Što je blanširanje

by Apr 20, 2023Hrana0 comments

Što je blanširanje? Blanširanje je proces u kojem se riba, meso, povrće ili druge namirnice obrađuju s ciljem produživanja njihove trajnosti. Proces obuhvaća sušenje, soljenje ili zamrzavanje. Blanširanje obično smanjuje količinu mikroorganizama u namirnicama i čini ih sigurnijima za konzumaciju.

Blanširanje je postupak koji se koristi u prehrambenoj industriji za dezinficiranje proizvoda i sprečavanje razvoja bakterija. Postupak obično uključuje prekuhavanje proizvoda u vrućoj vodi ili pari, a zatim ga staviti u hladnu vodu da bi se zaustavio nastavak procesa kuhanja.

Kako Blanširanje Utječe na Hranu?

Blanširanje je kemijski postupak u kojem se hrani izloži toplini ili kemikalijama za dezinfekciju, konzerviranje i pročišćavanje. Proces blanširanja pruža ograničene prednosti zdravstvenoj sigurnosti, kao i estetske i organske prednosti. Blanširana hrana obično ima dugotrajniji rok trajanja, jer se sprečava razvoj mikroorganizama koji mogu uzrokovati propadanje hrane. Osim toga, blanširane namirnice često imaju bolji okus, boju i teksturu. Međutim, postoji nekoliko nedostataka blanširane hrane koja se treba uzeti u obzir.

Jedna od najvećih zabrinutosti vezanih za blanširanu hranu jest da postoji potencijal da se unutar namirnice akumulira štetni nitrit ili nitrati. To je zbog činjenice da su ove tvari većinom dodane prehrani tijekom procesa blanširanja radi stvaranja boje i okusa. Previše nitrita ili nitrata može biti štetno za ljudsko zdravlje jer mogu dovesti do otrovanja krvi, alergija i probleme s disanjem. Stoga je posebno važno pratiti upute proizvođača i promatrati preporučene vrijednosti unosa nitrita i nitrata pri konzumaciji blanširene hrane.

Još jedna potentialna opasnost vezana uz blanseranu hranu jest da može sadržavati visoke razine soli ili šećera. Ova tvar može biti dodana tijekom samog postupka blanserovanja radi poboljšavanja okusa, a također može biti prisutna u vodi koja se koristila za tu svrhu. Previše soli ili šećera može dovesti do povećanih rizika od srčanih bolestii dijabetesa tipa 2 te treba pažljivo pratiti upute proizvođača na etiketama te razmisliti o alternativama s nižom razinom soli ili šećera pri odabiru blanserane hrane.

See also  Što je aldente

Blanserovanje ima neke prednostiprednostima kada je rijec o produženju roka trajanja hrane te stvaranju atraktivnog okusa , boje i teksture . Međutim , treba bitipozornima na potencijalne opasnostivezanepotencijalne opasnostivezanepotencijalne opasnostivezanepotencijalne opasnostivezaneza visoku razinu solimitritau nitratau prehranitako da bismo i dalje mogli jestihransku sigurno .

Blanširanje Namirnica

Blanširanje je postupak koji se koristi za uklanjanje gorkog okusa i neugodnih mirisa iz namirnica. To se postiže potapanjem namirnica u vruću vodu na nekoliko minuta, a zatim je ispirati hladnom vodom. Blanširanje pomaže očuvati boju i dodati ukus hrani. Nekoliko namirnica se blanšira, uključujući povrće, ribu, jaja, meso i školjke.

Povrće je jedna od najčešćih namirnica koje se blanšira. Blanširano povrće često se koristi za pripremu salata ili glavnih jela poput jela od tikvica ili pirea od tikvica. Blanširano povrće također možete staviti na sendvič ili priloziti s drugim jelima. Riba je još jedna vrsta hrane koja često podliježe procesu blanširanja. Blanširana riba ima svježiji okus i mekaniji teksturu nego one koja nismo blanshirali.

Jaja također mogu biti blanshirana da bi se spriječilo da sadržaj u ljusci iscuri pri kuhanju jaja na tvrdo ili meko. Također, meso možete blanshiriti prije pripreme da biste mu dodali poseban okus i strukturu. Školjke poput lignji, škampi i rakova moraju biti blanshirani da biste eliminiral bakterijske infekcije.

Blanshirane namirnice često su dio salata, sendviča ili glavnih jela zbog svojeg svježeg okusa i mekanosti teksture. Blanshirane namirenice mogu biti tradicionalni dio nekih recepata, a mnoge od ovih namirenica se mogu pronaći u trgovinama preblanshitih proizvoda.

Prednosti Blanširanja

Blanširanje je postupak koji se često koristi u prehrambenoj industriji i uglavnom se odnosi na proizvode od povrća, voća i namirnica. Postupak blanširanja počinje s kuhanjem u vodi ili pari i onemogućavanjem enzima koji mogu dovesti do neželjenih promjena, poput bojenja, truljenja ili menjanja okusa. To je važno jer često zahtijeva da proizvodi zadrže svoju boju, okus, teksturu i nutritivne vrijednosti.

Glavne prednosti blanširanja su:

  • Blanširano povrće i voće brže se mrzne jer je termalno obrađeno.
  • Smanjuje mogućnost širenja bakterija na proizvodima.
  • Pomaže u održavanju vitamina, minerala i nutritivnih vrijednosti.
  • Konzervira hranu i produžava joj rok trajanja.
See also  Što jesti za večeru

U nekim slučajevima blanširano povrće ima bolji okus nego sirovo povrće jer se enzimi potiskuju toplinom pa dolazi do manje gubitka okusa. Također postoji veća šansa da će se održati boje, ako su upotrebljeni adekvatni blanserski postupci. Blanserstvo također može biti koristan alat za stabilizaciju ukusnih profila hrane. U svakom slučaju, tehnologija blansiranja može omogućiti proizvođačima da osiguraju da njihovi proizvodi doslijede do potrošača sa minimalnim gubitcima nutritivnih vrijednosti i bez bilo kakve infekcije patogenim mikroorganizmima.

