Što je krema za sunce? Krema za sunce je proizvod koji se koristi za zaštitu od sunčevih zraka. Ona štiti kožu od oštećenja uzrokovanih sunčevim zrakama, poput opeklina, bora i starenja. Krema za sunce također pomaže u smanjenju rizika od razvoja kožnih oboljenja poput raka kože.
Krema za sunce je zaštitna kozmetička krema koja štiti lice i tijelo od štetnih UV zraka. Obično uključuje sastojke koji pomažu u zaštiti kože, uključujući filtre za UV zrake, hidratante i antioksidanse.
Sadržaj
Zašto je važno stavljati kremu za sunce?
Korištenje kreme za sunce je iznimno važno za zaštitu kože od štetnih UV zraka. UV zrake mogu uzrokovati opekline, pigmentaciju i druge teške oštećenja kože. Kreme za sunce mogu pomoći u sprečavanju štetnih učinaka sunca na kožu. Kreme za sunce također pomažu smanjiti rizik od raka kože, koji može biti izazvan dugotrajnim izlaganjem suncu. Također se preporučuje da se obratite liječniku ako primijetite bilo kakve promjene u boji ili obliku vaše kože.
Kremom za sunce treba nanositi na sva otvorena područja tijela 30 minuta prije nego što pođete van, a nakon toga bi trebalo ponoviti svaka dva do četiri sata, ovisno o jačini sunca i vlažnosti okoliša. Ako se kupate, mokrite ili ste fizički aktivni, potrebno je nanositi kremu češće jer se ona lako ispire s površine kože. Osim toga, trebalo bi se pridržavati pravilne prehrane i piti puno vode da biste ohladili tijelo i izbjegli dehidraciju.
Koristite proizvode sa SPF-om od najmanje 15; viši SPF-ovi mogu biti potrebni ako ste osjetljiviji na UV zrake ili imate tamnu boju kože. Uvijek pročitajte informacije na etiketama proizvoda prije upotrebe i slijedite upute proizvođača. Također biste trebali nositi široku široku ljetnu kapuljaču da biste postigli dodatnu zaštitu od Sunca te nosio dugog rukava majicu i dugih hlača da biste se dodatno zaštitili od štetnih UV zraka.
Vrste krema za sunce
Kreme za sunčanje su proizvodi koji se koriste za zaštitu od štetnih UV zraka. Postoje različite vrste, uključujući one s visokim, srednjim i niskim faktorom zaštite (SPF). Najbolje je da prilikom izbora kreme napravite vlastiti izbor, jer on ovisi o individualnim potrebama.
Najčešće vrste krema za sunce su:
- Kreme s visokim faktorom zaštite (SPF) – One se preporučuju ljudima sa osjetljivom kožom ili onima koji će biti izloženi dugotrajnoj sunčevoj svjetlosti. Ova vrsta kreme obično je višekratna i sadrži veće doze UV filtra.
- Kreme s srednjim faktorom zaštite (SPF) – Ova vrsta krema savršena je za ljude sa normalnom kožom, jer nudi dobru zaštitu od UV zraka. Također pružaju hidrataciju i antioksidativnu njegu.
- Kreme s niskim faktorom zaštite (SPF) – Ova vrsta je idealna za ljude sa masnom kožom, jer ne sadrži ulja u nastavku, a također pružaju dobru hidrataciju i omekšavanje kože.
- Mineralne kreme – Mineralne kreme na bazi ulja i prirodnih prirodnih filara poput titana i cinka obuhvaćaju široku gamu proizvoda, uključujući i one s visokim SPF-ovima. Oni imaju tendenciju da se lako apsorbiraju u kožu bez da ostavljanja masne teksture.
Ako ste na putovanju ili planirate boraviti dugo na suncu, preporučujemo da odaberete proizvod sa što većim SPF-om. To će osigurati da vaša koža ostane elastična i hidrirana tijekom cijelog dana. Uvijek provjeravajte datum isteka proizvoda te ga ispravno pohranite u hladnom i suhom mjestu.
Kako odabrati pravu kremu za sunce?
Kako biste izabrali pravu kremu za sunce, morate razmotriti svoju kožu i potrebe. Kreme za sunčanje dolaze u različitim teksturama, formulama i faktorima zaštite od sunca. Najvažnije je da odaberete onaj koji će se najbolje uklopiti u vašu kožu. Prilikom odabira kreme za sunčanje treba obratiti pažnju na nekoliko stvari:
Tip kože
Prvo što treba uzeti u obzir je tip vaše kože. Ako imate masnu kožu, trebate potražiti proizvod s laganim osjećajem i neznatnom disperzijom. Za suhu kožu preporučljivo je da odaberete hidratantnu formulu sa SPF-om. Za masne probleme preporučljivo je da ćete potražiti proizvod s matirajućim efektom i poboljšanim sastojcima protiv akni.
