Šljive su duge koristile za liječenje probavnih problema. Suhe šljive su jedna od najučinkovitijih metoda za poboljšanje probavne funkcije. Imaju mnogo zdravstvenih prednosti koje utječu na sve dijelove probavnog trakta i pomažu u nadoknađivanju neravnoteže. Suhe šljive sadrže visoke razine vlakana, vitamina i minerala, pa se smatraju odličnom prehrambenom potporom za poboljšanje probave.
Suhe šljive su voće koje se skuplja i suši kako bi se spriječilo da se brzo pokvare. Osim toga, sušenje šljiva smanjuje njihovu veličinu i povećava njihovu koncentraciju ukusa. Suhe šljive mogu biti svježe, obrano ili industrijski sušeno voće. One imaju slatko-kiselo okus te se često koriste za pripremu kolača, torti, slatkiša i peciva.
Sadržaj
Prednosti zdravlja suhih šljiva
Suhe šljive su jedan od najzdravijih voćnih proizvoda, koje mogu biti izuzetno korisne za ljudsko zdravlje. Imaju puno hranjivih sastojaka i sadrže puno vitamina, minerala, antioksidanata i vlakana. Suhe šljive također pružaju mnoge druge prednosti za zdravlje.
Suhe šljive sadrže visok postotak bakra i cinka, koji pomažu u reguliranju metabolizma te su odlični za ljudsko zdravlje. Također pomažu u smanjenju razine holesterola u krvi. Sadrže također i puno vlakana, koje mogu pomoći u reguliranju probave te smanjenju rizika od bolesti srca i dijabetesa.
Suhe šljive sadrže također puno antioksidanata, posebno slobodnih radikala koji uništavaju stanice našeg tijela. Oni se bore protiv slobodnih radikala koji mogu dovesti do preuranjenog starenja te razvoja bolesti poput raka. Antioksidanti su također dobri za očuvanje vida te se preporučuju osobama sa problemima očiju.
Suhe šljive sadrže mnoge vitamine poput vitamina A, C i E, što je još jedna prednost njihovog unosa u prehrani. Vitamin A je važan za jačanje imuniteta, vitamin C je važan za jačanje koštane srži te vitamin E ima antioksidativna svojstva koja pomažu u prevenciji starenja stanica. Za one s manjkom folne kiseline, suhe šljive će biti odlična hrana jer sadrže visok postotak folne kiseline.
Uz to, suhe šljive mogu biti izvrstan izvor energije jer sadrže veliku količinu glukoze i fruktoze koja će vam dati potrebnog “goriva” da obavite sve aktivnosti tokom dana bez da se osjećate umorno ili iscrpljenim. Također ćete se osjećati sitijim duže vremena jer suhe šljive sadrže velike količine vlakana koja će vas držati sitima dugo vremena.
Kako suhe šljive utječu na probavu?
Suhe šljive su odličan izvor hranjivih tvari i prirodni lijek za one koji pate od problema sa probavom. Osim što su bogate vlaknima, suhe šljive sadrže i druge korisne tvari poput antioksidansa, vitamina i minerala. Te se tvari mogu koristiti da bi se poboljšala probava. Vlakna u suhim šljivama pomažu u regulaciji metabolizma i smanjuju rizik od gastrointestinalnih bolesti. Također, mogu biti od koristi u smanjenju rizika od dijabetesa i srčanih oboljenja. Suhe šljive imaju korisne probavne enzime, pa čak i one koje se mogu pronaći u ljudskom tijelu. Ove enzime pomažu da se hrana bolje apsorbira u crijevima i stoga olakšavaju probavni proces. U nekim slučajevima, oni čak mogu pomoći u borbi protiv zatvora. Ublažavaju nadutost, mijenjanje razine pH-a crijeva te pomažu da bilirubin bude lakše iskorišten od strane jetre. Konzumiranje suhih šljiva može biti dobra ideja ako ste skloni problemima sa probavom jer oni sadrže veliku količinu vlakana koja stimulira crijeva te olakšava normalnu funkciju gastrointestinalnog trakta.
Uz to, vitamini i minerali prisutni u ovim plodovima doprinose jačanju imunološkog sustava. Suhe šljive sadrže puno mangana koji je važan za normalno funkcioniranje metabolizma stanica te apsorpciju drugih minerala poput magnezija, vitamina B6, folata i cinka. Zbog toga je važno da ga unosite u svoju prehranu putem hrane koja ga sadrži poput suhih šljiva.
