Što je domena? Domena je naziv grupe računala ili web stranica s pojedinim imenom i nastavkom. To je jedinstveni identifikator koji vam omogućuje da se povežete s nekim web-mjestom na internetu. Domena nam omogućava da unesemo ime web-stranice u preglednik i da dođemo do stranice koja želimo.

Domena je ime koje se koristi za identifikaciju web stranica u mreži računala. Domena obično sadrži naziv tvrtke, organizacije ili osobe koja je vlasnik web stranice.

Kako funkcionira domena?

Domena je adresa web stranice koja omogućuje ljudima da pronađu određenu web stranicu na Internetu. Domena je jedinstvena zbog toga što svaka web stranica mora imati svoju vlastitu domenu. Domenas se sastoji od ime domene i ekstenzije, na primjer .hr, .com ili .org. Ime domene obično predstavlja naziv tvrtke ili organizacije koja vlasnik tog imena, dok ekstenzija označava vrstu stranice. Na primjer, ako naziv tvrtke tvrtka XYZ, njihovo ime domene može biti www.xyz.hr.

Registriranje imena domene je proces kojim se postiže da se ova adresa stvori i zadrži za određenog korisnika. Da biste registrirali svoj domen, morate se obratiti registratorima domena – poduzećima kojima je ovlašteno da registriraju i održavaju imena domeni za različite korisnike. Nakon što ste uredili i platili račun za odabrani registrator, možete postaviti svoju web stranicu u skladu sa vašim potrebama i interesima.

Nakon što ste postavili web stranicu, tada ćete morati promijeniti DNS (Domain Name System) postavke na vašem registratorovom računu da bi se omogućilo da se vaša web stranica prikaže na Internetu. DNS upravlja vezom između imena domene i IP adrese servera gdje su pohranjeni datoteka vaše web stranice. Kada netko unese Vaše ime domene u browser, server će pronaći IP adresu servera i prenijeti podatke sa servera korisnikove računalne sustave.

See also  Što je rudarenje kriptovaluta

Ako želite mijenjati postavke DNS-a ili promijeniti gdje želite spremati datoteke svoga poslužitelja, možete to učiniti putem svog registratorovog računa bez promjene name domain-ove adrese ili samoga imena domene..

Što je DNS imenik?

DNS imenik (Domain Name System) je globalni sustav računala koji služi kao internet-imenik. On povezuje domene i IP adrese u Internetu. DNS omogućuje ljudima da pristupe web stranicama putem njihovih domenskih imena, umjesto da se moraju sjetiti njihovih numeričkih IP adresa. Svaki domenski imenik je sastavljen od jedinstvene strukture koja sadrži podatke o tome koja se web stranica nalazi na određenoj IP adresi. DNS pomaže u mapiranju domena i IP adresa, što omogućuje međusobno povezivanje web stranica i usmjeravanje posjetitelja ispravnom mjestu. DNS također omogućava spoljašnja računala da pronađu računalo unutar nekog privatnog ili zaštićenog područja, te rutiraju prema odgovarajućim mjestima u mreži.

Glavne vrste domena

Postoje četiri glavne vrste domena: .com, .net, .org i .edu. Najčešće korišteni je .com domen, što znači da je to najpopularnija vrsta domena. Često se koristi za komercijalnu ili osobnu upotrebu.

Domena .net

Domena .net se obično koristi za web stranice usmjerene na informatičke i tehnološke usluge ili proizvode. Ovaj se domen također može koristiti za druge svrhe, uključujući osobne stranice ili stranice poslovnih tvrtki.

.org Domena

Domena .org se obično koristi za organizacije neprofitnog statusa i njihove stranice. Ove organizacije mogu biti bilo nevladine organizacije (NGO-ovi), udruge ili religiozne skupine. Ova vrsta domena može također biti odabrana za osobne stranice, ali postoji tendencija da budu više povezane s neprofitnim organizacijama.

.edu Domen

Domen .edu se obično odnosi na institucije obrazovanja visokog stupnja u SAD-u i drugim državama diljem svijeta. Dostupnost ovog domena je limitirana na one tvrtke koje imaju akreditirani program obrazovanja visokog stupnja.

See also  Što je punjač za mobitel

Što je registar domene?

Registar domene je poduzeće koje upravlja imenom domene na internetu. Podnosi zahtjeve za registraciju novih domena i upravlja postojećim imenima domena. Odgovorno je za osiguravanje da se nazivi domena ne preklapaju i da su u skladu s propisima i smjernicama. Registar će također pružiti informacije o vlasniku te provjeriti je li odabrano ime već zauzeto. Također će se postarati da se vlasnik imena domene redovito obavještava o isteku imena, kako bi mogao produžiti registraciju. Ovi će servisi obično biti plaćeni unaprijed, što jamči vlasniku da će mu ime trajati određeno vrijeme bez brige o isteku.

Registri će također pružiti podršku za tehnička pitanja kao što su DNS postavke, preusmjeravanja, preusmjeravanja i slično. U slučajevima gdje problem nije moguće riješiti, pomoćni timovi obavezat će se kontaktirati i usmjeriti korisnika u odgovarajućem smjeru.

Kako odabrati dobru domenu?

Odabir dobre domene je jako bitan za uspješan posao na internetu. Domena predstavlja prvi kontakt korisnika s vašim web mjestom, pa je vrlo važno da odaberete najbolju moguću domenu. Postoje neki faktori koji treba uzeti u obzir pri odabiru domene, a neke od njih su sljedeće:

Kratkost

Kratke domene lakše su zapamtiti i često se povezuju s profesionalnošću. Kada se radi o kratkim i jednostavnim domenama, trebali biste se usredotočiti na izbor ključnih riječi i fraza koje će vas povezati s vašom tvrtkom ili proizvodom. Također,trebali biste se usredotočiti na zajednički nazivnicima poput .com, .net i .org.

Jedinstvenost

Izbjegavajte slične nazive drugih web stranica jer to može biti problematično za vaš brend i možda čak dovesti do sudskih sporova. Također, trebali biste se usredotočiti na jedinstvenost da bi ste stvorili marku koja će biti prepoznatljiva među ljudima. Ako je moguće, nastojte napraviti unikatnu domenu koju nitko ne može imati osim Vas.

See also  Što je google+

Navedite vrstu djelatnosti

Domena bi trebala spomenuti vrstu djelatnosti koja se obavlja u tvrtki. To će olakšati ljudima da shvate što radite bez potrebe da moraju gledati sadržaj stranice. Također, to će biti odličan način da privolite nove posjetitelje jer oni već budu poznali što odrade prije nego što posjetite web stranicu.

Funkcionalnost

Dobra domena mora funkcionirati bez problema i donijet ćete joj višestruku funkcionalnost uključivanjem različitih verzija iste domene (poput .net i .org). To možete iskoristiti za promicanje različitih dijelova vašeg posla na internetu te omogućiti promicanje sadržaja druge strane i povezivanje sa drugim web mjestima preko linkova bez problema.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je webinar

Webinar je vrsta online seminara koji se sastoji od prezentacija i diskusija uživo. Koristi se za promociju proizvoda, edukaciju i razmjenu informacija između ljudi širom svijeta. Webinar pruža voditeljima mogućnost da povežu publiku, dijele sadržaj i odgovaraju na...

read more

Što je web hosting

Web hosting je usluga koja omogućuje postavljanje web stranica na internet. To se obično obavlja kroz dodjeljivanje prostora i resursa na poslužitelju za pohranu podataka i aplikacija koje čine web stranicu. Web hosting također osigurava veze između računala i...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This