Što je bjelanjak je jedno od najstarijih jela u svijetu. To je jednostavno jelo koje se sastoji od samo bjelanjka, soli i mlijeka. Bjelanjak se može kuhati, peći ili pržiti na razne načine, što daje različite okuse i teksture. Može biti nezaboravna delicija za sve uzraste.
Bjelanjak je prozirna tekućina koja se nalazi u žumanjcima jaja. Sadrži mnoštvo proteina i minerala, koji su važni za ljudsko zdravlje. Osim toga, bjelanjak sadrži i folnu kiselinu, vitamin B12 i riboflavin.
Sadržaj [hide]
Nutritivne vrijednosti bjelanjaka
Bjelanjci su bogati izvor proteina i zdravih masti, a obično se svrstavaju u niskokalorične namirnice. Sadrže različite vitamine, minerale i druge hranjive tvari koje su važne za ljudsko zdravlje. U jednom žumanjku se može naći oko 17% ukupnih potrebnih nutritivnih vrijednosti vašeg dnevnog unosa.
Bjelanjci su bogati proteinima i sadrže sve esencijalne aminokiseline, što znači da obezbeđuju potpunu ishranu. 100 grama bjelanjka sadrži oko 12-13 grama proteina, što čini oko 25% potrebnog dnevnog unosa. Sadrže također i nešto masti, ali skoro sve masne kiseline su zdrave, poput Omega-3 i Omega-6 masnih kiselina.
Bijeli jaja također sadrže vitamine i minerale koji mogu pomoći jačati imunitet. Sadrže visoke količine vitamina A, B6, B12 i D, a također sadrže cink, fosfor, selen i gvožđe. Također mogu biti od velike pomoći u prevenciji anemije ili problema sa štitnom žlijezdom.
Kako je bijelo jaje niskokalorična namirnica (100 g bijelog jaja sadrži samo oko 78 kcal) , to je idealno za one koji se drže dijetama ili štedljivim ishranom. Ipak , uzimajte u obzir da je mala količina masnih i holesterola dio nutritivnih vrijednosti bijelog jaja , pa bi trebalo biti oprezni s njenim unosom.
U svakom slučaju , bijela jaja predstavlja odličan izvor proteina i drugih nutritivnih vrijednosti bez pretjerano visokog unosa kalorija . Stoga bi trebalo biti uključeno u vašu svakodnevnu prehranu ako želite da ostanete zdraviji.
Primjena u prehrani
Alfalfa je vrlo popularna u kuhanju diljem svijeta. Pravi se od sjemenki alfalfe, koje se mogu koristiti sirove ili pržene za drugu hranu. Sjemenke alfalfe mogu biti dodane salatama, juhama ili mliječnim proizvodima. Osim toga, mogu biti dodane i povrću ili juhama za poboljšanje okusa i teksture. Osušene alfalfe se mogu miješati u pahuljice, tako da se stvara zdrav obrok pun proteina i vlakana. Za one koji žele biti veganski ili vegetarijanci, alfalfa ima puno proteina potrebnih za nadopunu prehrane. Također, alfa-alpa se može dodati hrani kao proizvod za fermentaciju, jer sadrži veliku količinu bakterija koja pomažu u podizanju tijesta ili bilo kojoj drugoj hrpi. Alfalfa također može biti dodana hrani kao dodatni sastojak zbog njenih blagotvornih učinaka na zdravlje.
Alfalfa je također popularna biljka u ljudskoj prehrani jer sadržava vitamine A, B, C i K te minerale poput željeza, cinka i magnezija. To su sve važni minerali potrebni da bi se organizam pravilno funkcionirao. Također je bogata antioksidansima poput flavonoida i beta-karotena te lignana koji pomažu u održavanju zdrave probave i metabolizma. Alfalfa također sadržava veliku količinu vitamina B12 koja pomaže metaboličkim procesima unutar organizma te čini da stanice rade normalno bez ometanja ostatka organizma od strane toksina ili slobodnih radikala.
U medicinske svrhe alfalfa je poznata po tome što djelovanjem na jetru sprečava taloženje nepoćudnih materija poput masnoća i toksina. Također imaj blagotvoran uticaj na bubrege jer radi jačanja nivoa urina u organizmu čime se sprečava taloženje soli u bubrezima te pospješava detoksikacijske procese unutar organizma. Također je poznata po tome što jača imunitet i sprječava razvoj virusnih bolesti unutar organizma čime pospješava obnovljenje energije i vitalnosti.
