Što je jetrica? Jetrica je unutarnji organ koji se nalazi u gornjem desnom dijelu trbuha. Ona ima važnu ulogu u preradi hrane, koju proizvodi kroz probavu i isporuku potrebnih tvari za rast i oporavak tijela. Osim toga, jetra je odgovorna za održavanje ravnoteže vode, šećera i masti u krvi. Zbog svoje važne uloge, bitno je da se jetra zdravo hrani i redovito čisti od nečistoće.

Jetrica je unutarnji organ koji se nalazi u lijevoj strani trbuha, između želuca i slezene. Često se naziva i „žučni mjehur” jer je zadužena za proizvodnju i skladištenje žuči, te sudjelovanje u probavnom procesu.

Anatomija jetre

Jetra je najveći unutarnji organ u ljudskom tijelu. Nalazi se u hipohondriju desno i obavlja mnogo funkcija. Jetra je glavni organ za detoksikaciju, razgradnju i metabolizam tvari koje ulaze u ljudsko tijelo. Kontrolira razinu ugljikohidrata, masti i proteina, pomaže u probavi hrane putem izlučivanja žuči i sudjeluje u sintezi vitamina. Također ima važnu ulogu u imunološkom sustavu, producirajući biološki aktivne tvari koje djeluju protiv stranih tvari. Jetra je sastavljena od dva segmenta: desna i lijeva. Desni segment nalazi se desno od pupka, a lijevi segment lijevo. Sastoji se od lobula, koji su povezani s malim kanalima zvanim interkalatni kanali. Svaki lobul jetre sastoji se od mikroskopskih stanica – hepatocita – koji čine glavni sadržaj jetre. Hranjive tvari teku izvršnim kanalima iz slezene i crijeva prema jetri, gdje hepatociti provode metaboličke procese za detoksikaciju i metabolizam. Ovi metabolički procesi stvaraju produkte koji se dalje skladište ili ispuštaju van putem vena portae ili limfnog sustava.

Jetra je podmazana žilama i limfnim žilama te okružena hrskavičnom membranom koja obuhvaća organ sa svih strana osim donje površine na kojoj se nalazi trbuh. Jetra je povezana s nekoliko drugih organa putem venskog sustava; međutim, njen glavni priključak je portalna vena koja donosi hranjive tvari sa slezene i crijeva prema jetri za detoksifikaciju, sinteziranje žuči i davanje energije potrebne za metabolizam masti i proteina.

See also  Što je koraba

Hepatociti su smješteni unutar lobula jetre; oni su osnova za metabolizam hrane, bilirubina te drugih proizvoda crijeva koje ulaze u jetru putem portalne vene. Hepatociti djelotvorno obavljaju ove funkcije otpuštanjem produkata metabolizma prema intercalati kanalima do centralnog kanala jetre, a potom do bubreznih vena gdje napuste organ putem portala vene.

Fiziologija jetre

Jetra je glavni organ za metabolizam i detoksikaciju ljudskog tijela. To je vitalni organ u obliku pravokutnika koji se nalazi u desnoj strani abdomena. Jetra je najveći unutarnji organ, obično težak oko 1,5 kg, a kod muškaraca može biti teža od 2 kg. To ima šest glavnih funkcija: sinteza proteina, sinteza žučnih kiselina, detoksikacija tvari štetnih za ljudsko tijelo, sinteza vitamina i minerala, skladištenje šećera i regulacija metabolizma lipida.

Jetra izvodi funkciju metabolizma lipida proizvodeći trigliceride i lipoproteine ​​koje su potrebne za transport masti u cijelom tijelu. Sintetizira posebne proteine ​​potrebne za cirkulaciju krvi i obavlja funkciju regulacije ravnoteže vode i soli. Također je zadužena za sintezu mnogih hormona uključujući estrogen, progesteron, testosteron i kortikosteroide. Jetra proizvodi vrstu želatinozne tekućine poznate kao žuč koja pomaže u probavi hrane.

U jetri se odlažu neke važne vitamine kao što su vitamin A, D, E i K. Osim toga jetra je važan rezervoar glukoze koja služi kao izvor energije potreban za tjelesnu aktivnost. Jetra također igra važnu ulogu u detoksikaciji toksina poput alkohola i droga pomoću enzima poznatih kao citokrom P450.

