Što je kašalj i štitnjača

by Dec 23, 2024Zdravlje0 comments

Što je kašalj i štitnjača? Kašalj je obično naziv za grč u dišnim putevima koji se javlja kao rezultat alergije, infekcije ili suhog zraka. Štitnjača je organ u ljudskom tijelu koji proizvodi hormone koji reguliraju razinu šećera u krvi, metabolizam i rast.

Kašalj je refleksni odgovor dišnog trakta na strano tijelo, alergen ili infekciju. To je grč mišića bronha koji uzrokuje iskašljavanje sputuma.

Kašalj: uzroci

Kašalj je obično posljedica prehlade, ali to nije jedini razlog. Kašalj može biti uzrokovan alergijskom reakcijom ili infekcijom dišnog sustava. Osim prehlade, postoje i drugi uzroci kašlja koji mogu biti manje poznati, uključujući:

• Alergijske reakcije: ljudi mogu dobiti kašalj kao odgovor na pelud, prašinu ili druge alergena. Ova vrsta kašlja obično je suha i može se pogoršavati tijekom dana.

• Infekcije dišnog sustava: infekcije dišnog sustava poput bronhitisa ili upale pluća također mogu uzrokovati kašalj. Ovi oblici kašlja obično se javljaju s drugim simptomima poput curenja nosa, vrućice i bolova u grlu.

• Bolest srca: neke vrste bolesti srca mogu uzrokovati suhi i otežani kašalj. To je zbog povećanja pritiska u plućima koja može dovesti do pojave tegoba disanja i kašljanja.

• Upala sinusa: zapaljenje sinusa (sinusitis) može također izazvati suhi kašalj jer se ispljuvak skuplja u grlu umjesto da se iskašljava van pluća. Simptomi upale sinusa poput curenja nosa, glavobolje i otežano disanje mogu potaknuti osjetljivost na svaki pokret grla koji će dovesti do napada kašljanja.

• Refluks želuca: refluks želuca je stanje koje se javlja kada želudac sadržaj baca natrag u jednjak. To može biti prilično neugodno i često se manifestira trajnim otežanim suhim kašljanjenem.

See also  Što je beloderm krema i za šta se koristi

Kašalj

Kašalj je obično prvi simptom prehlade, ali mnogi drugi uzroci mogu uzrokovati kašalj. Kašalj može biti suhi ili produktivan, ovisno o tome koliko se sputuma pojavljuje. Osobe s produktivnim kašljem mogu osjetiti da se sputum teže iskašljava. To može biti zbog upale dišnih puteva, alergijskih reakcija ili infekcija bakterijama ili virusima. Ako je kašalj produljen i ne nestane unutar nekoliko dana, obratite se svom liječniku radi daljnje pregleda i liječenja.

Simptomi kašlja

Simptomi kašljanja variraju ovisno o vrsti bolesti ili stanja koje uzrokuje kašalj. Uobičajeni simptomi uključuju: snažan, nateklih grkljana; grlo; crvenilo grla; suhi, svrbežni i bolni kašalj; promuklost; nosna zagušenost; kihanje; ispljuvak; nelagoda u prsima i drhtanje tijela tijekom napada kašljanja. Ukoliko se javlja neki od ovih simptoma, potrebno je posjetiti liječnika radi detaljne dijagnoze i liječenja.

Štitnjača – što je to?

Štitnjača je endokrini organ koji proizvodi hormone i nalazi se u gornjem dijelu trbuha između vrata i prsnog koša. Glavna funkcija štitnjače je proizvodnja hormona koji su potrebni za održavanje razine energije u tijelu i reguliranje metaboličkih procesa. Štitnjača proizvodi hormone triiodotironin (T3) i tiroksin (T4), kao i neke druge manje hormone. Nadalje, štitnjača ima važnu ulogu u regulaciji razine hormona hipofize, što utječe na reproduktivne, metaboličke i druge fiziološke funkcije tijela. U slučaju da su razine hormona štitnjače previsoke ili niske, može doći do poremećaja metabolizma, a time i do pogoršanja općeg zdravlja. Stoga je važno redovito praćenje razine hormona štitnjače radi pravilne dijagnoze eventualnih poremećaja te odgovarajućeg liječenja.