U skladu sa modernim medicinskim istraživanjem dokazano je da alfa-alpa imaj blagotvoran uticaj na ravnotežu hormona unutar organizma čime pospješava oporavak od depresivnih stanja te uspostavljanje uravnoteženog mentalnog stanja bez nepoćudnog uticaja na psihu pacijenta. Također imaj pozitivan uticaj na srce jer sprečavaj talozenje masnoća unutar arterija čime pospješavamo cirkulacijski sistem bez negativnog uticaja na srce.
U svakom slucaju, alfa-alpa su vrlo popularne biljke diljem svijeta radi njenih mnogobrojnih blagotvornih efekata na ljudsko zdravlje pa je važno da se budemo svaki dan energetski obnavljanji davanju ovom biljnom proizvodu priliku da nas obradujesvojo blagodatima!
Kako se koristi bjelanjak?
Bjelanjak je jedna od najčešćih sastojaka koji se nalazi u raznim receptima. Može biti upotrebljen za poboljšanje okusa, povećanje volumena i povezanost hrane. Bjelanjak je izvanredno lako koristiti. Najčešći način korištenja jest da se bjelanjaci izdvoje od žumanjaka i umutiti u čvrstu penu. To je obično potrebno za recepte poput torti, špica, kolača ili peciva. Bjelancima možete dodati i druge sastojke, poput šećera ili limunovog soka za dodatni okus. Također se mogu dodati u tijesto za pecivo da bi ga napravili mekšim i laganijim te da bi mu dali lijepu boju. Bjelancima se također može pridodati umak ili juha kako bi se proširio okus bez dodavanja masnoća. Bjelancima također možete napraviti omeletu, sendvič ili jaja na oko.
Bjelancima je potrebna posebna pažnja jer su vrlo osjetljivi na temperaturu i mijenjanje okoliša. U najboljem slučaju, bjelanca bi trebalo odvojiti od žumanaca prije nego što ga umutite jer ako dođe do tragova žumanaca, bjelanca će biti teško umutiti do potrebne čvrstoće. Također morate biti oprezni sa stavljanjem bijele mase u prženje jer prebrzo spaljenje može uništiti vašu hranu.
Bilo da imate recept za tortu ili pecivo ili jednostavno želite napraviti omeletu od bijela, bjelancima možete postići sve to! Korištenje bijela je brzo i jednostavno te vam pomaže stvoriti neke predivne delicije!
Kako se priprema bjelanjak?
Bjelanjak se može koristiti za mnoge različite recepte, uključujući pečenje i kuhanje. Prvo što trebate je izdvojiti bjelanjak iz jaja, a zatim ga je potrebno dobro izmiješati. To možete učiniti s vilicom, ali ako želite da vam bude lakše, postoji i nekoliko električnih miksera na tržištu. Za najbolji rezultat, preporuča se da se bjelanjak ubaci u zdjelu i da se tamo pjenja. Kada je pjenja gotova, dodajte šećer ili drugi po želji sastojci. Na kraju, sve to treba dobro promiješati i spremno je za upotrebu!
Moguće nuspojave konzumacije bjelanjaka
Bjelanjci su odličan izvor proteina, ali prekomjerne konzumacije mogu uzrokovati neke nuspojave. Unošenje prekomjerne količine bjelanjaka može uzrokovati probleme s probavom i truljenje hrane. Veliki unos bjelanjaka također može dovesti do povećane izlučivanje bubrega, što može uzrokovati dehidraciju i problem s mokrenjem. Prekomerna konzumacija bjelanjcak također može dovesti do gubitka mišićne mase, a to se događa jer se proteini troše za proizvodnju energije umjesto za obnovu i rast mišićnih vlakana.
Također, prekomerna potrošnja bjelanjcaka može biti štetna za jetru. To se događa jer jetra moraju otkloniti lipide iz tekućina koje se nakupljuju u organizmu u slučaju povećane potrošnje proteina. To bi moglo dovesti do akutnog upala jetre (hepatitisa) ili ciroze jetre. Također bi moglo dovesti do promjenama razine lipoproteina u krvi, što bi moglo izazvati povećani rizik od srčanih bolesti. Osim toga, prekomerna potrošnja bjelanjcaka može biti štetna za bubrege jer moraju raditi više da bi isprale aminokiseline iz tijela.
Zbog svega navedenog, važno je pratiti potrošnju jaja i održavati zdrav način života sa umerenim unosom jaja i drugih vrsta hrane koja sadržava proteine.
0 Comments