Što je B12 je vrsta vitamina koja se nalazi u hrani i lijekovima. To je važan element prehrane za tijelo da bi funkcioniralo ispravno.

B12 je vitaminski mikroelement koji igra važnu ulogu u formiranju crvenih krvnih zrnaca i funkciji nervnog sistema. On je takođe neophodan za normalno funkcionisanje mozga, za stvaranje DNK i za metabolizam.

Vitamin B12

Vitamin B12 je važan vitaminski kompleks koji se nalazi u hrani. To je jedan od značajnih vitamina za ljudsko zdravlje i potrebno ga je unositi izvana. Vitamin B12 obično se nalazi u životinjskim proizvodima, poput mesa, ribe, jaja, mliječnih proizvoda i nekih vrsta gljiva. Također se može dobiti iz nekih vrsta algi i biljnih proizvoda koji su obogaćeni vitaminom B12. Uzimanje dovoljne količine vitamina B12 potrebno je za normalno funkcioniranje tijela, jer pomaže u sintezi DNK-a, kao i u stvaranju crvenih krvnih stanica. Nedostatak ovog vitamina može dovesti do anemije, slabog vida i problema s koordinacijom.

Budući da se većina prirodnog izvora vitamina B12 nalazi u životinjskim proizvodima, ljudi koji su veganski ili vegetarijanci mogu imati problema s dobivanjem odgovarajuće razine ovog vitamina iz prehrane. Stoga je važno da osobe bez mesa istraže proizvode na tržnicama ili trgovinama koje sadrže dodatak vitamina B12. Također postoje razni dodaci prehrani dostupni na tržnicama i trgovinama koje sadržavaju vitamin B12, a možete ih pronaći u obliku tablete ili praha.

Dnevna potreba za B12-om

B12 je važan vitaminski mineral koji se nalazi u hrani životinjskog podrijetla. Potrebno je održavati dnevno unos B12-a kako bi se osiguralo da tijelo ima dovoljno ovog bitnog vitamina. Neke od oblika u kojima se B12 nalazi u hrani su meso, perad, riba, jaja, mliječni proizvodi i neki vrste algi. U pravilu, osobe koje imaju dovoljno unosa mesa i mlijeka mogu dobiti dovoljnu količinu B12-a. Međutim, one osobe koje su veganske ili vegetarijanke trebale bi uzimati dodatke B12-a da bi nadoknadili nedostatak ove tvari u prehrani. Također, starije osobe često imaju smanjenu sposobnost apsorpcije B12-a pa se preporučuje da i oni piju dodatke ove tvari.

See also  Što je atletsko stopalo

Preporučena dnevna potreba za vitaminom B12 za zdrave odrasle ljude je 2,4 mikrograma (mcg). To je važno pogotovo ako ste veganski ili vegetarijanac jer tada ne možete dobiti dovoljno ovog vitamina iz hrane životinjskog podrijetla. Osim toga, ako ste stariji od 50 godina trebali biste piti dodatak vitaminom B12 jer možda nećete biti u stanju da apsorbirate dovoljno iz hrane iz vaše prehrane.

Kako biste osigurali da ste primili odgovarajuće dnevne doze vitamina B12 potrebno je redovito pratiti prehranu i piti dodatke ako je to potrebno. Također biste se trebali obratiti svom liječniku ako mislite da imate problema s nedostatkom ovog vitamina jer on može dati savjet o načinima na koje možete unositi dovoljnu količinu ovog bitnog vitamina u svoju prehranu.

Klinički simptomi nedostatka B12

Nedostatak vitamina B12 može dovesti do brojnih kliničkih simptoma. Ovi simptomi uključuju blijedo, sivkasto crvenilo kože, slabost i umor, proljev, mučninu, gubitak apetita, povraćanje, anemiju, problema s vidom i disanjem. Također mogu postojati znakovi neuroloških oštećenja poput pareza, ataksija ili manjka osjetljivosti. U težim slučajevima mogu se pojaviti mentalni problemi poput psihoze ili depresije. Tretman za nedostatak vitamina B12 uključuje oralnu primjenu ili intramuskularne injekcije vitamina B12. Kako bi se spriječio nedostatak vitamina B12 potrebno je jesti hranu bogatu vitaminom B12 i suplementima koji sadrže vitamin B12.

U ranim stadijima nedostatka vitamina B12 postoje samo blagi simptomi poput osjećaja umora i anemije. Kako se stanje pogoršava pojavljuju se ozbiljniji simptomi kao što su gubitak vida i manjak osjetljivosti kože. Bolest je također sklona recidiviranju pa je važno redovito praćenje razine vitamina B12 u krvi radi pravilne dijagnoze. Ako se ne liječi na vrijeme moguća su ozbiljna oštećenja mozga i drugih organa koja mogu trajno utjecati na zdravlje pacijenta.

