Što su porezi na mirovine

by Feb 7, 2025Posao0 comments

Porezi na mirovine su porezi koji se plaćaju iz mirovina za one koji su ušli u starosnu mirovinu. Svi oni koji uživaju starosnu mirovinu, mogu biti obvezni platiti porez na svoje mirovine. Porez se primjenjuje na temelju dohotka i statusa imovinske situacije.

Porezi na mirovine su porezi koji se obračunavaju na mirovine, nezavisno od toga jesu li mirovine stečene u Hrvatskoj ili u drugoj državi. Porezi se obračunavaju prema trenutnom zakonodavstvu o porezima i prihodima.

Obvezni oblik poreza na mirovine

Porezi su jedan od najvažnijih oblika zaštite države i stvaranje sredstava za ostvarivanje ciljeva države. U Republici Hrvatskoj postoje različiti oblici poreza, a jedan od njih je i porez na mirovine. Porez na mirovine je obavezni oblik poreza koji se primjenjuje na sve prihode od mirovina i invalidnine. Osobe koje primaju takvu vrstu prihoda moraju platiti porez i to prema propisima Republike Hrvatske.

Porezna osnovica za mirovine ili invalidnine ovisi o visini primanja te se u pravilu razlikuje od osobe do osobe. Postoji nekoliko razina plaćanja poreza na mirovine, a to su: 10%, 14%, 20% i 24%. Uobičajeno je da ukupna visina mjesečnih prihoda bude utvrđena prema stupnju primitka, a onda se dodatno umanji nakon što se oduzme dio zbog plaćanja poreza.

Nažalost, ne postoji mogućnost izbjegavanja plaćanja ovog oblika poreza na mirovine. To znači da svi oni koji imaju takav izvor prihoda moraju platiti istu razinu poreza kako bi ostali u skladu sa zakonom Republike Hrvatske. Također, važno je napomenuti da će svi oni koji ne plaćaju ove poreze biti kažnjeni prema propisima RH-a o istim, što može uključivati financijske kazne ili čak određeni stupanj slobode radi nepoštivanja postojećih propisa.

See also  Kako Ispuniti RPO Obrazac Online

U svjetlu navedenog, potrebno je napomenuti da podmirenje svih obaveznih poreskih prihoda predstavlja važnu dužnost svakog građanina Republike Hrvatske. Stoga svi oni koji imaju takav izvor dohotka trebaju biti upoznati sa detaljima poreske politike RH-a te podmirivati ove obaveze redovno i punim pridržavanjem propisa RH-a vezano za plaćanje ovog vida poreza.

Stopa i iznosi poreza na mirovine

Porez na mirovine plaćaju svi umirovljenici koji primaju mirovinu iz Hrvatske. Stopa poreza na mirovine varira u zavisnosti od visine primanja, a koeficijenti koji se koriste pri obraćunu poreza su ovisni o godini u kojoj je primanje ostvareno.

U 2020. godini, svi umirovljenici koji imaju mjesečna primanja manja od 5.000 HRK ne plaćaju porez na mirovinu. Za one koji imaju veća primanja, porez je obračunat prema sljedećoj formuli: 30% * (mjesečna primanja – 5.000 HRK). Minimalni porez na mirovinu iznosi 3.400 HRK i to za one umrovljenike čija je mjesečna neto plaća veća od 20.000 HRK.

Svi umrovljenici također trebaju platiti pristojbu za doprinose zdravstvenom osiguranju u iznosu od 8% godišnje od njihove neto plaće, bez obzira na to da li su bolestnički osigurani ili ne.

Pravo na oslobođenje od poreza na mirovine

Svi oni koji su u Hrvatskoj stekli pravo na mirovinu, bilo da se radi o starosnoj ili invalidnosti, imaju pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na mirovine. To znači da će se sve što primaju kao mirovine u potpunosti isplatiti bez obzira na to koliko je iznos mirovine. Osobe koje su stekle pravo na starosnu mirovinu nakon 1. travnja 2015. godine, a koje su u to vrijeme imale manje od 60 godina života i nisu bile dužne doprinose HZZ-u, neće biti oslobođene od plaćanja poreza na mirovine.

