Koje su bolesti crijeva su stanja koja uključuju upalu, infekcije i druge poremećaje koji mogu utjecati na vaš probavni sustav. Uobičajene bolesti crijeva uključuju Crohnovu bolest, ulcerozni kolitis, divertikulitis, sindrom iritabilnog crijeva i Helicobacter pylori infekcija. Ako ste zabrinuti za svoje zdravlje, potražite savjet liječnika o tome kako liječiti ove bolesti crijeva.Bolesti debelog crijeva su vrsta gastrointestinalnih bolesti koje se odnose na debelo crijevo. Ove bolesti mogu uključivati Crohnovu bolest, ulcerozni kolitis, divertikulitis, Kronova bolest i dr.
Simptomi uključuju proljev, gubitak težine, žgaravicu, grčeve u trbuhu, konstipaciju i druge poremećaje probavnog sustava. Liječenje može uključivati lijekove za smanjenje upale ili lijekove protiv boli. Možda ćete morati promijeniti prehranu ili dijetu kako biste prilagodili svoje prehrambene potrebe.
Konzultirajte svog liječnika ako imate sumnju da imate neku od ovih bolesti debelog crijeva. Vaš liječnik će provoditi testove kako bi utvrdio točnu dijagnozu i propisati najbolji plan liječenja za vas.
Sadržaj
Što je Crohnova bolest?
Crohnova bolest je kronična inflamatorna bolest crijeva. Može utjecati na bilo koji dio probavnog sustava, od usta do debelog crijeva i rektuma. Bolest se obično manifestira u obliku upala i mogućih čireva, ali simptomi se mogu razlikovati od pojedinca do pojedinca. Osoba s Crohnovom bolešću može patiti od nadutosti, povraćanja, proljeva i drugih gastrointestinalnih simptoma.
Uzroci Crohnove bolesti
Uzroci Crohnove bolesti još uvijek nisu potpuno razumljivi. Smatra se da je genetska predispozicija utjecajna na početak ove bolesti. Iako ne postoji lijek za Crohnovu bolešću, liječenje može pomoći u smanjenju simptoma i upalnih procesa te održavanju kontrole nad bolesti.
Simptomi Crohnove bolesti
Simptomi Crohnove bolesti variraju od pojedinca do pojedinca i mogu biti blagi ili vrlo intenzivni. Među glavnim simptomima su: proljev (može biti vodenast ili s krvlju), zatvor, gubitak apetita i gubitak težine, nadutost, osip na koži oko anusa i grla, groznica i slabost. Također se mogu javiti abdominalne boli i oticanje u trbuhu.
Komplikacije Crohnove bolest
Komplikacije Crohnove bolesti mogu biti prilično ozbiljne ako se liječenje propustilo ili neadekvatno primjenjuje. Nekoliko komplikacija uključuje mukozne ulceracije crijevnih zidova, fistule (privremene veze) između crijevnih zidova, upale želuca i gušterače te malapsorpcije hranjenja (smanjen unos hranljivih tvari).
Ulcerozni kolitis
Ulcerozni kolitis je hronična upalna bolest creva koja može da uzrokuje teške simptome. Uglavnom pogađa debelo crevo i rektum, ali može da utiče na celu dužinu creva. Može se pojaviti u bilo kojoj starosnoj dobi, ali se obično javlja između 20-ih i 30-ih godina. Ulcerozni kolitis je autoimuna bolest, što znači da se imunološki sistem organizma napada i oštećuje zdravo tkivo creva.
Simptomi ulceroznog kolitisa mogu da uključuju česte stolice sa krvlju i sluzom, nadutost, bolove u stomaku, gubitak telesne težine i umor. Osobe sa akutnim simptomima mogu iskusiti mučninu, povraćanje i groznicu. Međutim, simptomi mogu biti blagi ili odsutni pa dugo vremena ne primetite znake ulceroznog kolitisa.
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze pacijenta, pregleda stolice i endoskopije. Lekari će takođe možda odrediti testove urina ili krvi da bi procenili zdravlje pacijenta. Ako je dijagnoza potvrđena, lekari će propisati terapiju koja može biti medicinska ili hirurška. Cilj terapije je smanjenje bolova i simptoma i prevencija relapsa bolesti.
Bolesti tankog crijeva
Bolesti tankog crijeva obuhvaćaju niz kroničnih bolesti probavnog trakta koje se nalaze u donjem dijelu debelog crijeva. Uključuju bolesti poput Crohnove bolesti, ulcerativne kolitis, eozinofilne kolitis i neke oblike divertikulitisa. Ove bolesti mogu biti vrlo teške i uzrokovati ozbiljne probleme s probavom hrane, što može dovesti do poremećaja u prehrani i gubitka težine. Simptomi također uključuju trajnu proliv, mučninu, grčeve i upale. Bolest može utjecati na svaku osobu drugačije, pa je važno prepoznati simptome i odmah se posavjetovati s liječnikom.