Utjecaj suhih šljiva na kolesterol
Suhe šljive su bogat izvor vlakana, skupina hranjivih tvari koja je važna za zdravlje. Vlakna pomažu regulirati razinu kolesterola u krvi, te se preporuča da ih unosite u prehrani. Suhe šljive sadrže i sorbitol, šećer koji se nalazi u voću i povrću. Sorbitol može smanjiti razinu lošeg kolesterola u krvi. Osim toga, suhe šljive sadrže puno antioksidansa, koji imaju pozitivan utjecaj na zdravlje srca i mogu smanjiti rizik od bolesti srca. Također sadrže puno vitamina A, C i E te minerala kalija i magnezija, potrebnih za održavanje zdravog srca.
Unos suhih šljiva može pomoći smanjenju lošeg (LDL) kolesterola te povećanju dobrog (HDL) kolesterola u krvi. Istraživanja su pokazala da unos velikih doza suhih šljiva može dovesti do smanjenja LDL-a od 10 posto ili više. Međutim, treba napomenuti da je potrebno istraživanje na ljudima da bi se potvrdila ta tvrdnja. Također postoje i druge hrane bogate vlaknima poput graha, jabuka i slično pa biste trebali uključiti raznovrsnu hranu s visokim vlaknima u prehrani ako želite smanjiti razinu lošeg holesterola.
Dobro je znati da je samo jedenje suhih šljiva samo dio cijele strategije zdrave prehrane koja podrazumijeva unos namirnica s niskom masnoćom, više vježbanja te izbjegavanje pušenja i alkohola. Maksimalni dnevni unos suhih šljiva ne bi smio biti veći od 80 grama po osobi jer mogu biti visoko energetske namirnice pa biste trebali pridržavati ove mjerole ako ne želite pretilost ili druge probleme sa zdravstvenim stanju.
U svakom slučaju, unos suhih šljiva u prehranu se sigurno može preporučiti ako se pridržavate cijele strategije zdrave prehrane koja će imati pozitivan uticaj na vaš holesterol i jamstvo dugogodišnje dobrobiti.
Kako uključiti suhe šljive u prehranu?
Suhe šljive su bogate nutrijentima poput vlakana, vitamina A, B6 i K, magnezija, kalcija i željeza. One također sadrže antioksidante koji mogu pomoći smanjenju rizika od mnogih bolesti. Suhe šljive mogu se lako uklopiti u prehranu na nekoliko načina.
Jedan jednostavan način je da se dodaju smoothieima ili jutarnjim kašama. Suhe šljive također se mogu dodati salatama za dodatnu teksturu i okus, ili se koriste za pripremu zdravih obroka poput pilafa ili sličnih jela. Suhe šljive se također mogu dodati pecivima i drugim slasticama za dodatak hrane na bazi voća.
Suhe šljive također mogu biti dobar izvor energije za sportaše jer sadrže glukozu i druge ugljikohidrate potrebne za obnavljanje energije nakon intenzivnih treninga. One mogu biti idealan snack ako se konzumiraju bez puno soli i drugih aditiva. Suhe šljive također su savršene zamjenice za čips i druge slani snackovi ako ste na dijeti ili pokušavate smanjiti unos soli ili drugih aditiva u vašoj prehrani.
Moguće nuspojave konzumiranja suhih šljiva
Suhe šljive su obično smatrane zdravom i hranjivom prehranom, ali mogu imati neke nuspojave. Konzumiranje previše suhih šljiva može dovesti do prekomjerne tjelesne težine, kao i povećanja razine šećera u krvi. Također može uzrokovati probleme s probavom, uključujući nadutost i nadutost. Suhe šljive također mogu izazvati alergijske reakcije kod nekih ljudi, posebno ako se određeni dijetalni sastojci dodaju suhim šljivama u procesu sušenja. U tom slučaju mogu biti potrebni antihistaminici da se smanje simptomi alergijske reakcije. Proizvodi od suhih šljiva također mogu sadržavati visoke količine soli ili aditiva koja se dodaju radi produženja trajanja proizvoda, pa je važno provjeriti nutritivne etikete prije jela.
Konzumiranje velikih količina suhih šljiva također može imati negativan uticaj na jetru i bubrege, jer sadrže visoke razine fenolne kiseline, toksina koja potiče akumulaciju masnih naslaga u organima. Dakle, preporuka je da se ne jedu više od četiri do pet suhih šljiva dnevno da bi se izbjegle moguće nuspojave.
0 Comments