Ciklusi mogu utjecati na zdravlje muškaraca i žena na različite načine. Ciklusi se odnose na menstrualne cikluse žena, koji se obično odvijaju svakih 28 dana. Oni mogu biti prilično varirajući i uzrokovati neke zdravstvene probleme. U ovom članku ćemo razmotriti kako ciklus može utjecati na zdravlje žena, uključujući njihove tjelesne simptome, mentalno i emocionalno stanje te druge povezane probleme.
Ciklus žene može utjecati na njezino zdravlje na različite načine. U prvom trenutku, ciklus žene može povećati rizik od određenih bolesti, kao što su endometrioza i fibroidi. Također, hormonalne promjene koje se događaju tijekom ciklusa mogu uzrokovati pojačane stresne reakcije i smanjenu energiju. Ciklus žene također može imati utjecaja na njezin mentalni zdravlje, uključujući depresiju. Međutim, ako se pravilno prate i upravljaju, ciklus žene također može biti znak zdravog funkcioniranja reproduktivnih organa i pomoći u prepoznavanju problema rano.
Sadržaj [hide]
Kako menstrualni ciklus utječe na zdravlje?
Menstrualni ciklus je kombinacija hormonalnih i fizioloških promjena koje se događaju u tijelu žene svakog mjeseca. Unutar menstrualnog ciklusa, postoje različite faze koje imaju svoje specifične znakove i simptome. Žene mogu osjetiti neke od ovih promjena, a njihov intenzitet obično ovisi o pojedinačnoj osobi. Menstrualni ciklus može biti izvor stresa i utjecati na mentalno i fizičko zdravlje žena. Nastaviti praćenje menstrualnog ciklusa može pomoći ženama da bolje razumiju kako menstrualni ciklus utječe na njihovo zdravlje.
Menstrualni ciklus može utjecati na brojne aspekte zdravlja žene, uključujući stres, anksioznost, apetit i spavanje. Tijekom menstrualnog ciklusa, hormoni se mijenjaju često povezani s određenim simptomima. Ovi simptomi mogu poprimiti oblike slabosti, glavobolja, depresija ili umora. U početku novog menstrualnog ciklusa dolazi do promjene razine hormona u tijelu što može dovesti do stresa i anksioznosti. Stres može imati negativan utjecaj na mentalno zdravlje žena i drugih poremećaja poput depresije ili anksioznosti.
Unutar fizioloških promjena koje se događaju tijekom menstrualnog ciklusa je promjenama apetita. Razina hormona u tijelu možda će se promijeniti tako da netko osjeti smanjen apetit ili povećan apetit u određenim fazama menstruacijskog ciklusa. Također postoji veza između menstualnog ciklusa i spavanja; neki ljudi mogu osjetiti potrebu za višem spavanju prije početka menstruacijskog perioda, a drugima se možda nećemo spavati tokom vremena menses-a.
Uzimanje svih ovih čimbenika u obzir je važno da bi se poboljšalo mentalno i fiziološko zdravlje žena prateci njen menstrualni period. Pratite menstrualni period je važna jer omogucava ljudima da bolje razumiju kako su hormonalne fluktuacija moguce uticati na njen mentalnu dobrobit i opcenito stanja zdravca. Pratite menstrualni period omogucava ljudima da prepoznamo signale u ranim fazama pa da preuzmu akciju usmjeravanju prema strucnjacima ako je potrebno.
Značajke menstrualnog ciklusa i njihov utjecaj na zdravlje
Menstrualni ciklus je kompleksan proces koji se javlja u tijelu žene radi reprodukcije. Svaki menstrualni ciklus obuhvaća nekoliko faza, uključujući folikularnu fazu, ovulacijsku fazu, lutealnu fazu i menstruacijsku fazu. Svaka od tih faza ima svoje značajke i može utjecati na zdravlje žene.
Folikularna faza menstrualnog ciklusa počinje prvim danom menstruacije i traje do ovulacije. U ovoj fazi, folikeli (posude koje sadrže jaja) sazrijevaju u jajniku, a razine estrogena rastu. Estrogen potiče rast endometrija (sluznice maternice), što omogućava oplođenom jajašcu da se pričvrsti na sluznicu maternice. To je važno jer bez adekvatnog endometrija embrij ne može preživjeti. Također, estrogen stimulira sintezu hormona hipofize – luteinizirajućeg hormona (LH) – što pokreće proces sazrijevanja folikela i njegovo otpuštanje iz jajnika.
Nakon otpuštanja folikula iz jajnika počinje ovulacijska faza menstrualnog ciklusa. Ovu fazu karakterizira povećana razina LH-a koja potiče otpuštanje sazrelog jajašca iz folikula u trbušnu šupljinu. Oplođeno jajašce putovat će trbušnom šupiljinom prema maternici, gdje će se eventualno pričvrstiti na sluznicu maternice i početi rasti kao embrij. Ako se ne oplodi, nakon otprilike 14 dana od početka ovulacijske faze dolazi do njenog kraja.
Sljedeća je lutealna faza menstrualnog ciklusa koja traje od drugog dana nakon ovulacijskog do prvoga dana menstruacije. U ovoj se fazi stvara lutela koja regulira hormone hipofize i proizvodi progesteron potreban za podržavanje endometrija za eventualni implantacijski embrija u maternici. Progesteron također potiče oporavak endometrijskih ćelija zbog eventualne implantacijske embrijske vrećice te smanjuje propusnost cervikalne sluznice bakterijama i drugim patogenima da bi se spriječila infekcija unutar maternice.
