Kako se rade lignje iz pećnice je lagana i vrlo ukusna hrana koja se može pripremiti u nekoliko minuta. Lignje iz pećnice su fantastične jer mogu biti dodane uz razne salate, priloge ili jela. Ovisno o načinu pripreme, lignje mogu biti mekane i sočne, što je idealno za one koji vole jesti mekane i sočne delicije. Neke od najpopularnijih načina pripreme lignji su griliranje, prženje, pečenje u pećnici i zamrzavanje.
Za pripremu lignji za pečenje potrebno je prvo temeljito oprati lignju i ocijediti je, a zatim je narezati na komade. Nakon toga, stavite lignju u posudu i prelijte s limunovim sokom, soli i papra te dodajte šalicu biljnog ulja. Miješajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Nakon toga, stavite komade lignji u vatrostalnu posudu ili pleh te pospite limunovim kriškama, soli i papra. Stavite u pećnicu na 180 stupnjeva Celzija i pecite 30-40 minuta.
Sadržaj [hide]
Potrebni Sastojci
Za pečenje lignji u pećnici potrebno je odabrati dobre, svježe lignje. Također treba imati na umu da će vam biti potrebna i ulja za prženje, sol i papar ili druge začine po vašem izboru. Također će vam biti potrebna posuda za miješanje sastojaka, poneki limun, komad maslaca i pećnica.
Korak 1: Priprema lignji
Prvo što trebate učiniti je pripremiti lignje. Očistite ih od unutrašnjosti, uklonite glave i temena te isperite s hladnom vodom. Nakon toga dobro posolite lignje po oba strana te ostavite da odstoje neko vrijeme.
Korak 2: Miješanje sastojaka
U drugom koraku trebate miješati sastojke za preljev. U posudu stavite malo ulja za prženje, limuna, maslaca i začina po vašem izboru (sol i papar). Dobro promiješajte sve te stavite stranu.
Korak 3: Premazivanje lignji
Nakon što ste pripremili preljev, premazujte lignje preljevom i stavite u pećnicu na neko vrijeme da se peku. Pečenje ćete najbolje nadzirati termometrom jer s njim možete utvrditi da li su lignje gotove ili još uvijek trebaju peći malo duže.
Korak 4: Posluživanje
Nakon što su gotove, isključite pećnicu te poslužite lignju na tanjur tako da je okružite ostatkom preljeva iz kojeg ste premazali lignju i toplim limunovim sokom. Lignja se može servirati uz rižu ili samostalno sa šalicom salate po vašem izboru.
Kako se lignje pripremaju za pečenje?
Priprema lignji za pečenje je vrlo jednostavna. Prvo, treba ih dobro oprati da se uklone svi nečistoće. Zatim stavite lignje u veliku posudu s toplom vodom i ostavite ih da se tamo maceriraju najmanje pola sata. To će pomoći u omekšavanju njihove kože. Nakon toga, morate oguliti lignje koristeći posebnu škaru za ribe ili nož. Možete odrezati glavu i rep ako želite, ali to nije potrebno.
Nakon što ste gotovi s oguljenjem, operite lignje pod toplom tekućom vodom kako biste se riješili svih ostataka kože i kostiju. Zatim premazujte lignje maslinovim uljem ili drugim uljem koje volite te dodajte soli prema okusu. Ostavite da se mariniraju 30 minuta do jedan sat, a zatim možete početi peći ili grilati lignje. Ako pečete u pećnici, postavite temperaturu na 200 stupnjeva Celzijusa i pecite 20-25 minuta dok ne postanu mekane na dodir. Ako grilate, čvrsto vežite svaku lignju uz pomoć aluminijske folije kako bi sačuvale svoju oblikovanost tijekom cijelog procesa pripreme. Grilajte 10-15 minuta na visokoj temperaturi dok ne postanu hrskave po vanjskoj strani i mekane unutrašnjosti.
U svakom slučaju, pripremljeni obroci lignja mogu biti izvrsna hrana puna hranjivih tvari i okusa!
Kako dugo treba peći lignje u pećnici?
Pećenje lignji u pećnici zahtijeva vrijeme i pažljivu kontrolu temperature. Najbolje je početi s pregrijavanjem pećnice na 200 ° C. U zavisnosti od veličine lignje, mogu biti potrebne od 15 do 25 minuta da se potpuno ispeku. Kada su lignje u pećnici, pazite da je temperatura ne prelazi 200 ° C, jer to može učiniti da se lignja previše suši.
Vrijeme pečenja također će ovisiti o tome kako želite da vam je lignja – što je više napravljeno, to će duže trajati da se ispeče. Ako ste pronašli neku veću vrstu ribe, možda ćete morati malo produžiti vrijeme pečenja.
Kada ste spremni provjeriti temperaturu, pazite da ga ne izvadite iz pećnice sve dok nije potpuno gotovo. Nakon što je ispekao, možete provjeriti temperaturu dodirom ili ubodom vilice – ako se raspadne na dodir i vilicom se jednostavno probija, onda ste spremni!
Ako želite još malo zapeckaniju boju i okus, možete ga malo zalijevati uljem i limunovim sokom u posljednjoj minuti pečenja – to će još više pojačati okus!
Kako isprobati jesu li lignje spremne za serviranje?
Kako bi se utvrdilo je li lignja spremna za serviranje, potrebno je napraviti probu. Probu možete napraviti ako nanesete malu količinu lignje na jezik i osjetite okus. Lignja bi trebala biti mekana i slatka, bez tragova neugodnog mirisa ili okusa. Ako se lignja čini tvrdom, to znači da još nije dovoljno kuhana i da ju treba još kuhati. Ako je okus prejak ili ima neugodan miris, znači da je lignja prekuhana i da ju treba baciti. Također možete procijeniti teksturu lignje pritiskom kažiprsta – ako se osjeti otpor, to znači da je još uvijek previše tvrda i da ju treba ponovno kuhati.
Ukoliko ste u dvojbi glede teksture ili okusa lignje, najbolje je provjeriti ukus pojedine žlice prije serviranja. Najbolje je probati malo hrane s obzirom na to da višak kuhanja može imati negativan utjecaj na ukus hrane. To će vam pomoći da odlučite hoćete li poslužiti hranu ili ne te osigurati da vašim gostima poslužite samo najbolju hranu!
0 Comments