Što je lijek za proljev? Proljev je simptom koji se može pojaviti kod različitih bolesti i stanja. Lijekovi protiv proljeva mogu pomoći ublažiti simptome i pomoći u vraćanju normalne probave. U ovom članku razmotrit ćemo neke od najčešćih lijekova koji se koriste za liječenje proljeva.
Lijek za proljev je lijek koji se koristi za liječenje proljeva. Proljev je stanje koje uključuje prekomjerno povećanu i čestu stolicu, što može uzrokovati dehidraciju. Lijekovi za liječenje proljeva obično djeluju tako da usporavaju peristaltiku crijeva i smanjuju nadutost. Ovisno o uzroku proljeva i težini simptoma, lijekovi mogu biti obložene tablete, sirupi ili prašci.
Sadržaj
Lijekovi za proljev
Proljev je uobičajena stanja koja se odnosi na povećanu proizvodnju i gubitak tekućine u crijevima. Proljev može biti popraćen simptomima kao što su grčevi, bolovi u trbuhu, mučnina, gubitak apetita i vrućica. Liječenje proljeva zahtijeva lijekove koji mogu usporiti ili zaustaviti proljev i olakšati nemir u trbuhu. Postoje različiti lijekovi dostupni za liječenje proljeva, ovisno o uzroku.
Antimotiliteti su jedan od najčešćih oblika lijeka koji se koristi za liječenje proljeva. Ovi lijekovi smanjuju brzinu prenosa crijeva i smanjuju izlučivanje tekućine. Ti lijekovi također mogu pomoći smanjenju grčeva i boli u trbuhu. Loperamid je najpoznatiji antimotiliteti, ali postoje i drugi poput diphenoxylate i atropine sulfata.
Antibiotici su također često propisani za liječenje bakterija koje mogu dovesti do proljeva. Obično se propisuju antibiotike širokog spektra, koji djeluju protiv različitih vrsta bakterija. Amoksicilin je jedan od najčešćih antibiotici za liječenje proljeva izazvanog bakterijama, ali postoje druge vrste antibioticima kojima se možete posavjetovati sa svojim liječnikom.
Laksativi su također oblik terapijskih lijekova koji mogu pomoći pri gubitku tekućine iz crijeva uslijed proljeva. Laksativi djeluju na probavni sustav da bi omogućili dodatno pražnjenje crijeva te poticanje procesa apsorpcije hranljivih tvari iz hrane i vode u probavni trakt. Magnezijev sulfat je najpopularniji tip laksativa, ali postoje i druge vrste poput polietilenglikola 3350-a (Miralax).
Ako imate simptome dugotrajne upale crijeva (Crohnova bolest) ili ulcerozni kolitis (UC), vaš će liječnik možda propisati steroidne glukokortikoide da pomognu smanjenju upale u crijonima.. Steroidni glukokortikoidi mogu smanjit rizik od recidiva simptoma Crohnove bolesti i UC-a, ali oni također mogu dovest do pojašnjenja gastrointestinalnih simptoma poput muhevina, gubitka apetita i bolova u trbuhu.. Prednisolon je jedan od najpoznatiji tip steroidnih glukokortikoida..
Konačno, probiotici su biljo-supstancije dostupne bez recepta za poticanje dobre probave.. Probiotici sadrže žive bakterija koja pomažu normalnom funkcioniranju gastrointestinalnog trakta.. Probioticke formulacija možda ćete pronaćii u obliku tableta, praha ili sirupa.. Primjer probiotika je Lactobacillus acidophilus, koji se može pronaćii u nekim fermentiranim mljacima..
Kako djeluju lijekovi za proljev?
Lijekovi za proljev vrlo su djelotvorni u smanjenju simptoma proljeva i poboljšanju probavnog sustava. Oni se najčešće koriste za liječenje akutnih proljeva, koje mogu biti uzrokovane virusima ili bakterijama. Lijekovi za proljev obično smanjuju težinu mučnine, povraćanja ili grčeva u trbuhu, olakšavajući simptome. Također mogu usporiti tok stolice i pomoći u obnavljanju crijevne mikroflore. Međutim, treba imati na umu da lijekovi za proljev ne liječe sam uzrok bolesti, već samo smanjuju simptome. Stoga je važno da se posavjetujete sa svojim liječnikom prije uzimanja bilo kojeg lijeka za proljev.
Ljudski organizam može biti podložan štetnim nuspojavama određenih lijekova za proljev, pa je važno slijediti upute o doziranju i ne prekoračiti preporučene doze. Ljudima s osjetljivim trbušnim dijelom ponekad se preporučuje da paze na hranu koja jedu tijekom trajanja terapije jer možda ne mogu tolerirati određene namirnice. U većini slučajeva lokalni lijekovi dostupni su bez recepta, ali često se preporuča potražiti savjet od stručnog osoblja o najboljoj opciji za vas ili vašeg djeteta.
