanje i uklanjanje bolesti. Treće, potrebno je imati fleksibilan plan proizvodnje koji uključuje razne mogućnosti za prilagođavanje promenama koje se događaju tokom godine. Na primer, ako su vremenske prilike lošije nego što se očekivalo, možete promeniti svoj plan proizvodnje i praviti alternativna ulaganja koja će vam doneti bolju zaradu. Poslednji korak je da redovno pratite uspešnost svojih nasada i upotrebljavate nove tehnike kako biste unapredili svoju proizvodnju.
0 Comments