Funkcije jetre

Jetra je najveći organ u ljudskom tijelu i ima mnogo funkcija. Jedna od glavnih funkcija jetre je da pročisti krv tako da se uklanjaju toksini. Druga važna funkcija je da regulira metabolizam, što uključuje sintezu proteina, lipida i glukoze, što je neophodno za održavanje normalne razine šećera u krvi. Jetra također proizvodi žučnu kiselinu koja pomaže probaviti masti i vitamine. Također može skladištiti vitamine, minerale i druge hranjive tvari te pomoći u obnavljanju stanica u tijelu. Jetra također ima zadatak zaštite od virusnih infekcija, jer sadrži poseban enzim koji uništava viruse prije nego što mogu napasti stanice unutar tijela. Također sadrži posebne molekule koje mogu neutralizirati otrovne materije prije nego što dosegnu druge organe.

See also  Koji je donuts recept

Jetra se može oštetiti ako se puno otrova ili toksina akumulira u njoj. To se može dogoditi ako ljudsko tijelo ne može izlučiti dovoljno otrovnih materija. U tom slučaju jetru treba liječiti posebnim lijekovima ili biljnim preparatima da bi obnovila svoje funkcije i pomogla čovjeku da obnovi normalan metabolizam i zdravlje.

Bolesti jetre

Jetra je organ koji obavlja mnogo zadataka u ljudskom tijelu. Štiti tijelo od toksina, proizvodi enzime i biološke tvari, regulira metabolizam i još mnogo toga. Uz sve to, jetra je jedan od najotpornijih organa u ljudskom tijelu. Iako se čini da je neosjetljiva na bolesti, postoje brojne bolesti koje mogu utjecati na njezino funkcioniranje. Najčešće bolesti jetre su ciroza, hepatitis i rak jetre.

Ciroza je stanje kada se zdravo tkivo jetre zamijeni ožiljcima. To može biti posljedica dugogodišnje izloženosti alkoholu ili nekih drugih oboljenja ili poremećaja. Simptomi ciroze uključuju svrbež kože, tamne mrlje kože, mučninu, slabost mišića i gubitak apetita.

Hepatitis je upala jetrenih stanica koja može biti uzrokovana virusima ili nekim drugim čimbenicima. Postoje tri vrste hepatitisa – A, B i C – a svaka ima svoje simptome: groznicu, slabost mišića, osip na koži i žutilo kože i očiju.

Rak jetre je rijetka vrsta tumora koji može utjecati na ovaj organ. U većini slučajeva razvoj raka jetre potaknut je prethodnim bolestima poput ciroze ili hepatitisa B i C te prekomjerne uporabe alkohola ili droga te pušenja duhana. Simptomi raka jetre obuhvaćaju gubitak apetita, probavne smetnje (mučnina i povraćanje), šok i anemija.

Promjene u prehrani

Jedan od načina da se spriječe bolest jetre je promjena prehrane. Dijeta koja se treba slijediti uključuje: smanjenje unosa soli; jedenje hrane bogate vlaknima; potrošnja namirnica s niskim sadržajem masti, šećera i kolesterola; i povećanje unosa voća i povrća. Također, potrebno je ograničiti unos alkohola. Pored toga, potrebno je jesti manje obroke, ali više puta dnevno.

See also  Što su uskrsna jaja

Kontrola težine

Drugi način za prevenciju bolesti jetre je kontroliranje težine. Prekomjerna tjelesna težina može povećati rizik od razvoja bolesti jetre, posebno kod onih s visokim masnoćama u krvi. Da bi se to spriječilo, potrebno je slijediti dijetu i redovito vježbati da bi se održala normalna tjelesna težina.

Zdrav način života

Treći način za prevenciju bolesti jetre je poštivanje zdravog načina života. To uključuje izbjegavanje putovanja u zemlje s visokim rizikom od infekcija jetre i izbjegavanje nezaštićenog spolnog odnosa. Također, potrebno je izbjegavati uporabu droga koje mogu oštetiti jetru i redovito provoditi liječničke preglede za rano otkrivanje bilo kakvih problema s jetrom.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zobeno mlijeko

Što je zobeno mlijeko je tradicionalna hrvatska jela koja se sastoji od zobenih pahuljica na vodi. Zobeno mlijeko je izvor hranjivih tvari, bogato je ugljikohidratima i sadrži visoke razine vitamina i minerala. Zbog niskog sadržaja masti i kolesterolom, to je idealna...

read more

Što je zob

Što je zob? Zob je vrsta štitnika za glavu čiji je cilj zaštititi glavu od udaraca i povreda. Zobovi su napravljeni od tvrdog materijala koji može da absorbira udarce ili da ih razdvaja. Obično se nalaze na sportskim zaštitnim opremama, kao što su bicikli, motori,...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This