Posljednji dio menstrualnog ciklusa je menstruacijska faza koja obično traje tri do sedam dana i događa se svaka četiri do pet tjedana u žena reproduktivne dobi. U ovo vrijeme endometrijska sluznica maternice odbačena je zbog nepostojanosti polaganoga embriona te označava početak novoga ciklusa eksternim iscjetkom krvi iz maternice skoz cervix uterina van tijela žene..
Svi dijelovi menstrualni ciklus bitni su za normalno funkcioniranje reproduktivnih organa te doprinose usporednom reguliranju hormonima nestabilnom stanju organizma bez obzira na godine žene i stresorima okoline.
Pridržavanje normalnih vremenskih intervala međusobnih dijelova menstrualni ciklus możda doprinjeti poboljsanju ukupnom zdravstvenom stanu ako se radilo o povezanostima hormonalne neravnoteże sa simptomima poput depresija, migrena, PMS-simptoma itd.
Iz tog razloga vażno je da svaka žena redovito posjetiti specijlaiudra ginekologiji radi pravilne diagnoze bilo kakve disfunkcionalistosti hormonalni status te prilagoditi ljenot terapija potrebna da bi bili osigurani optimalni oblicci reproduktivnih funkciji te optimalno zdravstveno stanjen
Prevencija bolesti i kako menstrualni ciklus može pomoći
Cilj prevencije bolesti je pružiti ljudima alate i informacije potrebne za održavanje zdravog stila života. Jedan od načina na koji to možete učiniti jest poštovanje menstrualnog ciklusa. Menstrualni ciklus je prirodni fenomen koji pomaže ženama da prate svoje zdravlje i da učine pravovremene promjene u svom stilu života. Menstrualni ciklus obuhvaća mnoge fiziološke procese koji se događaju u ženskom tijelu tijekom jednog mjeseca. U tom ciklusu se obično dijeli na tri faze: folikularnu, ovulatornu i lutealnu. Prva dva dijela traju oko 14 dana, dok lutealni dio traje oko deset do 14 dana.
U folikularnoj fazi, jajnici proizvode nove folikule i rastu. To je najbolji vremenski period za provođenje rutinskih pregleda, poput ultrazvuka, rendgenskih snimaka ili brzih testova krvi. U ovoj fazi također se preporučuje slijediti zdrav stil života – vodite računa o ishrani, redovnom vježbanju i spavajte dovoljno sati svake noći. Ovo će vam pomoći da budete mentalno i fizički spremni za sljedeće faze menstrualnog ciklusa.
U ovulatornoj fazi jajnici otpuštaju jajašce, a temperatura se malo povećava u odnosu na prethodnu fazu. Ovulacija je najplodniji period usred menstrualnog ciklusa i to je idealan vremenski period za planiranje trudnoće ako to želite postići. Također ćete morati pažljivo pratiti svoju temperaturu radi potvrde da ste ovulirali tako da možete planirati trudnoću ili izbjeći neplaniranu trudnoću ako to nije vaš plan.
Posljednji dio menstrualnog ciklusa je lutealna faza koja traje deset do 14 dana nakon ovulacije. Ova faza je važna jer omogućava da se materica pripremi za moguću trudnoću ako je spermatozoid spojio sa jajašcem tijekom ovulacijske faze. Tijekom ove faze razina progesterona raste, što može dovesti do promjena raspoloženja uključenih prigusivanja, gubitka energije i emocionalnih fluktuacija kojima ćete morati biti svjesni ako imate neplaniranu trudnoću ili planirate trudnoću u budućnosti.
Neki od namjeravanih rezultata pravilne prakse menstrualnog ciklusa su: smanjen rizik od neplanirane trudnoće; veca svijest o vašem reproduktivnom zdravlju; bolja regulacija hormona; osiguravanje optimalnih uslova potrebnih za plodnu ranjanost; jačanje imuniteta; porast energije; manji simptomi PMS-a; jačanja emocionalne stabilnost; bolji san; bolja probava itd.
Morate biti strpljivi sa svojim menstrualnim ciklusom jer biće potrebno neko vrijeme da se navike usklade s tim promjenama – ali isplati se! Praksom redovitih pregleda, pažljivo prisustvujuci vašem tijelu i obratite pažnju na simptome koji moguće govore o problemima sa reproduktivnim zdravljem, sigurno ćete postići puno više od samo prevencije bolesti!
Liječenje bolesti
Liječenje bolesti može biti vrlo složeno, ovisno o vrsti bolesti. Liječnici će obično preporučiti lijekove, terapiju ili druge tretmane kako bi se bolest što je moguće brže i učinkovitije liječila. U nekim slučajevima, moguća je operacija ili nadomjesna terapija. U mnogim slučajevima, zdrava prehrana i redovita tjelesna aktivnost mogu pomoći u smanjenju simptoma bolesti.
Kako menstrualni ciklus to može poboljšati
Menstrualni ciklus igra važnu ulogu u liječenju određenih bolesti. Možda ćete morati prilagoditi svoje lijekove i tretman prema razdobljima u vašem menstrualnom ciklusu. Na primjer, mnoge žene doživljavaju pogoršanje simptoma astme ili autoimune bolesti kao što su reumatoidni artritis tijekom ovulacijskog razdoblja. Stoga, provjeravanje menstrualnog ciklusa može pomoći u praćenju simptoma i prilagođavanju lijeka ili tretmana prema potrebama. Također je poznato da se hormonalni disbalans manifestira ekstremnim promjenama raspoloženja pa čak i depresivnim stanjima, a redovito praćenje menstrualnih promjena može pomoći u otkrivanju ovih stanja rano kako bi se poduzeli koraci za njihovo liječenje.
0 Comments