Što je alkalna prehrana? Alkalna prehrana se temelji na ideji da naše tijelo treba biti u alkalnom stanju. To se postiže prehranom bogatom voćem, povrćem i sjemenkama te malim količinama mesa, ribe, jaja i mliječnih proizvoda. Njezina je svrha pomoći u borbi protiv bolesti i održavanju zdravlja.
Alkalna prehrana je stil prehrane koji se temelji na ideji da se uravnoteži kiselost i alkalnost u tijelu. Ova vrsta prehrane se sastoji od hrane koja je bogata mineralima i niska u ugljikohidratima, što je potrebno za održavanje optimalnog pH tijela. Cilj ove prehrane je pomoći ljudima da održe zdravu ravnotežu između kiselih i alkalnih hranjivih tvari.
Sadržaj
Prednosti Alkalne Prehrane
Alkalna prehrana temelji se na filozofiji da je zdravo življenje mogoče doseči s prehrano, ki vsebuje hranila iz alkalnih živil. To so živila, ki v telesu povzročajo alkalno okolje. Uživanje več alkalnih živil lahko koristi zdravju in lahko pomaga zmanjšati tveganje za nekatere bolezni. Nekatere prednosti uživanja alkalne prehrane vključujejo:
• Zmanjšanje simptomov bolečin v sklepih: mnogi ljudje trpijo zaradi bolečin v sklepih, na primer artritis in revmatoidni artritis. Uživanje več alkalnih živil lahko pomaga zmanjšati bolečine in omejiti napade.
• Povečanje energije: Alkalna prehrana je bogata s hranili, ki so potrebna telesu. To lahko poveča raven energije in izboljša splošno počutje.
• Zmanjšanje tveganja za nekatere bolezni: Uživanje več hrane, bogate s hranili in vitamini, ki prihajajo iz alkalnih živil, lahko pomaga zmanjšati tveganja za nekatere bolezni, kot sta diabetes in srčno-žilne bolezni.
• Izboljšano imunsko delovanje: Alkalna prehrana je bogata s hranili, vitaminom C in drugimi snovmi, ki so potrebne telesu za pravilno delovanje imunskega sistema.
• Povečana presnova: Alkalna prehrana je bogata s hranili in vitaminom B6, kar povečuje presnovo in spodbuja metabolizem.
Alkalna prehrana
Alkalna prehrana je jedan od najpopularnijih načina prehrane danas. To se temelji na ideji da bi se ljudsko tijelo trebalo držati u alkalnom stanju kako bi se optimalno funkcioniralo. Cilj alkalne prehrane je pomoći ljudima da postignu i održavaju optimalnu ravnotežu kiselina i baze u tijelu. Sastoji se od hrane koja ima alkalizirajući učinak na tijelo, što znači da će smanjiti razinu kiselosti u organizmu. Takva hrana pozitivno utječe na zdravlje, omogućujući organizmu da bolje funkcionira.
Postoji mnogo različitih vrsta hrane koja se može jesti na alkalnom planu prehrane. Glavni izvor hranjivih tvari su voće i povrće, posebice ono koje sadrži visok postotak vlakana, vitamina i minerala poput limuna, avokada, artičoke, mrkve i sprezi. Također možete jesti integralna žitarica poput ovsa, heljde i prosoa te neke orašaste plodove poput badema, oraha i indijskih orešaka. Možete uključiti neki integralni proizvodi od cjelovitog pšeničnog brašna ili ostatke zobene kaše. Meso poput piletine ili ribe moglo bi se jesti povremeno ako želite osigurati dovoljno bjelančevina u vašoj prehrani, ali ga treba konzumirati s oprezom jer sadržava veću kiselost nego biljne proteine.
Mnoge vrste mlijeka i mliječnih proizvoda su obavezne dio alkalne prehrane jer sadrže velike količine proteina i vitamina potrebnih za zdravlje. Slatkiši treba izbjegavati jer mogu povećati razinu kiselosti u tijelu te unesrećiti ravnotežu pH-a; međutim, možete pronaći neke slatkiše napravljene bez šećera dodatka pa čak i sirove poslastice poput slatkih smutija napravljenih od osvježenog voća ili meda. U alkalnoj prehrani obavezna je uporaba zdrave masnoce poput maslinovog ulja ili avokadovog ulja te biljo ulja poput lanenog ulja ili jojobinog ulja; ove masti će osigurati da vašem tijelu nedostaju esencijalne masne kiseline potrebne za funkcioniranje svih stanica u organizmu.
Ako ste spremni promjeniti svoju prehranu i razmišljate o početku alkalne dijete, to je dobar početak! Budite strpljivi sa sobom jer ćete morati vrijeme dati da se vašem tijelu prilagodi novim navikama prehrane – ali isplatit će se!
Kako postati alkalni?
Alkaliziranje je proces koji se provodi kako bi se tijelo vratilo u ravnotežu između pH našeg tijela i okruženja. Alkalno stanje je kada je pH veći od 7,0. Postizanje alkalnog pH-a u tijelu pomaže u održavanju zdravlja, jer neutralizira štetne bakterije. Postoje mnogi načini da se postigne alkalno stanje, uključujući promjenu prehrane, dodavanje vitamina i minerala te zdravog načina života.