Simptomi poremećaja štitnjače mogu biti vrlo različiti ovisno o tome da li je razina hormona previše visoka ili previše niska. Kod hipertiroidizma (hiperfunkcije štitnjaçe) simptomi obično uključuju gubljenje težine, povećano znojenje, često mokrenje, pojavu tremora u udovima i pojav crvenila na licu. Kod hipotiroidizma (hipofunkcije štitnjaĉe) simptomi su suprotni; gojaznost, letargija, hladan osjećaj i osjetljivost na hladnoću, brz puls te problemi s probavom.

See also  Koje su najbolje tablete za sinuse

Osim toga, postoje određeni lijekovi koji mogu utjecati na rad štitne žlijezde pa stoga lijekove treba uzimati samo pod nadzorom liječnika. Ako se sumnja na bilo kakve poremećaje vezane za hormonalnu ravnotežu važno je odmah potražiti stručnu medicinsku pomoć zbog ispravne dijagnoze te adekvatne terapijske intervencije.

Dijagnosticiranje štitnjače

Kako bi se dijagnosticirala štitnjača, liječnik će obično propisati pregled krvi i ultrazvuk štitnjače. Pregled krvi se obično uzima kako bi se utvrdilo razinu hormona štitnjače u krvi. Ultrazvučni pregled omogućuje liječniku da vidi stanje štitne žlijezde i da provjeri postoje li neki tumori ili promjene strukture. Ako su zabilježene promjene na ultrazvuku, liječnik će možda propisati biopsiju koja će uključivati uzimanje malog uzorka tkiva iz štitne žlijezde za laboratorijske testove. To može otkriti da li je tkivo abnormalno, a također pružiti informacije o vrsti tumora ili stanju bolesti. Kada je dijagnoza potvrđena, liječnik će propisati odgovarajući tretman.

Simptomi bolesti štitnjače

Bolesti štitnjače obično utječu na funkciju hormona štitnjače, pa je važno prepoznati njihove simptome. Najčešći znakovi i simptomi uključuju povećanje ili smanjenje aktivnosti štitne žlijezde. Simptomi povećane aktivnosti uključuju pojačano znojenje, tremor, brzo biti srce, nesanica, gubitak težine ili prekomjerna zbunjenost. Simptomi smanjene aktivnosti su umoranost, gubitak kose, debljanje i pretjerano hladno vrijeme.

Dijagnoza bolesti štitne žlijezde

Da bi se postavila dijagnoza bolesti štitne žlijezde, potrebni su ispitivanje krvi i ultrazvuk. Ispitivanje krvi otkriva razinu hormona koji se proizvode u štitnoj žlijezdi. Ultrazvuk je potreban da bi se utvrdilo da li postoje promjene u obliku ili veličini same žlijezde. Liječnik također može provjeriti da li se gušterača povećala uslijed povećanog stresa na nju.

See also  Što je bolest ruku nogu i usta

Liječenje bolesti štitne žlijezde

Liječenje bolesti štitne žlijezde ovisi o tome kakva je patologija dijagnosticirana i kojim lijekovima se liječnik odlučio liječiti pacijenta. U nekim slučajevima potrebna je operacija za uklanjanje dijela ili cijele žlijezde. Ljudima s hipertiroidizmom često se propisuju antitiroidni lijekovi koji blokiraju proizvodnju hormona T4 i T3. U slučajevima hipotiroidizma često se propisuju tiroksin supstitucijski lijekovi – to su syntetska sredstva koja su dizajnirana da nadomeste one hormonske spojeve kojih tvoja tela ne proizvodi dovoljno.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijagnoza

Što je dijagnoza je pitanje koje mnogi od nas imaju. Dijagnoza je postupak postavljanja procjene ili razumijevanja stanja neke osobe ili stvari. To obično uključuje korištenje različitih dijagnostičkih alata i metoda, uključujući ispitivanje, promatranje, preglede i...

read more

Što je dišnik

Što je dišnik je fiziološki uređaj koji se koristi za mjerenje plućne funkcije. To je uređaj koji se sastoji od cijevi, senzora i računala za procesiranje podataka. Kako dišnik mjeri plućnu funkciju, to može služiti liječnicima i medicinskim profesionalcima da bi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This