See also  Što je antiperspirant

Pretrage za otkrivanje nedostatka vitamina B12

Kako bi se utvrdilo je li osoba nedostaje vitamina B12, liječnik će obično provesti nekoliko testova. Prvi korak je uzeti uzorak krvi kako bi se odredila razina cijelog vitamina B12 u tijelu. Ako je razina vitamina B12 ispod normalnih vrijednosti, to može ukazivati ​​na nedostatak vitamina. Drugi test koji se obično provodi je test homocisteina, što je kemijska tvar koja pokazuje je li osoba dovoljno primila vitamin B12 ili ne. Ako su razine homocisteina previsoke, to može značiti da postoji nedostatak. Također će liječnik možda odlučiti provesti test folne kiseline, jer niska razina folne kiseline može biti pokazatelj da osoba ne prima dovoljnu količinu vitamina B12.

Nadalje, liječnik će raditi na utvrđivanju mogućih uzroka nedostatka vitamina B12. On će procijeniti prehranu pacijenta te možda pregledati probavni trakt i izvršiti druge pretrage ako je potrebno. Osobe s gastrointestinalnim problemima mogu imati poteškoća s apsorpcijom vitamina B12, pa će liječnik možda morati tražiti znakove gastrointestinalnih poremećaja i propisati odgovarajuću terapiju.

Lijekovi također mogu dovesti do nedostatka vitamina B12 pa će liječnik provjeriti jesu li pacijentovi simptomi povezani s bilo kojim lijekovima koje uzima. Ako postoji sumnja na nedostatak vitamina B12, lijekovi mogu biti prilagođeni ili prestali uzimati sve dok se stanje ne popravi.

U svakom slučaju, važno je da se svaka sumnja na nedostatak vitamina B12 procijeni i potvrdi pretragama. U slučajevima gdje postoji ozbiljan manjak vitamina, važno je početi što prije s terapija injekcijama ili oralnom primjenom suplemenata da bi se spriječile dugoročne negativne posljedice na zdravlje.

Nedostatak B12-a

Nedostatak vitamina B12 je čest zdravstveni problem, a njegovi simptomi se mogu pojaviti u bilo kojoj dobi. Nedostatak B12 može izazvati simptome kao što su slabost, umor, mučnina, drhtanje udova i gubitak sluha. Liječenje nedostatka vitamina B12 obično se temelji na prehrani i dodacima prehrani.

See also  Što je biheviorizam

Dijeta

Konzumiranje hrane bogate vitaminom B12 može pomoći u liječenju nedostatka vitamina. Hrana koja je bogata vitaminom B12 uključuje sirovo jaje, ribu, meso i neke mliječne proizvode. Također bi trebalo jesti mahunarke, orašaste plodove i cjelovite žitarice kako bi se osigurala optimalna razina vitamina B12.

Injekcije vitamina

Ako se simptomi nedostatka B12-a ne smanje s promjenama prehrane, liječnik možda preporučuje injekcije vitamina B12. Uobičajena doza je 1000 mikrograma intramuskularno jednom tjedno tijekom mjesec dana. Injekcija vitamina B12 može pomoći da se brzo vrate razine vitamina u krvi i da se uspostavi normalan metabolizam stanica tijela.

Suplementacija metilkobalaminom

Metilkobalamin je oblik vitamina B12 koji se proizvodi prirodnim putem i može pomoći u liječenju nedostatka vitamina B12. Metilkobalamin se obično prodaje u obliku tableta ili kapsula koje treba piti dva puta dnevno tijekom tri mjeseca da bi se postigla optimalna razina vitamina B12 u tijelu.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijafragma

Što je dijafragma? Dijafragma je mišić koji se nalazi između prsne i trbušne šupljine. Ona je glavna odgovorna za disanje, jer se kontrakcijom i relaksacijom dijafragme promiče kretanje zraka unutar pluća. Također, dijafragma ima važnu ulogu u potpori abdominalnog i...

read more

Što je dijabetička dijeta

Dijabetička dijeta je prehrana koja je namijenjena osobama s dijabetesom. Cilj dijabetičke dijete je pomoći u kontroliranju glukoze u krvi i poboljšati zdravlje općenito. Dijeta se temelji na unosu određenih vrsta hrane, ograničenom unosu šećera i drugog sadržaja...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This