Liječenje ovih bolesti može uključivati uzimanje lijekova za smanjenje upala i grčeva, te lijekova za čišćenje tijela od toksina koji se mogu akumulirati tijekom dugotrajnog proliva. Osim toga, stručnjaci mogu preporučiti promjenu prehrane koja bi trebala biti obogaćena dietetskim vlaknima i biljnim proteinskim izvorima umjesto mesa. Također je važno piti puno vode da bi se izbjegli dehidracija i iscrpljenost. U složenim slučajevima možda će biti potrebna operacija da se otkloni zahvaćeno područje crijeva ili za sprečavanje infekcija.
U većini slučajeva pacijentima je potrebna stalna skrb liječnika radi praćenja simptoma i uspješno liječenje boli. Kombinacija različitih terapija može pomoć pacijentima da održavaju optimalan zdravlje i spriječiti dalji napredak bolesti. Zato je važno prepoznati simptome rano kako bi se spriječila pojava drugih problema povezanih s tankim crijevom.
Što je Celijakija?
Celijakija je autoimuna bolest koja se manifestira kada je osoba izložena glutenu, proteinu prisutnom u pšenici, raži i ječmu. Osoba oboljela od celijakije ima osjetljiviji imunološki sustav koji reagira na gluten nanoseći štetu sluznici tankog crijeva. To dovodi do oštećenja crijevne sluznice i smanjenja sposobnosti probavljanja hrane.
Simptomi
Simptomi celijakije mogu biti različiti i mogu se mijenjati tijekom života. Među najčešće simptome spadaju: gubitak težine, mučnina, proljev, česte stolice, nadutost, manjak vitamina i minerala u tijelu te poremećaji u radu drugih organa poput jetre i bubrega. Također se mogu pojaviti osip na koži i problemi sa zubima te anemija.
Liječenje
Liječenje celijakije podrazumijeva potpuno uklanjanje glutena iz prehrane. To znači da osoba oboljela od celiacke bolesti mora prilagoditi svoju prehranu tako da isključi proizvode koji sadrže gluten. Također je potrebno unositi dodatne vitamine i minerale kako bi se nadoknadila nutricionalna vrijednost hrane koja se jede.
Kontroliranje prehrane možda će biti dugotrajan proces jer su prehrambeni proizvodi s glutenom vrlo prisutni u našem okruženju. Pacijentima oboljelim od celiacke bolesti savjetujemo da se posavjetuju sa nutricionistom ili dietetikom kako bi pronašli najbolji način da nadoknade nutritivnu vrijednost hrane koja su isključili iz prehrane.
Kratkoća crijeva
Kratkoća crijeva je medicinski termin koji se odnosi na smanjenje dužine debelog crijeva. Ovo stanje je češće uzrokovano fibrozom, upalom ili nekim drugim medicinskim problemom. Uobičajeni simptomi kratkoće crijeva su bolovi u trbuhu, mučnina, gubitak apetita i opća slabost. Osobe s kratkoćom crijeva mogu imati i povraćanje, proljev i/ili zatvor. Intenzivno liječenje može biti potrebno za smanjenje simptoma i prevenciju dodatnih komplikacija. To uključuje dijetu sa visokim unosom vlakana, lijekove protiv bolova i probiotike. Dijagnosticiranje kratkoće crijeva može se obaviti ultrazvukom trbuha ili rendgenskim snimkama. U nekim slučajevima potrebna je endoskopija za potvrdu dijagnoze. Liječenje ovisi o uzroku bolesti te se može sastojati od lijekova, fizioterapijskih postupaka ili operacije za ispravljanje deformacija u debelom crijevu.
U većini slučajeva mogu se postići dobri rezultati liječenja pomoću dijetalnih promjena i lijekova. Međutim, ako su simptomi teški ili su povezani s nekom vrstom tumora, operacija je obično jedina razumnija opcija. Operacija možda ne može trajno ispraviti problem ako je posljedica upale ili fibroze, ali će biti obnovljen protok hranjenja kako bi se spriječile komplikacije.
Kratkoća crijeva je ozbiljan medicinski stanje kojem se treba pristupiti ozbiljno da bi se spriječila dalja šteta na zdravlju pojedinca. Stoga je važno da bilo koja sumnja ili pritužba bude pregledana od strane stručnog liječnika na vrijeme i da pacijent bude adekvatno liječen prema nalazima pregleda i dijagnozi postavljenoj od strane stručnog liječnika.
0 Comments