See also  Što znače dijagnoze za invalidsku mirovinu

Porezna stopa za one koji moraju platiti porez na mirovine ovisit će o tome koliko dugo su primali doprinose za mirovinu te će se razlikovati u slučajevima bez obitelji i onim sa obitelji. U slučajevima gdje se uplaćivali doprinosi za manje od 15 godina, stopa će iznositi 25%, dok će onima koji su uplaćivali više od 15 godina biti plaćan po stopama od 0% do 12%. U slučajevima gdje je riječ o obitelji, stopa će biti 20% do 24%, uz dodatne olakšice pri uplati.

Osiguranicima je omogućeno da samostalno podnesu prijavljivanje zahtjeva za oslobođenje od plaćanja poreza na mirovine putem internetske stranice Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZZ) ili putem posebnih formulara dostupnih u svim poslovnicama HZZ-a diljem zemlje. Osim toga, moguće je ostvariti pravo i preko poslovnih banaka te se tako omogućava brži i jednostavniji postupak pri obračunavanju poreza.

Način plaćanja poreza na mirovine

Porez na mirovine plaća se prema poreznom sustavu Republike Hrvatske. Postoji nekoliko načina plaćanja poreza na mirovine, uključujući gotovinu, čekove, elektroničko plaćanje i online bankarstvo. Plaćanje gotovinom može se obaviti prilikom primanja mirovine u Zavodu za mirovinsko osiguranje ili neposredno u tijeku godine u poreznoj upravi. Gotovinski obračun i uplata izvršava se odmah po primitku mirovine.

Plaćanje čekovima je još jedna opcija za plaćanje poreza na mirovine. Korištenjem čeka, uplatitelj može platiti porez odmah nakon primitka mirovine ili kasnije tijekom godine. Osim toga, postoje i druge opcije kao što su elektroničko plaćanje i online bankarstvo. Elektroničko plaćanje omogućuje uplatitelju da se prijavi za uslugu putem interneta i da prati svoju uplatu kroz bankovni račun putem internet banking servisa. Online bankarstvo omogućuje uplatitelju da prati svoju uplatu putem internet banking servisa bez potrebe za upisivanjem podataka o transakciji.

See also  Što je EBITDA značenje

Porez na mirovine

Porez na mirovine je obvezni porez koji se naplaćuje od svih stanovnika koji imaju pravo na mirovinu. U skladu s zakonodavstvom, porez na mirovine se neplaća u potpunosti odmah po isplati, već se dijeli u postotke prema vrsti i iznosu mirovine. U Republici Hrvatskoj, zakonom o porezu na dohodak propisani su posebni uvjeti za oporezivanje mirovina i naknada.

Općenite odredbe

Porezna stopa primjenjuje se prema vrsti i iznosu mirovine. Postoji razlika u stopama poreza ovisno o tome radi li se o redovitoj ili jednokratnoj isplati. Općenito, svi prihodi ostvareni od redovite isplate poreznim obveznicima starim 65 godina i više smatraju se oproštenim od plaćanja poreza. Svi ostali slučajevi moraju biti oporezivani s odgovarajućom stopom.

Prijenos obveze plaćanja

Prema Zakonu o porezu na dohodak, prijenosi obveze plaćanja mogu biti dogovoreni između davaoca usluga i nositelja obveze plaćanja (obveznik). Obveznik je dužan platiti svoju obvezu prema propisanim rokovima, a davaoc usluge je dužan osigurati da se tereti samo onoliko koliko bi bila obveza prema Zakonu o porezu na dohodak da je isplata bila napravljena bez prijenosa obveze plaćanja.

Izbijanje dugova

Ako primatelji mirovina ne isplate svoje dugove prema propisanom roku, onda će im biti dodijeljen novi rok da podmire dugove bez kazne. Međutim, ako primatelji ne ispune svoje financijske obveze unutar novog roka, državna uprava će im nametnuti kaznu koja može biti u obliku dodatnih trošarina, moratorija itd., Ovisno o vrsti i visini dugovanog iznosa.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

eporezna greške PO-SD

1.6248.2.0.2.21 - Iznos u polju „VI. Ukupni godišnji paušalni dohodak“ mora odgovarati zbroju iznosa godišnjeg paušalnog dohotka od pojedinačne djelatnosti i iznosa godišnjeg paušalnog dohotka od zajedničke djelatnosti.   1.6248.2.0.2.22 - Dio VII., podatak 1.:...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This