SPF faktor
Drugo što treba imati na umu je SPF faktor kreme za sunce. Preporuka je da odaberete proizvod sa SPF-om 30 ili većim ako ste van duže vrijeme. Osim toga, preporuka je da se svakih 2 sata nanosi nova krema za sunce ako ste bili na otvorenom cijeli dan. SPF 30 blokira oko 97% UVB zraka, dok SPF 50 blokira oko 98% UVB zraka. Preporuka je da se tijekom ljetnih mjeseci koristi visoki SPF jer su dani dugi i možete biti izloženi intenzivnijem UV zračenju.
Formula
Treće što treba uzeti u obzir prilikom odabira kreme za sunčanje jest formula proizvoda. Neke formule imaju dodatne prednosti poput hidratacije, anti-ageing efekta i matiranja kože bez ulja – što može biti idealno ako imate masnu ili problematičnu kožu. Također postoje formule sa dodatnim antioksidansima poput aloe vere, vitamin C i E te bilja poput nevena, što możete isprobati ako żelite dodatno nahraniti vašoj kożi.
U svakom slučaju, pażljivo istraąite formulu prije upotrebe jer to moąe uticati na performanse kreme zaštite od sunca na vašoj koąi – posebno ako ste skloni alergijskim reakcijama ili imate problematičnu koąu. Prilikom biranja proizvoda provjerite da li postoje recenzije na temelju stvarne upotrebe jer onda ćete dobiti dobar pregled o tome hoćete li voljeti proizvod ili ne.
Nadamo se da vam je ovaj savjet pomogao prilikom biranja savršene kreme za sunce!
Koji su sastojci obično prisutni u kremama za sunce?
Kreme za sunčanje obično sadrže UV filtre i druge aktivne tvari koje štite kožu od štetnih UV zraka. Ovi sastojci obično uključuju: fizičke filtre, kemijske filtre, antioksidanse i hidratante.
Fizički filtri, poput titanijevog dioksida i zrna bakra, odbijaju ili reflektiraju sunčeve zrake. Kemijski filtri usmjeravaju UV zrake prema unutra i neutraliziraju ih. Antioksidansi pomažu u borbi protiv oštećenja koja je uzrokovana suncem, dok hidratanti pomažu održavanju vlage kože.
U nekim kremama za sunčanje mogu se pronaći i dodatni sastojci poput ulja, vitamina E ili aloe vere koji pomažu spriječiti isparavanje vlage i omekšavaju kožu. Također se mogu pronaći i neki proizvodi koji sadrže mineralne boje poput bronce ili crvenila da bi se postigao laganiji ten kože.
Kreme za sunčanje se također mogu prilagoditi tipovima kože, uključivanjem anti-ageing formulacija za osobe starije od 30 godina, te hipoalergijske formule da bi se spriječilo ljuštenje suhe kože.
Posljedice nekorištenja kreme za sunce
Korištenje kreme za sunce je vrlo važno zaštititi kožu od štetnih UV zraka i spriječiti pojavu opeklina. No, nekorištenje kreme za sunce može imati različite posljedice.
Najčešće posljedice izloženosti suncu bez adekvatne zaštite su opekotine i pregrijavanje kože. Opekotine su najčešći uzrok bolova i nelagode, a mogu se manifestirati u obliku crvenila, trnce, svrbeža ili otekline. Također može dovesti do dugotrajnog pigmentiranja kože ili čak raka kože.
Starenje kože također može biti posljedica nekorištenja kreme za sunce, jer UV zrake čine da se stanice na površini kožu brzo unište i proces starenja se ubrza. Korištenje kreme za sunce s visokim SPF-om može pomoći usporiti ove postupke i pomoći u održavanju mladenačke kože mnogo duže.
Konačno, lošiji imunitet na infekcije možda je jedna od najmanje očekivanih posljedica nekorištenja kreme za sunce. Osobe s pregrijanom ili preplanulom kožom mogu biti osjetljivije na infekciju virusima, bakterijama ili gljivicama, što bi moglo dovesti do dodatnih bolesti i problema sa zdravljem.
0 Comments