Promjena prehrane obuhvaća unos hrane koja će pomoći u izgradnji alkalnih spojeva u tijelu. Za to je potrebno izbjegavati masnu hranu i brzu hranu i umjesto toga unositi zdravije namirnice poput povrća, voća, orašastih plodova, mahunarki i integralnih žitarica. Također bi se trebalo suzdržati od konzumiranja gaziranih pića i alkohola te slatkiša koja sadrže puno šećera.
Dodavanje vitamina i minerala također može pomoći da se postigne alkalno stanje. Unos dovoljne količine vitamina C, magnezija, cinka i selena može pomoći ako su ti elementi nedostajali u prehrani. Također bi trebalo unositi dovoljnu količinu magnezija ishranom ili dodacima prehrani koji sadrže magnezijum.
Konačno, zdrav način života je još jedna važna stavka za ostvarivanje alkalnog stanja. Ovo obuhvaća održavanje uravnotežene rutine vježbanja te održavanje dobrog mentalnog zdravlja putem meditacijskih aktivnosti poput joge ili disanja. Također bi se trebalo smanjiti unos nikotina i drugih toksina te izbjegavati dugotrajno sjedenje bez duge pauze za vrijeme dana.
Ako pravilno pratite ove savjete, moći ćete lakše postati alkalni te ćete osjetiti znatno bolju energiju u svom tijelu.
Alkalna prehrana
Alkalna prehrana je način prehrane koji se temelji na ravnoteži kiselina i baza u tijelu. To znači da se treba izbjegavati hranu koja je previše kisela, a više se posvetiti jelima koja su neutralna ili alkalna. Primjeri alkalne hrane uključuju povrće, voće, orašaste plodove, sjemenke i cjelovite žitarice. Hrana koja sadrži puno ugljikohidrata treba biti integralni oblik. Izbjegavajte prerađenu hranu, slatkiše i masno meso jer su oni kiseli.
Svrha prakticiranja alkalne prehrane je poboljšati opće zdravlje i dobrobit te smanjiti šanse za razvoj nekih bolesti. To podrazumijeva unos više vitamina i minerala te ograničavanje unosa soli, šecera i masnoća. Također se vjeruje da će alkalna prehrana pomoći osobama sa slabim imunitetom te će im dati više energije tijekom dana.
Kako bi se počelo prakticirati Alkalnu prehranu, potrebno je prvo malo rasteretiti jelovnik od hrane koja sadržava puno soli, šecera i masnoća. Zatim se preporučuje dodavanje više svježeg voća I povrća u obroke tokom dana te unos cjelovitih žitarica umjesto one bez glutena. Također možete dodati orašaste plodove na vaš obrok za dodatak proteina. Priborite si alkalnu vodu jer ćete tako lakše postici svoje ciljeve od Alkalne prehrane.
Uz ovaj režim ishrane potrebno je izbaciti nus pojave poput pušenja I pitanja alkohola te redovito se baviti fizickim aktivnostima da bi se postigla veca alkalnost organizma
Učinci Alkalne Prehrane
Alkalna prehrana se temelji na konzumiranju namirnica koje imaju alkalno okruženje u tijelu. Ova vrsta prehrane obično uključuje žitarice, mahunarke, povrće, voće, sjemenke i orašaste plodove. Cilj je održavanje optimalne razine kiselosti i alkalnosti u tijelu. Postoji nekoliko potencijalnih zdravstvenih učinaka alkalne prehrane.
Jedan od glavnih zdravstvenih učinaka alkalne prehrane je poboljšana bioraspoloživost hranjivih tvari. Povećana bioraspoloživost hranjivih tvari znači da će vaše tijelo biti sposobnije apsorbirati hranu i iskoristiti njene sastojke za podršku različitim funkcijama vašeg organizma. Konzumacija alkalnih namirnica može vam pomoći da dobijete više vitamina i minerala iz hrane koju jedete.
Drugim potencijalnim zdravstvenim prednostima alkalne prehrane je poboljšanje probave. Alkalni obroci mogu vam pomoći da se osjećate lakše i manje puno nakon obroka jer ćete lakše probaviti hranu i apsorbirati hranljive sastojke iz nje. Također možete imati manje problema s gastrointestinalnim problemima poput grčeva, nadutosti, proljeva ili zatvora. Povezano s probavom, mnoge osobe kažu da su dobile općenito bolju energiju nakon jela alkalnih obroka.
Treća potencialna prednost alkalne prehrane je regulacija hormona i metabolizma masti. Neke studije sugeriraju da bi održavanje optimalne razine pH-a u tijelu moglo biti od koristi pri regulaciji hormona kao što su estrogen, progesteron i testosteron te pri metabolizmu masti. Ovo bi moglo biti od posebne važnosti za široko rasprostranjen problem pretilosti koji postaje sve veća globalna epidemija.
Iako još uvijek postoji malo istraživanja koja se bavi dugoročnim potencijalima promjenom prehrane na alkaline dijetu, postoje neki potencijali zdravstvenih prednosti te vrste prehrane koja bi mogla biti od velike važnosti za naš ciljan broj populacija diljem svijeta.
0 Comments