Korištenje lijekova za proljev
Proljev je često vrlo neugodan simptom koji može biti uzrokovan infekcijom bakterijama, virusima ili parazitima. Ako proljev traje duže vrijeme, moguće je da ćete trebati lijekove za njegovo liječenje. Liječnici obično propisuju antibiotike, ako je proljev uzrokovan bakterijama. Oni mogu također propisati laksativ, ako pacijent ima problema s zatvorom. Antispazmodici su također jedan od oblika lijeka koji se mogu propisati za poboljšanje opstipacije i smanjenje grčeva u trbuhu. Osim toga, važno je da pijete puno tekućine kako biste održali hidrataciju i spriječili dehidraciju, a to možete postići pitkom vodom ili oralnim rehidracionim otopinama (ORS). Ovo su posebno dizajnirane formule koje sadrže soli i glukozu koje pomažu u vraćanju razine tekućine i elektrolita u tijelu. Važno je da pratite upute liječnika i strogo se pridržavate preporuka.
U nekim slučajevima, vaš liječnik možda će preporučiti probiotik ili prebiotik za pomoć u obnavljanju crijevne mikroflore nakon antibioticoterapija ili teškog proljeva. Probiotici su mikroorganizmi koji se mogu naći u prehrambenim proizvodima poput jogurta ili fermentiranih mliječnih proizvoda poput kefira i sirutke. Prebiotici su hranjive tvari potrebne probioticima da bi rastli i normalno funkcionirali unutar crijeva. Ovi proizvodi mogu biti prirodni ili umjetni (sintetizirani).
U većini slučajeva, proljev se može uspješno liječiti bez upotrebe laksativa ili antibiotika, ali ako se simptomi ne poboljšaju unutar dva do tri dana nakon početka terapija rehidracija s ORS-om ili ako postoji sumnja na infekciju bakterija, potrebno je posjetiti liječnika radi savjetovanja o dodatnom tretmanu.
Moguće nuspojave lijekova za proljev
Moguće nuspojave lijekova za proljev mogu uključivati glavobolje, slabost, mučninu, povraćanje, vrtoglavicu, suho usta i glavobolju. Neki od ovih lijekova mogu uzrokovati zadržavanje tekućine u tijelu i smanjen broj leukocita. Neki od nuspojava mogu biti vrlo ozbiljni poput alergijskih reakcija, anemije ili krvarenja. Također možete postići disfunkciju jetre i bubrega. Drugi opasni nuspojave mogu biti bolovi u trbuhu i grčevi crijeva.
Ako ste alergični na neke od lijekova protiv proljeva, potrebno je da obavijestite svog liječnika prije nego što počnete uzimati bilo koji od tih lijekova. Ako se osjećate slabo ili imate bilo kakve drugačija simptoma tokom terapije, potrebno je da se posavjetujete s liječnikom ili hitno pozovete hitnu pomoć. Mogu postojati situacija gdje ćete morati prekinuti terapiju ili promjeniti dozu zbog netolerancije ili drugih razloga.
Također je važno da se pridržavate uputa svog liječnika o dozi i trajanju tretmana ako ste na ovim lijekovima za proljev. Za one koji su skloni alergiji treba biti posebno oprezni pri upotrebi tih lijekova.
Alternativni tretmani za proljev
Proljev je simptom koji se pojavljuje u mnogim gastrointestinalnim bolestima. Glavni cilj liječenja je održavanje zdravlja i smanjenje simptoma. Alternativne terapije mogu biti od velike pomoći u ublažavanju simptoma. Međutim, treba imati na umu da ne postoje univerzalna rješenja koja će raditi za svakoga. U nastavku ćemo razmotriti nekoliko alternativnih tretmana za proljev.
Lijekovi protiv bolova mogu biti od koristi u suzbijanju bolnih simptoma i smanjenju trajanja proljeva. Međutim, treba biti oprezan kada se koriste lijekovi protiv bolova, jer oni mogu dodatno iritirati gastrointestinalni trakt i otežati stanje pacijenta.
Osim lijekova protiv bolova, postoje i biljni preparati s antispazmodskim i antimikrobnim djelovanjem, koji se obično koriste za liječenje probavnih poremećaja poput proljeva. Ovi proizvodi obično sadrže ekstrakte od bilja poput mente, anisa ili crnog rotkvica i mogu biti od velike pomoći u stabilizaciji crijevne mikroflore i poticanju normalne apsorpcije hranjivih tvari.
Kupka s hladnom vodom također može pomoći u smanjenju bolnih simptoma proljeva. Hladna voda može pomoći da se mišićni grčevi oslabe te da se crijeva relaksiraju i vrate na normalnu funkciju. Međutim, ova metoda nema dugoročna pozitivna učinke pa je stoga preporučena samo kao privremeno olakšanje bolnih simptoma.
Ako imate teške gastrointestinalne probleme poput proljeva, preporučujemo vam da posjetite stručnog liječnika radi provođenja detaljanog pregleda i utvrđivanja adekvatnog tretmana prilagođenog vašem slučaju. U složenim slučajevima možda ćete morati tražiti savjet specijalista radi utvrđivanja najbolje metode liječenja za vas osobno.
0 Comments