Štetne Posljedice Blanširanja

Blanširanje je postupak koji se koristi za uklanjanje namirnica iz obroka. To se može učiniti radikalno ili pomalo. Ova tehnika uključuje uklanjanje hrane iz prehrane, smanjenje količine hrane i smanjenje potrošnje hrane. Iako postoji nekoliko prednosti blanširanja, štetne posljedice također su važne.

Jedna od najvećih štetnih posljedica blanširanja jest gubitak vitamina i minerala potrebnih za pravilan rast i razvoj. Blanširani proizvodi mogu biti manji od neblanširanih proizvoda jer se osnovni nutrijenti koriste za pripremu blanutskih proizvoda. To može dovesti do nedostatka potrebnih hranjivih tvari u organizmu, što može rezultirati poteškoćama s rastom i razvojem. Također treba napomenuti da blanutsovi proizvodi mogu sadržavati manju količinu vode i masnoća, što može dovesti do dehidracije.

Neki istraživači smatraju da je blanširani obrok manja vrijednost nutritivnih minerala i vitamina nego obroci bez blanutskih procesa. U istraživanju objavljenom u British Journal of Nutrition utvrđeno je da su obroci bez blanutskih procesa bogatiji nutrijentima od onih s blanutskih procesima. Također je utvrđeno da su obroci bez blanutskih procesa bogatiji biljnim bjelančevinama i aminokiselinama nego obroci s blanutskih procesima.

Blanutsovi proizvodi mogu biti visoko-soljeniji, što može dovesti do prekomjerne upotrebe soli i povećane stope srčanih bolesti, povišenog krvnog tlaka i bolesti bubrega. Također, mnoge faze blanutskog postupka mogu imati negativan utjecaj na okus hrane pa čak i uništiti nutritivnu vrijednost hrane, posebno ako se prethodni postupci provode prebrzo ili na previsokoj temperaturi. Stoga je važno pridržavati se propisanih postupaka prilikom pripreme bilo kojeg obroka s blanutsovim elementima jer to može imati negativan utjecaj na nutritivnu vrijednost hrane te na okus same hrane.

See also  Koje su ideje za večeru

Alternativni Načini Prerade Hrane

Alternativne metode prerade hrane mogu značajno smanjiti količinu hrane koju unesete u vaše tijelo. To uključuje sve različite oblike ekološkog i organskog gajenja, kao i različite metode konzerviranja hrane. Primjena ovih metoda može biti sjajan način da se osigura da unosite najbolje što hrana ima za ponuditi. Ovaj članak će vam dati neke informacije o alternativnim načinima prerade hrane.

Jedan od najstarijih oblika prerade hrane je fermentacija. Fermentirana hrana ima izvanredne prednosti, jer se ne unosi mnogo topline u proces prerade. Svi proizvodi fermentacije, od kiselog mlijeka do kiselog voća i povrća, sugeriraju da se fermentacija može iskoristiti za stvaranje zdravih jela s puno okusa. Uz to, fermentacija je izvrsna metoda za produživanje trajnosti hrane tako da hrana može biti spremna za jelo mjesecima nakon što je napravljena.

Drugi način prerade hrane je sušenje. Ova tehnika je izvrsna opcija ako želite produžiti trajnost proizvoda bez upotrebe kemikalija ili aditiva. Sušenje također može biti dobar način za smanjenje težine proizvoda, povećavanje okusa i osiguravanje dodatnih nutritivnih prednosti. Sušenje voća ili povrća može biti posebno ugodno jer omogućava pohranu velike količine sadržaja vitamina i minerala u malom volumenu.

Posljednji način prerade hrane je konzerviranje. Konzerviranje hrana je stari način spremanja velikih količina vrijednih namirnica dugo vremena bez gubitka nutritivnih vrijednosti ili okusa. Ovo može biti odlično ako obitelji imate pristup velikim količinama sezonskih plodova zimi ili ljeti i želite spremiti dio namirnice za buduću upotrebu.

Alternativni načini prerade hrane mogu biti odličan način da osigurate da sebi i svojoj obitelji date najbolju moguću hranu bez gubitka nutritivne vrijednosti ili okusa. Uz pravilnu primjenom ovih alternativnih tehnika lako je dobiti puno vitamina, minerala i drugih nutritivnih sastojaka bez opterećivanja vašeg tijela viškom topline ili aditiva koja se često upotrebljava u industrijskoj preradbi hrane.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zobeno mlijeko

Što je zobeno mlijeko je tradicionalna hrvatska jela koja se sastoji od zobenih pahuljica na vodi. Zobeno mlijeko je izvor hranjivih tvari, bogato je ugljikohidratima i sadrži visoke razine vitamina i minerala. Zbog niskog sadržaja masti i kolesterolom, to je idealna...

read more

Što je zob

Što je zob? Zob je vrsta štitnika za glavu čiji je cilj zaštititi glavu od udaraca i povreda. Zobovi su napravljeni od tvrdog materijala koji može da absorbira udarce ili da ih razdvaja. Obično se nalaze na sportskim zaštitnim opremama, kao što su bicikli, motori,...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This